Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

zachowania

- - - - -  
Nagła głodówka

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
29 odpowiedzi na ten temat

#1 Dagn

Dagn
  • Terrarysta
  • Z nami od: 497 dni
  • Polska / Śląskie / Gliwice

Napisany 01 kwiecień 2019 - 09:51

Data zakupu: 31.12.2018
Pochodzenie: CB
Długość ciała: ok 17 cm
Waga: 33g
Liczba osobników: 1
Wielkość terrarium: 50x30x30
Podłoże: granulat kukurydziany
Temperatura: 37 na wyspie ciepła, 28 po drugiej stronie
Wilgotność: 40% max
Oświetlenie
Suplementy: repticalcium, exoterra calcium+d3, raz w tygodniu Reptivite
Żywienie: karaczany tureckie, sporadycznie mole woskowe
Ostatnia wylinka: 18 marca 2019
Badanie kału: nope
Zdjęcia: Mogę dodać później, ale najnowsze jest w temacie pokazowym
Opis problemu:

Well, każdemu się zdarza mieć problem, a im więcej pomysłów, tym lepiej, więc zakładam temat.

Mam ja młodą samicę eublefara lamparciego, która przez pierwsze 2,5 miesiąca była największym żarłokiem świata. 8-10 karaczanów to było dla niej nic, zawsze już od rana czatowała na karmówkę.

Aż pewnego dnia przeczytała mojego sms-a do @MartaCrystal, że jest klucha, i zachciało jej się dbać o linię... :P
Nie no, żarty.

W okolicach ostatniej wylinki coś się zmieniło. Fakt, że karaczany przyniesione z giełdy 10.03 (e-spiders, dobre źródło) były nieco większe, więc miała prawo zjadać ich max 3-4, ale teraz całkowicie przestała jeść. 

Odwraca głowę na podawaną karmówkę, nawet na mole woskowe.

Ostatni raz jadła w czwartek właśnie kilka mini moli. Przedwczoraj znalazłam kupę z jednym niestrawionym molem, i ją, głupia, wywaliłam, także nie mam co zanieść do badania. Oczywiście, jak się pojawią odchody, to wezmę do badania.

Aczkolwiek... mam 2 inne eublefary, wszystkie karmione tym samym, nawet (nie bijcie :P ) tą samą pęsetą. Z resztą nie mam żadnych problemów, jedzą, jak należy. Uważam, że gdyby coś przytargało się z karmówką, byłby problem ze wszystkimi.

Jedyna zmiana to przejście ze zwykłego wapnia na wapń z D3, bo tak podobno trzeba. Kilka dni było spoko, potem przestała zjadać od razu z pęsety, tylko wybitnie czekała, aż się kebab otrzepie z suplementów. No a teraz...."K jak kebab... chodzi drogą swą. Gdy go widzisz czemu wtedy odwracasz wzrok" ;)

I proszę o burzę mózgów, co jeszcze może mojej Amaris nie pasić. 
Ogólnie jest pogodnym gekonem. Biega skacze lata pływa, jest bardzo aktywna, wygląda z terrarium, obserwuje otoczenie. Robi to, co chyba wszystkie lamparty: śpi z przerwą na drzemki, łażenie i żarcie; poza tym ostatnim.

Ostatnio głównie kopie w jednym kącie, jakby chciała przejść do terra obok, do starszej. Nawet je rozdzieliłam zeszytem, żeby się nie widziały, ale wtedy było coraz więcej kopania i wyglądania.

Wiem, że 3 dni to nie jest dramat. A jednocześnie wiem, że jest kapkę za młoda na takie głodówki. Jednocześnie wydaje mi się, że za wcześnie na kolejną wylinkę.

Chociaż... ważyłam ją po wylince. Nawet zakładając, że coś źle wytarowałam albo ona podwinęła ogon czy coś: ważyła wtedy 20 gramów. Po dwóch tygodniach dałam ją na wagę w pudełku (żeby zobaczyć, czy czasem nie chudnie od zmniejszenia ilości przyjmowanego pokarmu) i wyszło 34 gramy.

Czyli niby przybiera... głównie w pasie, a nie w ogonie, ale widać, że rośnie.

No... rozpisałam się ;)
Bardzo Was proszę: @Jaguś @sebekol @Qras94 @docfaq @jot023

Edytowany przez Dagn, 01 kwiecień 2019 - 09:52.

Podobne tematy: Nagła głodówka     x

#2 sebekol

sebekol

Moderator w działach gekony i gekon lamparci

• Moderator
  • Z nami od: 4034 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 01 kwiecień 2019 - 10:27

Może zaczęła Wielki Post ;) Spokojnie, to tylko kilka dni. Zacząłbym się martwić jakby nie jadła dwa tygodnie, więc spokojnie i bez stresowania gada.

#3 Jaguś

Jaguś
  • Terrarysta
  • Z nami od: 2501 dni

Napisany 01 kwiecień 2019 - 13:29

Zachowaj spokój. Lamparty potrzebują ptrzerwy od żarcia. To krótki okres - nic jej nie będzie, ale obserwuj. Czy ma wilgotną kryjówkę, gdzie może kopać ? 

Drugi pomysł to, że nie smakują jej robale w posypce wapnia z wit - z mojego doświadczenia wiem, ze lamparty lubią sam wapń, ale nienawidzą witamin Reptivite ( ja je rozumiem, bo próbowałam .... :mrgreen: ). Spróbuj zrobić przerwę w karmieniu i podaj jej "po staremu": robak + sam wapń. Zobaczymy czy to o to chodzi :) 

#4 Dagn

Dagn
  • Terrarysta

Napisany 01 kwiecień 2019 - 14:03

Właśnie z witaminami problemu nie ma, nawet z łyżeczki liźnie, tylko to CaD3 tak jakoś nie podeszlo.

Wilgotną kryjówkę miała, ale - jak cała moja ferajna - omijała szerokim łukiem. Zresztą z kryjówek w ogóle nie korzysta, śpi na nich, między nimi albo na hamaku. Cholernie dziwny egzemplarz :D

Ufam jej instynktom, że wie, kiedy jest głodna i ile może zjeść, ale z drugiej strony zmartwienie jest, bo dotąd nie miałam młodszego gada, który by nie jadł dłużej niż dwa dni. A i Amaris na początku potrafiła wylinkę zagryźć kebabem lub dwoma.

Pozostaje mi widocznie obserwować i czekać cierpliwie, choć łatwo nie jest ;)

#5 jot023

jot023
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1321 dni
  • Polska / Małopolskie / Kraków

Napisany 01 kwiecień 2019 - 23:09

Jedyna zmiana to przejście ze zwykłego wapnia na wapń z D3, bo tak podobno trzeba.

Skąd ta informacja? prawie od zawsze podaję moim ślicznotkom:

1. na stałe w terra sam wapń
  2. do każdego karmienia "posypka" wapń + witaminy wymieszane w stos 3/1 (to samo stosowałem dla maluchów)

A takie głodówki to u nich raczej norma zależna jedynie od ich "widzi mi się".

Edytowany przez jot023, 01 kwiecień 2019 - 23:10.

#6 Dagn

Dagn
  • Terrarysta

Napisany 02 kwiecień 2019 - 07:42

Stąd: https://www.terrarium.pl/topic/526197-gekon-lamparci-poczatkujacy-terrarysta/page-3

Też zawsze dawałam wapń codziennie i witaminy raz w tygodniu.

Ok, czyli jeśli młodziak też może głodować "bo tak! <foch>", to olewam chwilowo. Będę obserwować, może jej wsadzę miseczkę z mącznikami, żeby jej biegające kebaby nie wkurzały.

Dziękuję Wam :-D

#7 sebekol

sebekol

Moderator w działach gekony i gekon lamparci

• Moderator
  • Z nami od: 4034 dni

Napisany 02 kwiecień 2019 - 20:26

Ja robię odwrotnie - witaminy z d3, wapń bez. Sypię mixem 1:3 witaminy:wapń co drugie lub trzecie karmienie. Co jakiś czas podaję też wapń z palca, bo nie lubię mieć rozsypanego wapnia po boksach.

#8 Dagn

Dagn
  • Terrarysta

Napisany 07 kwiecień 2019 - 13:50

Apdejt:

córcia przybrała gram, waży 35 i zaczęła się "psuć" ;)

Śkóra już taka napięta, ogonek przybladł i dziecię już chowa się w swojej tubie przedwylinkowej nieśmiałości.

Trzymcie kciuki, żeby po wylince nawyki żywieniowe wróciły do normy :)

#9 Jaguś

Jaguś
  • Terrarysta
  • Z nami od: 2501 dni

Napisany 07 kwiecień 2019 - 17:38

Ja cały czas trzymam za Twoją córcię : )

#10 docfaq W hodowli

docfaq
  • Pomocny
  • Z nami od: 576 dni

Napisany 07 kwiecień 2019 - 20:26

Tak jest, trzymamy. :D

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).