Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

- - - - -  
[ENG] Interaktywny przewodnik UVI

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
16 odpowiedzi na ten temat

#1 docfaq

docfaq
  • Terrarysta
  • Z nami od: 457 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 04 luty 2019 - 22:43

https://www.arcadiareptile.com/lighting/guide/

Strona stworzona przez firmę Arcadia, ma pomagać w doborze oświetlenia UVB. 

Sposób działania: wpisujesz w wyszukiwarkę łacińską lub angielską nazwę gatunku i wybierasz spośród propozycji. Jeżeli w propozycjach nie ma szukanego gatunku, wypełniasz formularz kontaktowy, podając nazwę łacińską lub angielską zwierzęcia oraz adres e-mail. Następnie otrzymujesz informację zwrotną zawierającą proponowane lampy (oczywiście firmowe) wraz z odległością, w której powinny się znaleźć od zwierzęcia i krótki przewodnik po oświetleniu UVB wraz.....................czytają więcej tylko zalogowani terraryści. Proszę zaloguj się lub zarejestruj się jeśli nie posiadasz jeszcze konta.

Podobne tematy: [ENG] Interaktywny przewodnik UVI     x

#2 Vulpes90

Vulpes90

Koordynator działów, Pomocny w dziale Agama brodata, Budowa, osprzęt, Terraria dla jaszczurek i sprawy techniczne

• Koordynator działów
  • Z nami od: 2990 dni
  • Polska / Opolskie / Kluczbork

Napisany 05 luty 2019 - 14:03

Widziałem już jakiś czas temu, ale strasznie zaniżone wartości są tam podane. Szkoda, że nie podali źródła skąd mają takie informacje. No i potwierdza się toco pisałem już jakiś czas temu, że arcadia T8 12% to, to samo co Arcadia T5 6% (pod względem mocy), więc wartości w % w ogóle nie mają racji bytu ;)

#3 docfaq

docfaq
  • Terrarysta

Napisany 05 luty 2019 - 18:35

@[member='Vulpes90'], strasznie zaniżone wartości czego? 

#4 Vulpes90

Vulpes90

Koordynator działów, Pomocny w dziale Agama brodata, Budowa, osprzęt, Terraria dla jaszczurek i sprawy techniczne

• Koordynator działów

Napisany 05 luty 2019 - 20:13

Tego co jest tam sugerowane. Dla przykładu kameleon jemeński powinien posiadać UV Index równy 2.9 - 7.4 na wyspie ciepła i 1.0 - 2.6 w cieniu (metoda Light & Shade), a Arcadia podaje 3-4 na wyspie ciepła (Basking zone).

Tutaj jest artykuł naukowców, którzy stworzyli tą całą metodę light & shade:
http://www.reptilesmagazine.com/An-In-Depth-Look-At-UV-Light-And-Its-Proper-Use-With-Reptiles/

#5 docfaq

docfaq
  • Terrarysta

Napisany 05 luty 2019 - 23:32

@[member='Vulpes90'], takie wartości podaje wspomniany przez Ciebie artykuł, natomiast Arcadia bazuje na własnych badaniach/testach/obserwacjach - cokolwiek oni tam przeprowadzili. Niżej na stronie opisali, jak doszli do tych wartości.

#6 Vulpes90

Vulpes90

• Koordynator działów

Napisany 06 luty 2019 - 00:01

O ile lubię lampy Arcadii, szczególnie T5, o tyle do tego lighting guide podchodzę dość sceptycznie.Nie rozumiem dlaczego Arcadia stworzyła sobie własne wytyczne. Te powyżej, które podałem są zrobione na bazie pomiarów 240 gatunków, przez różne stowarzyszenia i różne ogrody zoologiczne (badania na bazie Gary W. Fergusona poszerzone przez Frances Baines lek. wet. zajmującą się oświetleniem UVB i wielu innych naukowców), to samo jest też na stronie samego miernika jakim Arcadia się posługuje, czyli SolarMeter.....................czytają więcej tylko zalogowani terraryści. Proszę zaloguj się lub zarejestruj się jeśli nie posiadasz jeszcze konta.

#7 docfaq

docfaq
  • Terrarysta

Napisany 06 luty 2019 - 18:39

@[member='Vulpes90']

Thank you for your question and spreading our message. We spent a lot of time researching for our lighting guide and it differs from Ferguson zones for two reasons. Firstly, the ferguson system places animals into one of only four categories when we believe this is too broad. think of the reptile species around the world and how many different habitats they inhabit. Secondly, Ferguson's bandings are very wide. a rang.....................czytają więcej tylko zalogowani terraryści. Proszę zaloguj się lub zarejestruj się jeśli nie posiadasz jeszcze konta.

#8 Vulpes90

Vulpes90

• Koordynator działów

Napisany 06 luty 2019 - 21:35

Dalej mi to mocno nie pasuje :P Ale dyskusja jest ciekawa :)

Dla przykładu są filmy kameleonów lamparcich, które na wolności wygrzewają się w miejscu, które posiada UV Index równy 13.7, oczywiście względy bezpieczeństwa też są ważne (dlatego przy strefach Fergusona zaleca się by nie przekraczać UV index równego 8.0), ale pomiędzy 13.7, a 3-4 jest spora różnica (film niestety na facebooku, ale gdyby coś tutaj link do kameleona lamparciego i .....................czytają więcej tylko zalogowani terraryści. Proszę zaloguj się lub zarejestruj się jeśli nie posiadasz jeszcze konta.

#9 docfaq

docfaq
  • Terrarysta

Napisany 06 luty 2019 - 22:23

@[member='Vulpes90'], ja się przy tym nie upieram, zapytałem ich o to i wstawiłem tutaj, bo i mnie zaciekawiły kwestie poruszone przez Ciebie. Wydaje mi się, że takie przewodniki są bardzo pomocne w dobieraniu oświetlenia, jeżeli stosuje się je do firmowych lamp. Jestem prawie pewien, że zrobili to pod swoje produkty i nie przejmowali się uniwersalnością wskazówek, tak jak mówisz. Zapytam ich o to. 

#10 docfaq

docfaq
  • Terrarysta

Napisany 07 luty 2019 - 11:41

We cannot be responsible for other companies’ lights. All reputable reptile lighting companies should have their own guidance

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2018 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).