Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

warunki hodowli

- - - - -  
Płaz wodno-lądowy do akwa-terrarium- pomoc w wyborze dla moich możliwości.

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
12 odpowiedzi na ten temat

#1 Centek15

Centek15
  • Terrarysta
  • Z nami od: 121 dni
  • Netherlands

Napisany 26 styczeń 2019 - 22:30

Witam wszystkich.
Posiadam paludarium od ponad 7 tygodni i chciałbym w końcu wpuścić jakieś piękne i pocieszne stworzonka do części lądowej :)
Mam już sporo doświadczenia w akwariach, stąd też wybór paludarium.
Fotka pogladowa:
2y5F45k.jpg. Jutro będzie dodane kilka gałęzi wystających ze ścian dla ewentualnej wspinaczki. Po lewej stronie jest ląd Plus to co na korzeniach.
Cześć wodna ma 70l, mam tam kiryski, glonojady i krewetki amano, mam już te rybki 3 lata, filtr zewnętrzny tetra ex700, całe paludarium ma 60x45x90 więc jest średnie i pionowe. Temp między 23 a 26st, woda ma 25-26st w lato do 28st będzie. wilgotność mogę zapewnić różną, od 70 do 97% zależnie od przykrycia góry. Cyrkulacja powietrza jak to w exo terra, dość mocna ale mogę zmniejszyć.
Chciałbym mieć jakieś żabki, koniecznie muszą umieć pływać. Traszki tez wchodzą w grę.
Co nieco czytałem i opinie oraz artykuły są różne... mało pomocne jesli chodzi o wybór.
Szukam czegoś co bedzie cieszyć czyli szaleć po całym paludarium i czego będzie kilka sztuk, więc malutkie okazy :)
Do paludarium dodam zraszacze automatyczne w przyszłym tygodniu. Niestety ciężko będzie z małymi basenikami, ewentualnie coś wymyślę jeśli będzie to warte zachodu, chciałbym płazy które nie wymagają specjalnego oświetlenia typu promienie uvb itp, czyli po prostu coś mało wymagającego. Mam power ledy wlasnej roboty które sprawdzają się super dla roślin, mam je już 3lata :)
Pomożecie wybrać gatunek konkretny dla moich wymagań?

Pozdrawiam

Podobne tematy: Płaz wodno-lądowy do akwa-terrarium- pomoc w wyborze dla moich możliwości.     x

#2 egro_44

egro_44
  • Terrarysta
  • Z nami od: 5737 dni
  • Polska / Łódzkie / Łódź

Napisany 27 styczeń 2019 - 21:00

Mhhhh, trudno bedzie dobrac plaza ze wzgledu na ta czesc wody pod powierzchnia ladowa (a moze cos zle widze?). Na pewno nie kumaki, taki wystroj nie dla nich. Najpredzej jakies rzekotki lub inne nadrzewne.
Na fb jest aktywna grupa plazy, najlepiej tam rzuc haslo i fotke.

Pozdr.

#3 Centek15

Centek15
  • Terrarysta
  • Netherlands

Napisany 28 styczeń 2019 - 13:19

naprawdę żadna żabka nie jest wodno-lądowa? Oczywiście wyjść z wody jest kilka po korzeniu w górę.
Co ewentualnie mogę przerobić, żeby mieć rybki i jakąś żabkę? Nic w paludarium nie jest przymocowane na stałe, w każdej chwili mogę zrobić to na nowo, nie ruszając rybek i wody :)

Edit.
Czytałem o rzekotkach i chyba faktycznie to jedyna opcja, ale mi się podobają. Przerobić troszkę paludarium, żeby miały gdzie skakać, zamontuje zraszacze, poczekam jakis czas na dodatkowe przemyślenia i również poczekam na Wasze dalsze odpowiedzi :)

Edytowany przez Centek15, 28 styczeń 2019 - 15:18.

#4 docfaq W hodowli

docfaq
  • Pomocny
  • Z nami od: 546 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 28 styczeń 2019 - 23:16

Z racji mocno ograniczonej powierzchni lądowej chyba tylko nadrzewne zwierzęta można brać pod uwagę. Ewentualnie traszki (na przykład Pleurodeles waltl), ale one raczej nie są bardzo aktywnymi stworzeniami. Od razu na myśl przychodzą mi właśnie wspomniane rzekotki albo chwytnice. 

#5 Centek15

Centek15
  • Terrarysta
  • Netherlands

Napisany 30 styczeń 2019 - 11:16

W weekend zmieniam aranżację i dodaje kilka rzeczy, lądu będzie troszkę więcej i dużo więcej miejsca do skakania, gałęzie itp zostaną dodane,, a decyzja o właśnie rzekotce zielonej już jest podjęta, natomiast najpierw zmiany A potem zwierzak :) na zdjęciu słabo to widać, ale lewa strona paludarium to jeden duży ląd, tylko są na nim rośliny, ląd zrobiony z panelu torfu tropikalnego lucky reptile.

Edytowany przez Centek15, 30 styczeń 2019 - 11:22.

#6 ArturI

ArturI
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1336 dni
  • Polska / Mazowieckie / Mińsk Mazowiecki

Napisany 30 styczeń 2019 - 14:10

Z racji mocno ograniczonej powierzchni lądowej chyba tylko nadrzewne zwierzęta można brać pod uwagę. Ewentualnie traszki (na przykład Pleurodeles waltl), ale one raczej nie są bardzo aktywnymi stworzeniami. Od razu na myśl przychodzą mi właśnie wspomniane rzekotki albo chwytnice. 

Nikt nie wspomniał o kumakach dalekowschodnich ;) W mojej opinii biją o głowę rzekotki - zarówno ceną [;)] jak i atrakcyjnością w obserwowaniu - za dnia ciągle coś się dzieje ;) Rzekotki też trzeba odpowiednio karmić -wiekszość karmówki jest potencjalnym zagrożeniem dla delikatnych roślin...
Osobiście polecę również kraby red devil/vampire - te zasiedlą CAŁY zbiornik - jedynie musiałbyś im ułatwić wyjscie z wody gdy już do niej wpadną przypadkowo lub umyślnie.... ;)

#7 Centek15

Centek15
  • Terrarysta
  • Netherlands

Napisany 30 styczeń 2019 - 20:01

Z tymi kumakami bardzo dobry pomysł. Czytałem o nich, ale nie wziąłem ich na początku pod uwagę, umknęły mi.

Wybieram się do profesjonalnego sklepu z żabami i paludariami, oraz akcesoriami (amfibia.be) w ten weekend, w paludarium zostanie zrobiona żywa ściana z płyt torfowych na styropianie z deszczownicą z filtra. Mech christmas i jakiś jeszcze dobiorę. W dodatku wyżłobię jakieś sztuczne skały.

No nic, będę się chwalił na pewno w odpowiednim dziale, planuje ogarnąć to wszystko w ten weekend, zaczynam od jutra ze ścianą.

Mam nadzieję, że będą mieli kumaki dalekowschodnie bo nad tą opcją się przychylam, na pewno mają rzekotki. Oby się dało chociaż zamówić.

PS: dzsiaj się dowiedziałem, że mam około 30 glonojadów mających niecały 1cm, zawsze jajka były zjadane i nie przejmowalem się tym, a nagle się udało... będzie trzeba rozdać :)

#8 docfaq W hodowli

docfaq
  • Pomocny
  • Z nami od: 546 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 30 styczeń 2019 - 22:22

@ArturI, nie wspominałem o kumakach, bo wydaje mi się, że w tym paludarium mają za mało lądu. 

#9 egro_44

egro_44
  • Terrarysta
  • Z nami od: 5737 dni
  • Polska / Łódzkie / Łódź

Napisany 31 styczeń 2019 - 19:37

A ja chyba wyraznie napisalam, ze taki wystroj nie dla kumakow. Przypuszczam, ze niektorzy po prostu nie czytaja wczesniejszych postow.
Kumaki sa zabkami bardzo wdziecznymi i komunikatywnymi, ale potrzebuja terrarium zorientowanego nie w pionie tylko w poziomie, ze spora czescia wodna i spora ladowa poniewaz prowada przybrzezny (a nie nadrzewny!) tryb zycia.
A w zwiazku z takim trybem zycia potrzebuja rozniwez takiego polaczenia ladu z woda, zeby moc trzymac dupska w wodzie, a glowy na ladzie (tak napisalam, zeby wam to unaocznic, oczywiscie to nie jest ich stala pozycja).

To terrarium jest bardzo ladne, ale absolutnie nie nadaja sie dla kumakow. Plazy nadrzewne (ktore dobrze plywaja) tak. Oczywiscie kumaki beda zyly, ale bez komfortu wiec moga chorowac.

To tak w duzym skrocie. Pozdr.

Edytowany przez egro_44, 31 styczeń 2019 - 19:39.

#10 ArturI

ArturI
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1336 dni
  • Polska / Mazowieckie / Mińsk Mazowiecki

Napisany 31 styczeń 2019 - 22:33

Nie chciałbym jakichś spinek ale to, że jest w pionie nie przeszkadza bo przestrzeń dna jest wystarczająca. Sam trzymam kumaki w terrarium 60x50x80 - góra to moje roślinne eldorado ale dól to kumaki z powodzeniem - mają się dobrze, z rozmnożeniem włącznie i odchowaniem kilkudziesięciu sztiuk maluchów. nie chcę tutaj jednak wpadac w konflikt z koleżanką która pisze wyraźnie ;) Przekornie napiszę, czy gdyby terra miało 30cm wysokości czy nie odbieralibyśmy go jako lepsze pod kumaki? ;)

Jeden mankament którego bym się czepnął - mało wygodne wejście na ląd dla płazów.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).