Jump to content

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

zdrowie

- - - - -  
Powolne tempo wzrostu Legwana.

• You cannot start a new topic
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1 hubix557

hubix557
  • Terrarysta
  • Z nami od: 796 dni
  • Poland / Śląskie / Siemianowice Śląskie

Posted 12 January 2019 - 16:14

Hejka, w marcu tego roku kupiłem legwana zielonego na giełdzie, oczywiście z hodowli fermowej z Salvadoru, jak to najczęściej w Polsce bywa. Kupując go, był to około roczny osobnik nsex. Wtedy mierzył jakieś 50 cm. Aktualnie mierzy jakieś 57cm, czy to możliwe że legwan w 10 miesięcy urósł tylko 7cm? Żeby zrobił się grubszy i obszerniejszy też nie zauważyłem.  Zaznaczam że legwan jest okazem zdrowia, był badany na pasożyty, jest aktywny, wylinki zrzuca dosyć często, naświetlany uvb. Witaminy podawane raz na tydzień, wapno z każdym posiłkiem. 

Similar Topics: Powolne tempo wzrostu Legwana.     x

#2 Jaguś

Jaguś
  • Terrarysta
  • Z nami od: 2594 dni
  • Poland / Mazowieckie / Warszawa

Posted 14 January 2019 - 13:09

Wstaw proszę jego zdjęcia.

#3 hubix557

hubix557
  • Terrarysta

Posted 14 January 2019 - 13:56

Aktualnie jest podczas wylinki. f7a95a8c85578c60c4adc69eb7c8629a.jpg19073e8d81c84f7b5947386594a0a5e2.jpg3bbaa9e047fc5ff3a6c8f0b6751bc5f9.jpg701452a878ceba42c525005de3bae965.jpg

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

#4 Vulpes90

Vulpes90

Koordynator działów, Pomocny w dziale Agama brodata, Budowa, osprzęt, Terraria dla jaszczurek i sprawy techniczne

• Koordynator działów
  • Z nami od: 3202 dni
  • Poland / Opolskie / Kluczbork

Posted 15 January 2019 - 05:11

Tak mi się przypomniał od razu temat: https://www.terrarium.pl/topic/522488-legwan-zielony-problemy-ze-wzrostem-ze-wzrostem-masy/?hl=%2Blegwan+%2Bzielony

Tak jak w tamtym temacie wydaje mi się, że złe warunki przede wszystkim odbijają się na gadach młodych, wtedy gdy rosną. Jeśli wtedy warunki nie były odpowiednie i legwan nie rósł w czasie gdy powinien rosnąć to teraz już tego raczej nie nadrobi, albo będzie to bardzo powolny proces. Stąd też wg mnie biorą się gady skarłowacone, ale to tylko moje zdanie.

#5 Jaguś

Jaguś
  • Terrarysta

Posted 15 January 2019 - 18:23

Wygląda ładnie. Czy to tylko tak na zdjęciu wyszło: dwa palce na przedniej łapie ? To wylinka czy coś innego niepokojącego ? Sama mam  - teraz juz ok. 11 letniego - legwana, który trafił do mnie w wieku ok. 4 lat, więc już po okresie intensywnego wzrostu. Pomijając różnice w wyglądzie wynikające z miejsca pochodzenia mój Hugo wg mnie jest skarlały. Jest mniejszy i drobniejszy, jednak był głodzony i źle traktowany. To odbiło się na jego zdrowiu i wyglądzie. Twój leg jest młody i szybko powinien nadgonić zaległości przy mądrej opiece.

#6 hubix557

hubix557
  • Terrarysta

Posted 15 January 2019 - 19:49

@Jaguś 
Ma wszystkie palce, na zdjęciu chyba tak dziwnie wyszło. Jeśli chodzi o tą szarą plamę na bocznej stronie brzucha, to oparzenie, gdyż nie zabezpieczyłem dobrze oprawki, ale z każdą wylinką znika i ładnie się goi. Ogólnie legwan u mnie zawsze miał dobrze, odpowiednia dieta, wapno i witaminy. Odpowiednio duże terrarium i wszystko co potrzebne, a jednak ze wzrostem leg ma problem. Mam nadzieję że się jeszcze zdąży odbić i podrośnie. 

#7 Jaguś

Jaguś
  • Terrarysta

Posted 15 January 2019 - 20:26

Oparzenie widziałam; wiem, że palce ma wszystkie - bardziej chodziło mi o to czy na palcach jest zdrowa skóra. Może po prostu trafił Ci się osobnik z tych drobniejszych. Jak u ludzi : )

#8 hubix557

hubix557
  • Terrarysta

Posted 15 January 2019 - 20:34

Skóra jest w porządku, on już tak jakoś wylinkę przechodzi, skóra robi mu się szaro-biała i za kilka dni zaczyna schodzić. 

#9 babajaga27

babajaga27
  • Terrarysta
  • Z nami od: 2664 dni
  • France

Posted 18 January 2019 - 23:44

Zle warunki, legwan odwodniony - tylko ja widze zapadniete oczy? do tego jest punktowa zarowka, to jest grzewcza? czy raczej uvb? Jesli grzewcza to jest nie zabezpieczona, patrz oparzenia. Jesli uvb jest nie odpowiednia leg powinien miec podluzna uvb by jak najwieksza czesc ciala byla naswietlana. Jaka masz temperature? to bardzo wazne przy apetycie. Wylinka przy mlodym legu powinna byc non stop, jesli jest czasem to nie rosnie. Jak nie rosnie to moze tasiemiec? Badania sa bardziej opszerne niz na ,,zwykle robaki". Ale ja bym stawiala na waruniki. Ps. 50 cm roczny legwat to nie mozliwe, zdechl by, raczej to jakas podmianka, by papiery sie zgadzaly.

#10 hubix557

hubix557
  • Terrarysta

Posted 19 January 2019 - 00:46

Zle warunki, legwan odwodniony - tylko ja widze zapadniete oczy? do tego jest punktowa zarowka, to jest grzewcza? czy raczej uvb? Jesli grzewcza to jest nie zabezpieczona, patrz oparzenia. Jesli uvb jest nie odpowiednia leg powinien miec podluzna uvb by jak najwieksza czesc ciala byla naswietlana. Jaka masz temperature? to bardzo wazne przy apetycie. Wylinka przy mlodym legu powinna byc non stop, jesli jest czasem to nie rosnie. Jak nie rosnie to moze tasiemiec? Badania sa bardziej opszerne niz na ,,zwykle robaki". Ale ja bym stawiala na waruniki. Ps. 50 cm roczny legwat to nie mozliwe, zdechl by, raczej to jakas podmianka, by papiery sie zgadzaly.

Odsłonięta żarówka to zwykła ledówka, ma UVB rurową i grzewczą odpowiednio zabezpieczoną. Legwan nie powinien być odwodniony bo ciągle je świeże rośliny i ma dostęp do świeżej wody. Był badany na pasożyty i nie wykazały obecności. Temperatura to 35 stopni na wyspie ciepła i reszta terrarium 25-30 stopni. Więc jak widzisz, warunki ma dobre. Sam legwan nie wykazuje oznak choroby, ani żeby było mu źle. Ma bardzo duży apetyt, tak naprawdę je każde jedzenie które mu podam (oczywiście odpowiednie). Jest bardzo aktywny, normalnie się porusza, normalnie i często się wypróżnia, robi duże kupy. 

Edited by hubix557, 19 January 2019 - 16:18.

0 user(s) are browsing this forum

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).