Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

terrarium

- - - - -  
kameleon poza terrarium

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
2 odpowiedzi na ten temat

#1 galat

galat
  • Terrarysta
  • Z nami od: 589 dni
  • Polska / Pomorskie / Kartuzy

Napisany 08 styczeń 2019 - 17:52

Zastanawiam się nad kupnem kameleona. Na potrzeby tematu załóżmy, że jemeńskiego. Na zagranicznych forach widziałem, że można je trzymać poza terrarium. Co Wy o tym myślicie? Myślałem o zrobieniu półki np. 1m nad ziemią żeby uniemożliwić zejście na podłogę (mam nadzieję, że nie skoczy), przykręconą do ściany. Postawić na niej jakieś rośliny, jakiś system pojenia i żarówki. Zastanawiam się tylko jak wyglądałaby sprawa z wilgotnością. Piszą, że 40% wystarczy.

Podobne tematy: kameleon poza terrarium     x

#2 MikeB

MikeB

Pomocny wszechkolwiek

• Pomocny
  • Z nami od: 3048 dni
  • Canada

Napisany 08 styczeń 2019 - 18:32

Ciekawy projekt. Idea trzymania zwierzat poza terrarium nie jest nowa i kameleon jest gatunkiem, u ktorego podobny projekt ma szanse powodzenia. 

Odradzalbym poczatkujacym terrarystom takiego projektu ze wzgledu na brak doswiadczenia  w hodowli tego zwierzecia. Trzymanie w terrarium pozwala zachowac bardziej stabilne srodowisko, ktore w znaczny sposob rozni sie od warunkow  w przecietnym mieszkaniu. Wilgotnosc to raptem jeden maly element. 

Dla kogos, kto zna gatunek I jego potrzeby a rownierz choroby I inne problemy podobne przedsiewziecie bedzie trudne ale moze miec szanse powodzenia. Dla kogos, kto zaczyna przygode z kameleonem ilosc rzeczy, ktore moga pojsc nie tak badz miec wiekszy lub mniejszy wplyw na zdrowie rosnie w duzym stopniu. 

Uwazam, ze lepiej jest miec docelowe terrarium, gdzie jaszczurka bedzie mogla byc wkladana na czas, karmienia, linienia, w okresie kiedy opiekun jest w pracy czy szkole a otwarta opcja galezi  na scianie bedzie uzywana jedynie, kiedy jestes w domu I masz pelna kontrole nad zwierzakiem. Taki kontrolowany wybieg. 

Wedlug mnie Jemena bedzie trudniej trzymac w otwartej aranzacji anizeli lamparta. Takze chce dodac, ze jest to opcja jedynie dla doroslego osobnika. Mlode potrzepuja daleko bardziej stabilnego srodowiska, ktore znacznie latwiej zapewnic w terrarium. 

Pomijam to kompletnie problemy typu, sprzatanie odchodow, spryskiwanie, karmienie I kontrola aby nic nie ucieklo I stress spowodowany obecnoscia ludzi I zwierzat w pokoju  w bezposredniej bliskosc kameleona. 

Jak sie wie co sie robi to mozna lamac utarte kanony. problem jest taki, ze malo kto tak naprawde zdaje sobie sprawe z tego co robi. Dlatego  odradzalbym podobny project wszystkim, za wyjatkiem naprawde zaawansowanych hobbystow ktorzy maja duze doswiadczenie z obiektem jakim jest kameleon oraz tworzeniem I utrzymaniem otwartych  mini  ekosystemow. 

#3 galat

galat
  • Terrarysta
  • Z nami od: 589 dni
  • Polska / Pomorskie / Kartuzy

Napisany 09 styczeń 2019 - 11:32

dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Jeśli kiedyś dojdzie do zakupu przeze mnie kameleona to na początku na pewno będzie trzymany w terrarium, jak trochę podrośnie to zostanie wypuszczany na gałąź ale mieszkać i tak będzie w terrarium.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).