Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

warunki hodowli

- - - - -  
Agama karłowata - 70x45x60

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
5 odpowiedzi na ten temat

#1 PanKuskus

PanKuskus
  • Terrarysta
  • Z nami od: 409 dni
  • Polska / Kujawsko-pomorskie / Bydgoszcz

Napisany 07 grudzień 2018 - 11:26

Hej! Posiadam niezagospodarowane terrarium o wymiarach 70x45x60cm. Zamówione było pod eublefary lamparcie, jednak myślę o tym, aby zdecydować się jednak na jaszczurkę dzienną. Pomyślałem o agamie karłowatej. Czytałem posty z forum, gdzie mowa była o podobnym wymiarze terrarium, jednak z dość sporą ścianką.
Moje pytanie brzmi czy dałoby radę trzymać w moim zbiorniku jedną agamkę, jeśli ścianka byłaby odpowiednia?
Podejrzewam jaka będzie odpowiedź, więc od razu spytam jaki inny, dzienny gatunek mógłby czuć się dobrze w takich wymiarach? Zależy mi na tym, aby była to raczej średniej wielkości jaszczurka (tak mniej więcej wielkości lamparta) o aktywności dziennej.

Edytowany przez PanKuskus, 07 grudzień 2018 - 13:11.

Podobne tematy: Agama karłowata - 70x45x60     x

#2 Dagn

Dagn
  • Terrarysta
  • Z nami od: 590 dni
  • Polska / Śląskie / Gliwice

Napisany 07 grudzień 2018 - 11:51

<post w ramach krzewienia i podtrzymywania miłości do lampartów :P >

A waszmość chadza spać o 20:00, że lamparcik nie teges?
Wiem, że w teorii to są jaszczurki nocne, ale z mojego doświadczenia: jak nauczysz, tak masz. Moja jada przed południem (i wiem z zasłyszenia, że nie jest to odosobniony przypadek), w dzień czasem połazi, popołudniem wygrzewa się na skałce/półce z wentylacją, a w nocy to ją generalnie przyłapuję na tym, że drzemie.

#3 PanKuskus

PanKuskus
  • Terrarysta

Napisany 07 grudzień 2018 - 12:17

To znaczy, że da radę przyzwyczaić do tego, aby była aktywna od 17/18? Czy to raczej cecha osobnicza Twojej jaszczurki? Lamparty bardzo mi się podobają i jeszcze z nich nie zrezygnowałem, jednak rozważam też inne alternatywy. Jak wspomniałem, terrarium nie jest jeszcze urządzone, więc będę je szykować pod konkretny gatunek.

#4 Dagn

Dagn
  • Terrarysta
  • Z nami od: 590 dni
  • Polska / Śląskie / Gliwice

Napisany 07 grudzień 2018 - 13:42

Fakt, że to zależy od osobnika, no i od tego w jakim wieku będzie, gdy do Ciebie trafi.

Moja miała 3 miechy, była od wyklutka karmiona 2x dziennie (około 9:00 i potem 18:00), ja to kontynuowałam u siebie przez jakiś czas i tak jej pory aktywności zostały.

Zresztą też zależy, co rozumiesz przez aktywność... bo lamparty nie są jakieś wybitnie skoczne i biegające. Aktywność to w głównej mierze łażenie po terra, żarełko, picie i kontemplowanie tajników życia w pozycji leżącej z oczami zamkniętymi lub nie ;)

Ale na pewno nie jest tak, że od 6:00 do zgaszenia lamp lampart śpi w ukryciu.

Widzę, że zamierzasz terra przygotować profesjonalnie, więc zakładam ścianki, półki i inne takie wynalazki, także na pewno nie będzie tak, że zobaczysz go tylko po ciemku :)

#5 docfaq W hodowli

docfaq
  • Pomocny
  • Z nami od: 669 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 07 grudzień 2018 - 22:08

Zgadzam się z @Dagn w kwestii eublefara, moje aktywne są całodobowo z przerwami na drzemki. Co do agamy karłowatej, to jedną rzeczywiście można trzymać w takim terrarium ze ściankami. Jednak sugerowałbym w przyszłości zaopatrzenie się w większy zbiornik i dokupienie towarzystwa, bo ten gatunek wydaje mi się bardzo towarzyski. Hodowałem i te trzymane pojedynczo były ospałe, natomiast w grupie wydawały się żywsze. Na pewno jest to większa przyjemność dla hodowcy. :P

Jeśli chodzi o inne gatunki dziennych jaszczurek do Twojego terrarium, to poleciłbym rozejrzeć się za rodziną Lacertidae, szczególnie za rodzajem Podarcis (Podarcis siculus) - aktywne, atrakcyjne kształtem (przynajmniej dla mnie) i niewielkich rozmiarów. Również interesującym gatunkiem może być Takydromus sexlineatus, nieduża jaszczurka, ale tania i można trzymać niezłe stadko. 

#6 PanKuskus

PanKuskus
  • Terrarysta

Napisany 07 grudzień 2018 - 23:39

Dziękuję Wam za odpowiedzi. To terrarium przeznaczę jednak na lamparty, tak jak to było przy początkowym zamyśle. Jeśli w przyszłości uda mi się zorganizować miejsce na większy zbiornik to wrócę do tematu agamek.
Pozdrawiam :)

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).