Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

zimowanie

Zimowanie mrówek

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
6 odpowiedzi na ten temat

#1 Adex

Adex
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1826 dni
  • Polska / Kujawsko-pomorskie / Włocławek

Napisany 03 listopad 2018 - 04:13

Witam. Czy na pewno trzeba zimować mrówki? Bo słyszałem że nie wszystkie np: Messor barbarus nie trzeba ponieważ one są zmuszone do tego przez naturę by przeczekać kiepski okres do życia (w zimę ciężko o pożywienie i ciepło) a nie dlatego że potrzebują odpoczynku, w warunkach domowych nie ma zimy i mają stały dostęp do pokarmu i innych luksusów więc chyba to niepotrzebne. Ale ja jestem początkujący więc się nie wymądrzam tylko grzecznie pytam :) .

Dziękuję za odpowiedzi :) .

Podobne tematy: Zimowanie mrówek     x

#2 antkeeper_pl

antkeeper_pl
  • Terrarysta
  • Z nami od: 324 dni
  • Polska / Śląskie / Żywiec

Napisany 03 listopad 2018 - 11:16

Samotną królową Messor barbarus zimujemy w temperaturze około 15 °C, przez około 3 miesiące - to jest taka dobra praktyka. Później możemy podobnie robić z kolonią, możemy też jej nie zimować i zapewnić odpowiednie temperatury cały rok. Kolonia może funkcjonować bez przerwy lub mieć krótką stagnacje. Reasumując, nie trzeba, można.

#3 Adex

Adex
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1826 dni
  • Polska / Kujawsko-pomorskie / Włocławek

Napisany 03 listopad 2018 - 12:27

Wielkie dzięki!! Teraz wszystko jest dla mnie jasne. ;)

#4 docfaq W hodowli

docfaq
  • Pomocny
  • Z nami od: 670 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 04 listopad 2018 - 00:00

Niektóre gatunki trzeba zimować, a niektóre mogą się bez tego obejść. Całoroczna aktywność jest możliwa u gatunków zamieszkujących tereny pozbawione typowej zimy, podczas której spada temperatura. Wśród polskich gatunków istnieją takie jak Lasius niger, których zasięg występowania obejmuje również północną Afrykę i zimowanie ich jest niekonieczne, aczkolwiek korzystne, gdyż po okresie stagnacji następuje intensywne czerwienie, a królowe zimujących kolonii żyją dłużej. Są również i takie mrówki, które należy hibernować w celu uzyskania potomstwa (niektóre królowe dopiero po przezimowaniu składają pierwsze jaja) i przeżycia kolonii. 

#5 antkeeper_pl

antkeeper_pl
  • Terrarysta

Napisany 04 listopad 2018 - 09:58

Taka moja teoria... ale uważam że bardziej niż gatunek, liczy się występowanie. Nasze rodzime L. niger mają trochę inaczej ustawiony zegar biologiczny i też przygotowują się do zimy. Te które byłyby złapane w rejonach gdzie jest ciepło cały czas, mają już inne "ustawienia" ;)

#6 docfaq W hodowli

docfaq
  • Pomocny
  • Z nami od: 670 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 04 listopad 2018 - 11:11

To brzmi logicznie, ale przynależność do jednego gatunku daje im podobne możliwości - mrówki z Afryki są w stanie przetrwać zimę, a te z Polski są w stanie działać przez cały rok z mniej więcej stałą intensywnością (choć początkowo polskie królowe mają ochotę na zimowanie). Wydaje mi się też, że te z Afryki mają w ciągu roku jakiś okres mniej intensywnego czerwienia ze względu na ograniczoną ilość pokarmu, nie?

#7 antkeeper_pl

antkeeper_pl
  • Terrarysta

Napisany 04 listopad 2018 - 16:49

Myślę że są w stanie, tylko zegar biologiczny mają ustawiony tak a nie inaczej. Jego rozregulowanie jest jak najbardziej możliwe, co widać w hodowli.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).