Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

zdrowie

- - - - -  
Modliszka po zwymiotowaniu przestaje jeść i jakby schnie

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
2 odpowiedzi na ten temat

#1 FamilyAgression

FamilyAgression
  • Terrarysta
  • Z nami od: 214 dni
  • Polska / Małopolskie / Oświęcim

Napisany 24 sierpień 2018 - 23:52

Witam, na początku napiszę, że zacząłem swoja przygodę z modliszkami jakiś miesiąc temu. Kupiłem w sumie 2 Modlichy L4 (Samiec, samica) przy czym dostałem 3 w gratisie (1 L4 i 2x najprawdopodobniej L1-2). Obecnie sprawa wygląda tak, że jeżeli chodzi o te małe to ostatnia konająca właśnie dziś jest w stadium l3-4. Do rzeczy. Te, które były w L4 rozwijają się prawidłowo, jedzą i w ogóle, natomiast z małymi też było w porządku i gdzieś tam przeczytałem, żeby zbyt obficie nie spryskiwać wodą, bo źle to znoszą (mam tu na myśli, żeby to była po prostu mgiełka "tyle co kot napłakał-praktycznie nic). Tak też robiłem i wszystko szło zgodnie do czasu kiedy pierwszy z tych małych zwymiotował, nie chciał jeść, a jak się już udało to wymiotował dalej i umarł z wycieńczenia. Ten który obecnie niestety traci swój żywot zwymiotował dwa dni temu raz, ale za to sporo. Zauważyłem w jego przypadku, że jak się załatwiał to kupa wisiała mu u końca tyłka i jakby nie miał siły jej wypchać. Było to tego samego dnia co zwymiotował, ale udało mu się dokonać oczyszczenia pupki. Po tym fakcie nie chciał jeść, a muszki zamiast jeść (łapać) to jakby je odpychał, podawałem mu wodę w takiej słomce i nawet wczoraj pił (miał wysuszony odwłok i nim wlókł po ziemi, ale jak się napił to jakby mu było lepiej i sam stwierdziłem, że może stanie na nogi). Niestety dzisiaj i wczoraj wieczorem nie chciał już pić, jeść, a teraz leży wzdłuż podłoża i odwłok ma cały biały zupełnie, jakby od pasa w dół nie miał już czucia. Podpiera się już tylko łapami niemrawo i aż źle się na to patrzy, ale nie chcę go zabijać. Jutra na bank
nie dożyje :( 

Tu moje pytania: 
Co mogło pójść nie tak, skoro wszystkie pozostałe jakoś dotrwały i nie miałem z nimi ekscesów, a jak już nie chciały jeść to z przejedzenia ?
Czy modliszki mogą siedzieć przy otwartym oknie w akwarium tj w przeciągu ?
Czy chorej modliszce jak w przykładzie wyżej lepiej dawać samą wodę czy z miodem (też się z tym spotkałem czytając różne posty)

Kilka przydatnych informacji:
-Trzymałem wszystkie w pudełku 250 ml, które dostałem przy zakupie modliszek. Obecnie wszystkie te L4, które przeszły na L7 siedzą w akwarium z siatką u góry i chusteczką na dole. Do tego kilka bambusów dla poprawienia nastroju, żeby miały się po czymś innym wspinać niż tylko goła szyba.
- Wszystkie L4 karmiłem albo muchami złapanymi w domu (szybsza wersja), ale generalnie starałem się je karmić muszkami Hydei. Małe były karmione tylko Hydeiami, ew bardzo małymi muchami z domu. L7-ki karmi karaczanami tymi najmniejszymi jak się wyklują.
- Zainwestowałem w termometr z wilgotnościomierzem, który leżał obok pudełek (obecnie koło akwarium, by mniej więcej wiedzieć jak wygląda sytuacja). Swoją drogą nie wiedziałem, że u nas w Polsce ciągle jest ~50% wilgoci. Stąd jak ten gatunek potrzebuje 50-60% wilgoci wnioskuję, że nie ma sensu zraszać im akwarium, czyż nie ?

Z góry dziękuję za odpowiedzi i proszę o jakieś informacje jak uniknąć tego typu zgonów przez modliszki. Zależało mi szczególnie na tym maluchu, który dokonuje swojego żywota, żeby przeżył, a tu takie coś...  :neutral: