Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

początkujący owady

informacje o hodowli pierwszej kolonii

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
6 odpowiedzi na ten temat

#1 Przemoldemol

Przemoldemol
  • Terrarysta
  • Z nami od: 845 dni
  • Polska / Małopolskie / Myślenice

Napisany 04 lipiec 2017 - 17:45

Cześć chce zacząć hodowle mrówek lasius niger bo słyszałem ,że łatwo znaleźć królowe  pod koniec lipca. Mam zamiar kupić probówki tylko jakiej wielkości czy  10mm/100mm będzie ok czy coś większego.Co zrobić jeżeli w probówce braknie wody a będą ją zajmować już mrówki. trzeba je jakoś wyrzucić czy coś i wtedy od nowa nalać ? Ile utrzymuje się taka woda w probówce? Czy mogę podawać im zwykły miód czy musi być jakiś specjalny? Czy ten gatunek jest w miare agresywny i będzie polował na rzuconego im mącznika ? czy jakomś muszkę. Jakie wymiary areny na początek mam pudełko 10x20x10 ostatnia wysokość. Będzie ok? Gdzie mogę kupić płytę z gazobetonu?

Podobne tematy: informacje o hodowli pierwszej kolonii     x

#2 Sledzik92 W hodowli

Sledzik92
  • Terrarysta
  • Z nami od: 958 dni
  • Polska / Łódzkie / Pabianice

Napisany 04 lipiec 2017 - 19:22

Mam zamiar kupić probówki tylko jakiej wielkości czy  10mm/100mm będzie ok czy coś większego.

Będzie ok :)

Co zrobić jeżeli w probówce braknie wody a będą ją zajmować już mrówki. trzeba je jakoś wyrzucić czy coś i wtedy od nowa nalać ? Ile utrzymuje się taka woda w probówce?

Pierw pojawi się problem pleśni niż raczej braku wody. Wtedy polecam przenieść mrówki do drugiej probówki (sposób jak to zrobić, znajdziesz na internecie).

Czy mogę podawać im zwykły miód czy musi być jakiś specjalny?

Najlepszy jest miód prosto od pszczelarza, ewentualnie jakiś spadziowy, który możesz naleźć w sklepach zielarskich np.

Czy ten gatunek jest w miare agresywny i będzie polował na rzuconego im mącznika ? czy jakomś muszkę.

Polecam podawać martwe owady do konsumpcji :) (muszki na początek będą najlepsze).

Jakie wymiary areny na początek mam pudełko 10x20x10 ostatnia wysokość. Będzie ok?

Starczy spokojnie. Pamiętaj tylko żeby nie było żadnych szczelin, bo mrówki uciekną.

Gdzie mogę kupić płytę z gazobetonu?

W sklepach budowlanych typu OBI itd.

#3 Przemoldemol

Przemoldemol
  • Terrarysta

Napisany 04 lipiec 2017 - 20:00

dzięki za odpowiedzi jeszcze jedno. Problem będzie u mnie z hibernacją tych mrówek. niby dużo o tym przeczytałem ale wydaje mi się to niebezpieczne dla mrówek i boje się ,że popełnie przy tym jakiś błąd bo temperatura misi być od 3-7 stopni i nie może spadać poniżej 0. Niestety nie mam ich gdzie przechowywać w lodówce nie mogę a w piwnicy będzie za ciepło lub za zimno zależy od pogody. Jakie są skutki tego ,że mrówki się nie zahibernują poza tym ,że królowa żyje znacznie krócej? Mogą przez to popadać?

#4 VisibleNoise W hodowli

VisibleNoise

Koordynator w działach początkujący

• Koordynator działów
  • Z nami od: 2227 dni
  • Polska / Dolnośląskie / Wrocław

Napisany 04 lipiec 2017 - 21:52

Z tego co wiem to będą znacznie mniej aktywne i będą się wolniej rozmnażać, no i tak jak piszesz - będą żyły znacznie krócej. Jednak nie tyczy się to wszystkich gatunków mrówek. Z tego co wyczytałam L. niger nie musi koniecznie hibernować, ale dobrze to wpływa na aktywność, a co za tym idzie - kolonia jest ciekawsza do obserwacji. Czemu nie możesz w lodówce ich przehibernować? Myślę, że nikomu nie przeszkadzałaby mała probówka schowana do jakiegoś pojemnika, a zanim kolonia się rozrośnie do większych rozmiarów trochę czasu minie. 

Edytowany przez VisibleNoise, 04 lipiec 2017 - 21:59.

#5 Przemoldemol

Przemoldemol
  • Terrarysta

Napisany 05 lipiec 2017 - 09:21

Z tego co wiem to będą znacznie mniej aktywne i będą się wolniej rozmnażać, no i tak jak piszesz - będą żyły znacznie krócej. Jednak nie tyczy się to wszystkich gatunków mrówek. Z tego co wyczytałam L. niger nie musi koniecznie hibernować, ale dobrze to wpływa na aktywność, a co za tym idzie - kolonia jest ciekawsza do obserwacji. Czemu nie możesz w lodówce ich przehibernować? Myślę, że nikomu nie przeszkadzałaby mała probówka schowana do jakiegoś pojemnika, a zanim kolonia się rozrośnie do większych rozmiarów trochę czasu minie. 

czytałem ,że końcem września aktywność mrówek spada i królowa nie składa już jajek. Ile mniej więcej będzie liczyć już wtedy kolonia czyli po 2 miesiącach jeśli zaczne od 1 królowej bez robotnic. wystaczy gdy posiedzą w lodówce 2 miesiące czyli do grudnia? 

#6 VisibleNoise W hodowli

VisibleNoise

Koordynator w działach początkujący

• Koordynator działów
  • Z nami od: 2227 dni
  • Polska / Dolnośląskie / Wrocław

Napisany 05 lipiec 2017 - 09:55

Rozwój mrówek trwa długo (pierwszego pokolenia). Po dwóch miesiacach możesz czasem nie mieć jeszcze ani jednej robotnicy. Moja F. Rufibarbis jest u mnie miesiąc i jedynie naskladala jajek. Myślę, że 2 miesiące to dobra długość hibernacji, maksymalnie można je hibernowac 3 miesiące. I pamiętaj o stopniowym obniżaniu temperatury zanim je włożysz do lodówki. I jeszcze jedna ważna sprawa: nie wiem czy to moja lodówka tak robi, czy każda, ale jak się włoży coś na sam tył to to zamarza, także najlepiej je włożyć gdzieś z przodu albo w środku.

Edytowany przez VisibleNoise, 05 lipiec 2017 - 10:05.

#7 Przemoldemol

Przemoldemol
  • Terrarysta

Napisany 05 lipiec 2017 - 11:58

moja lodówka ma tak samo ,że z tyłu zamarza. Wszystko już wiem dzięki za odp zamykam

Edytowany przez Przemoldemol, 05 lipiec 2017 - 11:59.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).