Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

wybór zwierzęcia

- - - - -  
przygarnąć żółwia, kilka pytań do doświadczonych hodowców

• Zamknięty temat Ten temat jest zablokowany
14 odpowiedzi na ten temat

#1 sija

sija
  • Terrarysta
  • Z nami od: 2817 dni
  • Polska / Śląskie / Katowice

Napisany 14 luty 2012 - 11:48

Witam ostatnio stwierdziłam ze mam duże akwa 240 l w nim moją samiczkę żółwia żółtolicego ma 2 lata i 3 m-ce przydałoby się jej towarzystwo wygląda na znudzoną chciałaby przygarnąć żółwia wiem ze powinien być w podobnym wieku i rozmiarów żeby uniknąć nękania przez starszego i większego osobnika. Moje pytanie czy to mógłby być żółw innego gatunku np. czerwonolicy? i jeszcze jedno wolałabym przygarnąć samiczkę gdyż nie chcę mieć wylęgu żółwików myśl ze kiedyś mogłyby trafić w nieodpowiedzialne ręce mnie do tego zniechęca i w związku tym czy gdybym przygarnęła samca jest jakiś sposób żeby nie doprowadzić do kopulacji?

Podobne tematy: przygarnąć żółwia, kilka pytań do doświadczonych hodowców     x

#2 Mateusz_Rawski

Mateusz_Rawski

Rzadko obecny

• Terrarysta
  • Z nami od: 5780 dni
  • Polska / Wielkopolskie / Poznań

Napisany 14 luty 2012 - 11:57

Czerwonolicy i żółtolicy to ten sam gatunek, tylko różne podgatunki jak najbardziej ze sobą współgrające w akwaterrarium.

Jeżeli nie chcesz mieć młodych wystarczy nie inkubować jaj. Poza tym rozmnożenie żółwi nie jest tak łatwe, że wrzucasz samca i samicę do zbiornika i już. Bardziej niż zagrożeniem młodych kierował bym się rozmiarami i przestrzenią jaką dla nich dysponujesz przy doborze ewentualnego towarzysza.

#3 sija

sija
  • Terrarysta

Napisany 14 luty 2012 - 12:08

jestem w stanie jeśli to będzie konieczne w przyszłości zapewnić im większy zbiornik to nie problem, a powiedz mi jeszcze bo słyszałam ze żółwice moze spotkać tzw. zaczopowanie jaj czy to jest niebezpieczne dla jej zdrowia i czy to moze się zdarzyć gdy żółwica nie ma miejsca gdzie moze zakopać jaja ?

#4 Mateusz_Rawski

Mateusz_Rawski

Rzadko obecny

• Terrarysta
  • Z nami od: 5780 dni
  • Polska / Wielkopolskie / Poznań

Napisany 14 luty 2012 - 12:14

Podstawowymi powodami problemów ze składaniem jaj są brak miejsca do złożenia jaj i niedobory pokarmowe. Składanie jej jest niezależne od obecności samca, więc problemy mogą się trafić również przy pojedynczym żółwiu.

#5 sija

sija
  • Terrarysta

Napisany 14 luty 2012 - 12:18

Dziękuję za odpowiedź, Pozdrawiam :-)

#6 Akunamakata

Akunamakata
  • Terrarysta
  • Z nami od: 3426 dni
  • Polska / Dolnośląskie / Wrocław

Napisany 14 luty 2012 - 13:55

Jeszcze nie doradzał bym samca poniewaz najprawdopodobniej będziesz musiała rozdzielic ;] bo samiec moze strasznie nekac samice (az do zgonu)
Ps zółwie sa samotnikami wiec napewno mu towarzystwa nie brakuje to nie piesek ;]

#7 sija

sija
  • Terrarysta

Napisany 14 luty 2012 - 18:19

Nie chodzi o to ze brakuje mu towarzystwa tylko o to ze mam miejsce i możliwości finansowe trzymywać jeszcze jednego żółwia fajnie jest patrzeć jak sobie pływają albo wygrzewają się na wyspie tym bardziej ze były dwa żółwie (obie samiczki) od samego początku, ale jeden mimo 5 miesięcznego leczenia i wydania mnóstwo pieniędzy na weterynarzy a przede wszystkim na prześwietlenia po prostu zdechł 3 m-ce temu, mimo ze oba były tak samo chowane i jadły to samo, ten, który został świetnie się chowa i po kontrolnej wizycie u Pani weterynarz pochwaliła stan zdrowia mojego gada a tamten musiał pochodzić z jakiejś felernej hodowli, bo nie były kupione w tym samym czasie, było między nimi 2 m-ce różnicy, jeśli mam możliwość przygarnąć żółwia, którego ktoś nie chce i mam miejsce i możliwości, czemu by tego nie zrobić byle tylko nie zaszkodzić gadom, dlatego postanowiłam popytać o pewne sprawy, i bardzo dziękuję wszystkim za podpowiedzi, super ze jest taka strona i możliwość podpytania doświadczonych ludzi. Pozdrawiam

#8 Akunamakata

Akunamakata
  • Terrarysta
  • Z nami od: 3426 dni
  • Polska / Dolnośląskie / Wrocław

Napisany 14 luty 2012 - 20:38

mi tego mowic nie musisz mam 2 zolwie aktualnie i jeszcze 2 niebawem dojada ;] wszystkie z "odzysku" (mam pokoj 5x5 wiec miejsca na akwaria mam sporo) troche matka i siostra mi lamentuja ale co tam maja swoje pokoje u mnie siedziec nie musza hehe.
Bardzo dobrze ze pomyslalas o zaadoptowaniu zolwia a nie kupnie w zoologu bo to najgorszy pomysl na jaki ludzie sie decyduja w tych czasach. (jesli chodzi o trachemysy i w sumie o inne zolwie tez).
Wlasnie dla dobra zolwi i twojego doradzam druga samiczke mialem samca i same problemy tylko trzeba bylo rozdzielic i poszedl do stawu moze jeszcze zyje (hahaha z ostatnia czescia zartowalem jest u znajomej w akwa ^^) choc czasem w 1 na 100000000 przypadkow samica zdominuje samca i jakos jest spokoj

#9 gonarek

gonarek

Terrarysta

• Terrarysta
  • Z nami od: 4968 dni
  • Polska / Śląskie / Siemianowice Śląskie

Napisany 14 luty 2012 - 20:50

Ja uwazam, że akwarium 240l jest jednak za ciasne na 2 dorosłe trachemysy (mała szerokośc zbiornika) i może lepiej byłoby zrobic tę całą akcje w odwrotnej kolejności - czyli najpierw zorganizować nowy zbiornik (co najmniej 120x50x50), a dopiero potem pomysleć o drugim zólwiu.
Poza tym weź pod uwagę, że 2 żólwie to dwa razy wiecej zanieczyszczeń i dotychczasowy filtr może okazać się niewystarczający, a to oznacza kolejne wydatki...

#10 sija

sija
  • Terrarysta

Napisany 14 luty 2012 - 21:15

akwa to 75x75 na 40h forma kwadratu jest bardziej wydajna dużo miejsca w wzdłuż i w szerz filtr to, tetra ex 1200 podłączony do rusztu filtra dennego (zresztą przy tej okazji tez korzystałam z podpowiedzi hodowców, co do dennego i bardzo mi to pomogło, za co serdecznie dziękuję) + Aquael Filtr Turbo 2000L/H do 500L akwa zalane w 80 % wodą, ale w najbliższym czasie dodam do akwa dobudówkę żeby było zalane w 100% i żółwie nie uciekały. W akwa jest tylko wyspa i korzeń dno przykryte grubym żwirem i kilkoma otoczakami do tego grzałka i kostka wapna troszkę roślinek żywych przywiązanych do korzenia, źadnych zbędnych przedmiotów zabierających miejsce. Oczywiście lampa grzewcza i uvb nad wyspą latem żółwie będą spędzać czas na ogródku, ale tylko wtedy, kiedy ja przy nich będę, bo kręcą się tam różne typy i dla zabawy mogliby zrobić krzywdę moim zwierzakom, więc wole dmuchać na zimne... Myślę ze adoptowany żółw nie miałby najgorzej a w warunki i byt mojego gada wkładam naprawdę dużo serca, bo cieszy mnie, gdy sobie beztrosko leniuchuje na wyspie i spogląda swoimi dużymi oczkami, co się dzieje wokół :) to jest super sprawa

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).