Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

żywienie

* * * * * 1 głosów  
Katalog roślin niewskazanych!

• Zamknięty temat Ten temat jest zablokowany
16 odpowiedzi na ten temat

#1 Gość_Piteros_*

Gość_Piteros_*
  • Gość

Napisany 15 maj 2010 - 17:27

[color=red][b]PRZECZYTAJ:[/b][/color] Wreszcie udało się zakończyć pracę nad katalogiem roślin niewskazanych w diecie legwana. Prosiłbym aby do informacji tu zamieszonych podchodzić z rozsądkiem. Wiele roślin widniejących jako absolutnie zabronione (np. pietruszka, botwinka) jeszcze do niedawna były polecane jako dobry dodatek. Oczywiście nie są one tak samo toksyczne jak np. szalej jadowity czy bieluń ale biorąc pod uwagę, że na dłuższą metę karmienie legwana tymi roślinami doprowadzi do smutnego finału. Dlatego też postanowiłem oznaczyć je jako: "zdecydowanie.....................czytają więcej tylko zalogowani terraryści. Proszę zaloguj się lub zarejestruj się jeśli nie posiadasz jeszcze konta.

Podobne tematy: Katalog roślin niewskazanych!     x

#2 meg11

meg11
  • Terrarysta
  • Z nami od: 5665 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 18 maj 2010 - 11:47

fasola? pietruszka? pokrzywa?

kazda z tych roslin je moj legwan, prosze o uzasadnienie czemu nie mozna ich podawac w tabeli takiej informacji nie ma,

odnosnie pokrzywy- napar z pokrzywy (herbatka) podawany skrzykawka zamiast wody do picia Neonkowi- uleczyl jego przewlekla chorobe dziasel :)

#3 Gość_Piteros_*

Gość_Piteros_*
  • Gość

Napisany 18 maj 2010 - 13:30

Tylko czekałem na głosy oburzenia :D
O pokrzywie pisałem wcześniej.

[color=blue]pietruszka[/color]:
Pietruszka obfituje w kwas szczawiowy (1,70% masy), i czynnik sprawczy w niektórych rodzajach niedoboru substancji mineralnych.
- http://www.guinealynx.info/diet_oxalic.html

i wreszcie [color=blue]fasola[/color] (mi też było trudno się z tym pogodzić):
Po prostu jest toksyczna. Faktem jest, że najwięcej toksyn jest w ziarnach fasoli. Z tego co naliczyłem to zawiera: fazeolunatynę (ma właściwości drażniące przewód pokarmowy),.....................czytają więcej tylko zalogowani terraryści. Proszę zaloguj się lub zarejestruj się jeśli nie posiadasz jeszcze konta.

#4 Rysiek

Rysiek
  • Terrarysta
  • Z nami od: 5664 dni
  • Polska / Śląskie / Gliwice

Napisany 18 maj 2010 - 13:47

Na temat fasoli pozwolę sobie popatrzeć z drugiej strony. Najpierw niech ktoś mnie przekona i poda dowody na to, że jest szkodliwa, a wtedy przestanę ją polecać. Dlaczego ja mam kogoś przekonywać o jej nieprzydatności, skoro stosowałem ją w sporych ilościach w zimowej diecie, jak również latem jako dodatek tą rosnącą na działce. Skutków ubocznych nie zaobserwowałem, a Gucio w wieku 9 lat miał robione badanie krwi (kilka parametrów) i wszystko mieściło się w normie......................czytają więcej tylko zalogowani terraryści. Proszę zaloguj się lub zarejestruj się jeśli nie posiadasz jeszcze konta.

#5 Gość_Piteros_*

Gość_Piteros_*
  • Gość

Napisany 18 maj 2010 - 13:58

Wydawało mi się, że fakty podałem powyżej. To, że jakiś osobnik jada coś niekorzystnego i nic mu nie jest nie jest wystarczającym argumentem gdyż mam 90cio letnią sąsiadkę, która jara jak lokomotywa i nikt w związku z tym nie twierdzi, że papierosy są nie szkodliwe.
Poza tym tabela, którą tworzę podaje spis trzech grup roślin: trujących, szkodliwych i niewskazanych. Dla mnie to co się dowiedziałem o fasoli wystarczy żeby ograniczyć ją do mniejszych ilości,.....................czytają więcej tylko zalogowani terraryści. Proszę zaloguj się lub zarejestruj się jeśli nie posiadasz jeszcze konta.

#6 Rysiek

Rysiek
  • Terrarysta
  • Z nami od: 5664 dni
  • Polska / Śląskie / Gliwice

Napisany 18 maj 2010 - 14:48

Nie podałeś faktów dotyczących szkodliwości tych substancji (mam na myśli gady), a jedynie ich obecność w roślinie. One niekoniecznie jednakowo muszą wpływać na ludzi i zwierzęta.
Podam kilka przykładów:

* Cyjanek potasu - jest jedną z najbardziej niebezpiecznych trucizn. Mimo to króliki mogą połykać podwójne, śmiertelne dla człowieka dawki tej trucizny (proporcjonalne do masy ciała) i przeżyć. Natomiast mysz może przeżyć po połknięciu dawki cyjanku równej 700% dawki śmiertelnej dla człowieka.
.....................czytają więcej tylko zalogowani terraryści. Proszę zaloguj się lub zarejestruj się jeśli nie posiadasz jeszcze konta.

#7 Gość_Piteros_*

Gość_Piteros_*
  • Gość

Napisany 18 maj 2010 - 15:03

Oczywiście masz tu Ryśku całkowitą rację. Wiele gatunków zwierząt wykształciło mechanizmy obronne przeciw niektórym toksynom. Z tego co wiadomo to legwan zielony także ma takie mechanizmy wykształcone. Problem w tym, że nie ma zbyt wielu rzeczowych danych mówiących jakie to rośliny i jakie toksyny. Nie można pomijać też faktu, że takie mechanizmy są kształtowane w naturalnym środowisku i trwało to określony czas (pokolenia). My mamy do czynienia z osobnikami wyrwanymi ze swojego habitatu. Sprawa fasoli.....................czytają więcej tylko zalogowani terraryści. Proszę zaloguj się lub zarejestruj się jeśli nie posiadasz jeszcze konta.

#8 Ernest_FOTO

Ernest_FOTO
  • Terrarysta
  • Z nami od: 3247 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 18 maj 2010 - 17:31

Według strony podanej wyżej ( http://www.green-iguana.net/gruener-leguan/leguan-ernaehrung.htm ), zarówno szczaw, jak i pokrzywa są "głównym pokarmem"... Wszędzie są sprzeczne informacje...

#9 Gość_Piteros_*

Gość_Piteros_*
  • Gość

Napisany 18 maj 2010 - 17:50

[quote]Według strony podanej wyżej ( http://www.green-iguana.net/gruener-leguan/leguan-ernaehrung.htm ), zarówno szczaw, jak i pokrzywa są "głównym pokarmem"... Wszędzie są sprzeczne informacje... [/quote]
Istotnie pokrzywa podawana jest jako polecana roślina ale szczawiu to tam nigdzie nie widzę. Możesz podać w którym fragmencie?

#10 Długopis

Długopis

Terrarysta

• Terrarysta
  • Z nami od: 5184 dni
  • Polska / Mazowieckie / Sochaczew

Napisany 18 maj 2010 - 18:42

Rozumiem różne reakcje ale piteros79 poruszył kwestię którą należy rozwijać, nie można pozostać na wiedzy, którą obecnie posiadamy. Będę go bronił, bo wniósł wiele informacji i poruszył wiele nowych zagadnień na forum na którym od pewnego czasu nie było innych pytań niż dlaczego legwan nie je, czy takie terra starczy, czy można to, czy tamto itd. Trzeba to wszystko na pewno zweryfikować, więc zachęcam wszystkich znających języki, bądź mających inną przydatną wiedzę do rozwijania tego.....................czytają więcej tylko zalogowani terraryści. Proszę zaloguj się lub zarejestruj się jeśli nie posiadasz jeszcze konta.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2018 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).