Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


Najlepsza odpowiedź z docfaq

79

#1893767 Pierwszy gad (najlepiej aktywny w dzień) do terrarium 145x45xX

Napisany przez docfaq na 11 stycznia 2020 - 18:50

Varanus acanthurus raczej nie odnajdzie się w tym terrarium, ma za małą głębokość. Tak samo uważam w przypadku Pogona vitticeps. Jeżeli zastanawiasz się nad konkretnymi gatunkami, to przejrzyj ich opisy gatunkowe na tym forum oraz na terrarium.com.pl. 

C. collaris to rzeczywiście interesująca propozycja, sam miałem parkę tego gatunku. Jako zamiennik do P. vitticeps możesz kupić P. henrylawsoni, nawet harem będzie się czuł komfortowo przy takich wymiarach. Oprócz tego polecam gatunki z rodziny Lacertidae, na przykład: Podarcis muralis, Takydromus sexlineatus i inne z tych rodzajów. Myślę, że warto się również zastanowić nad haremem Leiocephalus personatus, to bardzo aktywne jaszczurki o ciekawym zachowaniu. 



#1893433 Czy to są odpowiednie terraria?

Napisany przez docfaq na 07 stycznia 2020 - 18:39

S. gastrica i H. majuscula zdaje się, że są już imago, więc pojemniki są dla nich odpowiednie. D. desiccata wygląda na nimfę, więc potrzebuje pojemnika o wysokości przynajmniej trzy razy większej od długości ciała modliszki (i taka zasada obowiązuje przy wszystkich gatunkach). 



#1885724 Kilka pytań o mrówkach

Napisany przez docfaq na 02 września 2019 - 16:56

2. Wilgotność utrzymuje się z reguły poprzez nawadnianie jednej części gniazda. W przypadku probówek niczego szczególnego nie trzeba robić, wilgotność jest zapewniona dzięki wodzie za watą. Większe kolonie potrafią same nawadniać swoje gniazdo. A mierzy się na oko, nie wydaje mi się, żeby ktoś używał do tego higrometru. Po prostu jedną część utrzymuje się stale wilgotną, a drugą względnie suchą (ważniejsze jest stworzenie gradientu wilgotności, wtedy mrówki same będą mogły wybierać). 

3. Sporo odpowiedzi w Internecie. Może być tak i tak. 

4. Będzie wystarczające. 

 

2. http://www.myrmeblog.pl/lasius-flavus/

4. Przy samotnej królowej koło miesiąca. 

5. Możesz od razu po pojawieniu się robotnic, ale nie ma takiej potrzeby, jak Ci wygodniej. 

 

Poszukaj w Internecie informacji i poczytaj też coś więcej o hodowli. ;) 



#1885428 Temnothorax sp.

Napisany przez docfaq na 29 sierpnia 2019 - 07:12

@polwlkp, no i co z tego? XD

1. Trudno powiedzieć, mrówki gniazdują tam, gdzie im najbardziej odpowiadają warunki. Jeśli część gniazdowa będzie zasłonięta i będzie w niej ciemno, to właśnie tam powinny się zagnieździć.
2. Ja preferuję watę, ale nie wiem, czy obiektywnie jest różnica. Gąbkę miałem w gnieździe akrylowym i nie zauważyłem niczego szczególnego.
3. Nie rozumiem pytania, nie wiem, o jakie kwadraciki chodzi.
4. Niestety nie wiem, obstawiałbym kilkanaście lat, ale lepiej poszukać w Internecie informacji.


#1884762 ooteki karaczanów argetyńskich

Napisany przez docfaq na 21 sierpnia 2019 - 19:21

Podobno nie da się sztucznie inkubować ootek tego gatunku. Ale rzadko jest porzucają, także nie ma czym się przejmować. 

 

Ooteki karaczanów wyglądają podobnie, wystarczy wpisać hasło "ooteka karaczan" w Google Grafika i sobie będziesz mógł pooglądać do woli. ;)



#1880343 przenoszenie ptasznika jak to zrobic??

Napisany przez docfaq na 13 czerwca 2019 - 22:06

Włóż ptasznika do pojemnika z dobrą wentylacją, pojemnik do pudła ze styropianu, to jeszcze dodatkowo można owinąć folią aluminiową (zwróć uwagę na właściwą jej stronę!) i unikaj bezpośredniego słońca. To tak gdybyś bardzo chciała się zabezpieczyć. Ale wydaje mi się, że te temperatury nie zaszkodzą ptasznikom, unikanie słońca i dusznych, gorących miejsc byłoby wystarczające (w pokoju, w którym przebywają moje pająki, jest mniej więcej tak ciepło jak na zewnątrz, z tym że nie świeci na nie słońce i żyją). Przetransportowałbym go w rękach, bo w plecaku czy torbie mógłby się jednak ugotować. Nie wiem, ile masz czasu na przekazanie zwierzaka, ale po weekendzie powinno być zdecydowanie chłodniej.


#1853361 Niechciani goście - przezroczyste, skaczące robaczki w terrarrium

Napisany przez docfaq na 10 czerwca 2018 - 14:38

Tak, to na pewno świeżo wyklute świerszcze, pewnie bananowe lub domowe. 



#1853355 ilość żywienia

Napisany przez docfaq na 10 czerwca 2018 - 13:45

Karm go, póki nie straci zainteresowania jedzeniem, najlepiej codziennie sprawdzać, czy jest głodny, jeśli to młody. 



#1851401 Co doradzicie świeżakowi?

Napisany przez docfaq na 16 maja 2018 - 21:19

Roślinożerne zwierzęta w takiej cenie to chyba głównie stawonogi: patyczaki, straszyki, liśćce, kraby, wije, karaczany, szarańcza, świerszcze, kruszczyce i inne chrząszcze. Te wydają mi się najatrakcyjniejsze.
Ewentualnie jakiś chomik, mysz, ale nie wiem, jak to cenowo wygląda.

Są maty grzewcze z wbudowanym regulatorem, jednak nie posiada on czujnika, przez co sam musisz ustalić zadowalający poziom metodą prób i błędów. Stosuję takie rozwiązanie do ogrzewania bezkręgowców, jednak lepiej byłoby kupić termoregulator - niestety tutaj występuje ryzyko, że przekroczysz budżet. Na pewno powinieneś zainwestować w termometr, dzięki któremu będziesz sprawdzać temperaturę.
Mata grzewcza powinna być włączona cały czas, chyba że hodowane zwierzę wymaga nocnych spadków temperatury (nie wydaje mi się, żeby wśród wymienionych przeze mnie takowe się znajdowało).

Dodatkowo powinieneś się zaopatrzyć w higrometr, pewnie się przyda, sam ocenisz. W przypadku krabów wymagane będzie naczynie z wodą, w której będą mogły się całkowicie zanurzyć. Również spryskiwacz może się okazać pomocny, jeśli zwierzę będzie wymagać wysokiej wilgotności.

Jeżeli wybierzesz zwierzę, łatwiej będzie Ci pomóc w doborze ekwipunku.


#1851245 Obsada terrarium 120x38x60

Napisany przez docfaq na 15 maja 2018 - 09:13

Samiec mógłby zamęczyć jedną samicę, choć z tego, co wiem, to się nie zdarza. Przy dwóch i więcej żadna z samic nie będzie nadmiernie obciążona.

Mam dwie agamy i bez problemu radzą sobie z jedną wyspą ciepła. Widziałem hodowlę z trzema i również była tylko jedna wyspa ciepła. Jeżeli miejsce do wygrzewania będzie wystarczająco szerokie (zastosujesz żarówkę o odpowiedniej średnicy), to wszystko będzie dobrze działać. Na pewno nie ma co się spodziewać, że będą się kłócić o miejsce, nawet gdyby było za małe.

Dobra rada: umieść wyspę ciepła na jakimś podwyższeniu, które będzie dla nich dogodnym punktem obserwacyjnym. Są niezwykle ciekawskimi stworzonkami i bardzo chcą wiedzieć, co się dzieje w całym pomieszczeniu. Ja swoim niestety nie mogę w obecnym terrarium zapewnić takiej możliwości i całe dnie przesiadują przyklejone do szyby, ruszając za mną główkami.







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.