Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


Najlepsza odpowiedź z docfaq

67

#1908760 Gekon płaczący - kilka pytań początkującego

Napisany przez docfaq na 27 czerwca 2020 - 12:53

1. Za kryjówki mogą służyć gałęzie, rośliny, tuby korkowe - innych w zasadzie dla jaszczurek nadrzewnych nie ma, trzeba po porstu dobrze zaaranżować zbiornik. 

 

2. Jeżeli zamierzasz trzymać żywe rośliny, to raczej w ziemi ogrodowej, torf kokosowy jest tak ubogi w składniki odżywcze, że szkoda gadać. Wybierz ziemię ogrodową bez nawozów lub z nawozami naturalnymi (na przykład z guanem), wtedy będziesz mógł bez problemu od razu wsadzić gekony. Jeżeli weźmiesz z nawozami sztucznymi, to lepiej odczekać 3 miesiące na wszelki wypadek, aż te związki zostaną wchłonięte przez rośliny, choć w przypadku zwierząt nadrzewnych jest to raczej dmuchanie na zimne. Drenaż jest przydatny, ale niekonieczny, jeżeli uważasz, że jesteś w stanie poradzić sobie z odpowiednim nawadnianiem podłoża, to możesz go pominąć. 

 

3. TerraSklep to dobra firma, sam u nich kupuję. Oprócz tego korzystam również z oferty Egzotic Room i Darewit, to rzetelne sklepy. Jeżeli zaś chodzi o producentów sprzętu, to polecam produkty firmy Arcadia. 


A jeśli chodzi o rośliny to zaopatruję się w marketach budowlanych (Leroy Merlin, Castorama, IKEA) i supermarketach (Carrefour, Biedronka). :P 



#1908246 Królowa umarła

Napisany przez docfaq na 21 czerwca 2020 - 13:56

Informacji o adopcji jest w Internecie dosyć sporo. ;) 

 

Przede wszystkim musisz robotnice przenieść do probówki. Potem probówkę z robotnicami i probówkę z królową wkładasz na dwie godziny do lodówki. Po tym czasie przekładasz królową do robotnic, ograniczasz przestrzeń, wpychając do probówki watę (pozostaw im jakąś swobodę) i zostawiasz probówkę na noc w lodówce. Następnego dnia wyjmujesz i obserwujesz, czy adopcja się udała. 



#1908068 Terrarium, podłoże itp. dla gekona orzęsionego

Napisany przez docfaq na 19 czerwca 2020 - 14:23

Informacje, które znalazłaś, są poprawne. Jeśli chodzi o ogrzewanie, to kup żarówkę grzewczą 50 W, powinna wystarczyć (choć tak naprawdę jest to zależne od temperatury w pomieszczeniu). ;) 



#1907480 Robaki w domu od pająków i innych zwierząt

Napisany przez docfaq na 13 czerwca 2020 - 15:35

Jeżeli Ciebie nic nie gryzło w domu, to wykluczyłbym przyniesienie ze zwierzętami pluskw. Co do papugi nie jestem pewien, ale pluskwy na bezkręgowcach nie będą pasożytować. 



#1906358 Czy warto hodować bagnika przybrzeżnego.

Napisany przez docfaq na 30 maja 2020 - 19:08

Raczej nie powinien sprawiać problemów w utrzymaniu. Jeżeli zrobisz mu dobre terrarium z dostępem do baseniku, to hodowla będzie łatwa i przyjemna, oprócz rozmiarów i ubarwienia gatunek ten może się pochwalić polowaniem na zwierzęta wodne, w tym również ryby. ;) 



#1905380 Roztocza czy inne dziadostwo co to??

Napisany przez docfaq na 21 maja 2020 - 01:38

Zapewne to trojszyki (Tribolium), tak zwane "minimączniki". Stosowany jako karmówka lub czyściciel w hodowlach karmowych, także pewnie się ucieszysz z jego obecności. ;) 


Ewentualnie pleśniakowiec, ale bardziej bym się skłaniał ku tej pierwszej propozycji. 



#1905023 Sphodromantis viridis nie linieje

Napisany przez docfaq na 17 maja 2020 - 20:52

Jeżeli zalążki skrzydeł nabrzmiały i zabarwiły się, to w dosyć niedługim czasie powinna wylinieć. Brak apetytu będzie ostatnim sygnałem. 

Niestety przy braku stosownego miejsca do wylinki modliszka i tak ją przejdzie, tyle że prawdopodobnie będzie uszkodzona lub nie przeżyje. Także złe terrarium jej nie powstrzyma, ale w Twoim nie powinna mieć problemu. ;) 



#1904319 Światło u brachypelmy

Napisany przez docfaq na 11 maja 2020 - 07:12

Ja nie zauważyłem, by nadmiar światła oraz jego brak w jakikolwiek sposób wpływał na moje pająki, więc nie przejmowałbym się tym. Zadbaj o swój sen. :P 



#1903120 Agama brodata - kiedy brać na rękę?

Napisany przez docfaq na 29 kwietnia 2020 - 12:49

Tak jak napisali BigStar i MikeB, gady raczej są do obserwowania i podziwiania niż do zabawy i tworzenia więzi. To, co proponuje jesiennie, jest bardzo podobne do tego, co robi się z psami i ogólnie ssakami. Nie jest to słuszne, gdyż ssaki i gady to bardzo odmienne grupy zwierząt, można długo pisać, dlaczego potrzebne jest inne podejście do nich. 

Niemniej, w przypadku P. vitticeps, łatwo można zwierzę przyzwyczaić do swojej obecności, manipulacji w terrarium i brania na ręce. Jednak wyciąganie z terrarium powinno ograniczać się do niezbędnych procedur służących dobru zwierzęcia. Do Ciebie należy decyzja, czy będziesz wyciągać ją, by pokazywać znajomym lub by samemu spędzić z nią trochę czasu - rozumiem tę chęć i uważam, że nie jest to szkodliwe przy zachowaniu pewnych zasad. Jednakże czas poza terrarium powinien być ograniczony do kilkunastu minut, ponieważ, jak już BigStar zauważył, gady są zwierzętami zmiennocieplnymi, więc ich temperatura ściśle uzależniona jest od otoczenia, a co za tym idzie: długi czas poza terrarium powoduje wychłodzenie, przez co agama nie jest w stanie przeprowadzić poprawnie metabolizmu, trawić, syntezować witaminy D3, spada odporność, aktywność - ogólnie jest to bardzo niewskazane. Częste wyjmowanie jest również w pewnym stopniu stresujące dla zwierzęcia, nawet kiedy jest już przyzywczajone do właściciela. Decyzja jest Twoja, ale miej świadomość, że idealny hodowca gadów ogranicza bezpośredni kontakt z nimi do niezbędnego minimum. 

 

Co do samego pytania: na początku daj agamie kilka dni na aklimatyzację. W tym czasie staraj się nie spędzać czasu przy terrarium, nie hałasować i nie przeszkadzać, ogranicz się tylko do wymieniania wody, karmienia (najlepiej za pomocą pęsety lub wpuszczać wolno karmówkę), sprzątania odchodów i resztek jedzenia. Kiedy uznasz, że agama już swobodnie porusza się po terrarium, wygrzewa się, je i ogólnie zachowuje naturalnie, zacznij więcej czasu spędzać przy terrarium, obserwuj, niech przyzwyczai się do Twojej obecności. W procesie przyzuwczajania jaszczurek najęcej uwagi trzeba poświęcić karmieniu, ponieważ dzięki niemu agama zaczyna akceptować Ciebie, a dokładniej Twoją rękę, kojarząc ją z pokarmem i poczuciem sytości, zadowolenia. Na początku karm pęsetą, by zwierzę przyzywczaiło się do sposobu podawania pokarmu, potem, kiedy już niemal automatycznie będzie reagować na owada w pęsecie (a nawet samą pęsetę), możesz zacząć karmić ją z ręki. Po jakimś czasie, kiedy uznasz, że czuje się z czymś takim swobodnie, możesz zacząć ją dotykać. Tutaj w sumie są trzy sposoby. Pierwszy to delikatne dotknięcia ciała (poza głową) agamy. Drugi to układanie ręki przed karmówką, by agama, polując na trzymanego owada, zmuszona była do wejścia na nią. Trzecim spodobem jest zwyczajne wzięcie na ręce bez żadnej "gry wstępnej". Moim zdaniem najsensowniejsze byłoby zastosowanie kolejno sposobu pierwszego, drugiego i trzeciego, ale pominięcie któregoś z nich nie powinno być poważnym błędem. :) 



#1899068 Szukam gada dla średnio zaawansowanego terrarysty

Napisany przez docfaq na 16 marca 2020 - 11:42

Crotaphytus collarisPodarcis spp.Lacerta spp.Leiocephalus spp. i wiele innych. Zobacz, co jest dostępne u sprzedawców, to powinno Ci zwęzić krąg poszukiwań. :) 








© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.