Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


Najlepsza odpowiedź z docfaq

67

#1954308 Robaki na wiju

Napisany przez docfaq na 17 stycznia 2022 - 17:03

Nie ma potrzeby się ich pozbywać, napisałem, że wijowi krzywdy nie zrobią. ;) #1953990 karaczan turecki ooteka

Napisany przez docfaq na 12 stycznia 2022 - 23:14

Obie opcje są dobre, także ja bym proponował zostawić, mniej roboty. Jak spryskujesz karaczanom, to bez problemu się wyklują. ;) #1952453 Co to za pająk?

Napisany przez docfaq na 19 grudnia 2021 - 15:27

Pajęczak z rzędu Opiliones (kosarze). #1951123 Czy mam karmić zbożówkę jak się inaczej zachowywuje?

Napisany przez docfaq na 30 listopada 2021 - 17:44

Moim zdaniem można jak najbardziej próbować. #1949033 Krzyżówki skakunów

Napisany przez docfaq na 30 października 2021 - 14:02

Phidippus regius nie mają opisanych podgatunków. Dostępne w handlu są różne odmiany lokalizacyjne, które charakteryzują się różnym ubarwieniem. Dlatego też nie powinno się krzyżować tych domian, żeby nie było kundelków. Ich genetyka nie jest poznana w stopniu pozwalającym stwierdzić, co z czego wyjdzie, więc skrzyżowanie ich doprowadzi do nieodwracalnego zanieczyszczenia linii i pogorszenia "jakości" gatunku w hodowli. Porzuć te plany. ;) #1946758 Problemy z zimowaniem Agamy brodatej

Napisany przez docfaq na 24 września 2021 - 14:26

Zabierz ją jeszcze do weterynarza na masaż lub sam go wykonaj, po wypróżnieniu zabierz próbkę do badania. Jeżeli nie stwierdzi pasożytów, to myślę, że nie ma co się bawić w jakieś szczególne przygotowania, skoro sama zaczęła zimować w warunkach, które są. Jeżeli była dobrze karmiona, to wyłącz MH i nie karm do wybudzenia. Dbaj o dostęp do wody, możesz ją też wyjmować co jakiś czas do kontroli podanych w artykule poniżej. Trafiła Ci się w sumie taka bezobsługowa jaszczurka. :P 

 

https://www.pogona.pl/zimowanie-agam#1946608 Jak zacząć rozmnażanie modliszki ?(hierodula majuscula)

Napisany przez docfaq na 22 września 2021 - 12:06

Przed dopuszczaniem powinnaś nakarmić samicę obficie, możesz nawet zrobić tak, że wpuścisz samca, kiedy samica będzie jeszcze jeść. Dzięki temu zwiększysz szansę na sukces kopulacji i zminimalizujesz ryzyko zjedzenia samca. Samca wpuszczaj do samicy lub dopuszczaj poza zbiornikiem, jeżeli jest mały. Resztę zrobią same. 

Inkubacja podobnie jak w tym przypadku: https://www.terrarium.com.pl/hierodula-membranacea/. #1946148 Czy to chęć zimowania

Napisany przez docfaq na 14 września 2021 - 12:54

Możliwe, że będzie chciała zimować, od Ciebie zalezy, czy pozwolisz czy nie. 

 

29-30°C w całym terrarium? A co z chłodniejszym miejscem i wyspą grzewczą? #1946147 Dopuszczanie dwóch dorosłych jaszczurek

Napisany przez docfaq na 14 września 2021 - 12:53

Włóż samca do samicy. Przede wszystkim do niczego nie zmuszaj, nie popychaj ich na siebie, daj im czas i obserwuj. Jeżeli Twoim zdaniem będą zbyt agresywne względem siebie, to je rozdziel. Drobne przepychanki są akcpetowalne. #1946131 Brak apetytu u nowokupionego gekona

Napisany przez docfaq na 14 września 2021 - 11:31

Czytając o hodowli jaszczurek, powinieneś trafić na termin "aklimatyzacja". Na forum w wielu różnych działach temat ten był poruszany niezliczoną ilość razy, także dziwię się, że nie zostało to tutaj wspomniane. Jest to podstawowa rzecz, z którą musi się zmierzyć każdy nowy terrarysta i każdy terrarysta, który kupuje nowe zwierzę. Niektóre osobniki aklimatyzują się niemalże od razu, innym zajmuje to kilka dni. To, że gekon nie je na następny dzień, nie jest niczym złym ani tym bardziej niespodziewanym. Stres związany z przeprowadzką może spowodować niechęć do jedzenia. W takiej sytuacji należy dać jaszczurce spokój, proponuj jedzenie codziennie, ale nic na siłę, przynajmniej przez kilka pierwszych dni. Jeżeli w ciągu 5-7 dni apetyt by nie powrócił, wtedy należałoby się przyjrzeć warunkom, w jakich jest trzymany.

Zwierzęta zmiennocieplne mogą jeść rzadziej niż codziennie, niektóre gatunki bez problemu wytrzymują kilka tygodni bez pożywienia, trzeba mieć to na uwadze. Głodówki prawdopodobnie będą Ci się zdarzać jeszcze nie raz, bądź na to psychicznie przygotowany. Nieprzyjmowanie pokarmu zaczyna być alarmujące dopiero w momencie, kiedy zwierzę zaczyna chudnąć lub kiedy jest to związane ze spadkiem aktywności. 

 

Co do terrarium, prawdą jest, że nowe zwierzęta lepiej trzymać na początku na ręcznikach papierowych w ramach kwarantanny. Łatwiej wtedy zobaczyć, czy zwierzę je, czy się wypróżnia, można też bez większych przeszkód zebrać kał do badania, które powinno być priorytetem w przypadku nowych zwierząt. Natomiast rozmiar terrarium to temat kontrowersyjny. Osobiście uważam, że stres przypisywany "zbyt dużemu" zbiornikowi jest spowodowany nie samą przestrzenią, a nieumiejętnością właściciela zwierzęcia. Na chłopski rozum - w czym przeszkadza młodej jaszczurce możliwość poruszania się po zbiorniku 40x40x60 cm, kiedy w naturze do dyspozycji ma wysokie na kilka metrów drzewa z rozłożystymi koronami? Dyskomfort i stres wynikają raczej ze źle zagospodarowanego terrarium, w którym brakuje kryjówek, gekon czuje się cały czas na widoku, narażony na niebiezpieczeństwo. Może to też być spowodowane czynnościami, jakie się wykonuje w bezpośredniej okolicy, lub też niewłaściwą obsługą zwierzęcia, gwałtownym i częstym wyjmowaniem, umyślnym prowokowaniem i temu podobnymi rzeczami. Od siebie mogę dodać jeszcze, że nie bawię się w zbiorniki przejściowe, nie robi też tego wielu terrarystów. Zamiast stopniowego powiększania rozmiarów skupiamy się na właściwym zagospodarowaniu terrarium oraz właściwej obsłudze jego i jego mieszkańca. Nawet malutki pojemnik może być źródłem stresu i pogorszyć stan zwierzęcia, jeżeli nie pomyśli się o innych aspektach. Jedyne, w czym pomagają zbiorniki dopasowywane do wielkości jaszczurki, to karmienie, ale i z tym nietrudno sobie poradzić. 

 

Mączników lepiej unikać, nie są zbyt pożywne i w ich przypadku jest większe prawdopodobieństwo zaczopowania. Na rynku dostępne są cztery gatunki świerszczy, mnóstwo karaczanów, dwa gatunki szarańczy, dwa gatunki moli woskowych, Hermetia illucens i inne - jest w czym wybierać. ;) 

 

Uwagi techniczne: przy zakładaniu nowych tematów konieczne jest właściwe zatytułowanie wątku (punkt 3.4 regulaminu forum) oraz podanie jak najbardziej szczegółowych warunków chowu (punkt 3.8 regulaminu forum). Proszę Cię o zapoznanie się z regulaminem i zastosowanie się do niego w przyszłości. :) 
© 2001-2022 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.