Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


Najlepsza odpowiedź z docfaq

41

#1946758 Problemy z zimowaniem Agamy brodatej

Napisany przez docfaq na 24 września 2021 - 14:26

Zabierz ją jeszcze do weterynarza na masaż lub sam go wykonaj, po wypróżnieniu zabierz próbkę do badania. Jeżeli nie stwierdzi pasożytów, to myślę, że nie ma co się bawić w jakieś szczególne przygotowania, skoro sama zaczęła zimować w warunkach, które są. Jeżeli była dobrze karmiona, to wyłącz MH i nie karm do wybudzenia. Dbaj o dostęp do wody, możesz ją też wyjmować co jakiś czas do kontroli podanych w artykule poniżej. Trafiła Ci się w sumie taka bezobsługowa jaszczurka. :P 

 

https://www.pogona.pl/zimowanie-agam



#1946608 Jak zacząć rozmnażanie modliszki ?(hierodula majuscula)

Napisany przez docfaq na 22 września 2021 - 12:06

Przed dopuszczaniem powinnaś nakarmić samicę obficie, możesz nawet zrobić tak, że wpuścisz samca, kiedy samica będzie jeszcze jeść. Dzięki temu zwiększysz szansę na sukces kopulacji i zminimalizujesz ryzyko zjedzenia samca. Samca wpuszczaj do samicy lub dopuszczaj poza zbiornikiem, jeżeli jest mały. Resztę zrobią same. 

Inkubacja podobnie jak w tym przypadku: https://www.terrarium.com.pl/hierodula-membranacea/. 



#1946148 Czy to chęć zimowania

Napisany przez docfaq na 14 września 2021 - 12:54

Możliwe, że będzie chciała zimować, od Ciebie zalezy, czy pozwolisz czy nie. 

 

29-30°C w całym terrarium? A co z chłodniejszym miejscem i wyspą grzewczą? 



#1946147 Dopuszczanie dwóch dorosłych jaszczurek

Napisany przez docfaq na 14 września 2021 - 12:53

Włóż samca do samicy. Przede wszystkim do niczego nie zmuszaj, nie popychaj ich na siebie, daj im czas i obserwuj. Jeżeli Twoim zdaniem będą zbyt agresywne względem siebie, to je rozdziel. Drobne przepychanki są akcpetowalne. 



#1946131 Brak apetytu u nowokupionego gekona

Napisany przez docfaq na 14 września 2021 - 11:31

Czytając o hodowli jaszczurek, powinieneś trafić na termin "aklimatyzacja". Na forum w wielu różnych działach temat ten był poruszany niezliczoną ilość razy, także dziwię się, że nie zostało to tutaj wspomniane. Jest to podstawowa rzecz, z którą musi się zmierzyć każdy nowy terrarysta i każdy terrarysta, który kupuje nowe zwierzę. Niektóre osobniki aklimatyzują się niemalże od razu, innym zajmuje to kilka dni. To, że gekon nie je na następny dzień, nie jest niczym złym ani tym bardziej niespodziewanym. Stres związany z przeprowadzką może spowodować niechęć do jedzenia. W takiej sytuacji należy dać jaszczurce spokój, proponuj jedzenie codziennie, ale nic na siłę, przynajmniej przez kilka pierwszych dni. Jeżeli w ciągu 5-7 dni apetyt by nie powrócił, wtedy należałoby się przyjrzeć warunkom, w jakich jest trzymany.

Zwierzęta zmiennocieplne mogą jeść rzadziej niż codziennie, niektóre gatunki bez problemu wytrzymują kilka tygodni bez pożywienia, trzeba mieć to na uwadze. Głodówki prawdopodobnie będą Ci się zdarzać jeszcze nie raz, bądź na to psychicznie przygotowany. Nieprzyjmowanie pokarmu zaczyna być alarmujące dopiero w momencie, kiedy zwierzę zaczyna chudnąć lub kiedy jest to związane ze spadkiem aktywności. 

 

Co do terrarium, prawdą jest, że nowe zwierzęta lepiej trzymać na początku na ręcznikach papierowych w ramach kwarantanny. Łatwiej wtedy zobaczyć, czy zwierzę je, czy się wypróżnia, można też bez większych przeszkód zebrać kał do badania, które powinno być priorytetem w przypadku nowych zwierząt. Natomiast rozmiar terrarium to temat kontrowersyjny. Osobiście uważam, że stres przypisywany "zbyt dużemu" zbiornikowi jest spowodowany nie samą przestrzenią, a nieumiejętnością właściciela zwierzęcia. Na chłopski rozum - w czym przeszkadza młodej jaszczurce możliwość poruszania się po zbiorniku 40x40x60 cm, kiedy w naturze do dyspozycji ma wysokie na kilka metrów drzewa z rozłożystymi koronami? Dyskomfort i stres wynikają raczej ze źle zagospodarowanego terrarium, w którym brakuje kryjówek, gekon czuje się cały czas na widoku, narażony na niebiezpieczeństwo. Może to też być spowodowane czynnościami, jakie się wykonuje w bezpośredniej okolicy, lub też niewłaściwą obsługą zwierzęcia, gwałtownym i częstym wyjmowaniem, umyślnym prowokowaniem i temu podobnymi rzeczami. Od siebie mogę dodać jeszcze, że nie bawię się w zbiorniki przejściowe, nie robi też tego wielu terrarystów. Zamiast stopniowego powiększania rozmiarów skupiamy się na właściwym zagospodarowaniu terrarium oraz właściwej obsłudze jego i jego mieszkańca. Nawet malutki pojemnik może być źródłem stresu i pogorszyć stan zwierzęcia, jeżeli nie pomyśli się o innych aspektach. Jedyne, w czym pomagają zbiorniki dopasowywane do wielkości jaszczurki, to karmienie, ale i z tym nietrudno sobie poradzić. 

 

Mączników lepiej unikać, nie są zbyt pożywne i w ich przypadku jest większe prawdopodobieństwo zaczopowania. Na rynku dostępne są cztery gatunki świerszczy, mnóstwo karaczanów, dwa gatunki szarańczy, dwa gatunki moli woskowych, Hermetia illucens i inne - jest w czym wybierać. ;) 

 

Uwagi techniczne: przy zakładaniu nowych tematów konieczne jest właściwe zatytułowanie wątku (punkt 3.4 regulaminu forum) oraz podanie jak najbardziej szczegółowych warunków chowu (punkt 3.8 regulaminu forum). Proszę Cię o zapoznanie się z regulaminem i zastosowanie się do niego w przyszłości. :) 



#1944596 Pilne! Ślimak złożył jaja!

Napisany przez docfaq na 30 sierpnia 2021 - 21:37

Jak masz więcej niż jednego ślimaka, to pewnie są zapłodnione. Nie znam sposobu na sprawdzenie tego, niedługo i tak się powinny wykluć. 

 

Dla spokoju umysłu możesz je przełożyć do pojemnika z takimi warunkami, w jakich trzymasz swoje dorosłe. ;) 



#1944025 Ślimaki Lissachatina fulica - prośba o kilka rad

Napisany przez docfaq na 21 sierpnia 2021 - 15:36

Trzymanie ślimaków i patyczaków w słoiku wzbudza we mnie duże wątpliwości... w takim pojemniku nie ma odpowiedniej wentylacji. Może rozważyłbyś jednak przełożenie ich do terrarium albo plastikowego pojemnika z otworami z góry i z boku? 

 

Jeśli chodzi o patyczaki, to dawanie roślinożernym zwierzętom jakichkolwiek roślin poza tymi, którymi się odżywiają, wydaje mi się głupie. One mogą zjeść takiego świerka (czy co to tam jest) i zwyczajnie od tego zdechnąć. Co to za druga roślina? 

 

1. Nie wydaje mi się, by to był większy problem, aczkolwiek winniczki są chronione, więc nie odławiaj ich. 



#1943863 Odpowiednie warunki dla ptasznika

Napisany przez docfaq na 18 sierpnia 2021 - 21:53

W ogrzewanym styroboksie mógłbyś je nawet trzymać na zewnątrz. ;) 

 

Pojemniki myślę, że lepiej będzie wkładać właśnie do styroboksa z kablem grzewczym, natomiast w przypadku terrarium można zamontować ogrzewanie z tyłu (mata grzewcza, kabel grzewczy) lub z góry (lampa grzewcza, ceramiczny promiennik). Do tego termostat i wszystko będzie zabezpieczone. 



#1943573 Wapń w płynie

Napisany przez docfaq na 14 sierpnia 2021 - 20:14

Wapno w płynie to raczej do podawania doustnego, ewentualnie można podawać do wody, ale nie sądzę, by było to skuteczne. Moim zdaniem nie ma się co w coś takiego bawić. 



#1943169 GEKON ODRZUCIŁ OGON

Napisany przez docfaq na 08 sierpnia 2021 - 23:11

W tej sytuacji nic poza obserwowaniem gekona nie trzeba robić. Tak jak już napisano, to się zdarza, jaszczurki, które używają autotomii, są przygotowane na taką ewentualność, więc ogon powinien się bez większych problemów zagoić i odrosnąć (mniejszy, o innej barwie, o innej powierzchni i być może o trochę innym kształcie). Przydaje się wymiana podłoża na ręczniki papierowe, żeby utrzymać ranę w czystości, ale nie jest to konieczne, jakoś sobie te zwierzęta radzą w naturalnym, niesterylnym środowisku. ;)

 

Taką zmianę proponowałbym przy podłożach w stylu piasku lub torfu albo przy gatunkach wymagających wyższej wilgotności, ale nie sądzę, by w Twoim wypadku było to potrzebne. Także nie stresuj się, zdarzył się wypadek, który, jak wynika z opisu, nie był Twoją winą, więc ciesz się swoją jaszczurką dalej, możesz ewentualnie nieco obficiej ją karmić. Sam ogon mógł zostać zjedzony, więc jeżeli go nie znajdziesz, to zapomnij o sprawie. 








© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.