Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


Najlepsza odpowiedź z docfaq

36

#1927452 kiedy z muszek owocówke przejść na karaczany ?

Napisany przez docfaq na 10 lutego 2021 - 13:52

Karmówka powinna być dopasowana do rozmiarów modliszki tak, żeby mogła bez problemu owada złapać. Do wyboru masz mnóstwo gatunków karaczanów różnej wielkości, w dodatku można kupić ich wylęg, który często jest niewiele większy od owocówek. Skoro planujesz przejść z muszek na karaczany, to proponowałbym zakupić wylęg na przykład karaczana tureckiego. :) 

 

Jeżeli wciąż jest zainteresowana muszkami, to można bez problemu je podawać, będzie ich po prostu więcej jadła - tak jak napisałeś. #1926684 Weterynarz dla agamy

Napisany przez docfaq na 01 lutego 2021 - 00:30

Jeżeli dojazd do niego będzie niemożliwy, to lepiej rzeczywiście zrezygnować. Poważne problemy zdrowotne nie są częste, ale się zdarzają, konieczna jest więc możliwość odwiedzenia weterynarza razem ze zwierzęciem. Porozmawiałbym na Twoim miejscu z rodzicami, czy będą mieli możliwość Cię podrzucić w razie czego, jak już napisałem, nie będzie to częsta sytuacja, więc nie będą musieli wozić Cię te 100km co miesiąc. Ważne, żeby trudność w zapewnieniu odpowiedniej opieki zwierzęciu nie wpływała bezpośrednio na nie i jego zdrowie, w innym wypadku byłoby to nieodpowiedzialne. 

 

Najczęstszym problemem będzie badanie kału. Jeśli o nie chodzi, to każdy weterynarz powinien potrafić wykryć pasożyty, ale leczyć należy u specjalisty od gadów. Tutaj już bezpośredni dostęp nie jest konieczny, ponieważ weterynarz na odległość może rozpoznać pasożyty (po przesłaniu odpowiednich zdjęć) i zalecić odpowiednie leczenie. Trochę trzeba będzie się nagimnastykować, ale to akurat dałoby się na pewno załatwić w Twojej sytuacji. ;) #1926559 Robaki w terrarium Modliszki

Napisany przez docfaq na 30 stycznia 2021 - 19:16

Nie jest zagrożeniem, tylko uzupełnieniem bioaktywnego terrarium, to wij. ;) #1926163 Czy metahalogen 50W będzie odpowiedni dla anolisa kubańskiego?

Napisany przez docfaq na 25 stycznia 2021 - 20:04

To bym proponował świetlówkę T5 6% z odbłyśnikiem od Arcadia. Możesz kupić ProT5 UVB Kit, to oprawę z rzeczami potrzebnymi do zamontowania, świetlówkę, odbłyśnik i kable będziesz mieć w jednym opakowaniu. ;) 

 

Do tego możesz dorzucić jakąś lampę grzewczą może o mocy 70W. #1926131 Felsuma - brak apetytu - dziwne zachowanie

Napisany przez docfaq na 25 stycznia 2021 - 15:21

Może to być problem ze zniosem, felsumy z reguły składają dwa jajka. Udaj się do weterynarza, jeżeli z jakiegoś powodu jajko się zablokowało, to doprowadzi to do śmierci jaszczurki. #1925471 Terrarium 80x60x180

Napisany przez docfaq na 18 stycznia 2021 - 17:02

Wystarczy poczytać opisy gatunkowe i już byś wiedziała, że takie terrarium tylko dla młodej agamy byłoby dobre. ;) 

 

Rozumiem, że szukasz tropikalnej jaszczurki nadrzewnej, tak? #1924595 Warunki hodowli płoszczycy szarej

Napisany przez docfaq na 07 stycznia 2021 - 00:16

1. Nie powinno być niebezpieczne, pewnie ból, dyskomfort, ale o żadnych groźniejszych efektach nic mi nie wiadomo. 

 

2. Można w ten sposób trzymać. 

 

3. Wątpię, to mimo wszystko duży owad, larwy komara, artemia, ochotki będą raczej za małe. Za to bez problemu przyjmuje świerszczei karaczany, kiedy się je poda. 

 

4. Jeżeli będzie to niewielki zbiornik bez filtracji, to moim zdaniem bezpiecznie będzie podmieniać. Oddychają tlenem atmosferycznym, ale wydalają i wypróżniają się do wody, więc z czasem zrobi się brudno. Nie jestem pewien, jaki to będzie miało wpływ na pluskiawaka, ale ja podmieniałem swoim wodę co jakiś czas. 

 

5. Nie będą mu przeszkadzać. 

 

6. Myślę, że raz w tygodniu można próbować im coś zaoferować, po kilku tygodniach pewnie już będziesz wiedział, jakszybko głodnieje. 

 

7. To polski gatunek, więc temperatura wody może być taka, jaka będzie panowała w pomieszczeniu, z tym że nie przekraczałbym 25°C, tak na wszelki wypadek. 

 

8. Konieczne dla prawidłowego funkcjonowania zwierzęcia, ale nie wydaje mi się, by bez niego miało zdechnąć. 

 

9. Nartniki i płoszczyca nie powinny się sobą interesować, ponieważ polują w różnych strefach: nartniki na powierzchni, płoszczyce pod powierzchnią. 

 

10. Można bez problemu ręką, tylko po prostu nie za głowę i nie za nogi. Myślę, że do łapania najlepsza by była siatka na ryby, ale wszystko się nada. 

 

Daj znać, kiedy już jakąś w najbliższym sezonie znajdziesz. ;) #1924226 Gekon gargulcowy początki

Napisany przez docfaq na 02 stycznia 2021 - 16:36

Dobra lektura powyżej. 

 

Podstawowym urozmaiceniem są papki owocowe robione samodzielnie albo kupowane (Pangea, Repashy, Komodo - te ostatnie podobno gorszej jakości). A jeśli chodzi o owady, to jest szeroki wybór, samych świerszczy są cztery gatunki (dla gekonów gargulcowych polecam jednak tylko bananowe i domowe), oprócz tego jeszcze karaczany (argentyński i turecki najczęściej sprzedawane), larwy Hermetia illucens (ale i dorosłe muchy są dobrym urozmaiceniem choćby ze względu na trudność w złapaniu ich). Jako sporadyczne "cukierki" można podawać larwy moli woskowych (dorosłe ćmy również są dobrym urozmaiceniem smakowo-ruchowym). Kolejnym pokarmem są szarańcze, ale to mniej opłacalny owad. Unikaj natomiast larw chrząszczy, czyli popularnych mączników i drewnojadów, one są twarde, tłuste, niewarte zachodu. ;) #1922251 Intruzi w terrarium / gekon orzęsiony

Napisany przez docfaq na 08 grudnia 2020 - 17:53

Wyglądają na skoczogonki. Niczym się nie przejmuj, pożyteczne stworzenia. ;) #1919510 Pytanie na temat ukąszenia przez ptasznika

Napisany przez docfaq na 09 listopada 2020 - 00:08

Nie da się tego ustalić z dwóch powodów: po pierwsze, jady ptaszników różnią się między gatunkami, a nawet w niektórych sytuacjach między osobnikami; po drugie, reakcja alergiczna może się pojawić przy każdym ugryzienia, niezależnie od tego, czy wystąpiła wcześniej. Poza tym, według mojej wiedzy (a naprawdę sporo szukałem i rozmawiałem na ten temat) nie udokumentowano reakcji alergicznej u człowieka po ugryzieniu ptasznika, choć znalazłem jeden raport medyczny z hospitalizacji po ugryzieniu pająka z rodzaju Poecilotheria, w którym podane zostały wyniki badań krwi, które z kolei sugerowały rozwinięcie się reakcji alergicznej (ale nie był to żaden wstrząs ani nic poważnego). 

 

Trzeba też pamiętać, że reakcja alergiczna to nie tylko wstrząs anafilaktyczny (to raczej skrajny przykład), może ona też być niezauważalna przy pierwszym kontakcie z alergenem i nasilać wraz z kolejnymi ekspozycjami. 


Przenoszę temat z Wspólne listy dyskusyjneTerrarystyka do forum Ptaszniki, skorpiony i inne pajęczakiPtaszniki


© 2001-2021 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).