Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


Najlepsza odpowiedź z jot023

9

#1822876 Co to syndrom enigmy?

Napisany przez jot023 na 31 sierpień 2017 - 23:08

ENIGMA

Enigma jest na chwilę obecną genem dominującym (brak potwierdzonych homozygot). Jego najistotniejszą cechą jest zmiana ubarwienia każdej znanej odmiany kolorystycznej gekonów lamparcich w sposób nie do końca przewidywalny bo dość chaotyczny.
Charakterystyczną cechą dzięki, której możemy odróżnić gekony posiadające ten gen od innych jest ubarwienie zarówno całego ciała gekonów, głowy jak i ich oczu. Już od wyklucia mają tendencje do posiadania czarnych plam na ciele zamiast charakterystycznych czarnych pasów. Ogony w większości przypadków mają biały kolor (co zmienia się z dojrzewaniem gada i stopniowym pojawianiem się plam). Kolor oczu zależny jest od odmiany z jaką krzyżujemy enigmę i może przybierać barwy od jasnoczerwonych u Bell Enigm i innych albino, przez czerwone u Enigm, bordowe u MS Enigm po Czarne u MSS Enigm. Wszystko to sprawia, że za pośrednictwem jednego genu możemy otrzymać potomstwo o niezliczonych fenotypach.

Problemy Genetyczne Enigm

Wszystko to co piękne Enigm odbywa się jednak kosztem często występującej u enigm wady genetycznej, która wg dotychczasowej wiedzy dotyczy prawdopodobnie układu nerwowego i problemu z transportem wapnia. Dlatego niezwykle istotne jest suplementowanie młodym Enigmom wapnia.

Za granicą prowadzone są obecnie badania nad syndromem enigmy. Pojawiły się też próby stopniowania objawów występujących u enigm i klasyfikowania ich, jednak nie można jednoznacznie stwierdzić, że konkretny osobnik ma ten syndrom lub nie, gdyż może się on ujawnić na każdym etapie życia i w każdej chwili zaskoczyć hodowcę. Najbardziej ekstremalne przypadki skazują zwierzę na 100% zależność od właściciela. Dotychczasowe próby stopniowania nasilenia syndromu są różne (szczegół w linkach źródłowych). Warto wspomnieć jakie warunki powodują nasilenie syndromu u enigm. Z racji ich wrażliwości na światło może być to zbyt ostre oświetlenie, a także stres. Niektórzy hodowcy twierdzą, że suplementowanie wapnia pozwala nieco uspokoić syndrom.

Często widzi się, że ktoś sprzedając enigmy pisze, że nie mają one syndromu, albo, że jego gekony są od niego wolne. Na chwilę obecną nauka nie potwierdza jakoby były enigmy w 100% zdrowe i zawsze trzeba się po zakupie gekona tej odmiany liczyć z możliwością późniejszego wystąpienia objawów, a na reklamy tego typu patrzeć z przymrużeniem oka. Z wiadomości czerpanych od hodowców zdarzały się twierdzenia jakoby jedna Enigma na dziesięć posiadała syndrom, inni zaś twierdzili, że każda enigma w większym czy mniejszym stopniu go przejawia. Mówi się też, żeby lepiej nie krzyżować Enigm ze sobą, gdyż objawy mogą się wzmacniać. Nie wiadomo jednak ile w tym prawdy

Znane przykłady objawów syndromu enigm:

odginanie głowy
napady
chodzenie w kółko
stargazing – patrzenie w gwiazdy czyli odginanie głowy w górę jakby gekon obserwował niebo
drgawki
drgania
skurcze mięśni
tężyczka

Dowodem tego, że enigmy mają problem jest ich malejąca popularność. Kiedy dominujący gen podbił rynek gekonów zupełnie nowymi kolorami jakie pozwolił osiągnąć, szybko zorientowano się jaka jest cena tego wyjątkowego wyglądu. Enigmy stały się popularne, jednak ich ceny szybko spadły z racji problemów. Dziś można powiedzieć, że przynajmniej polski boom na enigmy minął. Cieszą się one uznaniem i zachwycają hodowców swoim wyglądem jednak nie są polecane początkującym jako pet. 

Źródło 
http://www.jaszczurki.net/opisy-i-artykuly/opis-podstawowych-odmian-lamparciego/#1820301 Oświetlenie do terrarium

Napisany przez jot023 na 09 sierpień 2017 - 16:29

Albo jak pisze @Vulpes90 Arkadii, albo Exoterra. Do Twojego terra 25/26 W powinna być OK.#1814185 Gekon nie chce jeść

Napisany przez jot023 na 18 czerwiec 2017 - 18:42


Mam kabel grzewczy który sie rozgrzewa do 35 stopni, i troche juz nie je w sensie nie ma apetytu

To nie to samo co ogrzewanie "od góry", gad wtedy wybiera sobie odpowiednie miejsce. 


witaminy repti calcium i wapń reptiland calcium
je z miski, ja mu wrzucam mączniki marynowane w witaminach i wapniu, w miscew też jest taka warstwa wapnia i witamin 3:1

Nie napisałeś, czy w tych preparatach jest wit. D3. Poza tym: na stałe w miseczce w terra lepiej gdy jest sam wapń (koniecznie bez D3), a "panierka" może być mieszanką taką, którą stosujesz.


temperatura może być przyczyną?

Temperatura ma zasadnicze znaczenie! Gady, jak zapewne wiesz, są zmiennocieplne i do prawidłowej przemiany materii potrzebują dostarczyć organizmowi odpowiedniej temperatury. Za niska temperatura = upośledzone trawienie, a w kolejnym kroku choroby.

 

Ta tak z grubsza.#1814183 Lampki

Napisany przez jot023 na 18 czerwiec 2017 - 18:24

Czerwona to jest żarówka grzewcza!, a ta biała to świetlówka UVB i muszą w dzień być obie włączone. Jednak jak dla mnie będzie i tak mało doświetlone terra. Lepsza będzie biała grzewcza (nawet taki "grzybek lustrzany" z marketu budowlanego), która dodatkowo doświetli terrarium.

To są podstawowe wiadomości! Trochę zaskakuje mnie ich brak! Polecam lekturę serwisu Pogona!#1804809 Czarne oczy przez sztuczne światło?

Napisany przez jot023 na 11 kwiecień 2017 - 09:33

Nie musi to być "nagłe" zapalenie światła. Po prostu w sztucznym świetle ich oczy wyglądają na "czarne", w zależności od oświetlenia mogą to być inne barwy (u moich ciemny fiolet). Jednak "wina" bardziej leży po stronie naszych oczu, które w ten sposób widzą.#1788884 Czy takie terrarium jest dobre dla agamy karłowatej?

Napisany przez jot023 na 26 grudzień 2016 - 15:30

może być#1784193 Bezpieczne pigmenty użyte do ścianki, terrarium dla gekona

Napisany przez jot023 na 21 listopad 2016 - 22:25

Spokojnie! Używałem pigmentu tej samej firmy i wszystko jest OK.

Nie konieczny jest unigrunt, jednak zabezpiecza on bardziej przed wilgocią, a na dodatek po zastosowaniu go łatwiej sprząta się w terra. Jedyny minus to ten, że ścianka jest bardziej śliska.#1783606 Czy malutka agamka odpowiednia jest dla początkujących?

Napisany przez jot023 na 17 listopad 2016 - 20:51

Spokojnie dacie radę! Tylko musicie się uzbroić w cierpliwość. Kilka tygodni trwa aklimatyzacja i to jest najbardziej dla nas bolesne, bo aga ucieka od ręki, bo nie chce jeść, bo się chowa. Wystarczy jej zapewnić duuuuuuużo spokoju i stopniowo oraz delikatnie przyzwyczajać do nowych warunków. Ważne jest, żeby miała dość cicho, wtedy nie płoszy się się zbytnio. Warto również zatrzymywać się przy terrarium na dłuższą chwilę, tak żeby nas widziała, nie wykonując żadnych gwałtownych ruchów, a najlepiej nie ruszając się w ogóle, to jest dobry czas na obserwację gadzinki (ja wykorzystywałem go również na lekturę). Po jakimś czasie zacznij przyzwyczajać ją do twojego zapachu wkładając rękę do terra i trzymając ją tam w bezruchu (moja aga już drugiego dnia nie wytrzymała i z ciekawości sama podeszła do ręki i zaczęła ja "obwąchiwać", a po kilku dniach zaczęła na nią włazić). Co do jedzenia - na razie zbyt dużo rzeczy ją rozprasza i stresuje, a gdy sobie z tym poradzi będzie "pochłaniała" pokarm. Oczywiście koniecznie trzeba podsuwać jej karmówkę, możecie spróbować podać jej mola woskowego, tylko sporadycznie w celu "rozkarmienia", bo jak się do niego przyzwyczai może być problem z innym pokarmem. Wytrzeszczanie oczu i nadymanie brody może również być spowodowane przygotowaniem do wylinki, a waving - chce tylko zaznaczyć swoją obecność i powiedzieć "to pomieszczenie biorę w posiadanie i ja tu będę rządzić" (to oczywiście tylko ku rozweseleniu, bo przypuszczam, że Wy jesteście zestresowani zaistniałą sytuacją nie mniej niż agama, a ponoć zwierzaki bardzo dobrze nas "czytają" i udziela się im nasz nastrój).

Sorry, że się tak rozpisałem, mam nadzieję, że choć odrobinę pomogłem. Życzę miej stresu dla was i dla gadzinki.  :E#1776646 Jak rozpoznać czy gekon miał dostarczane wapno

Napisany przez jot023 na 26 wrzesień 2016 - 22:06

proszę i zdjęcie jednego z moich grubasków

14433040_10207410467923820_4424065098983© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).