Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


Najlepsza odpowiedź z MikeB

29

#1926895 Gekon się nie zalatwia!!

Napisany przez MikeB na 03 lutego 2021 - 18:18

Zmieniasz podloze, ale zauwazyles, ze gekkon wali kupe w to samo miejsce. Przy zmianie podloza , to on moze nie wiedziec gdzie to miejsce jest i troche przycial/ wstrzymal. Daj mu pare dni zanim wpadniesz w panike. Dwukrotna zmiana podloza moze byc przyczyna.

 

Odnosnie usuwania zbednych produktow przemiany materi. Ssaki wydalaja mocz, gady produkuja kwas moczowy w formi krystalicznej. Uwidocznia to sie w formie bialej, lub kremowej masy. Domyslam sie co miales na mysli.  



#1923031 waz zbozowy odmiana barwna

Napisany przez MikeB na 20 grudnia 2020 - 20:50

To jest bardzo ladny egzemplarz Anery Motley. Czy jest sunkissed tego raczej nie da sie powiedziec, poniewaz mutacja czerwonego barwnika maskuje odmiane sunkissed. 



#1904034 Czy gekonom orzęsionym zaszkodzi zraszanie wodą destylowaną?

Napisany przez MikeB na 07 maja 2020 - 18:48

@12345654321 Bardzo dobre podejscie. Jak najbardziej uzywaj destylowanej. W ten sposob unikniesz odkladania kamienia I drogiej wymiany dysz. Bo te naprawdy dobrej jakosci nie da sie czyscic sokiem z cytryny, lol

 Destylowana woda z definicji ma odczyn obojetny I nie jest to ph okolo 7 ale dokladnie 7

Nie tylko oszczedzisz wymiany dysz ale czyszczenia szyb z kamienia. 

Brak mineralow zawartych w wodzie uzupelni dieta I suplementy, wiec sie tym aspektem nie przejmuj. Tak jak @Raffy pisze spryskiwanie ptasznikow tez jak najbardziej destylowana. 

 Sam uzywam destylowanej przy hodowli kameleonow, ktore spijaja wode z kropel rozsianych po calym terra oraz calej mojej kolekcji wezy jadowitych, gdzie utrzymywanie czystosci szyb, ze zrozumialych wzgledow wola o minimalna ingerencje wewnatrz zbiornikow. 



#1903957 czy sześcio miesięcznemu wężowi moge dać szczurzego oseska?

Napisany przez MikeB na 07 maja 2020 - 00:09

Oczywiscie mozesz podawac szczurze oseski, tylko po co? 

Zbozaki cale zycie mozesz trzymac na myszach. Szczurzy osesek ma mniejsze wartosci odzywcze niz tej samej wielkosci skoczek mysi. Myszy zdaje sie powinny byc tansze, wiec zostajac z myszami koszt utrzymania spada.  

40 - 50 cm zbozaka mozesz karmic mloda mysza - wieksza od skoczka, mniejsza od doroslej 



#1900477 Pomarańczowa odmiana gekona lamparciego

Napisany przez MikeB na 04 kwietnia 2020 - 00:41

Podobne okazy u nas sprzedawane sa pod nazwa Tangerine Tornado albo ich albinotyczny odpowiednik Sunglow. Intensywnie pomaranczowy kolor jest wynikiem selektywnych krzyzowek i nie jest dziedziczony wedlug praw Mendla. Jest to dziedziczenie wielogenowe. Co to znaczy w praktyce? 

To, ze osobniki o tak extremalnych kolorach beda rzadkie, dostepne zazwyczaj na duzych gieldach, drogie niemozebnie i bedziesz musial je zobaczyc, ocenic patrzac na oferte na stole a na pewno nie kupowac na odleglosc. Chyba, ze hodowca wystawi zdjecia  osobnikow na sprzedaz w formie katalogu. 

U mnie na rynku osobniki o tak extremalnym ubarwieniu chodza I po 700 dollarow. 



#1898293 Dziwny grzbiet u młodej Phelsumy grandis. Ktos pomoże?

Napisany przez MikeB na 06 marca 2020 - 02:07

Przypuszczenie oparzenia jak najbardziej zasadne. Zakupiona jaszczurka  nie  wykazuje sladow oparzen (pierwsze zdjecie)

Oparzenie moze byc dwojakiego rodzaju - termiczne I poparzenei ultrafioletem ze wzgledu na dostep gekkona do rozgrzanego kompaktu. widoczne dobrze na jednym ze zdjec. 

 

Co robic:

 

Przede wszystkim uniemozliwic bezposredni kontakt z jarzeniowka . Jesli jest taka mozliwosc ustawic zrodlo UV poza terra. Jesli nie, zbudowac zabezpieczenie siatka. 

 Nie widze glebokich zmian, wiec z wetem bym poczekal. 

Ale odzielenie od zrodla ciepla I UV musi nastapic natychmiast. 

 

Wyglada na to ze to bedzie samczyk. Nie jest to 100% ale wedlug mnie duzo wiecej niz 50%



#1892440 Heterometrus petersii- ile czasu zajmuje zanim z l1-l2 stanie się dorosły

Napisany przez MikeB na 22 grudnia 2019 - 18:43

Podczas kiedy @Grycan ma w zasadzie racje, wiele czynnikow wplywa na szybkosc wzrostu - ilosc I rodzaj pozywienia, wilgotnosc, temperature itp., to od malucha do doroslego okres wzrostu u mnie to miedzy 12 a 16 miesiacami. 

Sam nie jestem w stanie powiedziec czy to sredni okres czy dlugi czy krotki. Sprowadzam dorosle z odlowu I czesto samice rodza mlode. W momencie kiedy opuszczaja grzbiet matki I sie rozchodza to je kultywujemy w indywidualnych podeleczkach. po oklol roku osiagaja wielkosc doroslych zwierzat. 



#1869563 utrzymanie temperatury w terrarium

Napisany przez MikeB na 05 stycznia 2019 - 00:25

Byc moze nie robisz nic zlego. Weze podobnie jak wiekszosc gadow  wygrzewaja sie pod lampka ( jesli sa aktywne w dzien ) badz korzystaja z ciepla oddawanego przez nagrzana  powierzchnie  ( zastepowana w terra poprzez mate grzewcza badz inne urzadzenie dzialajace na podobnej zasadzie)

Temperature maty grzewczej kontrolujesz poprzez thermostat z sonda mierzaca temperature podloza. Jesli sonda jest umieszczona prawidlowo I pomiary, jake podajesz sa uzyskane poprzez wlasciwe umieszczenie w podlozu zarowno maty jak I sondy, to ja nie widze niczego nieprawidlowego w tym co napisalas. 

Temperatura powietrza nie ma wowczas wiekszego znaczenia, bo waz nagrzeje sie do optymalnej temperatury uzywajac maty. 

 

Ja uzywam termometru na podczerwien ktorym latwo sprawdzam temperature podloza. Temperatura powietrza wowczas nie ma wiekszego znaczenia. 

 

Temperature powietrza ma znaczenie jedynie w przypadku gdy trzymamy weze bez dodatkowego zrodla zlokalizowanego ciepla jakim jest mata badz zarowka. 

Taka sytuacja wystepuje raczej rzadko, odnosi sie do specyficznych gatunkow  I zasadniczo nie jest modelem, ktory jest polecany poczatkujacym. 

Czyli, jesli temperature na macie masz jak podajesz, to olej co pokazuje termometr na szybie, bo jest to w zasadzie bez znaczenia. 



#1846969 To tylko kolor czy coś mu jest ?

Napisany przez MikeB na 27 marca 2018 - 23:25

@KaSzTaNekK co ty za farmazony sadzisz. Wiesz, jak sie nie zna odpowiedzi na zadane pytanie to lepiej sie nie wypowiadac anizeli siac ferment jak ty to w tej chwili robisz.

 

@Eppus wzystko w porzadku. Kropki sa naturalna forma wybarwienia - towarzysza roznym zmianom fizjologicznym. Czesto pojawiaja sie przy owulacji. Twoj kamyk to samiczka, wiec moze jest cos na rzeczy. Nie masz sie czym przejmowac. wszystko w porzadku. 



#1839535 Gekon Lamparci - pytania początkującego terrarysty

Napisany przez MikeB na 24 stycznia 2018 - 00:32


Wrzuciłem do szklanego pojemniczka 10szt mącznika młynarka obtoczonego w proporcjach Calcium 3:1 Multi Vitamin. Spodziewałem się, że gekon ich nawet nie ruszy (Hodowca karmił ich głownie mącznikami),

Spodziewales sie ze ich nie ruszy bo byly tym pokarme karmione. Cos wyszlo nie tak w tym przekazie​. Logicznie twoje stwierdzenie nie ma sensu. Wyjasnij prosze.

 

Ogolnie dobry post, dobre pytania. Widac ze czytales I pytasz o konkret. Takie posty lubie.

 

Ad 1

wapno I witaminki na maczniku sie slabo trzymaja. Sugeruje opruczyc swierszcze jak juz gekkon sie zaaklimatyzuje I zacznie je jesc. Mozesz trzymac mala miseczke ( np odwrocona plastykowa zakretke) z odrobina wapna I witaminki w rogu terrarium. Sproszkowana sepia tez moze byc zamiennie stosowana. Idea jest taka, ze zwierze potrzebujac dodatkowe mineraly samo zacznie zlizywac wapno. Tak to pracuje u mnie zawsze w Kacie pudelka w raku taka miseczka jest ustawiana I musze ja dopelniac raz na miesiac, bo zawartosc znika. Macznika powinienes wymieniac na nowego co dwa dni. Stare, dwudniowe, wracaja do koloni na dozywienie.

Ad 2

Poczekaj az sie gekkon zaaklimatyzuje. Wypuszczone luzem swierszcze nalezy wylowic najpozniej na drugi dzien rano jesli karmisz wieczorem, jesli karmisz w dzien, przed zapadnieciem nocy. Swierszcz potrafi pogryzc jaszczurke powodujac starch przed tym rodzajem karmowki. Nie zapomnij karmic swierszczy przed podaniem ich jaszczurce. Glodny sierszcz to agresywny swierszc ktory ma znikoma wartosc odzywcza. 

Ad 3 

majdanie swierszczem to wlasnie owa posypka, supplementacja. Pomajdany swierszcz to bogaty w mineral swierszcz - ale tylko do momentu kiedy sie nie wyczysci. A swierszcze zabieraja sie za czyszczenie niemal natychmiast po wpuszczeniu do terra, wiec zjedzone powinny byc w ciagu 10 minut of podania aby majdanie mialo skutek.

Ad 4

patrz powyzej punkt 2  do 12 godzin

Ad 5

Ja mam taka zasade dla moich mlodych jaszczurek : te z dostepem do uvb dostaja posypke calcium BEZ D3 w poniedzialek, wtorek czwartek I piatek sobote. Witaminki zawierajace D3 w srode, niedziela - nie dostaja nic.

Te bez dostepu do uvb w tym wypadku lamparty  dostaja calcium z vit D3

Dorosle zwierzeta poza okresem rozrodczym dostaja calcium dwa razy w tyg witaminy raz - ich zapotrzebowanie na wapno jest mniejsze bo nie produkuja jaj I nie rosna tak szybko jak mlode

Ad 6

patrz punkt pierwszy zamiennie wiec albo tak albo tak.








© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.