Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


Najlepsza odpowiedź z Vulpes90

32

#1912430 Jak dostać dokumenty CITES?

Napisany przez Vulpes90 na 11 sierpnia 2020 - 20:50

W zasadzie nigdy nie miałem z tym doświadczenia i jak można się domyślić nie jest to łatwy proces, same pytania raczej musiałbyś kierować do GDOŚ / Ministerstwa Klimatu oraz władz Indonezji. Tutaj były dane kontaktowe: https://www.cites.org/eng/cms/index.php/component/cp/country/ID . Nie mam pojęcia na jakiej zasadzie działają, problem najczęściej stwarza też transport (większość linii lotniczych nie transportuje zwierząt) no i też warto zapoznać się z przepisami chroniącymi przyrodę w danym kraju (w tym wypadku Indonezji), bo tak jak u nas mogą też istnieć krajowe przepisy chroniące dany gatunek (u nas np. wszystkie gady i płazy, albo modliszki są pod ochroną i nie wolno od tak sobie ich wyłapywać pomimo tego, że nie są na liście CITES).

 

Niemniej tak jak wyżej, ja się nigdy nie zajmowałem takimi sprawami, więc może ktoś z większym doświadczeniem się wypowie, chociaż pewnie też nie za wiele osób importuje zwierzęta z CITES spoza UE (oczywiście w legalny sposób).#1911457 Pierwsza wylinka(niepokojący wygląd), dziwne zachowanie.

Napisany przez Vulpes90 na 28 lipca 2020 - 21:51


Pierwsze dni (w nowym otoczeniu) nie zachowywała się agresywnie natomiast (prawdopodobnie) od momentu rozpoczęcia wylinki zaczęła syczeć, uciekać oraz reagować na każdy najmniejszy ruch w terrarium.

Wylinka może powodować swędzenie u agamy, stąd też często zmienia się też ich zachowanie, jedne ocierają się o wszystkie możliwe powierzchnie, inne odmawiają jedzenia, a niektórym wylinka w ogóle nie przeszkadza. Wszystko zależy od osobnika na jakiego się trafi i jest to zupełnie normalne.

 

Wylinka na ogonie dopiero zacznie schodzić, nie widzę tutaj nic niepokojącego.

 


Oświetlenie: Świetlówka 12%UVB (39W), metahalogen 50W

Jeszcze co do oświetlenia osobiście nie jestem zwolennikiem montowania aż tylu źródeł UVB w tak niskim terrarium. Oczywiście wszystko zależy jaki to metalohalogen i czy świetlówka posiada odbłyśnik / reflektor, ale w terrarium o wysokości 60 cm zazwyczaj metalohalogen taki jak np. RepTech 35W, albo świetlówka T5 12% z reflektorem wystarcza, by zapewnić warunki optymalne pod kątem UVB. Montowanie dwóch najmocniejszych na rynku źródeł UVB w stosunkowo niskim terrarium też nie wydaje się najlepszą opcją (oczywiście jak wyżej wspomniałem zależy od tego, czy posiadasz reflektor w świetlówce i od tego jaki to metalohalogen, bo są też słabsze jak np. Lucky Reptile, czy Reptiles Expert).

 

Ale to już tak na marginesie, bo nie o to było pytanie :)#1911434 Kto wymyśla polskie nazwy gatunków?

Napisany przez Vulpes90 na 28 lipca 2020 - 19:15

@Riberbula Zależy o jaką grupę zwierząt pytasz zazwyczaj jakaś osoba wykształcona w tym kierunku. Np. nad nazewnictwem gadów pracuje aktualnie akurat Piotr: https://www.facebook.com/piotr.piliczewski/posts/3159180660760972#1905141 Gekony na ręce

Napisany przez Vulpes90 na 19 maja 2020 - 02:49

Ogólnie to jak wyżej gekony nie są raczej zwierzętami, które da się brać na ręce. Nie można ich porównać do takich zwierząt jak kot, czy pies. Duża część szybkich gekonów jak np. felsumy ucieknie, będzie się szarpać i praktycznie od razu odrzuci ogon. Łatwo takim gekonom zrobić krzywdę, wykręcić, czy złamać np. nogę. Trochę wolniejsze gekony płaczące też nie są dobrym wyborem, łatwo je uszkodzić, są małe i delikatne. Pomimo tego, że są wolniejsze także mogą uciec, zeskoczyć z ręki co z dużej wysokości może okazać się dla nich śmiertelne.

 

Branie na ręce to ostateczność, zazwyczaj zarezerwowane dla mocno doświadczonych osób. No i stres dla samych zwierząt. Gekony to raczej zwierzęta do obserwowania przez szybę, nie będą czerpały przyjemności z wyciągania i będą reagowały paniką. Nie powinno się ich wyciągać dla własnych przyjemności.

 

No i przy wyborze zwierzęcia najważniejsze jest zawsze ich dobro, to czy możesz spełnić ich, a nie swoje potrzeby. Terrarium, oświetlenie i ogrzewanie, żywienie, wiedza to podstawy.#1898644 Agama Brodata złamany/opuchnięty palec

Napisany przez Vulpes90 na 10 marca 2020 - 00:26

Najpierw warto ustalić co jest przyczyną. Często problemem okazuje się kratka wentylacyjna, agama wkłada tam palec i szarpiąc złamie go albo skaleczy. Jeśli masz 2 agamy razem mogą się nawzajem podgryzać, wtedy palce też mogą zostać uszkodzone. Też stara zalegająca wylinka na palcach może sprawiać problemy. Jak możesz to wrzuć też jakieś zdjęcia agamy i terrarium łatwiej będzie coś ustalić. Inną opcją jest dna moczanowa, na skutek niewydolności nerek w palcach zaczyna się odkładać mocznik i powstają zgrubienia, ale to już weterynarz pewnie by Ci o tym powiedział.

 

Co do lamp UVB często u agam mamy kompaktowe świetlówki, warto je wymienić na świetlówki rurowe T5, albo metalohalogeny. Są lepsze jakościowo i znacznie dłużej wytrzymują (ok. 1 roku)#1896294 Ciemny ogonek, broda i plamki na brzuchu!

Napisany przez Vulpes90 na 09 lutego 2020 - 14:49

Agamy potrafią zmieniać kolor, zaniepokojone robią się ciemniejsze na brodzie, końcówce ogona i na brzuchu ich kolor też może się zmieniać, choć zazwyczaj nie tak szybko jak na brodzie i ogonie. Pod tym względem nic niepokojącego nie widzę. Natomiast z tego co podałeś w tabelce masz też bardzo niską temperaturę w terrarium. Agamy na wyspie ciepła powinny mieć ok 40*C, to też może wpływać na ciemny kolor agamy. W pozostałej części terrarium gdzieś około 25*C. No i raczej nie powinny być z niego zbyt często i zbyt długo wyciągane.

 

Te plamy na brzuchu mogą być nawet ciemniejsze czasami:

[attachment=141783:Agama.jpg]#1895527 Ptasznik kędzierzawy

Napisany przez Vulpes90 na 01 lutego 2020 - 02:55

Wszystkie ptaszniki z rodzaju Brachypelma/Tliltocatl, a od niedawna także Poecilotheria są w drugim załączniku CITES. Oznacza to, że wraz z ich pozyskaniem powinnaś dostać dokument potwierdzający ich legalność. Jeśli takiego dokumentu nie posiadasz, to w domyśle taki ptasznik jest nielegalny. Oczywiście nikt nie chodzi po domach i nie sprawdza legalności ptaszników, ale jak będziesz chciała w przyszłości odsprzedać, czy oddać takiego ptasznika, to bywały już przypadki ludzi których złapano za sprzedawanie ptaszników, czy też innych zwierząt z listy CITES bez odpowiednich pozwoleń. niepotrzebne robienie sobie problemów, skoro można kupić ptasznika z odpowiednimi dokumentami. Ptaszniki kędzierzawe (inaczej Tliltocatl albopilosum, albo Brachypelma albopilosum) można bez problemu kupić czy to na giełdzie terrarystycznej (kalendarz jest tutaj: LINK), czy znaleźć w ogłoszeniach (LINK). Zoologiczne sklepy często nie posiadają wiedzy jak hodować takie zwierzęta niestety, przez co często można trafić na zabiedzone, czy ledwo żywe sztuki.

 

Jeśli znajomy posiada dokumenty na rodziców (na samca i samicę) tych rozmnożonych ptaszników idzie do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii. Zgłasza tam, że rozmnożył te ptaszniki, wraz z ilością młodych. Dostaje na młode papierek, a kopię oddaje Tobie uzupełniając dane ile osobników przekazał, datę kiedy przekazał itd.#1887659 Długość Agamy

Napisany przez Vulpes90 na 06 października 2019 - 12:16


1. Posiadam od 2 miesięcy młodego samczyka obecnie ma 5 miesięcy i 37 cm to normalna długość ?

Jak najbardziej normalna

 


2. Karaczany Madagaskarskie byłyby wskazane jak jeszcze podrośnie czy za duże ?

Zazwyczaj zaleca się karmówkę nie dłuższą niż szerokość pyska agamy. Mogą to być madagaskarskie karaczany, ale też karaczany dubia, szare (tutaj warto zabezpieczyć pojemnik, bo lubią uciekać), szarańcza, czy świerszcze kubańskie. No i warto pamiętać o podawaniu zielonych roślin, nie tylko owadów.

 


3.Posiadam Wapń z witaminą D[3] jakie witaminy powinienem kupić by uzupełnić jej dietę(podstawą jej diety są karaczany argentyńskie oraz tureckie, świerszcze bananowe i podaję jej bazylię, raz na tydzień jakiś owocek i jak się znajdzie to mleczyk)

Wapń powinien być bez D3, witaminy z D3. Przynajmniej tak najczęściej się zaleca, ale najważniejszym źródłem witaminy D3 i tak zawsze jest lampa UVB, podawanie D3 z preparatami nie jest najefektywniejszą metodą. Co do witamin ZooMed Reptivite, JBL TerraVit to chyba najczęściej polecane, ja stosuję ten pierwszy.#1884786 Patyczaki dla agamy

Napisany przez Vulpes90 na 21 sierpnia 2019 - 21:36

Warto też zwrócić uwagę na rośliny jakimi karmi się patyczaki. Np. patyczaki indyjskie można karmić bluszczem, a to roślina trująca. Takich patyczaków raczej nie podawałbym agamie. Patyczaki karmione maliną lub jeżyną (lub innymi nietrującymi roślinami) można podawać, ale raczej nie jako podstawa diety, tylko uzupełnienie.#1872199 Czy można hodować gekony płaczące w akwarium?

Napisany przez Vulpes90 na 10 lutego 2019 - 15:24

Myślę, że jak wyżej warto zaopatrzyć się w terrarium lub przerobić akwarium na terrarium. Lepsza wentylacja oznacza mniej problemów z utrzymaniem gekonów w odpowiedniej kondycji, mniej problemów z pleśnią w terrarium itd. Podejrzewam, że trzymanie gekonów w akwarium nie jest niemożliwe, ale pewnie mogą pojawić się mniejsze lub większe problemy z czasem, których łatwo uniknąć w terrarium. Wielkość jest akurat plusem gekony będą miały się gdzie wybiegać, z czasem jako że nie potrzebują samca do rozmnażania pewnie i tak zrobi się z nich niemała grupka. :)© 2001-2021 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).