Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


Najlepsza odpowiedź z Vulpes90

31

#1804288 czarne przebarwienie na brodzie

Napisany przez Vulpes90 na 07 kwietnia 2017 - 12:18

Nie jest to nic poważnego, agamy potrafią zmieniać kolor swojej brody i czasami takie ciemniejsze miejsca pozostają. Nie wiem czym dokładnie jest to spowodowane, ale niekiedy tak po prostu jest.



#1802483 Samiec agamy brak apetytu i zwracanie pokarmu.

Napisany przez Vulpes90 na 25 marca 2017 - 01:06

Agama się dopiero co aklimatyzuje, brak apetytu to coś normalnego w tym okresie dla agamy (dopóki waga jest w normie, a w tym wypadku jest). Ciągłe wizyty u weta i nakłuwanie jej igłą w tym nie pomagają. Daj jej chwilkę odpocząć, agama nie wykazuje żadnych oznak dny moczanowej, nie leży zmęczona i nie ma różowych przebarwień wokół oczu sugerujących problemy z nerkami, stąd też nie ma potrzeby pobierania krwi. Popieram chodzenie do weta, zbadanie agamy pod kątem pasożytów, to był bardzo dobry ruch, natomiast skoro ich nie ma należy zająć się oswajaniem agamy i starać się jak najbardziej zredukować stresowanie jej. (Jakbyś potrzebowała ten artykuł o oswajaniu z Pogona.pl mogę podesłać, albo wrzucić tutaj, nie wiem czy tylko mi Pogona.pl ostatnio nie działa)

 

Wydaje mi się, że agama po prostu wypluła po dłuższym czasie kiełki (przeźroczysty śluz to ślina), ale nawet jeśli założymy, że zwymiotowała to pojedynczy przypadek o niczym nie świadczy. Mogła się zakrztusić, kiełki wpadły tam gdzie nie miały i zwymiotowała.

 

Co do roślinnej diety zmieniłbym ją całkowicie. Po pierwsze nie podawaj sałaty, w minimalnych ilościach nie zaszkodzi, ale podawana zbyt często wypłukuje wapń ponieważ zawiera szczawiany. Zamiast sałaty, cykoria (zawiera dużo wapnia), zamiast mięty bazylia, a jeśli chodzi o kiełki to najlepiej lucerny (zawierają naprawdę bardzo dużo wapnia ;) ), do tego możesz dodać jeszcze trzykrotkę. Cała reszta: jabłko, mięta i inne kiełki, podawaj rzadko.
 

Dietę możesz też urozmaicić o mole woskowe (agamy bardzo je lubią), albo hermetię. Walka z niejadkami polega niestety na urozmaicaniu pokarmu, podawanie na siłę to raczej konieczność, gdy waga agamy spada i agama staje się widocznie za chuda.

Inne prawdopodobne przyczyny niejedzenia to temperatura w najchłodniejszym miejscu, która jest za wysoka, powinna wynosić ok. 25*C oraz to, że temperatury na zewnątrz się podnoszą, idzie wiosna, a Twoja agama to samiec, któremu powoli zaczynają buzować hormony w dodatku jest na nowym terenie, co go dodatkowo stymuluje (musi być uważny, czy nie napotka zaraz jakiegoś nowego zagrożenia, albo innej agamy itp. - nie zna tego terenu i go eksploruje).

Tak jeszcze przy okazji lampa grzewcza powinna być zaraz obok UVB, tak żeby razem tworzyły jedną wyspę ciepła, wtedy najefektywniej zachodzi synteza witaminy D3 w ciele agamy. To akurat nie ma związku z brakiem apetytu ;)



#1800081 Wielkość głowy 6m miesięcznej agamy karłowatej

Napisany przez Vulpes90 na 09 marca 2017 - 18:37

Świerszcze bananowe i domowe oraz karaczany tureckie i szare powinny się nadać. 6 miesięcy to już dość spora agamka, więc spokojnie sobie poradzi z większością świerszczy i mniejszych karaczanów.



#1797198 Jaka jaszczurka

Napisany przez Vulpes90 na 19 lutego 2017 - 05:38

W zasadzie odpowiednie pytanie powinno brzmieć czy jesteś w stanie spełnić wszystkie wymagania danego gatunku i dopiero wtedy wybrać. Zwrócić uwagę musisz na wielkość terrarium (dla płaczek wystarczy bardzo małe terrarium, dla agamy terrarium powinno być sporych rozmiarów), czy konieczna jest lampa UVB (trzeba ją wymieniać co pół roku, co generuje koszty) oraz czy masz gadziego weterynarza gdzieś w okolicy, tak że w razie czego będziesz mogła do niego pojechać.

 

Ogólnie wszystkie potrzebne informacje są w opisach, najlepiej tam poczytać ;) .








© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.