Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


Najlepsza odpowiedź z Vulpes90

24

#1884786 Patyczaki dla agamy

Napisany przez Vulpes90 na 21 sierpnia 2019 - 21:36

Warto też zwrócić uwagę na rośliny jakimi karmi się patyczaki. Np. patyczaki indyjskie można karmić bluszczem, a to roślina trująca. Takich patyczaków raczej nie podawałbym agamie. Patyczaki karmione maliną lub jeżyną (lub innymi nietrującymi roślinami) można podawać, ale raczej nie jako podstawa diety, tylko uzupełnienie.



#1872199 Czy można hodować gekony płaczące w akwarium?

Napisany przez Vulpes90 na 10 lutego 2019 - 15:24

Myślę, że jak wyżej warto zaopatrzyć się w terrarium lub przerobić akwarium na terrarium. Lepsza wentylacja oznacza mniej problemów z utrzymaniem gekonów w odpowiedniej kondycji, mniej problemów z pleśnią w terrarium itd. Podejrzewam, że trzymanie gekonów w akwarium nie jest niemożliwe, ale pewnie mogą pojawić się mniejsze lub większe problemy z czasem, których łatwo uniknąć w terrarium. Wielkość jest akurat plusem gekony będą miały się gdzie wybiegać, z czasem jako że nie potrzebują samca do rozmnażania pewnie i tak zrobi się z nich niemała grupka. :)



#1864788 Oświetlenie i wilgotność dla agamy brodatej.

Napisany przez Vulpes90 na 25 października 2018 - 23:20


Witam,
Mam pytanie, pnieważ buduje terrarium dla dwóch agam brodatych. Wymiary 140x80x90 z czego 10cm idzie na sufit podwieszany więc tak naprawdę 140x80x80. Tutaj pojawia się moje pierwsze pytanie, jakiego oświetlenia najlepiej użyć? Zastanawiałem się nad metahalogenem desert jednak nie wiem czy na takie terrarium wystarczyłby 1 i jakaś żarówka grzewcza oraz Led na ocieplenie barwy.

 

Ogólnie do terrariów o wysokości 80 cm bardzo dobrze pasują świetlówki Arcadia T5 14% z reflektorem, które dają wystarczającą ilość UVB i są na tyle długie, że oświetlają prawie całe terrarium. Metalohalogeny jak najbardziej warto mieć dwa i najlepiej powiesić je na różnych wysokościach jednego trochę niżej drugiego wyżej, wtedy ilość UVB (a także temperatury) będą się delikatnie różniły, a agamy same sobie wybiorą gdzie będą chciały przesiadywać. Poniżej kilka lamp T5 i MH, które możesz wykorzystać i odległości (pod kątem ilości UVB, nie temperatury, temperaturę trzeba samemu ustalić)

 

RepTech 35W - ok. 30-40 cm

RepTech 50W - ok. 40-50 cm

RepTech 70W - ok. 45-60 cm

 

Arcadia T5 12% (z reflektorem) - ok. 20-40 cm

Arcadia T5 14% (z reflektorem) - ok. 30-50 cm

 

Solar Raptor 35W Flood - 30-40 cm

Solar Raptor 50W Spot - 40-50 cm

Solar Raptor 70W Flood - 40-60 cm

 

Lucky Reptile Bright Sun Desert 50W - 20-30 cm

 


Zdaje sobie sprawę iż temperatura od 25-40 stopni.

40 na wyspie ciepła 25 poza nią.

 

 

 


I drugie pytanie to wilgotność, wiem ma być od 50-60% tylko czy wystarczy mi w środku miska z wodą oraz spryskiwanie raz dziennie? Jeśli tak to czy ktoś używa automatycznych spryskiwaczy?
Dziękuję z góry za mądre odpowiedzi.

Jeśli chodzi o wilgotność to miska i raz dziennie w zupełności wystarczy może być nawet rzadziej, niektórzy w ogóle nie zraszają. O wiele gorzej jest, gdy jest za wilgotno niż jak jest za sucho. Gdzieś już były tematy, gdzie agama miała problemy układem oddechowym przez automatyczne zraszanie i zbyt mocne pilnowanie wilgotności.



#1864267 Jakie karaczany są najlepsze dla młodej agamy?

Napisany przez Vulpes90 na 19 października 2018 - 20:12


(200 statecznik + 200 żarówka)

Statecznik można kupić dużo taniej, rozsądne ceny za statecznik to ok. 50-60 zł, chociaż jak się dobrze trafi to i takie za 20 zł są. Na allegro trzeba "statecznik HID" poszukać (musi być elektroniczny), najczęściej są to stateczniki Philipsa, Tridonic, albo inne. Same lampy MH są jednak droższe jak wyżej.

 


Dziękuję za odpowiedz, Karaczany będą hodowane, terrarium będzie docelowe. Może pan polecić jakiś tani metahalogen ?

Żeby dobrać moc lampy UVB do terrarium, to trzeba znać jego wymiary (szczególnie wysokość) i odległość lampy do wyspy ciepła (czy też odległość lampy do agamy). Ilość UVB jest coraz mniejsza im większa jest odległość od lampy. Na rynku istnieją zarówno słabsze lampy UVB (do niskich terrariów), jak i mocniejsze lampy UVB (do wysokich terrariów). Przykładowe lampy MH to lampy marki RepTech, Solar Raptor, Lucky Reptile, czy Terra Exotica.



#1860308 Oprawa do świetlówki - zaskakujący problem

Napisany przez Vulpes90 na 27 sierpnia 2018 - 22:13

Zależy czego tak naprawdę szukasz, jeśli gotowej belki T8, to faktycznie trochę ciężko jest znaleźć takiego gotowca, najlepiej gdzieś w sklepach lub na stronach akwarystycznych. Jeśli chcesz możesz poszukać wszystkich części osobno, to chyba najlepsza opcja, niekiedy sprzedawane są także zestawy do świetlówek. (Przykładowy zestaw Link, chociaż przyznam szczerze, że u mnie te czarne końcówki/oprawki się nie sprawdziły ostatecznie połączyłem wszystko kostkami elektrycznymi i zakleiłem taśmą izolacyjną :P ). Jeśli chcesz kupić wszystko osobno to potrzebujesz:

 

- Statecznik elektroniczny T8 1x30W (Ważne żeby nie był magnetyczny)

- Oprawki (tak jak wyżej u mnie są kostki, ale ja mam świetlówkę T5, czyli węższą, jeśli miałbym kupować jeszcze raz to kupiłbym taką Link)

- Kabel żeby podłączyć do gniazdka

- Ewentualnie uchwyty T8 (żeby przymocować świetlówkę do sufitu) i reflektor aluminiowy (najlepiej półokrągły)



#1843744 Jakie oświetlenie do terrarium

Napisany przez Vulpes90 na 03 marca 2018 - 14:47

Zamiast powyższych lamp lepiej kupić Arcadię T5 12% z reflektorem, albo metalohalogen np. RepTech, Lucky Reptile, Sunlux itd. Super Reptile (producent LubyChina) to jakaś chińska podróbka nie wiadomo czy w ogóle emituje jakiekolwiek UV, w dodatku to lampa T8, czyli lampa o wiele słabsza niż T5.

 

Zamiast Exo-Terra Neodymium Dayligh Basking SPOT 100W, kilka halogenów GU10, lub zwykłą lampę lustrzankę, w tych lampach "UVA" praktycznie nie ma UVA. Jedyną lampą która emituje dużo UVA jest tak naprawdę metalohalogen. Lepiej zaoszczędzić na lampie UVA i kupić lepszą UVB, bo UVB jest o wiele ważniejsze. Ściemniacz wspomniany wyżej też jest dobrym pomysłem :)

 

Co do wielkości terrarium to tak jak wyżej.



#1833515 Oczy Agamy Brodatej

Napisany przez Vulpes90 na 02 grudnia 2017 - 13:24

Jeśli agama nie ma tak na stałe, tylko od czasu do czasu sama wypycha, to jak zauważyłeś jest to związane z wylinka, być może zostało jej trochę wylinki koło oka, albo na powiekach i dopiero teraz schodzi. Powinna przestać za kilka dni.


#1832056 Agama ma spuchniętą łapę i kuleje

Napisany przez Vulpes90 na 18 listopada 2017 - 21:54

Ogólnie tak jak wyżej może być złamana i powinieneś udać się do weterynarza. Dlatego też nie powinno się trzymać agam poza terrarium, tym bardziej bez nadzoru. Niemniej jak możesz wypełnij tabelę poniżej, bo w zasadzie pojawiają mi się jeszcze pytania typu, czy agama jest młoda, czy dorosła, jest sama w terrarium? I inne znajdujące się w tabelce:

 

 

Gatunek (nazwa łacińska i dodatkowo potoczna jeśli istnieje):
Data zakupu (dd.mm.rrrr / np. 12.06.2012):
Wiek (w miesiącach lub latach):
Pochodzenie (WC/CB/FB**):
Długość ciała (w centymetrach, od czubka głowy do ogona, informujemy o ewentualnych ubytkach):
Waga (w gramach):
Liczba sztuk w terrarium:
Płeć (danego osobnika i towarzyszących mu w zbiorniku):
Wielkość terrarium (w centymetrach szerokość/głębokość/wysokość):
Rodzaj stosowanego podłoża:
Temperatura dzień/noc (uwzględniając wyspy ciepła i chłodu):
Wilgotność (w %):
Rodzaj stosowanego oświetlenia %UVB, data rozpoczęcia użytkowania, dzienna liczba godzin użytkowania (opcjonalnie, np. exo terra UVB 10.0 23W, 15.04.13, 12 godzin dziennie):
Suplementy (opcjonalnie, podajemy nazwę suplementu i producenta):
Dieta (rodzaj pokarmu, ilość, wielkość, częstotliwość podawania):
Ostatnia wylinka (dd.mm.rrrr / np. 12.06.2012):
Badanie kału/wynik (data wykonania i diagnoza postawiona przez lekarza weterynarii):
Zdjęcia:
Opis problemu:

 

edit: jeszcze artykuł z Pogony, może się przyda w tej sytuacji (jak przewieźć agamę itd.)

http://pogona.pl/artykuly_35_zlamania-konczyn.html



#1831768 Czy to jest krzywica (Gekon orzęsiony)

Napisany przez Vulpes90 na 15 listopada 2017 - 23:28

@arturn347 Wrzuć może jakieś zdjęcia gekona i jego pyszczka, tak będzie łatwiej ocenić jego stan. Poza tym możesz delikatnie sprawdzić, czy żuchwa gekona nie jest miękka. Na podstawie tego co piszesz nie wydaje mi się żeby to była krzywica, gekony potrafią oblizywać się językiem, a co za tym idzie wyginać go w różne strony.

 

Rozmnażanie też bym sobie odpuścił na razie, zdobądź najpierw trochę wiedzy (chociażby o odmianach gekonów, które z którymi mnożyć i jakie będzie potomstwo), oswój się z gekonem zadbaj o jego zdrowie, na rozmnażanie przyjdzie jeszcze czas ;)



#1827397 Zabezpieczenie oświetlenia przed gekunami orzęsionymi

Napisany przez Vulpes90 na 11 października 2017 - 12:31

Możesz nad siatką zamontować lampę uvb (zamiast górnej szyby montujesz siatkę, to chyba najwygodniejsze rozwiązanie), tylko ważne, żeby nie przesądzić z jej mocą, to jednak gekon orzęsiony. Możesz też zrobić oświetlenie pod kątem roślin, czyli z diod FullSpectrum, albo Deep Red + Royal Blue (w stosunku minimum 3:1 red:blue) nie będziesz musiał takiego oświetlenia wymieniać co chwilę i możesz zastosować mocniejsze Ledy, z uvb jednak ilość światła będzie mniejsza ze względu na gekona.

 

Zerknij też tutaj, podobny wątek się toczy :)

http://www.terrarium.pl/topic/507000-zakladanie-terrarium-tropikalnego/








© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.