Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


Zawartość trybekk

Znaleziono 11 napisanych przez trybekk (Wyszukiwanie ograniczone z 01-maja 23)


Według typu zawartości

Zobacz tego użytkownika

Sortuj według                Porządek  


#1930986 Wiwarium owadożerne

Napisany przez trybekk na 20 marca 2021 - 11:37 w Fotorelacje z budowy zbiorników i osprzętu

Cześć ;)

Na dzień dzisiejszy wiwarium wygląda tak: 

IMG_1998548.jpg

 

Z mchu na ściance niestety musiałem zrezygnować, korek nie podołał dużej wilgotności i zaczęła wychodzić pleśń. 

Na podłodze został obsadzony żywy mech torfowiec (Terrario - Shadow Forest Moss) i robi robotę ;)

 

Z nowych roślin doszła Soleirolia soleirolii (dziecięce łzy, na pierwszy plan po lewej stronie, mam nadzieję, że stworzy ładny dywan :) ), Tillandsia cyanea oraz Codiaeum "Red Banana" (obok tillandsii + szczepka za monsterą)

 

Czekam jeszcze na paczkę ze skrzydłokwiatem, który zajmie miejsce tuby korkowej i kolejną sztukę Soleirolii (w ciemniejszym kolorze niż obecna). 

 

Z moich obserwacji wszystkie roślinki się przyjęły, od czasu posadzenia monstera wypuściła 2 nowe liście, trzykrotka wypuściła dość dużo pędów, fitonia też chyba nie narzeka, a kapturnica o którą najbardziej się bałem bardzo mocno się rozrasta i wypuszcza nowe "kapturki" ;) Ogólnie lampa własnej roboty bardzo dobrze służy roślinkom, mech ładnie zatrzymuje wilgotność podłoża. Wilgotność powietrza cały czas utrzymuje się na poziomie 75% ;)

 

Na koniec najważniejsza informacja, prawdopodobnie zmienię zamysł wiwarium i zrezygnuję z obsadzania większej ilości roślin owadożernych, na rzecz hodowli w tym zbiorniku Goniurosaurus luii (chinski gekon lamparci) lub Correlophus ciliatus (gekon orzęsiony) chociaż mam wątpliwości czy akurat temu drugiemu byłbym w stanie stworzyć na tyle dogodne warunki żeby miał jak w domu (z uwagi na wysokość zbiornika). Gałęzie korkowe i tuby powinny załatwić sprawę + w roślinności miałby dużo kryjówek (skrzydłokwiat, monstera) ale to już ktoś bardziej obeznany w temacie musiałby mi na to pytanie odpowiedzieć. 

 

Pozdrawiam i do następnego ;)

 




#1928565 Wiwarium owadożerne

Napisany przez trybekk na 25 lutego 2021 - 06:54 w Fotorelacje z budowy zbiorników i osprzętu

Zraszacz mam i będę na dniach montował, muszę tylko wykombinować jak zamaskować wężyki etc. A co do wilgotności to czytałem opinie i ludziom nawet w 70% ładnie się rozrasta, ile w tym prawdy?zobaczymy



#1928524 Wiwarium owadożerne

Napisany przez trybekk na 24 lutego 2021 - 13:53 w Fotorelacje z budowy zbiorników i osprzętu

Jak mówiłem, tak zrobiłem ;) ścianka i podłoga posmarowane mchem jawajskim. Za pare dni się okaże czy się przyjmie ;)

Niestety żadnych innych roślin dziś nie dostałem, zostaje zamówić wysyłkowo.

 

mech.jpg




#1928486 Wiwarium owadożerne

Napisany przez trybekk na 23 lutego 2021 - 20:47 w Fotorelacje z budowy zbiorników i osprzętu

@docfaq możliwe, że jutro jakieś owadożerne dojdą bo jadę do podobno porządnego sklepu ogrodniczego z dużą ilością roślin ;) liczę też że dostane soleirolie (w kwiaciarniach nie wiedzą nawet co to jest) i jakąś bromelie lub eksperymentalnie skrzydłokwiat. 

Co do mchu to mój dobry znajomy prowadzi duży sklep akwarystyczny, także u niego się zaopatrzę. Plan jest taki, że potnę drobno ten mech i pędzlem będę nakładał na ściankę, a na ziemię po prostu go rozsypię. Z tego co słyszałem bez problemu się przyjmuje pod warunkiem że jest dość duża wilogtność




#1928471 Wiwarium owadożerne

Napisany przez trybekk na 23 lutego 2021 - 19:16 w Fotorelacje z budowy zbiorników i osprzętu

Cześć ;)

Z okazji stworzenia własnego sterownika: https://www.terrarium.pl/topic/547576-prosty-sterownik-terrarium/ ,postanowiłem przetestować go w wiwarium z roślinami owadożernymi. 

Więc do rzeczy, 

Wymiary terrarium to 60x40x40cm. Tylna ścianka zrobiona z kawałków korka podklejonych na arkusz korka technicznego.

 

Na pierwszy ogień poszła warstwa keramzytu jako drenaż i na to agrowłóknina :

image5.jpg

 

Później już tylko sypanie ziemi i obsadzanie roślin. Jako, że rośliny owadożerne lubią mega kwaśną ziemię, a pozostałe rośliny które posadziłem/posadzę wolą ziemię troszkę bardziej zasadową, postanowiłem pójść na kompromis i zastosowałem ziemię do borówki, ma kwaśny odczyn, ale nie aż tak jak torf. Zobaczymy co z tego wyjdzie i czy rośliny się przyjmą, jeżeli nie, zacznę jeszcze raz z inną ziemią ;)

 

Po pierwszym dniu obsadzania terrarium wygląda tak: 

image3.jpg

 

Na chwilę obecną z roślin owadożernych jest tylko kapturnica (pierwszy plan). Pozostałe rośliny to monstera, trzykrotka (purple) oraz fitonia (red). Niestety w sklepie na miejscu muchołówki i rosiczki były lekko mówiąc zdezelowane. Jak się trochę wypogodzi to zamówię wysyłkowo. 

 

Jutro postaram się dołożyć jakiś duży kawałek korka żeby trochę zagospodarować środek. Dodatkowo będę obsadzał ściankę i podłogę mchem jawajskim i tajwańskim. 

 

Jeżeli chodzi o oświetlenie to jest to lampa mojej konstrukcji. 2 metalowe maski LED długości 50cm o barwie 6500K z dodatkiem niebieskiego i czerwonego do stymulacji wzrostu roślin. Całość jest przyklejona na klej termoprzewodzący do radiatora. Radiator zakonczony zaślepkami ze "stopką" ;) Zmierzyłem też natężenie światła z odległości 50cm i wychodzi 2600luxów, także wystarczająco.

image4.jpg

image6.jpg

 

 

Wracając do tematu sterownika to zostanie on podłączony w przyszłości jak całość "ruszy" ;) aktualnie podpięte jest tylko sterowanie oświetleniem. 

 

Temat będzie na bieżąco aktualizowany, a poniżej lista z roślinami obsadzonymi / do obsadzenia ;)

 

Pozdrawiam

 

 

OBSADZONE: 

-Kapturnica

-Monstera

-Trzykrotka

-Fitonia

 

DO OBSADZENIA:

-Rosiczka

-Muchołówka

-Bromeliowate

-Mchy

-"Dziecięce łzy" - Soleirolia soleirolii

-Ficus pumila

-"ekipa sprzątająca"




#1928395 Jak zrobić terrarium roślinne?

Napisany przez trybekk na 22 lutego 2021 - 19:24 w Wystrój, roślinność

@Nexo akurat jutro będę zakładał swoje wiwarium z roślinami owadożernymi i samorobnym oświetleniem LED Full Spectrum, także na pewno podlinkuję Ci temat. Dorzucę też koszyk z allegro ze wszystkimi częściami potrzebnymi do budowy lampy ;) 




#1928287 Prosty sterownik terrarium

Napisany przez trybekk na 21 lutego 2021 - 19:25 w Budowa, osprzęt

Chwilowo 2 kanały, ale docelowo będę chciał sterować 4. Muszę wszystko jeszcze sobie w głowie poukładać bo mam za dużo pomysłów ;)



#1928285 Prosty sterownik terrarium

Napisany przez trybekk na 21 lutego 2021 - 19:19 w Budowa, osprzęt

@gelmi chwilowo to ciężko jeszcze powiedzieć, nie wiem jak cenowo wyjdzie mi za obudowę, ale strzelam, że ze wszystkim zamknę się w 250zł w fazie testów, a możliwe, że jeszcze trochę z ceny zejdę. Same moduły przekaźników SSR podbijają cenę całości, ale wolałem zapłacić pare PLN więcej i nie słuchać "strzałów" podczas załączania grzałki i zraszacza :-P Nie nastawiam się raczej na sprzedaż tego, więc łapię się też na tym, że wszystko zamawiam tu na miejscu. Wiadomo, że ze wschodu można dostać te same części za pół darmo ;)

PS. Twój temat na forum tez obserwuje i w zasadzie Ty mnie zainspirowałes do montażu własnego sterownika ;)



#1928281 Prosty sterownik terrarium

Napisany przez trybekk na 21 lutego 2021 - 18:44 w Budowa, osprzęt

Cześć ;)

Z racji braku na rynku sterownika, który w 100% by mi odpowiadał, postanowiłem stworzyć swój własny. 

Początkowo bazą miało być Arduino, ale stwierdziłem, że lepszym pomysłem będzie zbudowanie sterownika w oparciu o ESP32 z modułem Wifi i Bluetooth, które jest znacznie wydajniejsze od wspomnianego Arduino (oraz tańsze ;) )

 

Założenia przy projektowaniu: 

1. Sterowanie ogrzewaniem w oparciu o odczyt z czujnika temperatury

2. Sterowanie zraszaniem w oparciu o odczyt z czujnika wilgotności

3. Sterowanie oświetleniem z możliwością symulacji świtu/zmierzchu

4. Obsługa zdalna przez internet / aplikacje na PC. 

 

Stan faktyczny: 

1. Za odczyt temperatury odpowiada czujnik DHT22 (jeżeli ktoś zna jakąś lepszą alternatywę to proszę o informację). Sygnał sterujący zostaje podany na przekaźnik SSR (półprzewodnikowy, nie wydaje on dźwięku przy załączaniu), a ten uruchamia grzałkę. W momencie osiągnięcia zadanej temperatury przekaźnik się rozłącza. (

2. Sytuacja analogiczna, ale w tym przypadku uruchamiana jest pompa wody. 

3. Oświetlenie pracuje w wyznaczonym przedziale czasowym, synchronizowane jest przez NTP. Symulacja świtu i zmierzchu działa przy użyciu PWM (z rana LED stopniowo się rozjaśnia, na wieczór stopniowo się ściemnia)

4. Sterownik jest podłączony do sieci domowej poprzez wifi. Można się z nim także połączyć używając internetu mobilnego na telefonie (zewnętrzne IP). 

 

Dla osób, które nie mają za wiele wspólnego z programowaniem i elektryką/elektroniką, ten opis może być niezrozumiały. Tłumacząc na nasze: Sterownik działa i spełnia swoją funkcje ;)

 

Aktualnie sterownik jest zmontowany na płytce stykowej (faza testów) i nie wygląda zbyt estetycznie, ale jestem na etapie projektowania do niego obudowy, także wkrótce wstawie zdjęcia gotowego ;)

 

Na początek wrzucam screeny interface'u sterownika ;) mam nadzieje, że wyglądem nie straszy, chociaż szału nie ma :)

 

W razie pytań proszę pisać, chętnie pomogę i doradzę ;)

 

Pozdrawiam

interface-PC.jpg

interface-MOBILE.jpg




#1915729 N.tripepii

Napisany przez trybekk na 28 września 2020 - 10:49 w Dymorfizm płciowy u ptaszników

Witam,
Posiadam podrostka N.tripepii i chciałbym się dowiedzieć czy jest szansa na wysexowanie z tego zdjęcia? Niestety pająk jest non stop zakopany i to najlepsze zdjęcie które udało mi się zrobić.
Pozdrawiam

https://i.postimg.cc/7PRMPSg4/1-B23663-C-CC65-4428-A0-E6-15-FACAFBD5-FA.jpg



#1902311 Sterownik RPi-PLC

Napisany przez trybekk na 21 kwietnia 2020 - 23:38 w Fotorelacje z budowy zbiorników i osprzętu

Kolego autorze tematu, akurat jestem na etapie tworzenia swojego sterownika i powiem tak, z golym czujnikiem DHT11 nie bedzie to ani bezpieczne urzadzenie ani precyzyjne :) nie nadaje sie to do wsadzania do terrarium bo przy jakimkolwiek kontakcie z wilgocia (np. zraszanie) urzadzenie w najlepszym wypadku bedzie podawac przeklamane odczyty, a w najgorszym potrafi nawet popalic plytke. Co do ceny, to rozumiem ze poswieciles na to troche czasu, ale wszystkie te czesci kosztuja w okolicach 250zl :)









© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.