Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


Zawartość ekneller

Znaleziono 33 napisanych przez ekneller (Wyszukiwanie ograniczone z 04-kwietnia 23)


Według typu zawartości

Zobacz tego użytkownika

Sortuj według                Porządek  


#1980607 Agama często na długo zamyka oczy, często przysypia i jest mało aktywna

Napisany przez ekneller na 09 sierpnia 2023 - 19:52 w Agamy - brodata i karłowata

Co to jest za czerwona żarówka ? Infrarot ??? Solux ?? Do czego to ? Generalnie agama powinna mieć TYLKO białe światło, jak w warunkach naturalnych. Czemu tam jest czerwone ???




#1979886 Częstotliwość karmienia agamy

Napisany przez ekneller na 15 lipca 2023 - 10:38 w Agamy - brodata i karłowata

Ja moją karmiłam 2 razy dziennie do około 1 roku, potem raz dziennie. Dorosłe agamy karmi się co drugi dzień a potem nawet co 3 dni. Ale to oczywiście nie jest jakąś zasadą. Każdy zwierzak jest nieco inny, jak ludzie, jedne więcej się ruszają, inne mniej. 

Mówimy tu oczywiście o żywej karmówce. Bo świeże rośliny powinny być dostępne cały czas, np. liście bazylii. Teraz w lecie zbieraj babkę i liście mlecza- z dala od ruchu drogowego i wyprowadzanych na spacer psów oraz zawsze dokładnie myj. One mają lepszy stosunek wapnia do fosforanów niż kupowane w sklepach sałaty. Cieniutko pokrojone jabłko, borówki amerykańskie, owoce miechunki, to z kolei źródło błonnika i cukrów.

Maluchowi podawałam małe świerszcze i mączniki tylko po wylince, dobrze jest ich mieć dużo, to zawsze znajdziesz kilka po wylinie. Karm karmówkę proszkiem przeznaczonym do tego celu lub np. dobrej jakości karmą dla psów, nie będą się kanibalizowały. Reguła, że wielkość podawanego pokarmu powinna być max. średnicy głowy uważam za sensowną. I oczywiście najważniejsza u maluchów jest podaż wapnia i witamin oraz dobre oświetlenie UVB. Witaminy podawałam co 3- 4 dni a sepię codziennie. 




#1978255 Kamyk krąży po klatce

Napisany przez ekneller na 23 maja 2023 - 19:00 w Kameleony

No to super, że wszystko wróciło do normy. Trzymam kciuki.




#1978231 Kamyk krąży po klatce

Napisany przez ekneller na 22 maja 2023 - 20:52 w Kameleony

Na pewno to chłopak ? I jaki to kameleon, żywo, czy jajorodny ? Napisz nazwę łacińską.

 

Gady od czasu do czasu mają takie aktywniejsze dni, że nie chcą spać. Ja wtedy wydłużam czas oświetlenia.

 

Generalnie, gdy gady są chore lub je coś boli, to są ciemne i osowiałe. 

Robiłeś już wizytę kontrolną u weterynarza + badanie kału ? Podwyższona aktywność a nawet agresja mogą być objawem robaczycy. 




#1977594 nie je i dziwnie się zachowuje

Napisany przez ekneller na 02 maja 2023 - 17:56 w Agamy - brodata i karłowata

A kot chyba jest najmniej szczęśliwy z Was wszystkich, bo mu miejscówkę zabierają, ha ha  :-P  :mrgreen:  :ph34r:




#1977580 nie je i dziwnie się zachowuje

Napisany przez ekneller na 02 maja 2023 - 07:39 w Agamy - brodata i karłowata

Super, że wszystko w porządku. Jabłuszko jest cool !  :-D

 

No dorosłe agamcie można przekarmić a to skutkuje otyłością i otłuszczeniem organów wewnętrznych, zwłaszcza wątroby. A to pociąga za sobą obniżenie odporności i dalsze choroby. Nie wiem, w jakim wieku jest Twój Stefan. Poczytaj na sprawdzonych stronkach internetowych np. pogona.pl, co ile dni w zależności od wieku powinno się podawać pokarm żywy oraz witaminy i makroelementy jak np. wapń. Zieleninę możesz dawać codziennie, to samo zdrowie i nawodnienie. Z mojego doświadczenia doradzałabym jako podstawę żywej karmówki świerszcze kubańskie i szarańcze wędrowne. Wszystko inne nieco rzadziej z racji ciężej strawnych chitynowych pancerzy. Drewnojady i mączniki podawałabym tylko po wylinach tychże owadów. Co się tyczy jedwabników, to zarezerwowałabym je dla ozdrowiałych osobnikom na rekonwalescencji, które wyniszczone chorobą utraciły dużo masy ciała a dla zdrowych osobników tylko od "święta". Zawsze po odcięciu aparatów gębowych tychże owadów.  

 

Widzę po zdjęciu, że jesteś z tych co ja, którzy lubią wyciągać zwierza z terrarium, dawać mu swobodę i bawić się z nim. Na pewno nie zapominasz, że większość czasu zwierzak musi jednak spędzać pod UBV i lampą grzewczą, bo to też może wpływać na metabolizm i osowiałość. 




#1977551 Przewożenie gadów przez granicę

Napisany przez ekneller na 01 maja 2023 - 08:04 w Aspekty prawne terrarystyki

Na terenie Unii Europejskiej, jeśli jedziesz samochodem, autokarem, to bez problemu możesz zabrać zwierzęta ze sobą w pojemniku transportowym. Oczywiście nie zapominając, że musi mieć ono wygodne i bezpieczne warunki, jedzenie, wodę i np. UVB (= to już ogólnie do gadów), w zależności, jak długa jest podróż. Raczej nikt Ci nie będzie aż tak przeszukiwał bagaży.

 

W Niemczech, jeśli mieszkasz tam na stałe, musisz zwierzęta, które są na liście CITES, zameldować mailowo/ pocztowo w urzędzie. Niestety nie wiem, jak to jest w innych krajach.

 

Samoloty to już inna bajka. Np. Wizzair i Ryanair nie zezwalają całkowicie na przewóz zwierząt w kabinie. Trzeba by się dowiadywać, jak jest z Cargo. Na każdym lotnisku jest taka osoba, która jest przypisana do ruchu zwierząt i Ci udzieli informacji telefonicznie, jakie są reguły i wymagania w każdej linii lotniczej. Niestety zapomniałam, jak się taki kontroler nazywa. Ale przez centralę Cię połączą.

 

Odnośnie wywozu poza Unię Europejską nie mam pojęcia. 




#1977550 nie je i dziwnie się zachowuje

Napisany przez ekneller na 01 maja 2023 - 07:50 w Agamy - brodata i karłowata

I co ze Stefanem ? 

Wszystko w porządku ? 

Co wyszło u weterynarza ? 




#1977549 Młoda Agama od 3 dni nie pobiera pokarmu

Napisany przez ekneller na 01 maja 2023 - 07:48 w Agamy - brodata i karłowata

I jak z agamką ?

Co wyszło w badaniu kału ?

 

Zmiana pokarmu i rutyny może ją trochę zniechęciła. Jakkolwiek uważam, że Twoja próba urozmaicenia zasługuje na pochwałę, szczególnie świerszcze są zdrowe i nie mają tak twardego pancerzyka. Nie zapominaj również o zieleninie i codziennej wymianie wody wraz z czyszczeniem pojemniczka na nią. Oraz kąpielach od czasu do czasu.

  

A może to była zbliżająca się wylina ? 




#1977548 Zakup żółwia

Napisany przez ekneller na 01 maja 2023 - 07:38 w Początkujący hodowcy żółwi

Ja kupiłam mojego samczyka żółwia śródziemnomorskiego na giełdzie w Hamm DE w wieku 6 tygodni. A malutką samiczkę w 1992 na targu w Rzeszowie- dawniej stali obcokrajowcy z Azji z żółwiami na targach, jakkolwiek jest to przerażające i cieszę się, że już nie ma takiego handlu w Rzeszowie.




#1977046 Agama brodata guz narośl

Napisany przez ekneller na 14 kwietnia 2023 - 19:54 w Początkujący hodowcy jaszczurek

Wygląda jak coś, co rozrasta się spod łusek, unosi je i zniekształca owrzodzeniem. Ciężko powiedzieć, to może być infekcyjne, np. zagnieżdżone roztocza lub inne patogeny.

 

Był problem z wyliną ?

 

Coś się z tego wydobywa, sączy ?

 

Powinno się to oczyścić, ewentualnie usunąć nieprawidłowe łuski i pobrać materiał/ wymaz na posiew oraz ocenić zeskrobiny pod mikroskopem. Może konieczne będzie leczenie np. antybiotykiem, miejscowo lub systemowo. Bez pomocy weta raczej się nie obejdzie. Jeśli zmiana pojawiła się niedawno i będzie się w szybkim tempie pogarszać, to nie czekaj na termin, tylko pakuj zwierzaka i jedź.




#1976808 Zółw spuchnięta łapka

Napisany przez ekneller na 05 kwietnia 2023 - 12:55 w Żółwie wodno-lądowe

Byłoby super, gdybyś mógł zrobić fotki łapki, gdy będzie wyciągnięta i będzie można ją obejrzeć na całej długości, z lepszą ostrością na tej zmianie. I wcześniej ją osusz, by się tak nie odbijało światło.

 

Jest możliwość, że żółw się na jakiś czas w coś zaczepił/ zaplątał tę łapkę i doszło do niedokrwienia ? Bo ta opuchlizna się tak odcina ostro od reszty łapki, ale na zdjęciu ciężko ocenić. 

 

Walka z innym żółwiem lub innym Twoim zwierzakiem domowym ?

Porażenie prądem ?

Lub infekcja, może np. od pazurka, czy inne ?

 

Bez weterynarza się raczej nie obędzie. Jeśli to infekcja ropna, to potrzeba jak najszybciej zdrenować tę okolicę, antybiotyk i rentgen, by zobaczyć, czy doszło do destrukcji kości. Oczywiście to mogą być inne przyczyny, np. guz, cysta, narośl na kości itd. Szukaj na necie najbliższego weta od żółwi. To już trwa 3 tygodnie, więc raczej nie zagoi się samo a może być tylko gorzej.




#1976271 Agama owsiki, brak wypróżnień

Napisany przez ekneller na 21 marca 2023 - 12:47 w Agamy - brodata i karłowata

Jeśli ktoś zainteresowany chciałby uzyskać informację, jak sprawa się potoczyła, niech pisze na privie do @Becia2011 lub do mnie. Jestem fanem tego, aby każdy przypadek opisywać kompletnie do końca, bo tylko tak da nam to pełny obraz i potrzebną wiedzę na przyszłość. 

Chyba, że @Becia2011 zechce zrobić krótkie podsumowanie. 




#1976262 Agama owsiki, brak wypróżnień

Napisany przez ekneller na 21 marca 2023 - 09:38 w Agamy - brodata i karłowata

Pobór krwi u małego zwierzaczka w okresie choroby lub rekonwalescencji, to często dodatkowe osłabienie organizmu a przede wszystkim stres i ból. Plus lewatywa... Wystarczyłby raczej wymaz z kloaki, bo moim zdaniem zwierzę nie ma zaczopowania. Mam nadzieję, że nie doszło do perforacji jelita przy tej lewatywie... 

Szpital, to też stres, bo to obce otoczenie, obce twarze.

Ten weterynarz, to na pewno polecany dla gadów ?

Bardzo mi przykro, że tak się stało. Mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze i trzymam mocno kciuki. 




#1976244 Agama owsiki, brak wypróżnień

Napisany przez ekneller na 20 marca 2023 - 19:40 w Agamy - brodata i karłowata

Myślę, że stolec co kilka dni, to będzie normalne. Pasaż i trawienie mogą być po infekcji zaburzone, zwłaszcza, gdy podajesz normalną karmówkę. Jeśli ma apetyt, to jednak bardzo dobry znak ! Przestaw się jednak na jakiś czas na świerszcze kubańskie lub chociaż podawaj same odcięte miękkie odwłoki szarańczy. Żadnych twardych rzeczy, drewnojadów, czy mączników. Po rekonwalescencji można od czasu do czasu dorzucić tłustego jedwabnika- tylko zawsze po odcięciu ich główek. Szarańcze mają bardzo ostre, kolczaste odnóża, twarde głowy i tułów, to może spowodować podrażnienie i krwawienie. 
 
Wilgotność podniesiesz już obniżając temperaturę w terrarium. Od biedy można nawet zrobić terrarium otwarte. U mnie chwilę po otwarciu terrarium wilgotność z 30% podwaja się (ja mam biczogona). Miski z wodą, spryskiwanie (oczywiście wystroju, nigdy zwierzaka), roślinki/ super. 
W internecie są niedrogie termometry razem z higrometrem- pomocna rzecz. 
 
Mam nadzieję, że pobór krwi nie osłabi dodatkowo zwierzaka. 



#1976211 czarna plamka u kameleona

Napisany przez ekneller na 20 marca 2023 - 11:56 w Kameleony

Widzę, że nadal zero odpowiedzi. Generalnie nie wiem, czy to tylko u mnie, czy na tych zdjęciach WOGÓLE nic nie widać. Może podeślesz jakieś z lepszym oświetleniem ? 

Kiedy te plamki się pojawiły ? Znikają i pojawiają się znowu, czy są stale ? Powiększają się ? Skóra jest normalna, sucha, łuszcząca ? Opisz je, proszę, trochę.




#1976210 Agama owsiki, brak wypróżnień

Napisany przez ekneller na 20 marca 2023 - 11:52 w Agamy - brodata i karłowata

Hej, i jak sytuacja ?
 
Zakażenie robakami następuje przez spożycie zakażonej karmówki lub kontakt z innym zakażonym osobnikiem lub skażonym jajami przedmiotem. Możesz poczytać w necie o cyklu rozwojowym owsików i przebiegu infecji, to Ci ułatwi zrozumienie.
Leczenie robaczycy jest generalnie dosyć łatwe i powinno przynieść szybką ulgę o ile nie ma dodatkowych patogenów a zwierzę jest na tyle silne, by przejść rekonwalescencję. Warto zbadać świeży, dopiero co oddany kał na np. kokcydia, pierwotniaki itp., które można przeoczyć w kale przeleżanym.
 
Jeśli się kał nie pojawi, polecam tak czy inaczej iść prędko do weta, on może pobrać wymaz z kloaki.
Możliwe, że doszło również do zaczopowania podłożem, ale raczej stawiam na stan zapalny jelit po inwazji robaczycy. 
 
Ważne jest to, by minimalizować stres agamy do zera, cisza, niech sobie siedzi w cieniu, jeśli tak jej lepiej. Pod wpływem ciepła aktywują się enzymy trawienne u gadów, które są zmiennocieplne, dlatego tak ważne jest wygrzewanie, ale nie w okresie choroby, bo to może nasilać dolegliwości bólowe i zaostrzać stan zapalny oraz przekrwienie.
 
Koniecznie odseparuj inne osobniki, jeśli takie masz i te też powinny być przebadane i przeleczone. 
Wynieś praktycznie wszystko z terrarium, wymyj, wyparz a po wyzdrowieniu wymień najlepiej na nowe. Zwierzę nawet skutecznie przeleczone może się nadkażać ponownie jajami, które przetrwają na wyposażeniu lub od innego osobnika, który może być bezobjawowy.
Wyrzuć podłoże, solidnie wymyj i zdezynfekuj terrarium. Wprowadź papierowe ręczniki. Podnieś wilgotność. Powinno być aktualnie chłodniej i wilgotniej.
Kąpiele są konieczne. Zwierzę nie musi pić, jeśli nie ma takiej ochoty. Pobiera wodę kloaka podczas kąpieli. Możesz też delikatnie masować brzuszek, ale tu bym obserwowała zwierzę, czy nie zaostrzą się bóle. Masaż jest raczej potrzebny w zaczopowaniu. W infekcji może nie być wskazany.
 
Koniecznie musi być na jakiś czas zmienione odżywianie na wysokokaloryczne z bombą witaminową i wapniem, aby zwierzę miało energię na walkę z infekcją. Stan zapalny w jelitach też ogranicza wchłanianie składników pokarmowych i witamin, dlatego musisz zwiększyć ich podaż ! Pokarm powinien być aktualnie lekkostrawny, miękki, z owadów podawałabym tylko odwłoki świerszczy a poza tym np. galaretkę Repashy. Nie podawałabym aktualnie siemienia, to duży balast dla osłabionych jelit. Spróbuj np. cienkie plasterki jabłka. Od biedy na krótko też mogą być mieszanki do karmienia noworodków. 
 
Suma sumarum chodzi o to by zwierzę miało taki pokarm, który nie obciąży regenerującej się śluzówki jelit a dostarczy dużą dawkę energii na walkę z infekcją i rekonwalescencję. 
 
Trzymam kciuki.



#1975452 Blady język agamy brodatej

Napisany przez ekneller na 27 lutego 2023 - 14:53 w Początkujący hodowcy jaszczurek

Tu znalazlam mapę weterynarzy od gadów:

https://pokochajgada.pl/weterynarz-dla-gadow/

Na pewno na forum w terrarium.pl tez znajdziesz informacje.

 

To już praktycznie 3 tygodnie od Twojego pierwszego postu. Wygląda na to, że jeśli je normalnie i normalnie się wypróżnia, to raczej nie był to ostry problem, ale jeśli nadal Cię coś niepokoi, to jednak idź do weterynarza. U nowo nabytych osobników i przynajmniej raz do roku, tak czy inaczej należy wykonywać badanie kontrolne kału. 

 

Pisałeś, że przytyła. Jeszcze raz poczytaj o warunkach hodowli i karmieniu, może popełniasz jakiś błąd. Np. picie, kąpiele, wapń/ witaminy, regularna wymiana lamp UVB w zależności od modelu itp. to ważne i podstawowe tematy. Zrób sobie taki up- date dla świętego spokoju i dobra zwierzęcia. 

Pamiętaj też, że z wiekiem należy redukować podawany pokarm, bo agamy mogą utyć a ma to bardzo zły wpływ na wątrobę i nerki. 

 

Język może delikatnie zmieniać kolor, w zależności od temperatury ciała zwierzęcia. A na samym koniuszku jest zawsze białawy i rozwidlony.

Jeśli agama wykazuje nieprawidłowości a język jest stale blady, to może to oznaczać anemię, np. w wyniku niedoborów pokarmowych, pasożytów, krwawienia z układu pokarmowego, czy problemów z wątrobą. Moja 9 letnia agama miała zagrażające życiu krwawienie z jelit, jej język był wtedy tak blady, że prawie woskowo- trupio- żółty, zwierzak był słaby, nie chciał jeść i miał totalnie czarną brodę. Jak widzisz, jest wiele objawów. Gady są jak niemowlęta, nie powiedzą, co je boli, trzeba się domyślać i być bardzo czujnym, reagować szybko i zapobiegliwie.




#1975440 Agama brodata zamknięte oko

Napisany przez ekneller na 27 lutego 2023 - 09:37 w Agamy - brodata i karłowata

@Smoczysko no tutaj to nie wygląda dobrze. Zmiany łuszczące i mętna wydzielina. Idź do weterynarza od gadów, bo to najprawdopodobniej infekcja, może na skutek resztek wyliny lub ciała obcego. Samo nie przejdzie a będzie tylko gorzej. 


Trzeba pamiętać o tym, że agamy linieją nie tylko na powiekach, lecz także na liniach wodnych ! Jeśli już zachodzi konieczność w pomocy zwierzęciu w zdjęciu wyliny z oka, należy zawsze ostrożnie zdejmować ją z oboma liniami wodnymi (z górnej powieki pociągając w dół i lekko w kierunku noska, analogicznie z dolnej pociągając w górę i lekko w kierunku noska). U mojej agamki czasem, gdy liniała bez pomocy, zostawały malutkie fragmenty wylinki na liniach wodnych. Odczekiwałam pare dni by zeschły lub same odpadły a potem bardzo ostrożnie i delikatnie odskubywałam pęsetą. Przy tym należy być niezmiernie ostrożnym i unieruchomić dokładnie zwierzę. Aby odsłonić linię wodną nie trzeba nawet otwierać oka agamie, można przytrzymać za te takie jakby rzęsy lekko dociskając, rozplaszczając je na powiece, agama będzie odruchowo zamykać oko. 


@Smoczysko Dopiero teraz zauważyłam, że post jest już wiekowy. Mam nadzieję, że wszystko zakończyło się pomyślnie. 




#1975439 Blady język agamy brodatej

Napisany przez ekneller na 27 lutego 2023 - 09:16 w Początkujący hodowcy jaszczurek

I jak sprawa się toczy ? Byłeś ze zwierzęciem u weterynarza od gadów ? 




#1975438 Ścianka do terrarium czym przykleić

Napisany przez ekneller na 27 lutego 2023 - 09:13 w Budowa, osprzęt

Wpisz na amazon.pl "klej terrarium", te są bezpieczne, np. 125 ml za 25 zł. Jeśli nie chcesz wydawać, to porównaj składy Twojego kleju silikonowego z tymi bezpiecznymi polecanymi do terrariów i akwariów. 




#1975436 Agama Brodata bardzo osłabiony organizm

Napisany przez ekneller na 27 lutego 2023 - 08:46 w Agamy - brodata i karłowata

Bardzo mi przykro  :-( 

Zareagowałeś szybko, biegałeś po weterynarzach. Zrobiłeś, co mogłeś.

 

Jeśli jest taka możliwość, to oddaj zwierzątko do sekcji zwłok. Ale najprawdopodobniej Basia zmarła na skutek wycieńczenia w wyniku infekcji robaczycą. 

 

Jeśli się zdecydujesz na kolejne zwierzątko, to radzę WYRZUCIĆ cały wystrój z terrarium (pojniki, miseczki, skałki, konary itp.) i kup najlepiej wszystko nowe. Ja nawet nie wierzę wyparzaniu w piekarniku, czy myciu, bo mają nierówną powierzchnię a patogeny lubią wytwarzać formy przetrwalnikowe. Broń Boże, nie sprzedawaj tych rzeczy. Ściany terrarium umyj i zdezynfekuj specjalnym preparatem. 

 

Zapytaj weterynarza u którego byłeś np. mailem, czy jest możliwość, że ta infekcja przenosi się na ludzi. 

 

Trzymaj się.  :neutral:




#1975372 Agama Brodata bardzo osłabiony organizm

Napisany przez ekneller na 24 lutego 2023 - 13:23 w Agamy - brodata i karłowata

Obniż temperaturę w terrarium i przenieś ją w ciemne miejsce, jeśli będziesz ją kładł pod lampy, to będzie się w dalszym ciągu odwadniać. 2 razy dziennie podawałabym roztwór Ringera podskórnie na grzbiet. Lub częściej, jeśli nadal będą biegunki. Jeśli to potrafisz zrobić, to Ringer, strzykawki do insuliny i krótkie cienkie igły do injekcji podskórnych możesz nabyć w aptece. Może masz kogoś znajomego, np. pielęgniarkę. Musi być w cichym pokoju i jak najmniej stresów. Nie podawaj na siłę niczego doustnie, oprócz leku na robaki. Może przeoczyłam, ale w kale nie wyszły żadne bakterie, to po co antybiotyk. Antybiotyk dewastuje naturalną florę bakteryjną w całym organizmie. Zwierzę jest młode a to oznacza, że już na starcie ma trudniej. Zapewne długa, niewykryta infekcja osłabiła je dodatkowo. Poza tym osobniki młode czasem bardzo mocno reagują na dawki leków, gdyż te przy małej masie ciała mogą działać zbyt silno i toksycznie. Trzymam kciuki. Jakby co pisz na priv. 




#1975279 Jakie białko dla biczogona/ linienie / wypróżnianie

Napisany przez ekneller na 22 lutego 2023 - 11:32 w Początkujący hodowcy jaszczurek

Kochani, jako że temat biczogonów tutaj nieco kuleje, polecam gorąco Urobook.PL na facebooku !! Jestem członkiem od niedawna a już mnie zawalono profesjonalną wiedzą, dużym zainteresowaniem i pomocą. Jeśli chcecie być w grupie doświadczonych freaków i zadawać pytania, chcieć szybkich profesjonalnych odpowiedzi, brać udział w ciekawych dyskusjach, nie musieć się wstydzić i bać krytyki, TO WBIJAJCIE TAM !!  :-D  :-D  :-D




#1974878 Dziwnie wyglądające kolano u kameleona

Napisany przez ekneller na 10 lutego 2023 - 13:38 w Kameleony

I co powiedzial weterynarz ? Wszystko dobrze ?




#1974719 Zakup żółwia

Napisany przez ekneller na 06 lutego 2023 - 16:23 w Początkujący hodowcy żółwi

Generalnie pora roku nie gra roli, ale zimą żółwie mogą być nieco ospałe (choć nie musi tak być). A powinien raczej w pełni zadamawiać się z nowym otoczeniem i opiekunem. Nie polecam hibernować/ zimować dopiero co nabytego żółwia, którego sama do tego nie przygotowałaś i nie wiesz na 100%, czy jest w pełni do tego gotowy. Ja swoich żółwi nigdy nie zimowałam.

 

Możesz spokojnie kupić malucha, który ma poniżej rok.

Ale niezależnie od wieku, musisz wcześniej zapoznać się z warunkami hodowli i zapewnić mu niezbędne warunki, pożywienie, witaminy/ makro/ mikroelementy oraz lampę UVB. Oczywiście musowo regularne wizyty u weterynarza, który zna sie na żółwiach. 




#1974570 Dziwnie wyglądające kolano u kameleona

Napisany przez ekneller na 02 lutego 2023 - 14:04 w Kameleony

Bardzo odpowiedzialna decyzja z Twojej strony.  :) Daj potem feedback, żebyśmy się wzajemnie uczyli dla dobra naszych pupili.




#1974568 Nieaktualne,

Napisany przez ekneller na 02 lutego 2023 - 13:47 w ŚMIETNIK GIEŁDOWY

Jeśli wyjeżdżasz do Niemiec, to spokojnie bez obaw mógłbyś wziąć ukochane zwierzę ze sobą i nie musiałbyś go oddawać. Są tu dobre sklepy, w których można zawsze kupić lub zamówić karmówkę, giełdy i weterynarze od gadów. Ja mieszkałam w hotelach pracowniczych i podróżowałam bez samochodu autokarami i busami z agamą brodatą i kameleonem  :)  




#1974522 Dziwnie wyglądające kolano u kameleona

Napisany przez ekneller na 01 lutego 2023 - 14:42 w Kameleony

Czy ta asymetria była od początku posiadania zwierzęcia, czy pojawiła się nagle w pewnym momencie ? Czy on używa normalnie tej łapki, czy masz wrażenie, że ją oszczędza i go boli ? Spadł Ci z wysokości ?

 

Może to być zwichnięcie w stawie- na to by wskazywało np. ograniczenie ruchomości i ból. Jeśli jednak tak nie jest i kameleon porusza się normalnie, to jeśli zmiana będzie się powiększać, to może być to jakaś "narośl". W najlepszym przypadku może to być po prostu taka wrodzona asymetria- tu powinny się wypowiedzieć osoby mające doświadczenie z tym konkretnym rodzajem kameleona. 

Może zabierz go do weterynarza od gadów z możliwością wykonania rentgena.




#1974404 Agama brodata - zaczopowanie?

Napisany przez ekneller na 29 stycznia 2023 - 19:29 w Początkujący hodowcy jaszczurek

Opis chowu zwierzęcia, który opisujesz i jego metabolizm wygląda na bardzo poprawny. 

Jeśli zwierzę się regularnie wypróżnia a stolec jest normalny, dwuskładnikowy i bez patologicznych domieszek, to raczej nie ma mowy o zaczopowaniu. 

Przy kolejnej kąpieli pomacaj brzuszek i pomasuj (zgodnie ze wskazówkami zegara- patrząc od dołu), czy wyczuwasz jakiś opór/ guz. Jeśli Ci się coś nie spodoba, to zabierz go do oceny weterynaryjnej, ewtl. rentgen.

Generalnie wygląda mi to raczej na zwykłe nadymanie się (worki powietrzne) lub pancaking. On się robi dojrzały i pojawią się u niego nowe zachowania dominujące, samcze.

Jako podstawę żywienia żywą karmówką raczej bym wprowadziła świerszcze kubańskie, Dubie mają twardy chitynowy pancerz.

Masz tylko jedną żarówkę UVB 10.0 na 120 cm terrarium ? Ile ona ma Watów ?




#1974402 Jakie białko dla biczogona/ linienie / wypróżnianie

Napisany przez ekneller na 29 stycznia 2023 - 17:58 w Początkujący hodowcy jaszczurek

Hej, mój Uromastyx geyri (samiec, 8 miesięcy) ani myśli zajadać pokarm białkowy. Podaję mu gotowaną soczewicę różnych kolorów i różne gotowane kasze. Ani nawet na to nie spojrzy. Je tylko różne rodzaje sałat i pyłki kwiatowe oraz teraz zimą suszone kwiaty i mieszanki dla roślinożernych jaszczurek. Raz ugryzł suszonego jedwabnika. 

 

Jest jakiś sposób, aby zachęcić go do jedzenia pokarmu białkowego, który jest takiemu maluchowi przecież niezbędny do wzrostu i budowy mięśni ? Czy może jakiś substytut ? 

 

Jak często linieją podrostki ?

Ostatnio mojemu liniał tylko niewielki czubek brody. To było 1sze linienie u mnie a mam go od 2 miesięcy.

 

Jak często powinien sie wypróżniać ? Mój robi kupkę średnio raz na 3 dni.




#1972040 Agama Brodata plama na brzuchu, wylinka

Napisany przez ekneller na 13 grudnia 2022 - 10:40 w Agamy - brodata i karłowata

Może jednak przemyśl oddanie zwierzęcia w dobre ręce. Bo utrzymanie dużo kosztuje, a leczenie poważnych chorób, jeszcze więcej. Może są w pobliżu schroniska dla gadów i oni przejmą leczenie i chów. Czasami tak jest najlepiej zrobić. 




#1969544 Agama Brodata plama na brzuchu, wylinka

Napisany przez ekneller na 23 października 2022 - 17:40 w Agamy - brodata i karłowata

I jak się sprawa zakończyła ?










© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.