Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


Zawartość Rasher

Znaleziono 16 napisanych przez Rasher (Wyszukiwanie ograniczone z 22-kwietnia 23)


Według typu zawartości

Zobacz tego użytkownika

Sortuj według                Porządek  


#1982172 Felsuma Madagaskarska - UVB Arcadia

Napisany przez Rasher na 29 września 2023 - 15:04 w Budowa, osprzęt

Rozważałeś umieszczenie lampy po skosie? Przy tych wymiarach po przekątnej powinieneś mieć około 65 cm, a Arcadia Pro T5 UVB Kit 24 ma długość 57cm (+ 2-3 cm na kabel, ale może znajdziesz kątowy zamiennik, który zajmuje mniej miejsca). 
UVB nie przechodzi przez szkło, ale jeśli masz tam trochę więcej siatki (np. 15-20cm) to powinno wystarczyć. 




#1978744 budowa terrarium dla felsum

Napisany przez Rasher na 08 czerwca 2023 - 11:20 w Budowa, osprzęt

395zł to cena w sklepie internetowym. Jak budowałem pierwsze terrarium to też szukałem najpierw w szkła na wymiar z dostawą, ale potem okazało się, że u lokalnego szklarza będzie 2, a może nawet 3 razy taniej. 

 

Tak, najważniejsze żeby na wyspie ciepła było odpowiednie UVI bo tak jak w naturze razem z ciepłem idą też promienie UV. Jak zamontujesz świetlówkę 39W to powinna dawać odpowiedni gradient UVI w całym terrarium. 




#1978733 budowa terrarium dla felsum

Napisany przez Rasher na 07 czerwca 2023 - 20:58 w Budowa, osprzęt

Pleksi porysuje się od normalnego użytkowania - raz na jakiś czas trzeba wyczyścić szyby z kamienia czy z odchodów nie mówiąc już o codziennym otwieraniu żeby spryskać terrarium czy nakarmić felsumy. Z tego co orientowałem się jakiś czas temu to 1m2 pleksi to koszt ~150zł, za szyby niedawno w Krakowie płaciłem 120zł. Pleksi na pewno łatwiej obrobić (wyciąć otwory itd) i samo terrarium jest lżejsze, ale osobiście postawiłbym na szkło. Inną opcją jest jeszcze PVC - w stanach robią z tego terraria tak jak u nas z płyty meblowej, ale wtedy masz tylko widok do środka od przodu.

 

Co do pary/haremu to czasami się dogadują, ale można też często znaleźć ogłoszenia, w których ktoś ma na szybko na wydanie felsumę bo po x latach przestała się dogadywać z drugą w terrarium. Jeśli to Twój pierwszy gad to moim zdaniem lepiej zacząć od jednej sztuki żeby poznać zachowania gatunku. Dodatkowo trzymając parę musisz się liczyć z tym, że jeśli doczekasz się młodych to masz obowiązek je zgłosić i zarejestrować (trochę więcej niż w przypadku rodziców po zakupie).

 

Jeśli chodzi do oświetlenie UVB to kluczowa jest tutaj ilość UVI. Nie ma co patrzeć na procenty/nazwy/moc bo każdy producent oznacza po swojemu. Przyjmuje się, że dla felsum optymalne UVI to 3-4 i Arcadia T5 6% z odbłyśnikiem daje tyle w odległości 30-40cm. Jeśli świetlówka jest nad siatką to UVI 3-4 będzie pewnie w okolicach 20-30cm. Na stronie Arcadii można wpisać gatunek jaszczurki i dostaniesz rekomendacje odnośnie wyboru oświetlenia: https://www.arcadiareptile.com/lighting/guide/

Jeśli będziesz miał mało wymagające rośliny to na początek wystarczy świetlówka T5, żarówka grzewcza i jakaś belka LED (np. do akwarium). Potem jak będziesz miał już ustabilizowane terrarium to można pomyśleć o jakiś dodatkowych lampach jeśli będzie taka potrzeba.




#1978700 budowa terrarium dla felsum

Napisany przez Rasher na 06 czerwca 2023 - 23:14 w Budowa, osprzęt

1. Wentylacja jest wystarczająca, zmniejszyłbym nawet tą górną bo wilgoć szybko będzie parować. Ewentualnie zostawił tak jak jest, ale zaopatrzył się w dodatkowy kawałek szkła/pleksi żeby w razie czego móc ją częściowo zakryć.

2. Przy takiej wielkości terrarium równie dobrze mogłoby nie być żarówki kompaktowej UVB bo mają na tyle mały "zasięg", że felsuma praktycznie nie skorzysta z UVB. W tym wypadku lepszym rozwiązaniem będzie świetlówka T5 6% albo nawet 12% (w zależności od tego jak gęsta jest siatka wentylacyjna). Jako ogrzewanie można użyć 1-2 żarówek 20-35W żeby stworzyć wyspę ciepła. Pamiętaj, że w terrarium powinien być gradient temperatur i jest zalecane żeby w części terrarium było chłodniej.

3. Żarówka z oprawką to 10-15cm więc osobiście zmniejszyłbym trochę wysokość terrarium żeby było 30-40 cm odstępu. 

4. Pleksi to bardzo kiepski materiał na terrarium - bardzo szybko się rysuje. Lepszym (i tańszym) wyborem będzie szkło.

5. Zastanów się czy harem to na pewno dobry pomysł - może się za chwilę okazać, że będziesz potrzebował dodatkowych dwóch zbiorników. Gady nie potrzebują towarzystwa więc trzymając więcej niż jedną sztukę w terrarium trzeba się liczyć, że któregoś dnia będzie trzeba je rozdzielić albo pędzić szybko do weterynarza.




#1977025 Czerwone kropki na ciele agamy

Napisany przez Rasher na 13 kwietnia 2023 - 22:08 w Agamy - brodata i karłowata

Pisałem o Fiprexie, ale jest on używany do większych ssaków. W przeciwieństwie do Dergalla, który tylko unieruchamia roztocza, Fiprex zawiera środek biobójczy, który może zaszkodzić agamie. Jeśli do tej pory nie udało Ci się zwalczyć roztoczy to warto żeby weterynarz obejrzał agamę i dobrał odpowiednie leczenie. Roztocza już teraz powodują dyskomfort u agamy więc nie ma co się martwić że będzie się stresować podróżą do weterynarza. im dłużej zwlekasz tym większa szansa, że jaja roztoczy rozniosą się i problem za jakiś czas wróci.




#1976836 Czerwone kropki na ciele agamy

Napisany przez Rasher na 06 kwietnia 2023 - 12:16 w Agamy - brodata i karłowata

Wszystko zależy od tego co masz w terrarium - jeśli masz ściankę z trudno dostępnymi powierzchniami albo tubę korkową/korzeń to musisz się liczyć z tym, że mechanicznie (woda z mydłem i Dergall) nie będziesz w stanie z nich usunąć roztoczy i będziesz musiał się ich pozbyć. Co do płytek owadobójczych to ciężko powiedzieć jaką mają substancję aktywną i czy potem nie zaszkodzi to agamie więc stosowałbym je ostrożnie.




#1976827 Czerwone kropki na ciele agamy

Napisany przez Rasher na 05 kwietnia 2023 - 23:53 w Agamy - brodata i karłowata

Tak, nic się nie stanie jeśli na czas kwarantanny zamieszka w akwarium, ale pod warunkiem zapewnisz odpowiednią temperaturę (punktowo ~40 stopni na wyspie grzewczej i chłodniejsze miejsce z temperaturą 25-30 stopni) i UVB.




#1976825 Czerwone kropki na ciele agamy

Napisany przez Rasher na 05 kwietnia 2023 - 23:22 w Agamy - brodata i karłowata

Kiedyś opisywałem jak u siebie zwalczałem roztocza więc pozwolę sobie przekleić treść posta:
 

Ze względu na cykl rozwojowy roztoczy trzeba działać szybko i zdecydowanie bo inaczej trudno się ich pozbyć.
Jeśli chodzi o terrarium to w pierwszej kolejności wyrzuciłem cały wystrój z wyjątkiem roślin i wymyłem terrarium wodą. Rośliny dokładnie oczyściłem z podłoża, umyłem i włożyłem do pojemników z wodą (miałem rośliny, które dobrze czują się w hydroponice - jeśli takich nie masz można wsadzić do nowego podłoża).
Bardziej trwałe elementy (kamienie, tuby korkowe) można wymoczyć i wyparzyć w piekarniku, ale tego nie próbowałem.
Pozbycie się elementów wystroju jest konieczne bo znajdują się tam jaja, których nie usuniemy ani środkami chemicznymi ani mechanicznie. Niestety jeśli mamy więcej zbiorników to jest szansa, że trzeba będzie wyczyścić wszystkie.
Po wyczyszczeniu terrarium użyłem Fiprex w sprayu, którym popsikałem całe terrarium (wewnątrz i na zewnątrz) oraz najbliższą okolicę. Jeśli w okolicy terrarium znajdują się jakieś doniczki to warto tez je popsikać bo roztocza lubią wilgotność i mogły również tam dotrzeć. Fiprexa ponownie użyłem po 10 dniach (tyle mniej więcej trwa klucie larw z jaj).
Jeśli chodzi o jaszczurkę (G. prasina) to wykąpałem ją dzięki czemu część roztoczy sama odpadła. Pozostałą część usunąłem przy pomocy wacika i patyczka do uszu zwracając uwagę na okolice nozdrzy, oczu, miejsca pomiędzy kończynami, a tułowiem oraz "uszy". Jeśli mamy większego osobnika (małym może to zaszkodzić!) to na koniec można przetrzeć delikatnie jeszcze całe ciało wacikiem z Fiprexem na wypadek gdybym coś zostało. Fiprex jest na bazie alkoholu dlatego w pojemniku tymczasowym trzeba zapewnić wysoką wilgotność żeby nie było problemów z wylinką. Po takim zabiegu jaszczurka wylądowała w pojemniku tymczasowym(ręczniki papierowe, podstawowy wystrój) do czasu urządzenia nowego terrarium.
Powyższe kroki były uzgadniane z weterynarzem zajmującym się gadami i w moim przypadku udało mi się pozbyć roztoczy za pierwszym razem. W sieci czytałem też o jakiś preparatach na roztocza dla drobiu albo płytkach na robaki, ale nie są to rozwiązania dedykowane gadom dlatego w razie wątpliwości proponuję skonsultować się z weterynarzem żeby nie zaszkodzić swoim gadom.

 

Generalnie najważniejsze jest żeby pozbyć się na początku dorosłych osobników, a potem po 7-10 dniach powtórzyć zabieg zanim nowe pokolenie nie zacznie się mnożyć.




#1975081 Dwie samiczki w jednym terrarium

Napisany przez Rasher na 16 lutego 2023 - 22:40 w Gekon Eublefar (Eublefar ) lamparci

Gady zachowują się inaczej niż ssaki dlatego to, że nie je może świadczyć o tym, że się boi/jest zdominowana. Z drugiej strony masz je dopiero od niedzieli (?) dlatego jest szansa, że mniejsza samiczka przechodzi aklimatyzacje.

Tak czy inaczej powinieneś przede wszystkim zadbać o to żeby mniejsza samiczka zaczęła jeść i nabierać masy bo bez tego padnie z głodu. Najlepiej będzie je rozdzielić tak żeby się nie widziały, ale musisz zadbać o to żeby obie jaszczurki mały odpowiednie warunki (temperatura, wilgotne kryjówki). To że śpią koło siebie może oznaczać, że masz jedną strefę ciepła w której obie chcą się wygrzewać, ale większa samiczka

 

Wielu hodowców trzyma lamparty w rack systemach dlatego bez uszczerbku na zdrowiu jedną samiczkę możesz przełożyć do odpowiednio przygotowanego pojemnika plastikowego. Większy plastikowy pojemnik z wentylacją, mata grzewcza z termostatem, dwie kryjówki i jako podłoże ręczniki papierowe. Za całość pewnie wyjdzie 100-200zł więc to nieduża cena w stosunku do tego ile będziesz musiał wydać na weterynarzy/ratowanie mniejszej samiczki jeśli dalej nie będzie jadła.

 

Możesz też pomyśleć nad sprzedaniem/oddaniem większej samiczki - tak jak zostało to wspomniane gady nie potrzebują towarzystwa i zdarza się, że nawet po kilku latach wspólnego mieszkania dochodzi do agresji, która kończy się wizytą u weterynarza albo gorzej. Oczywiście ludzie trzymają więcej osobników w jednym terrarium, ale nie ma to większego sensu bo gekony w naturze są samotnikami.




#1974485 Agama Brodata paraliż przednich kończyn-Dna moczonowa

Napisany przez Rasher na 31 stycznia 2023 - 18:58 w Agamy - brodata i karłowata

Czy leczenie farmakologiczne przyniosło skutek? Te fale mają pewnie za zadanie rozbić kryształki kwasu moczowego, ale jeśli dalej jest problem z nerkami i poziomem kwasu moczowego to za jakiś czas problem powróci.

 

Co powiedział drugi weterynarz?




#1974459 Agama Brodata dziwne zachowanie

Napisany przez Rasher na 30 stycznia 2023 - 23:15 w Agamy - brodata i karłowata

Poszukaj filmików pod hasłem "bearded dragon waving" - jeśli Twoja agama zachowuje się podobnie to oznacza, że czuje się, prawdopodobnie przez Ciebie jeśli nie ma innych jaszczurek w pobliżu, zdominowana. Wiem, że to trudne, ale w pierwszych dniach przy nowej jaszczurce trzeba dać jej jak najwięcej spokoju i ograniczyć się ewentualnie do próby karmienia. 




#1974456 Agama Brodata dziwne zachowanie

Napisany przez Rasher na 30 stycznia 2023 - 21:37 w Agamy - brodata i karłowata

Na razie nie ma co panikować, jeśli agama ma 30-35cm to raczej nie ma 1-2 miesięcy. Zdrowej agamie dzień czy dwa bez jedzenia w żaden sposób nie zaszkodzi, a jak będzie głodna to zje wszystko co się rusza. Do czasu aż nie będzie przyjmować bez problemu pokarmu nie wyciągaj jej z terrarium ani nie dotykaj. Nawet jeśli uda Ci się ją szybko rozkarmić to i tak warto wykonać badania na pasożyty. 

Generalnie agamy nie są jakoś bardzo ruchliwe więc musisz się też nastawić że przez większość dnia będzie po prostu leżeć i się wygrzewać. Na aktywność wpływa temperatura (sprawdź czy na pewno masz odpowiednią bo 25W na takie terrarium wydaje się mało) oraz dostęp do UVB. Jeśli masz tylko żarówkę grzewczą i coś do UVB (najlepiej świetlówka T5) to możesz spróbować dołożyć jakąś belkę zwykłych ledów 6500K żeby doświetlić terrarium.




#1973671 Agama Brodata paraliż przednich kończyn-Dna moczonowa

Napisany przez Rasher na 12 stycznia 2023 - 01:29 w Agamy - brodata i karłowata

Generalnie to, że dieta oparta na owadach powoduje dnę moczanową to duży skrót myślenia. Dieta oparta na owadach może skutkować brakiem odpowiedniej ilości wody w organizmie co przekłada się na problemy z nerkami. Te problemy w połączeniu z dużą ilością białka z owadów skutkują podwyższonym poziomem kwasu moczowego i odkładaniem go w stawach. Tak samo zbyt częste i zbyt duże karmienie może prowadzić do otłuszczenia narządów wewnętrznych i zaburzenia ich pracy.

 

Na tą chwilę warto zrobić badanie krwi żeby sprawdzić jak duży jest poziom kwasu moczowego i czy agama w ogóle reaguje na leczenie (na RTG nie będzie tego dokładnie widać). Jeśli uda się zbić go do odpowiedniego poziomu to agama do końca życia powinna pozostać na diecie roślinnej z niewielką ilością owadów. Owady możesz podawać na przykład co tydzień, a w pozostałe dni tylko rośliny kontrolując przy tym wagę. Agama zawsze wybierze owady kosztem roślin, ale jak ją przegłodzisz pare dni to zje wszystko.

 

Dodatkowo warto raz do roku robić kontrolne badania krwi żeby sprawdzać czy dieta jest odpowiednia i poziom kwasu moczowego jest w normie. Jeśli będziesz trzymał się diety to agama ma szanse pożyć jeszcze kilka lat.




#1971803 Owsiki i pasożyty - Agama

Napisany przez Rasher na 06 grudnia 2022 - 09:52 w Agamy - brodata i karłowata

@Marston Do 16 grudnia jeszcze sporo czasu wiec ja bym nie ryzykował i postarał się załatwić szybciej wizytę. Możesz spróbować się dogadać z weterynarzem bo często po podaniu wagi jaszczurki wylicza on odpowiednią dawkę leku, którą odbiera się na recepcji.

Dodatkowo pamiętaj, że do czasu aż w badaniach po kuracji nie wyjdzie brak pasożytów to agama przy pomocy kloaki roznosi ich jaja. Pojedyncze wymycie wystroju/terrarium nic nie da i powinno się je robić co dzień-dwa, a odchody jak najszybciej usuwać. To samo tyczy się wypuszczania agamy poza terrarium - w miejscach gdzie spacerowała (pisałeś np. o tapczanie) mogą znajdować się jaja pasożytów, które mogą spowodować nawrót choroby.

 

W podpiętych tematach jest tabelka, którą powinieneś wypełnić bo dzięki niej zapewniasz komplet podstawowych informacji, które ułatwiają udzielanie pomocy. Zróżnicowana temperatura i żarówka jak u poprzedniego właściciela nie zawsze są prawidłowe i też mogą wpływać na zdrowie agamy.




#1969387 Agama Quiet: kilka pytań

Napisany przez Rasher na 18 października 2022 - 22:33 w Agamy - brodata i karłowata

@Pliskin problem z wydalaniem może być spowodowany zbyt niską temperaturą na wyspie ciepła. W przypadku zbyt niskiej temperatury agama może mieć problemy z trawieniem, a zalegający w jelitach pokarm może nawet doprowadzić do zakażenia. Spróbuj podnieść temperaturę do 40 stopni (ale tylko w niewielkiej części terrarium, zakres 30-22 w reszcie terrarium jest OK).

Co do UVB to podaj wymiary terrarium i najlepiej zdjęcie, żeby można określić gdzie jest wyspa ciepła. Źródła UVB (świetlówki, metahalogeny, kompakty) emitują różny poziom UVB w zależności od odległości. Aby dobrze dobrać źródło UVB trzeba znać preferencje gatunku mierzone np. w UVI (dla agam to wartość 3-5 UVI), a następnie określić w jakiej odległości będzie przebywać jaszczurka. Czasami okazuje się, że przykładowo w pewnej odległości wystarczy Arcadia T5 6% zamiast 12% mimo, że ta pierwsza przeznaczona jest dla gadów "tropikalnych".




#1969284 Ogrzewanie szklanego terrarium 60x60x120 dla Felsum Grandis

Napisany przez Rasher na 15 października 2022 - 23:29 w Budowa, osprzęt

Jak najbardziej OK, w naturze też występują takie różnice temperatur, np. pomiędzy nasłonecznioną gałęzią w koronie, a przyciemnioną dziuplą gdzieś bliżej podłoża. Wysoka temperatura potrzebna jest żeby zapewnić odpowiedni metabolizm, ale nie można zapominać o dużo chłodniejszych strefach na wypadek gdyby felsuma chciała się ochłodzić. 










© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.