Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


Zawartość jaszcz556

Znaleziono 28 napisanych przez jaszcz556 (Wyszukiwanie ograniczone z 01-maja 23)


Według typu zawartości

Zobacz tego użytkownika

Sortuj według                Porządek  


#1967069 Terrarium z dostępem od góry i opis reszty przy okazji ;-)

Napisany przez jaszcz556 na 10 września 2022 - 14:47 w Budowa, osprzęt

Czy jest jakiś specjalny powód, dla którego terraria mają dostęp od przodu, a nie od góry?

Jest. Ogólnie jaszczurki nie lubią gdy zachodzi się je od góry. Mogą cię uznać za drapieżnika, to je stresuje. W przypadku gekonów lamparcich które są łatwe do "oswojenia" może to nie być aż tak istotne jak w przypadku innych płochliwszych gatunków, ale warto o tym wspomnieć. 




#1966061 Legwan martwica ogona

Napisany przez jaszcz556 na 16 sierpnia 2022 - 21:27 w Legwan zielony

Widać, że jest tam jakiś ubytek, jednak ze zdjęcia trudno powiedzieć czy ten cały szary koniec to martwica, czy naturalne ubarwienie ogona, a martwa jest tylko ta cieńsza końcóweczka. Może to być też zagojona rana po utracie końcówki ogona. Napisz coś więcej, jak doszło do martwicy/utraty końcówki ogona, kiedy to było? Czy chora część jest sucha, czy wilgotna? Myślę, że należy to obserwować, czy martwica się nie przesuwa. 



#1959594 Achatina marginata pomocy

Napisany przez jaszcz556 na 15 kwietnia 2022 - 17:06 w Początkujący terraryści i początkujący pozostałe grupy zwierząt

Widzę, że nikt nie odpisuje, więc może spróbuj poszukać pomocy na jakiejś polskiej lub zagranicznej grupie o Achatinach na Facobooku. Takie grupy chyba istnieją i może tam ktoś będzie coś wiedział.




#1959365 Wentylacja w terrarium - legwan zielony

Napisany przez jaszcz556 na 10 kwietnia 2022 - 16:52 w Budowa, osprzęt

Ja bym zatkał ten górny trójkąt. Zamiast tego dolnego zrobiłbym pasek wentylacji poniżej całej dolnej prowadnicy. Górną wentylację zrobiłbym w suficie, w tylnej części terrarium.




#1959363 Halogen par38 a oprawa wpuszczana

Napisany przez jaszcz556 na 10 kwietnia 2022 - 16:14 w Budowa, osprzęt

MikeB wcale się nie upieram. na razie rozważam najlepszą opcję. Początkowo chciałem umieścić żarówkę nad siatką, ale natrafiłem na ten temat na zagranicznym forum. Jedna osoba prezentowała nowe terrarium dla warana indyjskiego z siatką u góry, inna odpisała, że to złe rozwiązanie ponieważ widziała indicusy, które zginęły na takiej siatce. Napisała, że już lepiej by było gdyby waran skoczył i uderzył o gołą żarówkę, niż zawisł na siatce. Z żarówki ześlizgnie się i spadnie, a na siatce zostanie i zginie. To mnie przestraszyło i zacząłem szukać innego rozwiązania. Jeśli znajdę ten temat to dam linka, ale to było kilka miesięcy temu i nie mogę go teraz znaleźć. Wymiary mojego pierwszego terra to 160x58cm, wysokie na 103cm. 

Odnośnie artykułu o podwyższonych temperaturach, to może wcale nie żadnych różnic, tak jak nam się to wydawało. Najprawdopodobniej nasze polskie temperatury zostały podane dla odczytów zwykłymi termometrami. Amerykanie mierzą temperaturę powierzchni termometrem pistoletowym. Przeprowadziłem dziś test: stworzyłem wyspę ciepła na cementowej płytce. Termometr zwykły wskazał 39*C, pistoletowy termometr na podczerwień aż 55*C. Spodziewałem się różnicy, ale nie aż tak dużej, choć podejrzewam, że gdyby wyspa ciepła powstała na drewnie różnica odczytów nie byłaby tak duża.




#1959305 Halogen par38 a oprawa wpuszczana

Napisany przez jaszcz556 na 08 kwietnia 2022 - 22:11 w Budowa, osprzęt

Nawet rozmawiałem o tym dzisiaj na reptile lighting z moderatorem, jak zobaczył artykuł to wyraził aprobatę. Nie znam grupy AHH i jeszcze tam nie należę, ale ludzie którzy pracowali nad tym artykułem należą do otwartej grupy facebokowej BIAWAK zajmującej się waranami.




#1959303 Halogen par38 a oprawa wpuszczana

Napisany przez jaszcz556 na 08 kwietnia 2022 - 21:29 w Budowa, osprzęt

Co do siatki to podzielam twoją opinię, że w drobnej dużo łatwiej zaklinować pazury i palce niż w rzadkiej. Jeśli chodzi o artykuł, a mianowicie ten: 

https://www.researchgate.net/publication/287469845_On_the_thermal_husbandry_of_monitor_lizards

Zalecają stosować wyższe temperatury niż stosowano dotychczas, ponieważ zaobserwowano, iż warany w niewoli stają się bardziej leniwe niż w te w naturze. Stwierdzono, że przyczyną jest za niska temperatura. W naturze warany wygrzewają się krócej, lecz intensywniej niż inne gatunki.




#1959291 Temperatura ustawienie microclimate B1

Napisany przez jaszcz556 na 08 kwietnia 2022 - 16:01 w Budowa, osprzęt

Dawniej, w terrarium legwana zielonego korzystałem z innego rozwiązania. Do żarówki tworzącej miejsce do wygrzewania podłączony miałem ściemniacz pokojowy, termostat podpięty był do lampy ogrzewającej całe terrarium. Obecnie, właśnie testuję takie rozwiązanie, jakie chcesz zastosować u siebie. Odpowiem więc, nie z doświadczenia, tylko napiszę jak robią to niektórzy, choć być może jest też inny sposób. Końcówkę termostatu umieszczają poza wyspą ciepła, w cieniu. Metodą prób i błędów badając temperaturę w miejscu wygrzewania ustawiają odpowiednią temperaturę na termostacie. Czyli, w takiej sytuacji, na termostacie na pewno będziesz musiała mieć ustawioną niższą temperaturę, niż chcesz mieć na wyspie ciepła.
Co do termometrów: Termometr z czarną sondą oraz czarna sonda termostatu mogą przekłamywać dane gdy znajdują się w snopie światła, ponieważ czarny kolor znacznie szybciej nagrzewa się. Efektem tego mogą być zawyżone temperatury wskazane przez te dwa urządzenia.
 
Możliwe też jest, że po prostu każdy z tych termometrów jest niedokładny, ale możesz spróbować przetestować ten spirytusowy. Zrób trochę lodu w zamrażarce, następnie wyciągnij go. Gdy tylko lód zacznie się rozpuszczać, włóż do powstałej wody termometr. Temperatura topnienia wynosi 0*C. Będziesz wiedzieć, czy termometr pokazuje prawdę lub o ile stopni się myli.



#1959269 Repti-Zoo Deep Heater 50W

Napisany przez jaszcz556 na 07 kwietnia 2022 - 23:05 w Budowa, osprzęt

To już starszy temat, ale muszę się odnieść do tego co napisałem wcześniej, gdyż mój poprzedni post może wprowadzać w błąd. Dowiedziałem się, że DHP nie jest dobry do tworzenia wysp ciepła (przynajmniej wtedy, gdy jest stosowany samodzielnie). Chodzi tu o długości fal podczerwieni (za mało IRa), oraz prawie całkowity brak światła widzialnego. Nadaje się za to do ogrzewania nocnego. Źródło, niestety po angielsku tutaj: https://www.reptifiles.com/wp-content/uploads/2020/01/Why-Infrared-Matters-by-Roman-Muryn.pdf




#1959268 Halogen par38 a oprawa wpuszczana

Napisany przez jaszcz556 na 07 kwietnia 2022 - 22:46 w Budowa, osprzęt

Co osoba to inne zdanie. Na facebokowej grupie Reptile Lighting ktoś odpowiedział mi żeby zastosować drobną  siatkę, bo to właśnie taka wydawała mu się bezpieczniejsza. Być może żadna nie byłaby zagrożeniem, ja jednak boję się się zastosować jakąkolwiek :).
Tak samo jest z temperaturą wygrzewania u v. indicus. Na jakiejś niemieckiej stronie widziałem 40*C, u nas podobnie 40-45*C, jednak w USA w naukowym opracowaniu na temat waranów nawet do 60*C mierzone termometrem na podczerwień, choć osobiście nie odważyłbym się zbliżyć do tej temperatury.



#1959200 Halogen par38 a oprawa wpuszczana

Napisany przez jaszcz556 na 06 kwietnia 2022 - 15:21 w Budowa, osprzęt

Od dłuższego czasu zastanawiam się jak dobrze zabezpieczyć żarówkę grzewczą, ponieważ myślę o waranie indyjskim. U nas jest to dość rzadko spotykana jaszczurka, mało jest informacji o jej zachowaniu. Sporo czytałem wypowiedzi za granicą, przeglądałem też filmy, by poznać jej zachowanie. Wychodzi na to, że jest to bardzo sprytny i ruchliwy waran. Ktoś napisał nawet, że potrafi wspinać się po śliskich ścianach zapierając się plecami i łapami w kącie terrarium. Wydawałoby się, że w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem byłoby oddzielić lampy siatką. Ktoś inny, kto podobno miał duży kontakt z waranami napisał jednak, że widział/słyszał o waranach indyjskich, które skoczyły na siatkę, nie umiały się odczepić i zginęły z gorąca. Myślałem np. o czymś takim jak na rysunku. Ale chyba rzeczywiście lepiej nie stykać żarówki z "kloszem". Zastanawiałem się też nad umieszczeniem żarówek za szybą ze szkła hartowanego. 

Załączone pliki




#1958726 Halogen par38 a oprawa wpuszczana

Napisany przez jaszcz556 na 02 kwietnia 2022 - 16:55 w Budowa, osprzęt

Witam. Staram się tak umieścić żarówkę grzewczą, by oprawka była całkowicie niedostępna od środka terrarium i tym samym bezpieczniejsza dla jaszczurki. I tu pojawia się moje pytanie: Czy halogeny z dużym gwintem takie jak ten https://www.lighting.philips.com/main/prof/conventional-lamps-and-tubes/halogen-lamps/mv-halogen-with-reflector/halogena-par38/924712844283_EU/product lub te stricte terrarystyczne można umieścić w oprawie wpuszczanej tak jak umieszcza się małe halogeny lub ledy w suficie w mieszkaniach? Prawdopodobnie nie ma w sprzedaży tak dużych oprawek, by pasowały na większe halogeny, ale myślałem by zrobić ją z czegoś samemu. Tylko czy taki halogen nie pęknie, gdy styka się na brzegach z oprawką gdy jest włączony?



#1958091 Używanie ściemniacza do lampy grzewczej

Napisany przez jaszcz556 na 20 marca 2022 - 11:10 w Budowa, osprzęt

Gelmi czy ten sterownik Madzia jest termostatem typu włącz/wyłącz, czy jest to termostat ściemniający?

 

Rarex jeśli chodzi o zakup zwykłego ściemniacza, to jest to ściemniacz pokojowy kupowany w sklepie elektrycznym, nie terrarystycznym. Służy on taki jak napisał Gelmi do płynnego regulowania mocy żarówki, a co za tym idzie ciepła, ale nie utrzyma stałej temperatury w terra. Przy zakupie takiego ściemniacza należy zwrócić uwagę na zakres mocy jaki dany model może obsługiwać. Np. ściemniacz może mieć zakres 100W-400W i do takiego nie podepniesz żarówki o mocy słabszej niż 100W.




#1958074 Repti-Zoo Deep Heater 50W

Napisany przez jaszcz556 na 19 marca 2022 - 17:41 w Budowa, osprzęt

Nie próbowałem, ale z tego co czytałem tworzą cieplejsze wyspy ciepła niż tradycyjne żarówki lustrzanki. Ciepło rozchodzi się najmocniej w dół, a nie tak jak w promiennikach ceramicznych wszędzie dookoła. Jednak wydaje mi się, że przy montażu takiego promiennika należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ podejrzewam, że ta metalowa siatka na dole nagrzewa się do strasznie wysokich temperatur. Może stanowić śmiertelną pułapkę dla zwierząt z długimi pazurkami, które mogłyby doskoczyć do niej, ugrzęznąć na niej i zginąć. 




#1957564 Legwan zielony problem ze zdrowiem

Napisany przez jaszcz556 na 08 marca 2022 - 17:49 w Legwan zielony

Cieszę się, że skończyło się dobrze. 




#1956363 Legwan zielony problem ze zdrowiem

Napisany przez jaszcz556 na 20 lutego 2022 - 11:23 w Legwan zielony

Można by było też zrobić zdjęcie rtg by wykryć czy nie połknął jakiegoś przedmiotu. Czy podając pokarm z hipermarketu np. roszponka, rukola myjesz go? Te pokarmy choć zimą niestety konieczne, są pokryte straszną ilością nabłyszczaczy które mogą być bardzo szkodliwe.




#1956346 Legwan zielony problem ze zdrowiem

Napisany przez jaszcz556 na 19 lutego 2022 - 18:01 w Legwan zielony

Trudno powiedzieć co to może być, najlepiej udać się jak najszybciej do jakiegoś dobrego weterynarza. Może czymś się zatruł, zjadł np. jakąś trującą roślinę doniczkową gdy był poza terra?




#1953969 Metahalogen lucky reptile

Napisany przez jaszcz556 na 12 stycznia 2022 - 17:49 w Budowa, osprzęt

Ok. Dzięki za odpowiedzi.




#1953595 Metahalogen lucky reptile

Napisany przez jaszcz556 na 05 stycznia 2022 - 16:29 w Budowa, osprzęt

Myślę, że jeśli chodzi o UVB to zdecyduję się na arcadię z odbłyśnikiem. I jeszcze dodatkowe pytania: Czy te firmowe oprawki z odbłyśnikiem od arcadii zawierają już w sobie statecznik? Vulpes90 czy jesteś pewien, że te lampy od Philipsa nie emitują na bliską odległość szkodliwego UVC? Nie piszę że tak jest, tylko pamiętam, że była kiedyś, wiele lat temu dyskusja na forum na temat jakiś żarówek nieterrarystycznych które emitowały UVC, choć to raczej nie były metalohalogeny.




#1953401 Metahalogen lucky reptile

Napisany przez jaszcz556 na 02 stycznia 2022 - 12:32 w Budowa, osprzęt

Dzięki za obszerną odpowiedź. Mając legwana (nie licząc pierwszego roku) stosowałem tylko lampy Ultravitalux, dlatego tematyka innych lamp jest mi dość obca, planuję powrót do terrarystyki i zgłębiam temat. Myślę, że przed zakupem nowej jaszczurki zaopatrzę się w taki miernik.




#1952948 Metahalogen lucky reptile

Napisany przez jaszcz556 na 01 stycznia 2022 - 11:29 w Budowa, osprzęt

To ja się podepnę do tematu. Czy to możliwe, że metalohalogen bright sun desert 35 watowy emituje więcej UV niż ten 50 watowy? Tak by wynikało z tego artykułu (wykres na stronie 46): https://www.researchgate.net/publication/292983157_How_much_UV-B_does_my_reptile_need_The_UV-Tool_a_guide_to_the_selection_of_UV_lighting_for_reptiles_and_amphibians_in_captivity_Journal_of_Zoo_and_Aquarium_Research_41_42_-_63_httpwwwjzarorgjzararticl

Sam artykuł sporo mówi o ilości UV potrzebnych poszczególnym grupom zwierząt. Czy producenci metalohalogenów  podają gdzieś ile UVI emitują ich lampy, bo wszędzie widzę tylko w jednostkach uW/cm2. Tylko Arcadia pisze o UVI przy lampach t5.




#1947476 Różne pytania o legwana

Napisany przez jaszcz556 na 08 października 2021 - 21:37 w Legwan zielony

Moim zdaniem potrzebny weterynarz. Patrząc na zdjęcie trudno powiedzieć, przyczyn morze być wiele np. oparzenie, ropień, grzybica. Cała skóra legwana mi się nie podoba, ma dużo takich brązowych plamek i obtarć na łuskach. Czy legwan mógł się poparzyć? 




#1947403 Różne pytania o legwana

Napisany przez jaszcz556 na 07 października 2021 - 11:58 w Legwan zielony

Witaminy i wapń najlepiej przemycać zawinięte w liście, tak by legwan połknął je i nie wyczuł ich smaku, ale jest to możliwe dopiero gdy zacznie przyjmować pokarm z ręki. U młodziutkiego spróbowałbym wymieszać z jakimś smakołykiem. W przypadku niejadka może to być problemem i choć suplementacja jest bardo ważna to najważniejsze jest by w ogóle zaczął jeść liście, gdy się rozje wprowadziłbym suplementy. Tu pisze o suplementacji: https://www.legwanzielony.terrarium.pl/suplementacja 

Dodam jeszcze, że nekton iguana zawiera już w sobie wapń (chyba że ostatnio zmienili skład). Tak jak pisałem wcześniej prawdopodobną przyczyną niejedzenia jest temperatura, stres, ale legwan może też nie lubić niektórych liści. Moja legwanica zazwyczaj gdy wyczuła jeden liść jeżyny, maliny lub liście drzew to już było po jedzeniu. 




#1947346 Różne pytania o legwana

Napisany przez jaszcz556 na 06 października 2021 - 14:04 w Legwan zielony

W nocy stosowałem kabel grzewczy podpięty pod termostat. W dzień do podniesienia temperatury ogólnej używałem żarówkę "kwokę" i czasami kabel. Osobiście nie miałem do czynienia z żarówkami ceramicznymi, ale w połączeniu z termostatem wydaje mi się to dobrym pomysłem. Pamiętaj tylko, że jeśli będzie stosowana w nocy to umieść ją w takim miejscu by nie tworzyła wyspy ciepła. Co do doboru mocy to niestety nie potrafię pomóc. 




#1947345 Różne pytania o legwana

Napisany przez jaszcz556 na 06 października 2021 - 13:26 w Legwan zielony

Legwan prawdopodobnie nie je, ponieważ w terrarium jest za zimno. Musisz koniecznie podnieść temperaturę. Na wyspie ciepła powinno być 35*- 38*C, a w pozostałej części terra od 25*C do 28*C. Pamiętaj też by zapewnić mu maksimum spokoju jeżeli masz go od niedawna, to też mogłaby być przyczyna niejedzenia. 

Co do "Nekton Iguana" to były to moje ulubione witaminy gdy miałem legwana (przez 15 lat) ale niestety nie są chętniej zjadane.




#1946569 Terrarium z płyty cementowo wiórowej

Napisany przez jaszcz556 na 21 września 2021 - 17:21 w Budowa, osprzęt

Co do estetyki sklejka z pewnością wygrywa. Tak jak piszesz, w OSB krawędzie są bardzo podatne na wilgoć. W terrarium płyty miałem wielokrotnie polakierowane, a wszystkie łączenia, punkty wkręcenia śrub, kątowników itp. miałem zabezpieczone silikonem akwarystycznym, brzegi półek miały wklejone plastikowe narożniki. 




#1946495 Terrarium z płyty cementowo wiórowej

Napisany przez jaszcz556 na 20 września 2021 - 14:27 w Budowa, osprzęt

Przewaga płyty cementowo wiórowej to cena i ekologiczność, nie zawiera fenolu w odróżnieniu od sklejki. Na temat jej możliwej kruchości i skłonności do pękania przy skręcaniu nie wiem nic, natomiast nie mogę się zgodzić co do kruchości OSB. Mieliśmy razem z Lizą z tego forum terrarium z Płyty OSB, wytrzymało 14 lat i wytrzymałoby jeszcze dłużej. Grubość płyty wynosiła 18 lub 22mm, nie pamiętam w tej chwili. Terrarium miało wymiary 1,25m x 1,25m x 2m było skręcane wkrętami co 10cm. Przy skręcaniu OSB nie pękało. Po podwieszonej podłodze (wspartej na kątownikach) można było chodzić. Przy demontażu musiałem wszystko rozkręcać i piłować na kawałki, bo nie udało mi się tego połamać.




#1946239 Terrarium z płyty cementowo wiórowej

Napisany przez jaszcz556 na 15 września 2021 - 16:04 w Budowa, osprzęt

Chciałbym zrobić z tej płyty terrarium tropikalne. Myślałem o zabezpieczeniu całej wewnętrznej powierzchni zaprawą do basenów (z atestem do zbiorników na wodę pitną). Początkowo zastanawiałem się nad "cr 65" ale nie jestem pewien czy się nadaje, na karcie technicznej pisze, że jest tylko do podłoży nieodkształcalnych. Znalazłem jeszcze "atlas woder duo" piszą, że można nakładać nawet na płyty OSB. Atlas zawiera polimery, ale wciąż posiada atest do kontaktu z wodą pitną. Podejrzewam, że przy dużych jaszczurkach trzeba byłoby to jeszcze przykryć płytkami ponieważ warstwa izolująca mogłaby zostać zdrapana. Myślę, że byłoby to bardziej odporne na wilgoć i ekologiczne niż OSB polakierowane nawet kilka razy.










© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.