Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -

Ogrzewanie terrarium - jakie? jakiej mocy?


Świetne opracowanie ogrzewania, różne metody stosowane w terrariach
Witajcie, odpoczywając na urlopie postanowiłem zrobić temat zbiorczy dotyczący ogrzewania w terrarium. Pomyślałem, że wygodniej będzie zamieścić wszystkie dane dotyczące urządzeń grzewczych o oraz ich specyfikacji w zbiorniku.Nie będzie tu moich wywodów tylko zestawienie najważniejszych informacji. A więc..

1) Promienniki podczerwieni ( Infrared Lamp IR Lamp)

Najczęściej do ogrzewania terrarium stosuje się specjalnie do tego celu wyprodukowane, żarówki zwane promiennikami podczerwonymi. Promienniki inaczej nazywamy: lampa grzejna, emiter ciepła, lampa nagrzewająca.
Zasada działania promienników opiera się na wykorzystaniu podczerwieni krótkofalowej (IR-2) o długości fal w zakresie 1200-1400 nm, która jest najbardziej efektywna. Podczerwień wytwarzana przez promienniki to nic innego jak promieniowanie cieplne. Promieniowanie podczerwone jest odczuwalne jako ciepło, zatem stosowanie lamp o takich właściwościach doskonale nadaje się do ogrzewania samego terrarium, ale również ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju dla gadów.Działanie podczerwieni = ciepła polega na pobudzaniu receptorów cieplnych
znajdujących się w skórze zwierzęcia. Ciepło penetruje tkankę skórną i kostną, rozszerza naczynia krwionośne i poprawia krążenie krwi, dostarcza ciepła niezbędnego dla aktywności i zwiększenia metabolizmu, hamuje reakcje zapalne, nagrzewa ciało w głąb a nie tylko na powierzchni skóry.Promienniki podczerwieni to doskonałe źródło całodobowego promieniowania cieplnego. W zależności od wielkości, miejsca ustawienia terrarium i warunków panujących na zewnątrz należy dobrać odpowiednią moc promiennika.Korzyści z zastosowań promienników podczerwieni jest wiele, ale najważniejsze to: bardzo dobre źródło promieniowania cieplnego, do 90% pobieranej energii zamieniane jest na ciepło, możliwość dokładnej kontroli poziomu promieniowania oraz kierunku pozwalająca na koncentrację promieniowania w miejscach gdzie jest ono najbardziej potrzebne.

a) Promiennik podczerwieni ( kolor światła czerwony)

Dodany obrazek
Czerwona żarówka wysyła grzejące fale podczerwieni, które są wytwarzane przez specjalnie skonstruowany żarnik żarówki i jest typową lampą grzejącą. Hodowcy używają tych żarówek jako system ogrzewania punktowego nocnego ( żarówka nocna) gdzie mam możliwości zainstalowania ogrzewania podłogowego (ogrzewanie podłoża).Czerwone światło nie zakłóca naturalnej aktywności gadów ani w nocy, ani w ciągu dnia dlatego jest doskonałym źródłem ciepła również przez 24 godziny.Warto wspomnieć, że żarówka służy do ogrzewania powietrza w terrarium, do ogrzewania podłoża stosuje się kable grzejne lub maty grzewcze.


Wykresy temperatur z zastosowaniem określonych mocy żarówek:

Zdjęcie poniżej - przykładowy rozkład temperatur dla promienników o mocy 50W, 75W, 100W (im mniejsza moc, tym mniejsza temperatura ! ) Wyliczenia dokonano w terrarium o wymiarach dł.60cm, szer.30cm, wys.40cm. Odległość promiennika od podłoża 26 cm. Temperatura otoczenia 22 C. Czas nagrzewania 20 min.

Dodany obrazek
Dodany obrazek
Dodany obrazek

b) Promiennik podczerwieni (kolor światła naturalny)

Dodany obrazek
Żarówka grzejna biała to żarówka dzienna do terrarium. Białe światło dostarcza potrzebnego światła o spektrum widma jak najbardziej zbliżonym do światła słonecznego. Żarówka promiennikowa emituje grzejące fale podczerwieni i jest lampą grzejącą. Ma specjalnie wbudowany reflektor, aby można było skierować ciepło w dowolnym kierunku. Pewne gatunki zwierząt w terrarium potrzebują dużo oświetlenia (aktywne za dnia) dlatego te promienniki mogą stanowić podstawowe źródło światła. Dla gatunków ciepłolubnych, do terrarium pustynnego i półpustynnego.

Zdjęcie poniżej - przykładowy rozkład temperatur dla promienników o mocy 50W, 75W, 100W (im mniejsza moc, tym mniejsza temperatura ! ). Wyliczenia dokonano w terrarium o wymiarach dł. 60cm, szer. 30 cm, wys. 40 cm. Odległość promiennika od podłoża 26 cm. Temperatura otoczenia 22 C. Czas nagrzewania 20 min.

Dodany obrazek
Dodany obrazek
Dodany obrazek

Ważne ! Przy doborze promienników podczerwieni należy wziąć pod uwagę fakt, że najcieplej jest pod samym promiennikiem (w centrum). Im dalej od promiennika tym temperatura jest mniejsza. Najlepszym miejscem dla zamocowania promienników będą rogi terrarium, takie rozwiązanie pozostawia zwierzęciu wybór pomiędzy cieplejszą a chłodniejszą częścią .

2) Przewody grzewcze, kable grzewcze

Silikonowe kable grzejne są elastyczne, wytrzymałe na częste wyginanie i przegięcia, bardzo łatwe w układaniu i pozwala się dowolnie formować, a silikonowa izolacja zapewnia całkowite bezpieczeństwo twojemu zwierzęciu.Silikonowa otulina jest odporna na wilgoć i świetnie sprawdza się w środowisku narażonym na zwiększoną wilgotność.W terrarium przewody grzejne należy umieszczać pod warstwą podłoża zawijając zygzakiem dość gęsto (np. co 3 cm). Układając kabel należy pamiętać, że dla bardziej intensywnego grzania należy zwoje układać spiralnie blisko siebie i mniej przykrywać podłożem, a w miejscach, które chcemy ogrzewać mniej należy go układać rzadziej. Najlepiej aby przewód zajmował 1/3 powierzchni dna.Dla zwiększenia bezpieczeństwa zwierząt, zmniejszenia strat ciepła i ukierunkowania ciepła do wewnątrz terrarium warto kabel położyć na ekran izolacyjny wykonany z cieniutkiego styropianu pokrytego folią aluminiową lub sreberkiem (folią do góry), przykryć go szybą lub pleksi i dopiero na tak przygotowane dno położyć podłoże terrarystyczne.

Dodany obrazek
Zastosowań silikonowego kabla jest wiele. Można go z powodzeniem wykorzystywać jako element grzejny basenów w terrarium, docieplić legowisko / wyspę, okręcić nim konar drewniany lub innych element wyposażenia terrarium.
Moc kabla dopiera się do wielkości terrarium i mocy żarówek grzejnych. Warto wspomnieć, że kable grzewcze stosuje się jednocześnie z oświetleniem i ogrzewaniem górnym.

Podstawowe moce kabli grzewczych oraz ich długości:

15W - 3,5 m
25W - 4 m
50W - 5,6 m
80W - 8m
100W - 9 m


Moce oraz długości kabli różnią się w zależności od producenta. Również temperatura grzania może się różnić ale przeważnie oscyluje ona w granicach 42-50 °C.
Ważne! Moc kabla w (W) nie ma wpływu na temperaturę grzania. Jeżeli kabel jest dłuższy to po prostu potrzebuje większej mocy do jego zasilenia.


3) Maty grzewcze

Maty grzewcze w odróżnieniu od przewodów grzejnych są płaskie i nie wymagają zalewania gipsem, klejem do glazury czy ułożenia pod dodatkowym szkłem. Dzięki temu zapewniają bezpieczną i równomierny rozkład ciepła na całej swojej powierzchni. Matę można ułożyć na spodzie zbiornika lub przy jego ściankach ewentualnie pod spód terrarium.Maty mają drobną płaską strukturę, dlatego są łatwiejsze w utrzymaniu higieny. Odpowiedni dobór mocy maty grzejnej jako stałego i całodobowego ogrzewania oraz zastosowanie małej mocy promiennika podczerwieni lub żarówki "lustrzanki" dla stworzenia „wyspy ciepła”.

Dodany obrazek

Można wyróżnić dwa typy mat grzewczych:

a) Do terrariów pustynnych

Wspomaga termoregulację ważną dla metabolizmu, trawienia, apetytu oraz aktywności zwierząt terrarystycznych wymagających stałej i dość wysokiej temperatury. Bardzo dobre źródło ciepła dla gadów, płazów i pajęczaków oraz innych małych zwierząt lub roślin lubiących suche środowisko.

b) Do terrariów tropikalnych


W lasach deszczowych dostęp słońca do podłoża jest utrudniony ze względu na korony drzew, a czyste niebo jest przesłonięte chmurami. W rejonach tropikalnych mocne opady deszczu utrzymują glebę ciągle wilgotną, co powoduje wysoką wilgotność powietrza szczególnie wtedy, gdy słońce przebija się przez chmury i nagrzewa wilgotne podłoże. W wyniku takich warunków klimatycznych gleba nigdy nie nagrzewa się do tak ekstremalnych temperatur jak w środowisku pustynnym.

Maty grzewcze występują w różnych wielkościach co wpływa na ich moc w (W). Analogiczna jak w przypadku kabli grzewczych. Temperatury jakie osiągają maty grzewcze są zróżnicowane i zależne od producenta i przeznaczenia ale oscylują w granicach 32-42 °C.


To tyle :)


30 Komentarze

Oceniam Cie na podstawie tego co piszesz.Widze duzo haosu to wszystko.

Kabel grzewczy powinien byc pod kaflami albo szyba a nie w podlozu. Regius moze sie zakopywac w nim a tym samym wplontac w kabel.

Maty sa bardzo dobre.Tak jak pisal kolega wyzej sa ich rozne moce i temperatury sczytowe. Niektore sa powlekane guma i osiagaja temperature grzewcza idealna na szczytowa w terra gdzie mozna przyktyc cienka warstwa podloza i nic sie nie stanie.Aczkolwiek termostat trzeba stosowac zawsze zeby nam sie gad nie ugotowal.Kabel do maty zawsze mozesz sztukowac.Tzn przeciac, przelozyc przez plyte i dodac tyle kabla ile potrzebujesz do gniazdka.

Chaos? To akurat prawda. Mam znikomą wiedzą głównie z internetu I nielicznych książek, niekoniecznie o głównej tematyce REGIUS.

I z tego co zdążyłem przeczytać to raz piszą tak, a raz siak bo ile ludzi tyle opinii, a mi trudno znaleźć środek przy 1 wężu, czyli małym doświadczeniu.

 

przykład: gość, który zrobił mi terra robi je dla wielu warszawskich sklepów I firm (rzekomo!), jego firma jest też znana I ceniona na forum dlatego nie zamierzam jej wymieniać(to tutaj go znalazłem). Uskutecznia te same rozwiązania, dla niego żarówka jako forma ciepła jest jaknajbardziej wporządku bo jak twierdzi wąż sam znajdzie miejsce gdzie chce leżeć (bardzo ciepło, ciepło, bądź zimno).

Czujnik pokazuje 33 C w najgorętszym miejscu w dzień, przy podłożu to temperature +/- 30 C, ale po drugiej stronie terra to +/- 28 C (+/- oznacza wachania 1 do stopania - codziennie monitorowane). Żarówka jak pisałem podłączona do sterownika I to ona reguluje temperature. (dzień maks 33 C, noc 30 C - wszystko według opisu gatunku na terrarium.com + artykuły evokera)

z drugiej strony jak widać jesteś Ty, który nawet obawiasz się o zdrowie gada przy moim rowiązaniu.

 

Jak wyjść z tego mądrym? Dwie skrajne opinie ...

Za maly gradient temperatur.W drugiej czesci terra powinno byc nawet 25 stopni.Waz jest zwierzeciem zmiennocieplnym ktory reguluje temperature ciala poprzez wybieranie temperatury otoczenia.Stad zakopuja sie w ziemi, chowaja w norach.Tam jest duzo chlodniej.Musisz posiedziec przy terra i robic pomiary i dojsc do wniosku z jakiej kombinacji skorzystac aby uzyskac optymalne warunki. W nocy temperatura powinna spadac.Proponuje Tobie ogrzewanie i oswietlenie mala zarowka np. 35w,50w podlaczona pod wylacznik czasowy i kabel grzewczy pod podlozem podpiety pod termostat.W nocy swiatla nie bedzie a temperature bedzie utrzymuwac kabel.Najlepsze rozwiazanie.


gość, który zrobił mi terra robi je dla wielu warszawskich sklepów I firm (rzekomo!), jego firma jest też znana I ceniona na forum

znaczy tylko i wyłącznie, że "gość" umie złożyć terrarium według pewnego profilu, ma maszyny do obróbki płyty meblowej, szkła lub czegokolwiek innego z czego je składa i wie co robi w swoim fachu (m.i. składanie terrariów). Ale ty później musisz to terrarium dostosować do gatunku i rodzaju zwierząt w nich hodowanych. To, że kupisz u niego terra dla Regiusa znaczy, że możesz go tam wsadzić, będzie "jakieś" światło i może coś do grzania, ale nie są to warunki do odpowiedzialnej hodowli. Myślisz, że ten "gość" testuje w każdym rodzaju terrarium warunki temperaturowe nie wiedząc nawet jak ty je zagospodarujesz i czym wyposażysz?

 

Dlatego kupujesz zbiornik/terrarium i musisz sam go dostosować do potrzeb zwierzaka w nim mieszkającego i na końcu do swoich potrzeb (wizualnych i innych). "Gość" może ci najwyżej przygotować  zbiornik na zamówienie według twoich dokładnych specyfikacji żebyś miał przygotowany pod to co chcesz tam zrobić.

 

Ale nie możesz po "gościu" oczekiwać, że jest znawcą wszystkich gatunków zwierząt dla których robi terraria.

Dziękuję za rady, przyjmuję I postaram się poprawić.

Jednak nie pozostawię bez komentarza. Tak się składa, że akurat Regiusy "gość" hodował I stąd jego rady. Jednak nie zamierzałem rozpisywać całej historii bo to nie miejsce na kilkustronicową opowieść.

Widzę, że wyjątkowo spodobało Ci się słowo "gość", cieszę się znalazłeś swoim poście tak wiele jego zastosowań.

OK przepraszam za 'gościa'. Chodziło mi o to, żeby podkreślić, że nie każdy pan iksiński musi się znać na wszystkim, chociaż robi terraria ....

Ok, dziękuję I rozumiem, masz rację. Jak najbardziej słuszna uwaga.

Z racji, że to będzie mój pierwszy ceramiczny emiter ciepła, a różnica w kwotach jest dość znaczna to zapytam co polecacie, jeżeli mieliście styczność:

 

http://allegro.pl/promiennik-ceramiczny-emiter-repti-good-100w-i5705134056.html

http://allegro.pl/exo-terra-promiennik-ceramiczny-100w-nowosc-i6072314399.html

http://allegro.pl/zoo-med-promiennik-ceramiczny-100w-i6072313918.html

 

Zawsze kupowałem exo-terra, ale żarówki były dość zawodne. Tym razem to spora różnica $

 

Z góry dzięki za podzielenie się doświadczeniem

Z powyższymi niestety ci nie jestem w stanie pomóc, bo nigdy nie kupowałem ani używałem żadnego z nich, wiec dam wypowiedzieć się innym.

 

Sam używam emiterów Elstein serii IOT, które pozostały mi po hodowli i gdyby nie astronomiczna cena poleciłbym je na 150%. U mnie wszystkie 12 sztuk wytrzymały 24 lata użytkowania i chaotyczną przeprowadzkę ponad 1350 km. Podsyłam link do opisu jakby cię jednak interesował <Elstein>. Plus jest taki, że kupisz raz na całe życie. Na eBay znalazłem za 320 zł, wiem, cena boli, ale te mogę ci polecić bo sprawdziłem je. Zresztą Elstein jest jeżeli nie najlepszą to jedną z najlepszych firm produkujących promienniki.

 

Na pewno dopytaj czy można z nimi używać dimmer'ów / potencjometra, żeby można było w razie czego regulować temperaturę, jest to bardzo użyteczne.

 

Znalazłem polskiego dystrybutora <.>

Mam pytanie w sprawie emiterów (takich, do których kolega -Ogarnij.. podał linki z all...) w jaki sposób izolujecie oprawę od terrarium. Dokładnie chodzi mi o to, że te emitery cho...ie się nagrzewają. Mam w domu 25W i po około 15 minutach tak się nagrzał, że aż zaczęło śmierdzieć stopionym tworzywem. Zastanawiałem się dlaczego i gdy dotknąłem oprawy to była tak nagrzana jak szamotka w piecu. Oprawa jest ceramiczna i zamontowana jest za pomocą śrubki do metalowej kratki wentylacyjnej w "suficie" terrarium. Smród pochodził prawdopodobnie z przewodów zasilających, które dotykały kratki. Dodam, ze górna szyba też się dość mocno nagrzała. 

Macie jakiś patent na to?






© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.