Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


* * * * *      

Pyxicephalus edulis - karłowata żaba byk*



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Gatunek prosty w hodowli
Dostępność: Gatunek o ograniczonej dostępności
Siła jadu: Brak danych
Załączony obraz: 1_800.jpg
0. Pyxicephalus edulis - karłowata żaba byk*

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Pyxicephalus edulis (Wilhelm Peters, 1854)
Nazwa polska * Karłowata żaba byk (nazwa niepoprawna gdyż trójczłonowa), żaba byk (nazwa odnosi się do wszystkich gatunków z rodzaju Pyxicephalus)
Nazwa angielska Edible Bullfrog, Dwarf African Bullfrog
Długość życia W hodowli do 20 lat, chociaż zdarzają się przypadki, w których żaby te żyją dłużej.
Występowanie Zambia, Zimbabwe


Powiększenie mapy


Hodowla grupowa Hodujemy w parach
Aktywność Nocna
Typ terrarium Terrarium stepowe
Wielkość terrarium dla dorosłego 60x30x30 cm
Wielkość terrarium dla pary 80x40x40 cm
Wielkość terrarium dla haremu 100x50x40 cm
Oświetlenie 12 godzin
UVB 2%
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Środowisko życia Gatunek wodno-lądowy
Wygląd samca Duży pysk, żółte podgardle, większy rozmiar ciała.
Wygląd samicy Białe lub żółtawe podgardle, mniejsze ciało, mniejszy pysk.
Cechy szczególne - Żaba terytorialna, w przypadku zatłoczonego zbiornika może dochodzić do agresji, jednak rzadko dochodzi do uszczerbku na zdrowiu
- Żaba agresywna, może ugryźć do krwi
- Intensywnie kopie w ziemi i zniszczy większą część roślin
Biotop W naturze występuje na suchych obszarach nizinnych, spod ziemi wychodząc jedynie podczas sezonu rozrodczego (pory deszczowej). Rozmnaża się w płytkich, zamulonych zbiornikach.
Temperatura W dzień 25-28 stopni, w nocy niewielki spadek.
Wilgotność 85-100% podczas pory deszczowej
30-40% podczas estywacji (przy czym pamiętajmy aby regularnie zwilżać ziemię, w której są zagrzebane żaby). Estywacja jest niezbędna do rozmnażania i prawidłowego rozwoju żab.
70% podczas reszty roku
Terrarium Terrarium dla żab byków musi być odpowiednio duże, wyposażone w kryjówki, tak, aby żaba mogła się schować. Poza sezonem rozrodczym żaba powinna mieć dostęp do miski z wodą, samo podłoże wilgotne. Ważne jest, aby pozbawić terrarium elementów, o które żaba może się skaleczyć. Trzeba również pamiętać o zabezpieczeniu zbiornika przed ucieczką, jak również zwierzętami domowymi i małymi dziećmi. Niektórzy hodowcy trzymają żaby w akwaterrariach przez cały rok, jednak niektóre źródła podają, jakoby nie służyło to zwierzętom, które przez takie warunki żyją krócej i nie chcą się rozmnażać. Właściwym zbiornikiem jest więc suche terrarium, w którym ziemia jest na tyle wilgotna, aby żaba nie wyschła, ale nie na tyle, aby "poczuła wiosnę".
Żywienie Żaba byk jest drapieżnikiem tak jak każdy płaz. Młode zwierzę żywimy świerszczami, niewielkimi karaczanami, dżdżownicami. Dorosła żaba zjada duże karaczany, szarańczę, małe myszy i ryby. Warto pamiętać także o suplementacji diety, która znacząco poprawi zdrowie zwierząt, szczególnie młodych i starych, szczególnie narażonych na niedobory. Żabę karmimy raz w tygodniu, kontrolując jednocześnie, czy nie chudnie ani nie przybiera znacząco na wadze.
Rozmnażanie Dojrzałość płciową żaby osiągają zazwyczaj w wieku 2-3 lat, mimo, że rozmiary dorosłego osobnika osiągają szybciej. Stymulacja żab powinna polegać na kilkumiesięcznym "suszeniu", polegającym na usunięciu zbiornika z wodą i obniżeniu wilgotności w zbiorniku. Podczas tego okresu, żab nie należy w żaden sposób niepokoić, jedyną czynnością, jaką wykonujemy jest niezbyt obfite "podlewanie" ziemi kiedy ta zaczyna być sucha. UWAGA: Zimujemy tylko porządnie odkarmione, dorosłe żaby!

Po zimowaniu, żaby należy umieścić w komorze deszczowej. W okresie rozrodczym samce będą intensywnie nawoływać, a także będą w stosunku do siebie agresywne, przepychając się i gryząc. Amplexus może trwać kilka dni i nie zawsze kończy się złożeniem skrzeku. W komorze deszczowej żaby powinny spędzić około 2 miesięcy. Samica składa około 4000 jaj, z których po 24-48h (w zależności od temperatury) wyklują się kijanki, które po miesiącu lub dwóch zmienią się w małe żabki. Kijanki są drapieżne.

Zimowanie Konieczne zimowanie, w temperaturze pokojowej i stale wilgotnym podłożu.
Uwagi Nie należy drażnić, gryzie.
Źródła informacji

Informacje

Dodano przez: PanRopuch
Pomogli: Nook, PanRopuch,
Dodano: sie 30 2017 13:11
Aktualizowano: mar 26 2021 14:56
Wyświetlenia: 1995
Komentarzy: 4


4 Komentarze

Bardzo dobry opis!

P edulis na pewno wystepuje na polnoc od wymienionych krajow w Tanzanii

Bardzo dobry opis!

P edulis na pewno wystepuje na polnoc od wymienionych krajow w Tanzanii

Dzięki. Ja wyczytałem tylko o tych dwóch krajach co są w opisie, nie mam wiedzy odnośnie geografii tego gatunku, a jedynie jego hodowli. Aktualnie parka mi zimuje, a trzecia żaba (mniejszy samiec) siedzi sobie w faunaboxie w ciepełku żeby nabrać trochę masy :)

Gdzie mozna taka nabyc?

Żaby byki (Pyxicephalus) przenieść do Pyxicephaliidae, rodzina jest dość spora i obejmuje zarówno giganty takie jak P. adspersus jak i gatunki osiągające niecały centymetr jako dorosłe (amphibia.web). Warto zastanowić się nad wrzuceniem do opisów linku do tego artykułu albo z niego wyciągnąć cechy charakterystyczne, ponieważ znajduje się w nim klucz do oznaczania żab byków (wszystkie 4 gatunki Pyxicephalus):

 

https://www.researchgate.net/publication/260682350_Revalidation_of_Pyxicephalus_angusticeps_Parry_1982_Anura_Natatanura_Pyxicephalidae_a_bullfrog_endemic_to_the_lowlands_of_eastern_Africa?_sg=Mk59Xpjah8jfdI26jZknMhgQwsNTPOQW2sJ5IDH9kX2lU2VDw4PO7jwSBPvg7pKPSQ3Gb1eFrdThQ_g







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.