Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Pseudotriton ruber



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Gatunek bardzo trudny w hodowli
Dostępność: Gatunek o bardzo ograniczonej dostępności
Siła jadu: Brak danych
Załączony obraz: 1.jpg
0. Pseudotriton ruber ruber
Załączony obraz: 1.jpg
1. Pseudotriton ruber schencki
Załączony obraz: 1.jpg
2. Pseudotriton ruber vioscai

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Pseudotriton ruber (Latreille, 1801)
Nazwa angielska Red Salamander
Nazwa niemiecka Roter Wiesensalamander
Podgatunki
  • Pseudotriton ruber nitidis
  • Pseudotriton ruber ruber
  • Pseudotriton ruber schencki
  • Pseudotriton ruber vioscai
Długość życia W hodowli dożywają do 15-20 lat
Występowanie Stany Zjednoczone


Powiększenie mapy


Hodowla grupowa Hodujemy w haremach
Aktywność Całodobowa
Typ terrarium Akwaterrarium
Wielkość terrarium dla haremu 100x50x40 cm
Oświetlenie 12 godzin
UVB Niepotrzebne
Środowisko życia Gatunek wodno-lądowy
Informacje wstępne Pseudotriton należy do dużej rodziny Plethodontidae. Są to płazy ogoniaste bez płuc. Przyjmuje się, że utrata płuc u przodków Plethodontids było spowodowane dostosowaniem się do podwodnego życia (ułatwianie nurkowania). Oddychanie odbywa się przez skórę i błony śluzowe jamy ustnej. Salamandry te prowadzą wodno lądowy tryb życia. Posiadają masywny korpus z różnym zabarwieniem tzn. młode osobniki mogą być jasnej lub koralowej czerwieni z czarnymi punktami, podczas gdy starsze osobniki mogą być ciemno- pomarańczowe lub fioletowo-brązowe z czarnymi plamami połączonymi razem. Pseudotriton ruber mają żółte tęczówki. Dorastają max. do 16 cm. Jest często mylona z salamandrą Pseudotriton montanus, z tym że, Pseudotriton montanus ma brązowe tęczówki a jej czarne plamy są bardziej rozproszone. Jest to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych i najbardziej ekstrawaganckich gatunków w rodzaju ogoniastych płazów.
Biotop W naturze Pseudotriton można znaleźć w całej wschodniej części Stanów Zjednoczonych. W rejonach Karoliny Południowej, Georgii, Ohio, New York. Zalesione obszary pasma górskiego "Blue Ridge" i południowy obszarze gór Appalachów. Obszar Piedmont (US) w Północnej Karolinie, od kanadyjskiej granicy do Zatoki Meksykańskiej (w południowo-wschodniej części). Wyjątkiem jest Floryda i okolice. Jest to głównie nocna salamandra, która kocha strumienie, potoki z zimną górską dobrze natlenioną wodą i wilgotne zarośla w okolicy (często ukryta pod skałami, kępami mchu i liści).
Temperatura Temp. powietrza/wody. W dzień od 15°C do max. 20°C. W nocy spadek poniżej 20°C.
Wilgotność Wilgotności w dzień i nocy w środowisku naturalnym około 75%.
Terrarium Terrarium wodno-lądowe. Mniej więcej pół na pół. Głębokość części wodnej ok 15 cm. Dno można wyłożyć piaskiem lub otoczakami. Filtracja z dobrym natlenieniem. Na większych kamieniach rzecznych i korzeniach możemy zbudować część lądową. Wykładamy na niej korę dębu korkowego, mchy i liście dębu, buku. Staramy się pamiętać o licznych kryjówkach. Należy uważać na ostre i zadziorne elementy wystroju w naszym zbiorniku ponieważ salamandry bez płucne maja bardzo unaczyniona i delikatna skórę.Oświetlenie latem ok 12h, a zima do 8h. Zabezpieczamy dobrze terrarium przed ucieczkami naszych podopiecznych.
Żywienie Salamandry te maja małe otwory gębowe "usta" i nie są w stanie sobie poradzić ze zbyt dużą zdobyczą. Pożywienie w naturze to: owady wodne i lądowe, ślimaki, dżdżownice, pająki i krocionogi, stwierdzono również chrząszcze wodne (Hydrophilus sp.) i świerszcze (Gryllus sp.). W hodowli możemy podawać: małe larwy mącznika młynarka, (białe zaraz po wylince), świerszcze, dżdżownice, ochotkę, wazonkowca, solowca oraz inne wodne , małe skorupiaki np. kiełże.
Rozmnażanie Rozrodcze pary umieszczamy razem w lecie i na jesieni. Jaja składane są w wodzie późnej jesieni. Składane są przez 8 do 10 tygodni w zimie, w świeżej i bardzo natlenionej wodzie, w skałach i kryjówkach z kamieni. Rozwój larw trwa od 2 do 3 lat w wodzie. Zwykle osiągają dojrzałość płciową w ciągu 4 lat. Konieczne jest zatem, żeby obszar wodny w terrarium zawierał skały i półki tworzące małe jaskinie, woda musi być czysta, świeża i dotleniona. Można ewentualnie umieścić filtr który nie jest zbyt mocny, i / lub zorganizować mały wodospad. Larwy karmimy planktonem i larwami solowca (Artemia nauplii).

Zimowanie Tylko dla wtajemniczonych i doświadczonych.
Przez co najmniej 2 miesiące temp. około 5°C, ale uniknąć zamarzania!!! W tej temperaturze, u zwierząt w tym czasie zwalnia metabolizm. Nie podaje się jedzenia (pozostają w letargu). Hibernacja jest niezbędne do reprodukcji.
Źródła informacji

Informacje

Dodano przez: mladaboleslaw
Pomogli: Nook, mladaboleslaw,
Dodano: sty 13 2015 18:26
Aktualizowano: lut 06 2015 20:51
Wyświetlenia: 5323
Komentarzy: 11


11 Komentarze

z temp to wody czy powietrza i taka i taka powinna być i w dzien i w nocy ;)

Ok. Poprawię i dokończę :-)

Fota by Henk Wallays

Opis będzie dokończony jutro :-)

objętościowo jest dobrze nie ma co się rozpisywać :) wręcz jakbyś chciał poszaleć to można by skrócić, i rozwinąć opis który by trafił na tcp ;-]

a i temp wody /powietrz

mam info że jest tu trochę błędów zwróc uwagę na Piemont, Coastal Plain, i nie wklejaj tak tłumaczone z translatora bezpośrednio nistety trzeba recznie tlumaczyc zeby to jakos brzmiało ;>

OK.

w tych translatorach to też sporo błędów, szkoda że nie masz biegłego angielskiego, ale spoko nie ma tragedii powoli do przodu i będzie dobrze :)

Niektóre tłumaczenia w prost są bezsensu, a kłopot jest wtedy jak niema lub nie zna się odpowiednika w języku polskim . Np. blood worms, wiemy, że u nas jest to ochotka, a tak krwawy robak chyba że worms ma u nich kilka znaczeń i oprócz robaka jest jeszcze kilka... Czasem wychodzą bzdury. No niestety sam ubolewam ale biegły w tym języku nie jestem. W zagranicznych opisach też natknąłem się na kilka błędów. Cóż idziemy na przód. Jak coś to Pisz o zauważonych błędach lub jak to widzisz.

:-)

masz na zagranicznej np wikipedii mozliwosc sprawdzenia no iporządny slownik. chociaz slownik slownikowi nie rowny. jak cos tlumaczylem wystarczylo mi wikipedia, albo przelaczyc pl na ang i z nazwami nie bywalo problemow. czasem cos jak sie nie wiedzialo to opuszczałem haha







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.