Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -

Ogrzewanie terrarium - jakie? jakiej mocy?


Świetne opracowanie ogrzewania, różne metody stosowane w terrariach
Witajcie, odpoczywając na urlopie postanowiłem zrobić temat zbiorczy dotyczący ogrzewania w terrarium. Pomyślałem, że wygodniej będzie zamieścić wszystkie dane dotyczące urządzeń grzewczych o oraz ich specyfikacji w zbiorniku.Nie będzie tu moich wywodów tylko zestawienie najważniejszych informacji. A więc..

1) Promienniki podczerwieni ( Infrared Lamp IR Lamp)

Najczęściej do ogrzewania terrarium stosuje się specjalnie do tego celu wyprodukowane, żarówki zwane promiennikami podczerwonymi. Promienniki inaczej nazywamy: lampa grzejna, emiter ciepła, lampa nagrzewająca.
Zasada działania promienników opiera się na wykorzystaniu podczerwieni krótkofalowej (IR-2) o długości fal w zakresie 1200-1400 nm, która jest najbardziej efektywna. Podczerwień wytwarzana przez promienniki to nic innego jak promieniowanie cieplne. Promieniowanie podczerwone jest odczuwalne jako ciepło, zatem stosowanie lamp o takich właściwościach doskonale nadaje się do ogrzewania samego terrarium, ale również ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju dla gadów.Działanie podczerwieni = ciepła polega na pobudzaniu receptorów cieplnych
znajdujących się w skórze zwierzęcia. Ciepło penetruje tkankę skórną i kostną, rozszerza naczynia krwionośne i poprawia krążenie krwi, dostarcza ciepła niezbędnego dla aktywności i zwiększenia metabolizmu, hamuje reakcje zapalne, nagrzewa ciało w głąb a nie tylko na powierzchni skóry.Promienniki podczerwieni to doskonałe źródło całodobowego promieniowania cieplnego. W zależności od wielkości, miejsca ustawienia terrarium i warunków panujących na zewnątrz należy dobrać odpowiednią moc promiennika.Korzyści z zastosowań promienników podczerwieni jest wiele, ale najważniejsze to: bardzo dobre źródło promieniowania cieplnego, do 90% pobieranej energii zamieniane jest na ciepło, możliwość dokładnej kontroli poziomu promieniowania oraz kierunku pozwalająca na koncentrację promieniowania w miejscach gdzie jest ono najbardziej potrzebne.

a) Promiennik podczerwieni ( kolor światła czerwony)

Dodany obrazek
Czerwona żarówka wysyła grzejące fale podczerwieni, które są wytwarzane przez specjalnie skonstruowany żarnik żarówki i jest typową lampą grzejącą. Hodowcy używają tych żarówek jako system ogrzewania punktowego nocnego ( żarówka nocna) gdzie mam możliwości zainstalowania ogrzewania podłogowego (ogrzewanie podłoża).Czerwone światło nie zakłóca naturalnej aktywności gadów ani w nocy, ani w ciągu dnia dlatego jest doskonałym źródłem ciepła również przez 24 godziny.Warto wspomnieć, że żarówka służy do ogrzewania powietrza w terrarium, do ogrzewania podłoża stosuje się kable grzejne lub maty grzewcze.


Wykresy temperatur z zastosowaniem określonych mocy żarówek:

Zdjęcie poniżej - przykładowy rozkład temperatur dla promienników o mocy 50W, 75W, 100W (im mniejsza moc, tym mniejsza temperatura ! ) Wyliczenia dokonano w terrarium o wymiarach dł.60cm, szer.30cm, wys.40cm. Odległość promiennika od podłoża 26 cm. Temperatura otoczenia 22 C. Czas nagrzewania 20 min.

Dodany obrazek
Dodany obrazek
Dodany obrazek

b) Promiennik podczerwieni (kolor światła naturalny)

Dodany obrazek
Żarówka grzejna biała to żarówka dzienna do terrarium. Białe światło dostarcza potrzebnego światła o spektrum widma jak najbardziej zbliżonym do światła słonecznego. Żarówka promiennikowa emituje grzejące fale podczerwieni i jest lampą grzejącą. Ma specjalnie wbudowany reflektor, aby można było skierować ciepło w dowolnym kierunku. Pewne gatunki zwierząt w terrarium potrzebują dużo oświetlenia (aktywne za dnia) dlatego te promienniki mogą stanowić podstawowe źródło światła. Dla gatunków ciepłolubnych, do terrarium pustynnego i półpustynnego.

Zdjęcie poniżej - przykładowy rozkład temperatur dla promienników o mocy 50W, 75W, 100W (im mniejsza moc, tym mniejsza temperatura ! ). Wyliczenia dokonano w terrarium o wymiarach dł. 60cm, szer. 30 cm, wys. 40 cm. Odległość promiennika od podłoża 26 cm. Temperatura otoczenia 22 C. Czas nagrzewania 20 min.

Dodany obrazek
Dodany obrazek
Dodany obrazek

Ważne ! Przy doborze promienników podczerwieni należy wziąć pod uwagę fakt, że najcieplej jest pod samym promiennikiem (w centrum). Im dalej od promiennika tym temperatura jest mniejsza. Najlepszym miejscem dla zamocowania promienników będą rogi terrarium, takie rozwiązanie pozostawia zwierzęciu wybór pomiędzy cieplejszą a chłodniejszą częścią .

2) Przewody grzewcze, kable grzewcze

Silikonowe kable grzejne są elastyczne, wytrzymałe na częste wyginanie i przegięcia, bardzo łatwe w układaniu i pozwala się dowolnie formować, a silikonowa izolacja zapewnia całkowite bezpieczeństwo twojemu zwierzęciu.Silikonowa otulina jest odporna na wilgoć i świetnie sprawdza się w środowisku narażonym na zwiększoną wilgotność.W terrarium przewody grzejne należy umieszczać pod warstwą podłoża zawijając zygzakiem dość gęsto (np. co 3 cm). Układając kabel należy pamiętać, że dla bardziej intensywnego grzania należy zwoje układać spiralnie blisko siebie i mniej przykrywać podłożem, a w miejscach, które chcemy ogrzewać mniej należy go układać rzadziej. Najlepiej aby przewód zajmował 1/3 powierzchni dna.Dla zwiększenia bezpieczeństwa zwierząt, zmniejszenia strat ciepła i ukierunkowania ciepła do wewnątrz terrarium warto kabel położyć na ekran izolacyjny wykonany z cieniutkiego styropianu pokrytego folią aluminiową lub sreberkiem (folią do góry), przykryć go szybą lub pleksi i dopiero na tak przygotowane dno położyć podłoże terrarystyczne.

Dodany obrazek
Zastosowań silikonowego kabla jest wiele. Można go z powodzeniem wykorzystywać jako element grzejny basenów w terrarium, docieplić legowisko / wyspę, okręcić nim konar drewniany lub innych element wyposażenia terrarium.
Moc kabla dopiera się do wielkości terrarium i mocy żarówek grzejnych. Warto wspomnieć, że kable grzewcze stosuje się jednocześnie z oświetleniem i ogrzewaniem górnym.

Podstawowe moce kabli grzewczych oraz ich długości:

15W - 3,5 m
25W - 4 m
50W - 5,6 m
80W - 8m
100W - 9 m


Moce oraz długości kabli różnią się w zależności od producenta. Również temperatura grzania może się różnić ale przeważnie oscyluje ona w granicach 42-50 °C.
Ważne! Moc kabla w (W) nie ma wpływu na temperaturę grzania. Jeżeli kabel jest dłuższy to po prostu potrzebuje większej mocy do jego zasilenia.


3) Maty grzewcze

Maty grzewcze w odróżnieniu od przewodów grzejnych są płaskie i nie wymagają zalewania gipsem, klejem do glazury czy ułożenia pod dodatkowym szkłem. Dzięki temu zapewniają bezpieczną i równomierny rozkład ciepła na całej swojej powierzchni. Matę można ułożyć na spodzie zbiornika lub przy jego ściankach ewentualnie pod spód terrarium.Maty mają drobną płaską strukturę, dlatego są łatwiejsze w utrzymaniu higieny. Odpowiedni dobór mocy maty grzejnej jako stałego i całodobowego ogrzewania oraz zastosowanie małej mocy promiennika podczerwieni lub żarówki "lustrzanki" dla stworzenia „wyspy ciepła”.

Dodany obrazek

Można wyróżnić dwa typy mat grzewczych:

a) Do terrariów pustynnych

Wspomaga termoregulację ważną dla metabolizmu, trawienia, apetytu oraz aktywności zwierząt terrarystycznych wymagających stałej i dość wysokiej temperatury. Bardzo dobre źródło ciepła dla gadów, płazów i pajęczaków oraz innych małych zwierząt lub roślin lubiących suche środowisko.

b) Do terrariów tropikalnych


W lasach deszczowych dostęp słońca do podłoża jest utrudniony ze względu na korony drzew, a czyste niebo jest przesłonięte chmurami. W rejonach tropikalnych mocne opady deszczu utrzymują glebę ciągle wilgotną, co powoduje wysoką wilgotność powietrza szczególnie wtedy, gdy słońce przebija się przez chmury i nagrzewa wilgotne podłoże. W wyniku takich warunków klimatycznych gleba nigdy nie nagrzewa się do tak ekstremalnych temperatur jak w środowisku pustynnym.

Maty grzewcze występują w różnych wielkościach co wpływa na ich moc w (W). Analogiczna jak w przypadku kabli grzewczych. Temperatury jakie osiągają maty grzewcze są zróżnicowane i zależne od producenta i przeznaczenia ale oscylują w granicach 32-42 °C.


To tyle :)


30 Komentarze

Zauważyłem błąd w tym artykule tzn.żarówka ogrzewa nie tylko powietrze ,ale też podłoże,to samo jest z kablem grzewczym ogrzewa podłoże i powietrze ...

Co do kabla dodałbym może jeszcze, że można użyć gotowych ekranów/folii zagrzejnikowych dostępnych w każdym markecie budowlanym oraz do przykrycia świetne są płytki ceramiczne "kafelki". Poza tym u większości najpopularniejszych węży hodowanych w naszych terrariach najlepszym rozwiązaniem jest kabel/mata grzewcza.

@jarek154 - To prawda.Natomiast artykuł jest o przeznaczeniu powyższych urządzeń. Natruralnym jest, że żarówki i kable grzewcze ze    sobą "współpracują" w zależności od hodowanego gatunku.

 

@knypol - Ja również w większości terrariów używam kabli grzewczych i kafli ceramicznych. Wyjątkiem są terraria dla nadrzewnych gdzie ogrzewanie jest u góry w postaci promiennika ceramicznego.

@ReptilianAnima

Dobry temat ale można by go jeszcze rozwinąć

@jarek154 - A co byś dodał? Możesz go rozwinąć 8-) Na końcu posta było napisane "zapraszam do merytorycznej dyskusji".

 

 

Z natury jestem pragmatykiem i taką wiedzę chcę podać dalej. Wiedza miała być esencją, zbiorem najważniejszych elementów dotyczących ogrzewania.

 

Jak bym go rozwinął to byście pisali, że można byłoby krócej albo treściwiej :E 

@ReptilianAnima

Dodałbym zdjęcia jak to wygląda w terrarium (jak powinno być zamocowane np.kabel grzewczy z folią aluminiowią umiejscowienie żarówek np u agamy)

dodałbym opinie o poszczególnych żarówkach np ta jest dobra bo ... ta jest zła bo....

żarówki dla jaszczurek,kable do węzy itd........

@jarek154 generalnie jesteś w dziale "Terraria dla węży i sprawy techniczne".

@ReptilianAnima dobry materiał nie myślałeś żeby dodać go na TCP jako artykuł?

@jarek154 - Wlasnie teraz widze, ze Ty o niebie a ja o chlebie:)Reklamy poszczegolnym producentom robic nie będe.Kazda zarowka jest dobra jak jest uzyta zgodnie z przeznaczeniem.U węży ogrzewanie jest umieszczone tylko w 1/3 czesci terrarium więc filozofii nie ma zreszta bylo to wyraznie napisane. O foli zagrzejnikowej tez bylo a ktos napisal ze nie bylo.Nie czytacie uważnie.Mysle, ze zamotales sie trochę kolezko...

@adamkraka - nie myślałem ale jeżeli to poprawi jego uzyteczność to mów waść co czynic trzeba :)

Bardzo fajne zestawienie ReptilianAnima. Jestem akurat na etapie ogrzewania i oświetlenia mojego terra przejściowego dla mojej rocznej Iguany, stąd mnie tutaj przywiało.

 

Chciałbym podrzucić do twojego zestawienia jeszcze jeden rodzaj promienników IR, a mianowicie ceramiczne promienniki podczerwieni, w postaci "żarowek" lub innych formach jakie można zobaczyć na załaczonych obrazkach.

 

Dużym plusem jest BRAK emisji światła i duża wydajność grzejna, co daje możliwość rozmieszczenia punktów światła niezależnie od punktów ciepła. Jako drugi plus mogę przywołać fakt, że są one BARDZO trwałe i odporne nawet na upadki (ja moje promienniki mam od ponad 15 lat, kiedy jeszcze miałem większą ilość węży, i wszystkie 10 przeżyły przeprowadzkę z Amsterdamu do Krakowa wrzucone pomiędzy inne graty). Także są dobrym wydatkiem patrząc na okres "przydatności do użycia :).

 

A co do steropianu pod kable grzewcze, mogę jako ciekawostę dorzucić, bo akurat moja żona, która jest inżynierem budownictwa mi to wczoraj przeliczała, zysk w przeciwdziałaniu stratom ciepła używając 5 mm steropianu, nawet bez folii aluminiowej, w stosunku do samej 3,5 cm warstwy płyty wiórowej (meblowej) to aż 22%!. Dla mnie było to dużym zaskoczeniem ile taka cienka warstewka steropianu może zdziałać i ile można dzieki temu zaoszczędzić.

 

jeszcze raz gratki za dobry i przydatny temat.


Załączone pliki

Temat przydatny. Wiele informacji w jednym miejscu. Na pewno komuś się przyda. Jedynie widzę błąd w punkcie o kablach grzewczych. Wraz z długością i mocą zwiększa się również siła grzania. Zdarzyło mi się kupić kilka kabli o słabszej mocy i również słabiej grzały. Generalnie długość kabli nie wzrasta proporcjonalnie do mocy, sa raczej krótsze. Pisze o kablach przeznaczonych do ogrzewania terrarium. Kable są dobre ale uważam, że nie powinny służyć do ogrzewania od spodu dlatego że żadne zwierzęta nie leżą na ciepłym a co najwyżej się wygrzewają pod słońcem lub nagrzanym kamieniem.





© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.