Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -

Najczęstsze błędy początkujących hodowców


Coraz częściej zdarza się, że ktoś najpierw kupuje, potem czyta. Nabywa zwierzątko niestety nic o nim nie widząc, co odbija się potem na zdrowiu nowego lokatora. Jakich błędów uniknąć? Od czego zacząć swoją przygodę z terrarystyką? To postaram się dzisiaj wyjaśnić. Serdecznie zapraszam do lektury, mam nadzieję, że się spodoba :)
Najczęstsze błędy początkujących hodoców
Coraz częściej zdarza się, że ktoś najpierw kupuje, potem czyta. Nabywa zwierzątko niestety nic o nim nie widząc, co odbija się potem na zdrowiu nowego lokatora. Jakich błędów uniknąć? Od czego zacząć swoją przygodę z terrarystyką? To postaram się dzisiaj wyjaśnić. Serdecznie zapraszam do lektury, mam nadzieję, że się spodoba :)
1) Trzymanie jaszczurek, węży czy żółwi lądowych w akwarium: dla wielu z nas mogłoby się wydawać, że nie ma różnicy między akwarium a terrarium. W końcu i jedno i drugie posiada ściany wykonane z przeźroczystego szkła. Więc w czym problem jeżeli wykona się pokrywę? W terrariach zastosowana jest wentylacja góra/dół co pozwala na swobodny przepływ powietrza. W akwarium niestety nie ma takiej możliwości co zapewnia gorszą cyrkulację. Inną kwestią jest natomiast akwaterrarium dla zwierząt typu aksolotl czy żółw czerwonolicy, które należą do zwierząt wodnych (pompka do napowietrzania jest jednak konieczna) - nie należy jednak zasłaniać całej góry.
2) Karmienie węży żywym pokarmem: częstym stereotypem wśród początkujących i laików jest stwierdzenie, że wąż MUSI jeść żywy pokarm - nic bardziej mylnego! Nie chodzi tu o to, że jest to niehumanitarne (choć z pewnością będzie mniej bolesne szybkie uśmiercenie oseska przez przerwanie rdzenia kręgowego niż kilkuminutowe duszenie przez gadzinę, pamiętajmy jednak, że przerywanie rdzenia nie należy do metod zbyt humanitarnych!) ale o samo zdrowie węża. Przestrasze zwierzę będzie starać się bronić za wszelką cenę a w dodatku może uszkodzić ważne elementy w terrarium. Niejednokrotnie były na forum przypadki pogryzienia a nawet częściowego ZJEDZENIA gada przez  (pewnie każdy lub chociaż część kojarzy historię ze szczurem zostawionym na ponad tydzień z regiusem, prawda?) gryzonia. Mimo, że uważa się, że wynik walki zawsze jest przesądzony, a właściciel obserwuje poczynania karmówki nie jest jednak nic z góry wiadomo - zanim właściciel za drugą stroną szyby zdąży zareagować gryzoń może wykonać ruch w ułamku sekundy. Mimo, że niektóre osobniki nie chcą jeść martwego pokarmu to wiele węży da się przeżucić na mrożoną karmówkę.
3) Karma "Biorept" podstawą diety żółwi lądowych; bardzo często nowicjusze stosują tego typu gotowe pokarmy jako podstawę diety żółwia. Niestety, wbrew pozorom nie zaspokajają zapotrzebowania na składniki odżywcze, a w dodatku zawierają barwniki i puste węglowodany. Co więcej, karma zawiera dużo białka co jest pierwszym krokiem do wyniszczenia organizmu żółwi lądowych - zawierają też dużo produktów pochodzenia zwierzęcego przy czym dieta żółwia lądowego opiera się na diecie typowo roślinnej. Tego typu karmy zawierają kwas szczawiowy który w zbyt dużej dawce jest śmiertelny dla żółwia. Wbrew pozorom najlepsza karma znajduje się tuż pod ręką - chociażby babka zwyczajna.
4) Trzymanie parami (jaszczurki etc); bardzo często początkujący hodowcy, którzy zamierzają rozmnożyć dany gatunek w przyszłości zaczynają od kupna parki, którą ląduje w jednym terrarium. Niestety jest to spory błąd ponieważ samotny samiec całą swoją uwagę skupia na jedynej samiczce, która w końcu jest wycieńczona ciągłymi zalotami. Przypominam, że nie należy rozmnażać zwierząt, jeżeli nie ma się o tym wiedzy. Często też dochodzi do zaparcia jaja, dlatego jest to też ryzykowne, a nowicjusze mogą nie wiedzieć jak pomóc swojej podopiecznej w tej chwili. Dlatego zaleca się trzymanie w haremach, gdzie przpada 2-3 samice na jedego kawalera. Oczywiście nie jest to regułą - wszystko zależy to też od cech indywidualnych każdego osobnika.
 
Artykuł będzie regularnie uzupełniany ;)
Zapraszam do komentowania i sugestii co zmienić.
Pozdrawiam!
Colie



8 Komentarze

Ciekawy poradnik, wszystko jasno, przejrzyście i czytelnie :) 

Oseski usmierca sie poprzez saturacje dwutlenkiem wegla. Przerywanie rdzenia kregowego rowna sie urwaniu glowy. Usmiercanie dwutlenkiem wegla jest powszechnie stosowane przez wszystkie hodowle karmowe u mnie, mysle, ze podobnie jest w Polsce. 

 Roznego rodzaju granulaty niekoniecznie sa zle. Wszystko zalezy od procesu i skladu granulatu. Niektore firmy wykladaja pokazne sumy na R&D - (Research and Development) dokonujac analizy swoich produktow pod wzgledem odzywczym i zgodnym z zapotrzebowaniami gatunku. Oczywiscie dobranie wlasciwego granulatu do gatunku hodowanego jest bardzo wazne. 

Niektore granulaty zostaly opracowane w duzych farmach, wiec sa testowane przez dlugi okres czasu zanim wyjda na rynek. Przykladami supplementow jest Sticky Tongue Farm  badz granulaty Flukers. Exo Terra ma bardzo duzy budget na badania innowacyjne i wiekszosc produktow wdrazanych przez ta firme jest doskonalej jakosci. 

Powodzenia w kreowaniu dalszych stron poradnika

Oczywiście wiem, że przerwanie rdzenia do metod najbardziej humanitarnych nie należy, chodziło mi raczej o porównanie czasowe. Co do granulatów do wspomniałam właśnie o Biorepcie (głównie dla lądowców), bo jest najbardziej popularny i tylko jego przeanalizowałam pod względem składu ;) Chyba w pewnych miejscach nie wyraziłam się zbyt dokładnie ;) Postaram się to poprawić żeby nie budziło wątpliwości :)

Cześć nazywam się Kamil od miesiąca mam aksa.

Mam akwa 112L trochę roślinek i jak na razie razem z aksem neonki, ale na szczęście na dniach zabiera je kolega.

Aksa kupiłem w zoologicznym razem z papierami. Wcześniej miałem aksa przez miesiąc odebrałem znajomemu bo trzymał razem z pyszczakami, ale już był tak zmęczony, że niestety nie wytrzymał mimo lodówkowania i witamin.

Spodobały mi się smoki dlatego zdecydowałem się na nowego. Obecnie w akwa mam 19-21 stopni max. przy temperaturze otoczenia 23-28 więc myślę, że w miarę ok. Sposobem jakim chłodzę wodę jest lodówka turystyczna a dokładnie filtr zewnętrzny minikani 800z dwoma modułami, który mieści się w lodówce. Aksik nie jest straszony wkładami z lodówki lub butelkami, które w takie upały trzeba umieszczać w akwarium. Lodówka jest "dokładnie" zamykana (musiałem od strony rączki zrobić dziurę na węże), ale mimo niewielkiej dziury utrzymuję temperaturę w akwa. Nie miałem wiecej niż 21 stopni, co prawda dzień w dzień trzeba podmieniać wkłady bo niestety w lodówce mam nalane ok 5 litrów wody żeby to własnie ona chłodziła wodę w filtrze. Następnym moim krokiem będzie przetestowanie zamrożonych wkładów bez użycia wody a następnym krokiem będzie użycie suchego lodu ;)

Także serdecznie polecam moje zastosowanie tym, których nie stać na lodówkę do akwa a nie chcą więcej wrzucać butelek zamrożonych do swojego ładnego i zadbanego jeziorka meksykańskiego :)

 

pozdrawiam :E

Z tym trzymaniem w akwarium to trochę kwestia sporna. Niektóre gatunki zwierząt nie potrzebują ciągłej cyrkulacji powietrza, a powietrze tak czy tak po jakimś czasie wymieni się na świeże, po za tym widziałem też węże w niskich terrariach, które miały pasek wentylacji tylko na górze, i działało to bardzo dobrze. Także te trzymanie w akwariach trzeba najpierw przemyśleć.

Popraw literówki, pouzupełniaj i będzie oficjalnie na portalu terrarystów jako pierwszy artykuł ;)

pamiętajmy, że nikt nie rodzi się geniuszem, każdy z nas popełnia błędy, może seria kilku poradników w dobrym, widocznym miejscu coś zmieni :) pomysł masz fajny, wykonanie fajne, polecam dla początkujących :) pozdro

Częstym błędem niewspomnianym w artykule jest trzymanie żółwi, agam, legwanów na podłodze bez terrarium oraz umieszczenie żółwia z rybami akwariowymi (ryba też zwierzę i potrzebuje optymalnych warunków, litrażu i temperatury, a z gadem będzie żyć w ciągłym stresie, aż w końcu zostanie zjedzona).






© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.