Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?






- - - - -

Industar-61L/Z - MC 2.8/50

Napisany przez Dark_Raptor, w Test, Makrofotografia 05 kwietnia 2012 · 15 919 wyświetleń

makro macro makrofotografia industar 50 2.8 f2.8 test fotografia manualny manual
Wiele osób widząc już leciwy znaczek „CCCP” (dla nie znających cyrylicy, czyta się „SSSR”) uśmiecha się z lekkim pobłażaniem. W powszechnej świadomości to co „ruskie”, jest i było wyznacznikiem kiepskiej jakości, jeśli nie przysłowiowej tandety. Jednak w dziedzinie sprzętu optycznego, Rosjanie potrafili stworzyć (choć może na miejscu lepsze byłoby określenie skopiować) małe arcydzieła. Jednym z nich jest Industar-61L 50/2.8 MC, kapitalne szkło, głównie do zastosowań w fotografii zbliżeniowej i makro.

Industar-61L/3 - MC 2.8/50


Obiektywy z serii Industar-61 były produkowane z aparatami FED. Można napotkać różne ich wersje z mocowaniem M42 i M39.

Mechanika
Mechanicznie w tym sprzęcie nie ma się do czego przyczepić. Solidna, zwarta, metalowa konstrukcja, jest praktycznie nie do zdarcia. Przednia soczewka osadzona jest bardzo głęboko, dzięki czemu niepotrzebna jest osłona przeciwsłoneczna. Ryzyko jej przypadkowego zarysowania wystającym gdzieś badylem jest również dzięki temu bardzo małe. Minimalna odległość ostrzenia to 30 cm. Pierścień ustawiania ostrości, dzięki dużemu skokowi, pozwala na precyzyjne ustawienie go w odpowiedniej pozycji. 6 listkowa przysłona tworzy nietypową gwiazdkę. Jednak bokeh tego szkła jest bardzo przyjemny dla oka. Zakres przysłon to f2.8-f16.


Larwa rośliniarki



Optyka
Obiektyw wykorzystuje układ Tessar’a, a więc 4 soczewki w 3 grupach. Tylny zespół składa się z dwóch sklejonych soczewek, tworzących układ achromatu. Jedna zaś jest wykonana z lantanowego szkła o niskim współczynniku rozproszenia światła. Pole widzenia obiektywu to 46 stopni. W zasadzie jest on ostry już od pełnej dziury. Po lekkim domknięciu jakość obrazu jest fenomenalna. Odwzorowanie kolorów i kontrast są na bardzo wysokim poziomie. Obiektyw daje skalę odwzorowania gdzieś pomiędzy 1:3 a 1:2. Nie jest więc stricte obiektywem makro. Przyłączając do niego pierścienie lub mieszek, szybko uzyskujemy zdecydowanie lepsze powiększenia, nawet rzędu 4:1 i więcej.




Clubiona


Wrażenia
Obiektyw, pamiętający jeszcze analogowe czasy Zenita, leżał sobie spokojnie w szafie do momentu gdy zepsuł się nasz Nikkor Micro 105/2.8D. Zmuszeni sytuacją postanowiliśmy odkurzyć to szkiełko… i eureka! Okazał się godnym zamiennikiem. Poza utrudnieniem związanym z brakiem możliwości pracy na przysłonie roboczej 2.8 i koniecznością domykania szkła do zadanej wartości przysłony przed naciśnięciem spustu migawki, obiektyw niemal niczym nie ustępuje dedykowanym obiektywom makro. Szkiełko jest bardzo poręczne i kompaktowe. Niemal nie odczepialiśmy go od aparatu.




Agelena labyrinthica


Podsumowanie
Przez ponad półtora roku używaliśmy tego szkła jako głównego obiektywu makro. W cień odsunęło go dopiero odkrycie troszkę ostrzejszego i bardziej kontrastowego Takumar’a 50/4 (test znajdziecie tutaj: http://www.terrarium.pl/blog/16/entry-44-super-multi-coated-macro-takumar-1450/). Ale i tak po kolejnym roku, znów wróciliśmy do dedykowanych szkieł makro.

Złego słowa o tym obiektywie jednak nie damy powiedzieć. Dla kogoś, kto nie chce wydawać majątku na sprzęt do fotografii makro lub close-up, jest to rzecz warta zakupu. Przy relatywnie niskiej cenie i stosunkowo dobrej jakości, można za grosze skompletować przyzwoity sprzęt makrofotograficzny. Koniecznie warto doposażyć się w pierścienie pośrednie lub mieszek (nawet M42), dzięki czemu właściwości sprzętu wzrosną niewspółmiernie. Tradycyjnie poszkodowani będą użytkownicy Nikon’ów. Obiektyw nie ostrzy w nieskończoność bez specjalnej przejściówki z soczewką (w makro zbędna), w korpusach amatorskich (np. D3000, D5000, D40, D90 itp.) nie ma pomiaru światła i trzeba czas ekspozycji ustawiać „na czuja” ręcznie lub posiłkować się zewnętrznym światłomierzem.




Nhandu chromatus

W kwestii solidności wykonania. Obiektyw katowaliśmy niemiłosiernie w terenie, w najróżniejszych warunkach pogodowych. Po sprzęcie zupełnie tego nie widać. Tak więc jest on wyjątkowo odporny i może posłużyć przez długie lata.


Diptera


Saperda scalaris


Lepidoptera






Przeszukaj mój blog

użytkownicy przeglądający

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

Ostatni odwiedzający






© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.