Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


docfaq

Użytkownik od 21 lis 2017
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny mar 23 2024 16:13

#1978041 Przeniesienie zwinek w bezpieczny sposób

Napisany przez docfaq na 16 maja 2023 - 12:24

Jak mają zielone kolory, to są samcami, jaj nie złożą. :P 

 

Nie ma prostego sposobu na przeniesienie ich. W ogóle coś takiego w teorii jest nielegalne, nie mówiąc już o tym, że trudne. Chyba trzeba liczyć na to, że w miejscu, w którym planujesz zrobić werandę, nie mają swoich gniazd. 




#1976638 Przedawkowanie D3

Napisany przez docfaq na 31 marca 2023 - 22:44

Da się przedawkować witaminę D3, ale rzeczywiście nie jest to łatwe, ponieważ organizmy mają możliwość odkładania jej w tkance tłuszczowej, więc nie musi krążyć w krwiobiegu. W związku z tym realnie "przedawkować" można ją w sytuacji gwałtownego spadku wagi, rozkład tkanki tłuszczowej powoduje uwolnienie się zapasów witaminy, z którymi nie ma co zrobić. 

 

Te duże liczby to niestety nie jest wszystko. Po pierwsze, trzeba brać pod uwagę to, że nie każda partia produktu rzeczywiście ma tyle jednostek, pojawiają się w procesie produkcji całkiem normalne różnice. Dodatkowo każda substancja ma jakąś tam swoją trwałość i ilość biologicznie użytecznej witaminy Dw produkcie cały czas maleje. Po drugie, trzeba też wziąć pod uwagę przyswajalność danego związku, która zawsze jest przez coś limitowana, nigdy nie jest tak, że organizm wchłonie dowolną ilość podanej substancji. Stąd też często podaje się nadmiarowe ilości, żeby tę przyswajalność poprawić. W przypadku witaminy Djest ona zależna na przykład od obecnośći tłuszczy w pokarmie i być może jakiś receptorów w ścianie przewodu pokarmowego. 

 

A gady nocne też potrzebują tej witaminy, niekoniecznie w mniejszych ilościach od dziennych. Mogą po prostu mieć inną strategię jej pozyskiwania. Gady dzienne większą część pozyskują dzięki własnej produkcji, a nocne mogą z pokarmu. Zresztą, wiele gatunków określanych jako nocne tak naprawdę ma aktywność zmierzchową i również w ciągu dnia mogą się wystawiać na działanie promieni słonecznych (z ang. crypto basking), produkując własną witaminę. 




#1976489 Rejestracja zwierząt urodzonych w niewoli - opłaty

Napisany przez docfaq na 27 marca 2023 - 18:33

Kręgowce podlegają rejestracji, więc muszą być zarejestrowane, jeżeli chcesz uniknąć ewentualnej kary. Natomiast jeden wniosek o wpis do rejestru może obejmować wiele zwierząt jednocześnie, więc nie musisz płacić za każde. Nie wiem, czy inne urzędy coś takiego wydają, ale ja nie dostałem zaświadczenia o wpisie, tylko informację ustną, że wniosek został przyjęty. 




#1973865 Informacja o spamie

Napisany przez docfaq na 16 stycznia 2023 - 17:15

Uwaga! Na forum zaczęły ostatnio pojawiać się podejrzane linki, głównie w działach ogłoszeniowych. Prosimy, żeby w nie wchodzić w nie i zgłaszać przy użyciu funkcji Zgłoś nadużycie (szczególnie odpowiedzi, bo te trudno jest moderatorom wyłapać). 

 

Póki co nie wiemy, jakie jest podłoże tego problemu. Użytkownicy publikujący ten spam w większości od kilku lat są na forum, więc podejrzewam, że otrzymali jakiś link, który skradł im konto. Nie otwierajcie podejrzanych linków wysyłanych "od nas" na maila lub w wiadomości prywatnej. Jeżeli ktoś wie coś więcej, proszę o kontakt. 




#1970513 wentylacja u gekona orzęsionego

Napisany przez docfaq na 06 listopada 2022 - 16:14

Wystarczy jako wentylacja, terrarium nadaje się dla orzęska (jeżeli mówimy o 45x45x60 cm). 




#1967968 Agama brodata temperatura

Napisany przez docfaq na 01 października 2022 - 15:44

Termometr masz w niewłaściwym mmiejscu, na górze gromadzi się ciepłe powietrze. Powinien być na wysokości podłoża lub półek, na których agama często przebywa. Ogólnie zasada jest taka, że warunki mierzysz tam, gdzie interesuje Cię ich utrzymanie, czyli w miejscach, w których przebywa zwierzę. Sufit raczej w tym wypadku się do nich nie zalicza. ;) 

 

Lampa 3 w 1 bez statecznika to pewnie MVL - nieodpowiednia do tego terrarium, co mogłabyś potwierdzić miernikiem UV. Takie lampy nadają się do wysokich zbiorników, w niskich na wyspie grzewczej będą niebezpieczne ilości UV, może nawet UVC, jeżeli wciąż nie ma wystarczająco skutecznych filtrów. 




#1967905 mączniki w kupie gekona

Napisany przez docfaq na 29 września 2022 - 22:35

Rozumiem, że chodzi o to, że są niestrawione? Bo to, że pokarm wychodzi w odchodach, jest całkowicie normalne. :) 




#1967586 Zastawa stołowa dla gekona

Napisany przez docfaq na 21 września 2022 - 09:19

Nie, używaj tylko suplementu z wapniem. Raz na jakiś czas, powiedzmy że raz na tydzień, wysyp ten wapń i wrzuć do miseczki owady obtoczone w witaminach. Jak już je zje, to wsyp z powrotem wapń. Witaminy teoretycznie powinny być pobierane w dostatecznej ilości z karmy (dlatego dba się o jej jakość), suplementacja co jakiś czas jest profilaktyczna i nie powinna być tak naprawdę konieczna, dlatego skupić się trzeba na wapniu, którego rzeczywiście w karmie brakuje. 




#1967485 Czy tak wygląda nakarmiony skakun królewski?

Napisany przez docfaq na 18 września 2022 - 21:18

Częstotliwość karmienia zależy też od wielkości podawanych owadów. Pająki nie potrzebują jeść regularnie jak ludzie, czasem mogą jeść codziennie małymi porcjami, a czasem co kilka tygodni dużymi. Wszystko zależy od Ciebie. Tak że nie przejmuj się brakiem apetytu, skakun rzeczywiście wygląda na najedzonego. Jeżeli przygotowuje się linienia, to w ciągu tygodnia lub dwóch powinien to zrobić. W międzyczasie obserwuj odwłok, jeżeli zmaleje, podejmij kolejną próbę nakarmienia. :) 




#1967483 Dokument na którym przekazano 6szt a ja chce zarejestrować jednego węża

Napisany przez docfaq na 18 września 2022 - 21:12

Zrób to, co Ci powiedzieli w urzędzie. Jeżeli nie możesz się skontaktować z tą firmą lub poprzednim właścicielem i poprosić o uzupełnienie, to musisz kombinować na własną rękę z dokumentacją. ;) 




#1967414 Dieta achatiny w zimę

Napisany przez docfaq na 16 września 2022 - 14:42

Tym samym co zwykle? Czemu miałoby się różnić? :) 




#1966673 Częstotliwość karmienia Chromki L3

Napisany przez docfaq na 30 sierpnia 2022 - 22:51

Do momentu najedzenia może jeść nawet codziennie, ale jak już się naje, to raczej częściej niż raz na tydzień nie zapoluje. Ja przeważnie karmię raz na tydzień maluchy i dorosłe. U pająków jest o tyle dobrze, że wyraźnie widać po odwłoku, jak bardzo są najedzone. Możesz więc próbować karmić codziennie, aż nie zacznie odmawiać pokarmu. Kiedy już nie będzie chciał jeść, to zapamiętaj, jak wygląda jego odwłok w proporcji do karapaksu i używaj tego wspomnienia jako punktu odniesienia. 




#1966651 Malitki gekon

Napisany przez docfaq na 30 sierpnia 2022 - 16:23

Tak jak dorosłe - owadami dostosowanymi do rozmiaru. Nie podałeś gatunku, więc bardziej nie da się podpowiedzieć. 




#1965991 Szyszki z lasu.

Napisany przez docfaq na 15 sierpnia 2022 - 11:27

Jeżeli pozbędziesz się żywicy, to nie widzę problemu. Nawet nie trzeba ich gotować czy w jakiś inny sposób obrabiać. :) 




#1965724 Cienka muszla u ślimaka

Napisany przez docfaq na 08 sierpnia 2022 - 22:41

U młodszych sztuk muszle są cieńsze, prześwitują, są też przez to delikatniejsze. U Ciebie nie wygląda to niepokojąco. 

 

Wapno może być właściwie cały czas dostępne, chyba tak jest najlepiej, wtedy ślimak sam sobie dozuje. :) 











© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.