Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

Zdjęcie
* * * * * 2 głosów
biotop

Poecilotheria spp. - warunki naturalne

 • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
24 odpowiedzi na ten temat

#1 Banza OFFLINE  

Banza

  Stary wyjadacz

 • Terrarysta
 • Z nami od: 3773 dni
 • Polska / Śląskie / Ruda Śląska
 • Płeć: Mężczyzna

Napisany 12 lipiec 2007 - 18:38

       
Jak wszystkim wiadomo ptaszniki z rodzaju Poecilotheria zamieszkują głównie Indie i Sri Lanke. Jednak w obrębie tego gatunku klimat znacznie się zmienia zależnie od ich środowiska występowania, więc nie lubią podobnych warunków. Postaram się przybliżyć Wam pogodę jaka występuje w naturalnym środowisku tych pająków.

Poecilotheria fasciata (Latreille, 1804)
Występuje na Sri Lance w rejonach Kolombo, Trincomalee, Punduloya. Są to tereny nizinne (Kolombo i Trincomalee znajdują się 7m. n.p.m) na wybrzeżach okolicznych mórz i półwyspach, które porośnięte są drobnymi krzewami i niską roślinnością. Na ów wybrzeżach można podziwiać "aleje" z wieloma gatunkami palm uprawnych i ozdobnych. Średnia roczna temperatura w miejscu, gdzie występuje ten pająk (tutaj wzorowałem się na Trincomalee) wynosi 28,5°C. Najcieplej jest od Maja do Lipca - wtedy to, temperatura przekracza 30°C. Najintesywniejsze opady występują na początku i w 10-12 miesiącu roku, wtedy to przekraczają nawet 300mm na m2.

Występowanie pająka [mapa]:
Dodany obrazek

Przykładowe fragment środowiska naturalnego tego pająka [Trincomalee]:
Dodany obrazek
(źródło zdjęcia: http://de.wikipedia....geon_Island.JPG)

Poecilotheria formosa (Pocock, 1899)
Występuje w Indiach, a konkretniej w okolicach Kadiampatti, wzgórza Sheveroy, Tirupati, Chitoor. Są to tereny górzyste (nawet do 1000m. n.p.m) obficie porośnięte roślinnością. Niestety nie znalazłem konkretnych danych dotyczących opadów i temperatury w rejonach występowania ptasznika Poecilothera formosa. Muszę więc skorzystać z danych przestawiających tereny Bangalore (921m. n.p.m) - są to okolice rejonów zamieszkiwanych przez tego ptasznika. Klimat jest podobny, choć zapewne nie taki sam (bo jak wiadomo zmienia się tam diamentralnie z kilometra na kilometr). A więc Bangalore - średnia roczna temperatura wynosi tam 24‹C (najcieplej jest w Kwietniu - średnio 27,8‹C). W nocy temperatura spada do 20-22‹C. Przez pierwsze 3 miesiące prawie wogóle nie występują tam opady (zaledwie 3-10mm na m2). Pora deszczowa zaczyna tam się dopiero od Maja i trwa aż do Listopada. Wilgotność wynosi 70-80%.

Występowanie pająka [mapa]:
Dodany obrazek

Wzgórza Sheveroy, gdzie można spotkać tego pająka:
Dodany obrazek
(źródło zdjęcia: http://www.imsc.res....Clouds.jpg.html)

Poecilotheria metallica (Pocock, 1899)
Występuje w Indiach (Gooty, Madras). Można ją spotkać zarówno w lasach tropikalnych, jak i ich obrzeżach. Poecilotheria metallica lubi ciepłe tereny, toteż zamieszkuje m.in Madras, gdzie średnia roczna temperatura wynosi 28,7°C. Przeważnie temperatura nie spada tam poniżej 25°C. Zdarzają się dni, gdzie notowano temperaturę ponad 40°C. Intensywne opady deszczów zaczynają się w tym rejonie dopiero w Lipcu (powyżej 150mm na m2) i trwają aż do końca roku.

Występowanie pająka [mapa]:
Dodany obrazek

Poecilotheria miranda (Pocock, 1900)
Zamieszkuje Indie (Bengal, Nagpur) - centralna część Indii. Występuje na wyżynach (do 500m. n.p.m.) bujnie porośniętych roślinnością. Średnia roczna temperatura w miejscach występowania tego ptasznika wynosi 26,9°C. Najcieplejszym miesiącem jest Maj, gdzie średnia temperatury w tym miesiącu wynosi aż 34,8°C. Opady są intensywne jedynie przez 4 miesiące (Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień) i wtedy to przekraczają 150-200mm na m2.

Występowanie pająka [mapa]:
Dodany obrazek

Lasy tropikalne z terenów Nagpur'u:
Dodany obrazek

Poecilotheria ornata (Pocock, 1899)
Poecilotheria ornata zamieszkuje Sri Lanke (Kitulgala, Sinharajah, Labugama, Ratnapura). Występuje w lasach deszczowych i terenach gęsto porośniętych roślinnością. Jako, że nie znalazłem żadnych istotnych informacji dotyczących środowiska w jakim żyje ten ptaszniki muszę skorzystać z danych przedstawiających regiony miasta Colombo (są to oklice terenów w jakich występuje Poecilothera ornata). Klimat może być podobny, choć zapewne nie taki sam (bo jak już wspomniałem zmienia się w tamtym klimacie diamentralnie z kilometra na kilometr). Tereny Colombo mieszczą się jedynie 7m.n.p.m, a więc są to wybrzeża mórz. Utrzymuje się tam równa temperatura (średnia roczna temp. wynosi 27,4°C), a opady deszczów są bardzo intensywne przez cały rok, więc wskazuje to na to, że ptasznik ten lubi wilgotne i ciepłe tereny.

Występowanie pająka [mapa]:
Dodany obrazek

Lasy deszczowe Kitulgala:
Dodany obrazek
(źródło zdjęcia: http://www.answers.c...08kitulgala-jpg)

Poecilotheria pederseni (Kirk, 2001)
Miejscem zamieszkiwania tego pająka jest Sri Lanka, a dokładniej w Hambantota i Yala. Są to niewielkie niziny lasów tropikalnych, gdzie średnia roczna temperatura wynosi 27,2°C (temperatura jest tam na stałym poziomie przez cały rok). Zaś opady przekraczające 100mm na m2 występują jedynie od Października od Grudnia (wzorowane na mieście Hambantota).

Występowanie pająka [mapa]:
Dodany obrazek

Yala - miejsce występowania tego ptasznika:
Dodany obrazek

Poecilotheria regalis (Pocock, 1899)
Zamieszkuje tereny Indii (Madras, Mumbai, Chennai). Są to tereny porośnięte roślinnością położone na wybrzeżach oceanu Indyjskiego i okolicznych mórz. Można go spotkać również na niewielkich wzgórzach (Nilgiri). W rejonie Madras średnia roczna temperatura wynosi 28,7°C. Latem średnio temperatura ledwo co przekracza 30°C. Opady zaczynają się w miesiącu Lipiec i trwają aż do wiosny.

Występowanie pająka [mapa]:
Dodany obrazek

Wzgórza Nilgiri:
Dodany obrazek
(źródło zdjęcia: http://www.indiaprof...giri-hills2.jpg)

Poecilotheria rufilata (Pocock, 1899)
Ptasznik Poecilotheria rufilata występuje w Indiach (tereny Trivandrum). Można ją spotkać na niewielkich nizinach, a także w pobliskich górach.Trivandrum - średnia roczna temperatura wynosi 27,2°C. Przez cały rok panuje tam raczej stała temp. i nie zmienia się znacząco. Największe opady rozpoczynają się w lato (Maj 193 mm, Czerwiec 308 mm, Lipiec 206 mm na m2) i pojawiają się jeszcze w Październiku (258 mm na m2).

Występowanie pająka [mapa]:
hhttp://zdjecie.com.pl/zdjecia/33b8be6a89944717d95a9de900899605.jpg

Góry Trivandrum:
Dodany obrazek
(źródło zdjęcia: http://upload.wikime.../50/Ponmudi.JPG)

Poecilotheria striata (Pocock, 1895)
Występowanie - Indie (m.in. Trivandrum). A więc występuje również tam, gdzie Poecilotheria rufilata, więc lubi podobne warunki. Po więcej szczegółów zapraszam wyżej...

Poecilotheria subfusca (Pocock, 1895)
Występuje w Sri Lance (góry Kandy, Punduloya, Peradeniya, Haragama). Są to tereny górzyste porośnięte lasami. Niestety nigdzie nie znalazłem konkretnych danych dotyczących warunków naturalnych, w jakich ten pająk występuje. Wiem tyle, że zasiedla wysokie góry Sri Lanki, gdzie temperatura (nawet w okresie latnim) jest bardzo niska, w porównaniu do innych miejsc na kontynencie. Opady są bardzo intensywane przez cały rok. Potrzeba wiecej informacji...

Występowanie pająka [mapa]:
Dodany obrazek

Wysokie góry Kandy:
Dodany obrazek
(źródło zdjęcia: http://www.corbetsvi...ain/Image15.jpg)


Mam nadzieje, że komuś to pomoże ;)

Pozdrawiam, Paweł.

#2 KamiLisu OFFLINE  

KamiLisu

  Stały bywalec

 • Terrarysta
 • Z nami od: 2669 dni
 • Polska / Świętokrzyskie / Suchedniów
 • Płeć: Mężczyzna

Napisany 12 lipiec 2007 - 19:55

Pomóc pomoże napewno, ale czy nie lepiej było to umieścić w "wiedza" a nie na forum?

#3 Fler OFFLINE  

Fler

  Stały bywalec

 • Terrarysta
 • Z nami od: 3196 dni
 • Polska / Śląskie / Katowice
 • Płeć: Mężczyzna

Napisany 13 lipiec 2007 - 07:56

Świetna sprawa! Wg. takiego "schemaciku" można by hodować swoje Poe, wtedy miały by jak w naturze :D
jeszcze tylko dowiedzieć się bardziej konkretnych info. i było by cacy :D Mam na myśli np. ukształtowanie terenu, typ podłoża, roślinność i takie tam sprawy ;)

#4 Nowicjusz OFFLINE  

Nowicjusz

  Stały bywalec

 • Terrarysta
 • Z nami od: 2577 dni
 • Polska / Warmińsko-mazurskie / Węgorzewo
 • Płeć: Mężczyzna

Napisany 13 lipiec 2007 - 11:48

Świetna robota elegancko to wszystko wygląda i dla miłośników tego gatunku jak i przyszłych hodowców na pewno pomoże.Mi bardzo sie podoba temat jest godny podklejenia:)Gratulacje świetna robota!!

Pozdrawiam
Nowicjusz

#5 Sebastian OFFLINE  

Sebastian

  Stary wyjadacz

 • Terrarysta
 • Z nami od: 2808 dni
 • Polska / Podkarpackie / Nowa Dęba
 • Płeć: Mężczyzna

Napisany 13 lipiec 2007 - 12:11

dobra robota;) ładnie zrobione;)

#6 Baku OFFLINE  

Baku

  Stary wyjadacz

 • Terrarysta
 • Z nami od: 3722 dni
 • Polska / Lubelskie / Lublin
 • Płeć: Mężczyzna

Napisany 15 lipiec 2007 - 11:19

fajny arcik tylko takie 2 pobierzne aluzje

1: temperatura ze stacji pogodowych nieodzwierciedla temperatury u pajaka i jest przewaznie pare ladnych stopni zawyzona

2. subfusca występuje w conajmniej 3 formach i nie wszyskie z nich zamieszkuja gory :]

#7 Banza OFFLINE  

Banza

  Stary wyjadacz

 • Autor tematu
 • Terrarysta
 • Z nami od: 3773 dni
 • Polska / Śląskie / Ruda Śląska
 • Płeć: Mężczyzna

Napisany 15 lipiec 2007 - 12:04

1. Dlatego mogłem dopisać jeszcze, że temp. z danej stacji meteorologicznej nie jest dokładnie taka jak np. 300m wyżej, gdzie również ten pająk występuje. Głównie w tym artykule chodziło o to, by porównać warunki panujące między gatunkami rodzaju Poecilotheria.

2. Możliwe. Ale skąd wiesz, że nie? :> Gdyby wiedział gdzie one występują na pewno bym to napisał...

#8 Baku OFFLINE  

Baku

  Stary wyjadacz

 • Terrarysta
 • Z nami od: 3722 dni
 • Polska / Lubelskie / Lublin
 • Płeć: Mężczyzna

Napisany 15 lipiec 2007 - 12:39

nie chodzi mi nawet o róznice " odleglościowe " wg wszystkich badań siedliskowych z jakimi miałem styczność wynika ze dane ze stacji meterologicznych zawsze sa zawyzone względem tego co ma pająk u siebie --> czyli w temperaturze w jakiej przebywa ......

problem polega na tym ze w terrarium jest mała przestrzeń i rozgrzewajac tera powiedzmy do 28 * niemal wszedzie bedzie dokłądnie taka sama temperatura a wachania bedą minimalne ( zalezy jeszcze od metody ogrzewania ale nie chce mi sie wnikać w przykłady )

natomiast w śr naturalnym pajak przebywa niemal cąłyczas w okreslonej temperaturze w swym shronieniu --> gdy powiedzmy mieszka w metrowej norze to wraz ze mzianą temperatury zmienia miejsce przesiadywania zapobiegajac przegrzewaniu - wyziebianiu . w terra my tego nie oddamy a napewno nie w odpowiednim zakresie . dlatego kierujac sie danymi ze stacji pogodowych nie biorąc na nie poprawki bedziemy pajaka albo przegrzewać albo przechladzać .co do subek to wiem o conajmniej 3 formah : górska , nizinna i duza ( chyba też zyjaca na nizinach alenie pamietam ;] )

#9 RMXUS OFFLINE  

RMXUS

  Stały bywalec

 • Terrarysta
 • Z nami od: 3773 dni
 • Polska / Warmińsko-mazurskie / Olsztyn
 • Płeć: Mężczyzna

Napisany 20 lipiec 2007 - 16:58

pomysl bardzo fajny i przydatny...ale baku ma racje..za male mamy terraria zeby one mogly sobie wybierac temp jaka chca w danym momencie uzyskac...czyli trzeba im zapewnic mniej wiecej 27 stopni ..mysle ze ani nie oziebimy ani nie przegrzejemy..

#10 Fler OFFLINE  

Fler

  Stały bywalec

 • Terrarysta
 • Z nami od: 3196 dni
 • Polska / Śląskie / Katowice
 • Płeć: Mężczyzna

Napisany 26 lipiec 2007 - 17:44

       
Faktycznie zdaje się tak być, ale wg. mnie to są szczegóły (wkoncu to tylko 1-2*C różnicy). Chociaż gdyby wejśc w drobiazgi można by powiedzieć, że w terrarium pajak tez nie ma stale te 28*C

Tak czy inaczej artykuł niezły - jeszcze raz gratuluje dobrej roboty!!

Także otagowane jednym lub więcej z tych słów kluczowych: biotop

0 terrarystów czyta ten temat

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów
 © 2001-2014 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).