Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

Zdjęcie
- - - - -

Jak preparować owady ?

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
22 odpowiedzi na ten temat

#1 Kiler8875 OFFLINE  

Kiler8875

Doglądacz

• Terrarysta
  • Z nami od: 344 dni
  • Polska / Lubuskie / Zielona Góra

Napisany 10 czerwiec 2013 - 22:28

Witam chciałbym zacząć przygodę z preparowaniem owadów. A oto moje pytania:

1.Czym najlepiej uśpić owada (może octanem etylu ?)

2.Czy preparowanie owadów jest legalne czy trzeba mieć pozwolenie?

2.NAJWAŻNIEJSZE: Co zrobić aby owad nie stracił swoich kolorów.(może mam go na 1h wsadzić do np.denaturatu bezbarwnego lub spirytusu salicynowego i go pużniej wysuszyć pod lampą grzewczą 200v (na początku tak robiłem i kolory się trzymają do dziś ale chcę się od was trochę dowiedzieć.

#2 Dark_Raptor OFFLINE  

Dark_Raptor

Stary wyjadacz

• Redaktor
  • Z nami od: 3806 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 10 czerwiec 2013 - 23:13

1. Tak, octan etylu. Na motyle jednak nie jest dobrym środkiem, bo się otrzepują.

2. Legalne, jeśli nie preparujesz gatunków chronionych. Na te ostatnie trzeba mieć pozwolenie.

3. Sporo owadów kolor straci. Zwłaszcza jeśli będą eksponowane na światło słoneczne. Na entomo.pl jest pewnie trochę przepisów, ale na dłuższą metę wszystkie barwy pigmentowe w końcu zbledną.

#3 Kiler8875 OFFLINE  

Kiler8875

Doglądacz

• Autor tematu
  • Terrarysta

Napisany 11 czerwiec 2013 - 05:58

1. Tak, octan etylu. Na motyle jednak nie jest dobrym środkiem, bo się otrzepują.

2. Legalne, jeśli nie preparujesz gatunków chronionych. Na te ostatnie trzeba mieć pozwolenie.

3. Sporo owadów kolor straci. Zwłaszcza jeśli będą eksponowane na światło słoneczne. Na entomo.pl jest pewnie trochę przepisów, ale na dłuższą metę wszystkie barwy pigmentowe w końcu zbledną.

Owady będą w gablocie schowane bez dostępu do światła, a co poleczasz do usypiania motytli ?

#4 Dark_Raptor OFFLINE  

Dark_Raptor

Stary wyjadacz

• Redaktor
  • Z nami od: 3806 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 11 czerwiec 2013 - 07:22

Owady będą w gablocie schowane bez dostępu do światła, a co poleczasz do usypiania motytli ?

Od motyli trzymam się z daleka :)

Rzuć okiem na ten dział. Poruszane są chyba wszystkie interesujące Ciebie tematy:

http://entomo.pl/for...wforum.php?f=30

Tu np. wątek o odbarwianiu się owadów:

http://entomo.pl/for...php?f=30&t=8273

#5 Aneta_07 OFFLINE  

Aneta_07

Stały bywalec

• Pomocny terrarysta
  • Z nami od: 1518 dni
  • Polska / Łódzkie / Kutno

Napisany 11 czerwiec 2013 - 11:21

Do motyli też octan, tylko trzeba dobrać odpowiednie proporcje oparów na zatruwaczkę, żeby jednocześnie szybko uśpić motyla i nie zamoczyć skrzydeł octanem skroplonym na ściankach. Kwestia praktyki i eksperymentów.

Alternatywnie - zamrażalnik, jeśli ma się do niego dostęp przy łowieniu. Gdy wabię w domu na światło, stosuję właśnie tę metodę (przy okazji ćmy zostają świeżutkie do preparacji następnego dnia).

#6 Lumek_Imperator OFFLINE  

Lumek_Imperator

Doglądacz

• Terrarysta
  • Z nami od: 2281 dni
  • United Kingdom

Napisany 12 czerwiec 2013 - 14:38

Do usypiania chrząszczy stosuję zastrzyk z formaliny, działa szybko i skutecznie. Owady sie nie męczą, a przy okazji formaldehyd robi za środek konserwujący.

#7 Kiler8875 OFFLINE  

Kiler8875

Doglądacz

• Autor tematu
  • Terrarysta

Napisany 12 czerwiec 2013 - 15:15

Do usypiania chrząszczy stosuję zastrzyk z formaliny, działa szybko i skutecznie. Owady sie nie męczą, a przy okazji formaldehyd robi za środek konserwujący.

Możesz mi opisać ja to robisz np.czy po prostu odwracasz owada wstrzykujesz formaline i gotowe czy jakoś inacze. Czy formalina jest dostępna bez recepty w aptece ? - gdzie ty ją kupujesz ?

#8 Lumek_Imperator OFFLINE  

Lumek_Imperator

Doglądacz

• Terrarysta
  • United Kingdom

Napisany 13 czerwiec 2013 - 10:20

Formalinę kupisz w aptece lub poszukaj jakiegoś sklepu z chemikaliami.

#9 Aneta_07 OFFLINE  

Aneta_07

Stały bywalec

• Pomocny terrarysta
  • Z nami od: 1518 dni
  • Polska / Łódzkie / Kutno

Napisany 13 czerwiec 2013 - 11:02

To jest metoda co najwyżej na duże okazy, jakieś kruszczyce albo inne rohatyńce - nie wyobrażam sobie robienia zastrzyku paromilimetrowej stonce albo ryjkowi :D

Poza tym nie rozumiem argumentu z konserwacją - owad w klasycznym zbiorze ma być po prostu suchy, mało istotne jest co dzieje się z jego tkankami wewnętrznymi.

#10 Lumek_Imperator OFFLINE  

Lumek_Imperator

Doglądacz

• Terrarysta
  • United Kingdom

Napisany 14 czerwiec 2013 - 08:33

Nie stosuję tej metody do malutich chrząszczy tylko jak napisałaś do kruszczyc, kózkowatych, rohatyńców. Jak się wprawisz i będziesz miała cienka igłę i malą , szklaną strzykawkę od np. szczepionek to spokojnie chrząszcze o wielkości 1 cm możesz usypiać. Co do konserwacji - widziałem kilka razy zbiory zaatakowane przez szkodniki. Ja nie mam tego problemu u mnie w zbiorach. Do gablot z owadami dodaje co jakiś czas kilka kropel formaliny, która parując nie daje  zalęgnąć się żadnym szkodnikom. Nie jest to kłopotliwe, a raczej mam pewność , że nic mi nie ruszy moich zbiorów. Owad typu Eudicella czy Xylotrupes jakiś czas nie pachnie zbyt ciekawie po zabiciu i może cos przywabić do siebie, a z formaliną w środku nie zwabi żadnego szkodnika. Używam tej metody juz kilkanaście lat i nigdy nie miałem problemów.

Edytowany przez Lumek_Imperator, 14 czerwiec 2013 - 08:35.

0 terrarystów czyta ten temat

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2014 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).