Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

Zdjęcie
- - - - -

Glony w akwarium - jak zaradzić?

Ten temat został zarchiwizowany. Oznacza to, że nie możesz odpisać na ten temat.
17 odpowiedzi na ten temat

#1 Neno OFFLINE  

Neno

Powoli się rozkręca

• Terrarysta
  • Z nami od: 3676 dni
  • Polska / Małopolskie / Kraków

Napisany 12 luty 2006 - 16:20

Witam!

Zmieniłem akwarium mojemu żółwiowi na 100L. Wody jest prawie FULL (10cm od góry), część lądowa to dość duży kamień na środku akwarium zawieszony w powietrzu (nie bede sie rozpisywał jak, ale pomysłowo musze powiedziec).

Patrząc z góry filtr (Fluval) zamontowany w prawym-górnym rogu. Nastawiony na MAX, bez napowietrzania.

Teraz meritum, prąd wody jest dość mocny w całym akwarium, oprócz jednego miejsca, a mianowicie (patrząc z góry) w prawym dolnym rogu, przy dnie akwarium.

Glony pojawiają się w 2 miejscach: na kamieniu który jest na samym środku akwarium, w samym środku "prądu" ale oczywiście wystaje ponad powierzchnie. Oraz w drugim miejscu tam gdzie "prądu" niema, jest na ściankach akwarium i na kamieniach przy dnie.

Co powoduje powstawanie glonów w akwarium i jak temu zapobiegać?

Wiem że może powinenem zapytać oto na forum akwarystycznym ale to dotyczy tak samo żółwi wodnych.

#2 Onsen OFFLINE  

Onsen

Stary wyjadacz

• Terrarysta
  • Z nami od: 3234 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 12 luty 2006 - 16:24

Generalnie to nie zapobiegniesz temu w 100%. Zresztą glony nie są takie złe, pomagają w zachowaniu pewnej równowagi biologicznej. Jeśli jednak bardzo Cię razi warstwa glonów na szybach to kup sobie magnetyczny czyscik-calkiem skuteczny. Jesli chodzi o kamien to glonow pozbedziesz sie przez szorowanie szczotka.

#3 kmpodl OFFLINE  

kmpodl

Stały bywalec

• Terrarysta
  • Z nami od: 3070 dni
  • Polska / Łódzkie / Łódź

Napisany 12 luty 2006 - 18:26

tak ale szoruj pod wodą (oczywiście w misce a nie akwarium) lepiej schodzi. Możesz wpuścić trochę ślimaków, jak ich żółw nie zje zbyt szybko to trochę pomogą.

Możesz użyć rybek (glonojady, kosiarki itp) ale zidentyfikuj swojego glona i dobierz odpowiednie ryby. Oczywiście żółw może zjeść wpuszczone rybki :)

Następna możliwość to użyć trochę roślinek wodnych (konkurencja o środki odżywcze)
Wywłócznik kłosowy (Myriophyllum spicatum) podobno nawet wydziela jakieś substancje (nie szkodzące żółwiom) wstrzymujące wzrost glonów.
Żółwik nawet na tym skożysta bo będzie miał trochę roślinnego dodatku do diety, a akwarium będzie wyglądało lepiej.
Niestety żółw jak zje pewnie szybciej niż byś chciał, ale można uzupełniać zapas.

A i jeszcze jedno od glonów specjalistami są akwaryści zobacz np. http://www.akwarystyka.com.pl/forum/.

#4 Asminka OFFLINE  

Asminka

Doglądacz

• Terrarysta
  • Z nami od: 3035 dni

Napisany 12 luty 2006 - 21:12

Zywotnosc roslinki w moim akwa gdzie przebywaja dwie kruszynki o dlugosci jakies 3 cm kazda wynosi srednio trzy godziny. Sprawdza sie glonojad, ktory jest zbyt dyzy by go dopasc, ale zbyt maly jak na tej wielkosci zbiornik. Moze mu kupie "kolezanke" ale wiecej tego typu osobnikow nie chce.
Moje akwa ma 75 galonow, filtr do 200-galonowago i dodatkowo filtr podzwirowy.... i glony.
Zastanawiam sie wiec nad srodkami, ktore dodaja do wody akwarysci. Skoro nie szkodza rybkom, czasem bardzo wrazliwym i delikatnym na wszelkie wahania skladu - to nie powinny rowniez zaszkodzic moim gadzinkom.
Co myslisz?
Pozdrawiam
Kasia

#5 Neno OFFLINE  

Neno

Powoli się rozkręca

• Autor tematu
  • Terrarysta
  • Z nami od: 3676 dni
  • Polska / Małopolskie / Kraków

Napisany 12 luty 2006 - 23:12

ja tam do wody nic nie dolewam, żółwik to nie ryba, to tak jakbym dolal sobie cos do herbaty zeby zmiekczyc wode :) nie sądze zebym taka wypil :)

a co do glonojada to nawet gdybym go kupił, do daje mu około 3 sec życia.

#6 Onsen OFFLINE  

Onsen

Stary wyjadacz

• Terrarysta
  • Z nami od: 3234 dni

Napisany 12 luty 2006 - 23:53

poczytajcie sobie stronke Jojka... Chemia to nie jest dobre rozwiazanie.

#7 kmpodl OFFLINE  

kmpodl

Stały bywalec

• Terrarysta
  • Z nami od: 3070 dni
  • Polska / Łódzkie / Łódź

Napisany 13 luty 2006 - 12:52

akwaryści używają wyciągu z dębu amerykańskiego, ale jaki to ma skład, i na ile jest naturalne to ja nie wiem, więc nie polecam.

Ja bym postawił na ślimaki i roślinki, ale roślinki to nie 2 czy 3 a dużo co by zbyt szybko żółw ich nie zjadł, może rzęsa wodna albo paproć wodna, wywłócznik.

Jeżeli zaś zbudujesz uprawę hydroponiczną to osiągniesz ten sam efekt a żółw nie zje roślinek :D

#8 ŁukaszP OFFLINE  

ŁukaszP

Stały bywalec

• Terrarysta
  • Z nami od: 3212 dni
  • Polska / Dolnośląskie / Wrocław

Napisany 13 luty 2006 - 20:24

A dosc dobrym rozwiazaniem jest podmiana wody:P np 20l tygodniowo:P ja od czerwca nie zmieniam wody (110l) i jeszt czysta bez glonow i innych badziewi:P filtr to fluval 103 + podżwirowy

#9 Jojek OFFLINE  

Jojek

Stały bywalec

• Moderator.nieaktywny
  • Z nami od: 3903 dni

Napisany 13 luty 2006 - 23:26

Co powoduje powstawanie glonów w akwarium i jak temu zapobiegać?

Silny prąd wody, brak innych roślin, słońce wpadające na boczną szybę akwarium. Wszystko sprzyja rozrastaniu glonów.

Ale ponieważ masz nowy zbiornik to pewnie jeszcze nie ma pełnej równowagi biologicznej. Na twoim miejscu nic bym nie zmieniał, unikał drastycznych zmian i chemii, co najwyżej stosował czyszczenie mechaniczne (skrobak, szczotka) i trochę odczekał - kilka - kilkanaście tygodni. Regularnie podmieniając tą samą ilość wody.

Spróbuj dodać rośliny pływające np wgłębkę.

#10 Ania OFFLINE  

Ania

Stary wyjadacz

• Terrarysta
  • Z nami od: 3161 dni
  • Polska / Mazowieckie

Napisany 13 luty 2006 - 23:54

A wgłębka ma Twoim zdaniem zbawienny wpływ na tę dolegliwość? Pytam, bo mam jej masę, narasta i wyrzucam ją ....do kosza. Nie wiedziałm, że ma takie właściwości....:)
Pozdrawiam

© 2001-2014 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).