Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Varanus beccarii



Stan prawny

Aneks UE: Aneks B
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Załącznik II
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Brak danych
Dostępność: Brak danych
Siła jadu: Brak danych
Załączony obraz: 3.jpg
0. Varanus beccarii - waran
Załączony obraz: 1.jpg
1. Varanus beccarii - waran
Załączony obraz: 2.jpg
2. Varanus beccarii - waran
Załączony obraz: 4.jpg
3. Varanus beccarii - waran

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Varanus beccarii (Doria, 1874)
Nazwa angielska Black Tree Monitor
Nazwa niemiecka Schwarzer Baumwaran
Długość życia Średnia długość życia osobników tego gatunku wynosi 10-12 lat.
Występowanie Indonezja


Powiększenie mapy


Aktywność Dzienna
Typ terrarium Terrarium tropikalne
Wielkość terrarium dla pary 200x100x100 cm
Oświetlenie 12 godzin
UVB 5%
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Informacje wstępne To przedstawiciel grupy gatunkowej Prasinus, należącej do podrodzaju Euprepiosaurus ( 23 gatunki ). Obszar występowania tego gatunku ogranicza się jedynie do wysp Aru ( Moluki). Wiodą samotnicze życie, łączą się w pary tylko w porze godów.Varanus beccarii wraz z pozostałymi członkami grupy prasinus to niezwykle oryginalne z wyglądu jaszczurki, łatwo dające odróżnić się od waranów należących do innych podrodzajów. Szczupłej budowy, z długimi i chudymi kończynami, z palcami zakończonymi niezwykle ostrymi pazurami, co odzwierciedla doskonałą adaptację do środowiska w którym żyją te warany. Chwytny ogon stanowiący "piątą kończynę", ułatwiający sprawne i szybkie poruszanie się po gałęziach wysoko wśród koron drzew. Podstawowym kolorem ubarwienia dorosłych osobników jest czerń - nadająca im dodatkowo niesamowitego, diabolicznego wręcz wyglądu. Natomiast świeżo wyklute i młode osobniki są ciemnoszare, z rzędami żółtawo-zielonkawych plamek bardzo szybko zanikających wraz z wiekiem. Już w kilkanaście tygodni od wyklucia młode warany nabierają coraz ciemniejszej, jednolitej barwy).
Wygląd samca Dorastają do ok. 100 cm. długości całkowitej, z czego 2/3 to długość ogona i zazwyczaj są większe od samic
Wygląd samicy Dorastają do nieco mniejszych rozmiarów.
Biotop To endemiczny gatunek - znany z występowania jedynie na wyspach Aru (Moluki). To typowe jaszczurki nadrzewne - zamieszkują wilgotne lasy tropikalne i bagna namorzynowe, spotykane są również na terenach rolniczych - na plantacjach palmowych i kakaowców.
Temperatura Należy zapewnić gradient temperatury od 24-28°C w dzień, a lokalnie do ok. 40°C. W nocy kilkustopniowe spadki temperatur do ok. 20-22°C. Temperatura nie powinna nigdy spadać poniżej 18°C.
Wilgotność 70-90%
Terrarium Jako podłoże doskonale sprawdzi się torf lub mieszanka torfu i piasku, substrat cyprysowy czy włókno kokosowe. Należy pamiętać, że są to jaszczurki nadrzewne, a więc w wystroju nie może zabraknąć licznych konarów czy gałęzi do wspinaczki i skoków. Doskonałym rozwiązaniem jest obsadzenie terrarium przynajmniej w części naturalną roślinnością (co jakiś czas wymieniana na nową), która to będzie podtrzymywać wysoką wilgotność w terrarium, niezmiernie ważną dla zdrowia i dobrego samopoczucia naszych podopiecznych. Posadzone rośliny, a w ostateczności również sztuczne zwiększą tak pożądany efekt estetyczny samego zbiornika, zapewnią poczucie bezpieczeństwa jego mieszkańcom i możliwość ukrycia się/odpoczynku w ich gąszczu. Na kryjówki możemy wykorzystać odpowiedniej wielkości/średnicy tuby z dębu korkowego - rozmieszczone na różnych wysokościach.
Żywienie Na ich pożywienie w warunkach naturalnych składają się owady, stawonogi i mięczaki, małe ptaki, gady i ich jaja oraz ssaki. Dla populacji tych waranów żyjących wśród bagien namorzynowych ważnym składnikiem diety są skorupiaki. Zbliżoną i równie urozmaiconą dietę musimy zapewnić tym waranom w warunkach niewoli - jej podstawą będą wszelkie dostępne owady karmowe i inne bezkręgowce. Jako urozmaicenie jaja przepiórcze oraz małe kręgowce.
Rozmnażanie W naturalnym środowisku sezon rozrodczy jest determinowany przez rozpoczynającą się porę deszczową. W warunkach terraryjnych początek pory deszczowej symulujemy przez podniesienie poziomu wilgotności do 90%. W 4-6 tygodni od kopulacji samica składa jaja, zazwyczaj jest to 5-7 sztuk (czasem jest mniej). Może je składać do trzech razy w ciągu całego sezonu rozrodczego. Jaja przenosimy do inkubatora, do plastikowych pojemników wypełnionych do ⅔ wilgotnym substratem - perlitem lub wermikulitem. Inkubacja w temperaturze ok. 30°C, trwa ok. 180 dni. Wyklute maluchy mierzą 20-21 cm i ważą 8,5–11 gramów. Odchów młodych osobników nie powinien przysparzać problemów. Karmimy je codziennie - zróżnicowana dieta złożona z owadów karmowych i innych bezkręgowców, powinna być jednocześnie wielkością dopasowana do rozmiarów maluchów. Latem dobrze sprawdzi się plankton łąkowy poławiany w miejscach ekologicznie czystych. W ich odchowie należy zwracać szczególną uwagę na zapewnienie odpowiednio wysokiej wilgotności, jak i na stały dostęp do wody. Nieodzowna jest regularna suplementacja.

Uwagi W terrarium może znajdować się tylko jeden samiec.
Odnośnik do opisu http://www.terrarium.com.pl/zobacz/varanus-beccarii-2673.html

Informacje

Dodano przez: kurimu
Pomogli: Nook, kurimu,
Dodano: mar 14 2013 22:56
Aktualizowano: gru 26 2020 11:03
Wyświetlenia: 5730
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.