Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Testudo marginata - żółw obrzeżony



Stan prawny

Aneks UE: Aneks A
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Załącznik II
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Gatunek umiarkowanie trudny w hodowli
Dostępność: Gatunek o umiarkowanej dostępności
Siła jadu: Brak danych
Załączony obraz: 12.jpg
0. Testudo marginata - żółw obrzeżony
Załączony obraz: 11.jpg
1. Testudo marginata - żółw obrzeżony
Załączony obraz: 10.jpg
2. Testudo marginata - żółw obrzeżony

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Testudo marginata (Schoepff, 1792)
Synonimy Testudo tabulata var. campanulata WALBAUM (nomen illegitimum) 1782;
Testudo marginata SCHOEPFF 1792;
Testudo graja HERMANN 1804;
Testudo marginata — DUMÉRIL & BIBRON 1835: 37;
Testudo marginata — DUMÉRIL & BIBRON 1854: 219;
Testudo campanulata STRAUCH 1862;
Testudo nemoralis SCHREIBER 1875;
Testudo marginata — BOULENGER 1889;
Testudo weissingeri BOUR 1996;
Testudo marginata — ENGELMANN et al 1993;
Testudo marginata weissingeri — TRUTNAU 1994;
Testudo marginata — LAPPARENT DE BROIN 2001;
Testudo marginata weissingeri — FRITZ 2002;
Testudo weissingeri — BONIN et al 2006;
Testudo marginata weissingeri — PIEH & PHILIPPEN 2007;
Testudo marginata — SINDACO & JEREMČENKO 2008;
Nazwa polska Żółw obrzeżony, Żółw peloponeski
Nazwa angielska Marginated Tortoise
Nazwa niemiecka Die Breitrandschildkröte
Nazwa czeska Želva vroubená
Podgatunki Niekiedy wyróżniane podgatunki:
  • Testudo marginata marginata Schoepff 1792
  • Testudo marginata sarda Mayer 1992 (Najczęściej nie uznawany)
  • Testudo marginata weissingeri Trutnau, 1994 (Najczęściej nie uznawany)
Długość życia Może dożyć przynajmniej do 80 lat
Występowanie Grecja, Włochy


Powiększenie mapy


Hodowla grupowa Hodujemy pojedynczo, Hodujemy w parach, Hodujemy w stadzie
Aktywność Dzienna
Typ terrarium Terrarium stepowe
Wielkość terrarium dla dorosłego 120x60x50 cm
Wielkość terrarium dla haremu 200x100x50 cm
Oświetlenie 12 godzin
UVB 10%
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Środowisko życia Gatunek naziemny
Informacje wstępne Jest to największy żyjący obecnie w Europie gatunek żółwia lądowego. Dorasta do 40 dł karapaksu (maksymalnie do 50 cm) i może ważyć nawet powyżej 10 kilogramów. Najczęściej jednak osiągają znacznie mniejsze rozmiary, przeciętnie ok 25-30 cm dł. karapaksu i ok 2,5 kg wagi. W odróżnieniu od innych gatunków z rodzaju Testudo, żółw obrzeżony charakteryzuje się stosunkowo długim pancerzem oraz silnie powiększonymi i poszerzonymi płytkami tylnej części pancerza. Cecha ta jest szczególnie widoczna u dorosłych samców. Dorosłe osobniki są ciemno ubarwione, niektóre wręcz całkowicie czarne (zwłaszcza stare samce). Na płytkach karapaksu nieregularne żółte plamy, zwłaszcza u młodych okazów.Na plastronie wyraźnie widoczne czarne, trójkątne plamy. Tarczka nadogonowa nie podzielona. Brak modzeli udowych i kolca na ogonie.

Gatunek ten ma ograniczony naturalny zasięg występowania. Pierwotnie obejmował on południową część Grecji, na południe od Góry Olimp. Spotykany jest na wyspach Morza Egejskiego: Korfy, Skyros, Poros, Paros w tym wypadku trudno orzec czy jest to zasięg naturalny, Introdukowany na Sardynii (przypuszczalnie podczas II Wojny Światowej, być może wcześniej), do Włoch (Toskania) i północnych rejonów Grecji.Notowany także w Turcji, Albanii, Macedonii i Bułgarii - są to najczęściej porzucone żółwie hodowlane.
Odmiany brak
Wygląd samca Samiec jest większy od samicy. Pancerz jest dłuższy z bardzo wyraźnie zaznaczoną kryzą powiększonych i wygiętych płytek bocznych na tylnej krawędzi karapaksu. U Starych samców jest to szczególnie widoczne. Patrząc z góry pancerz dorosłego samca przypomina w kształcie dzwon. Ubarwienie samców jest ciemniejsze niż samic, z wiekiem zanikają żółte plamy, stare osobniki często są jednolicie czarne. Plastron delikatnie wpukły. Ogon długi, mocno umięśniony, zgięty na bok.
Wygląd samicy Samica mniejsza od samca. Pancerz wydłużony ale kryza w tylnej jego części znacznie słabiej rozwinięta. Na płytkach karapaksu widoczne wyraźnie żółte plamy, nawet u osobników starych. Plastron nie jest wpukły. Ogon krótki.
Cechy szczególne Najbardziej charakterystyczną cechą tego gatunku jest kształt i budowa pancerza, a dokładniej unikalna kryza utworzona przez tylne i boczne płytki karapaksu w tylnej połowie ciała dorosłych żółwi.
Biotop Żółw obrzeżony zasiedla charakterystyczne dla rejonu Śródziemnomorskiego środowisko nazywane makią. Jest to wtórna formacja roślinna powstała na miejscu pierwotnych lasów na skutek tysięcy lat wypasu owiec i kóz. Obecnie środowisko tego typu zdominowane jest przez bardzo odporne rośliny, często twardolistne, kolczaste lub krótko żyjące. Najczęściej okres wegetacyjny niskich roślin trwa zaledwie kilka miesięcy podczas wiosennych deszczy a następnie roślinność zamiera. Żółwie obrzeżone bytują najczęściej na terenach skalistych, często w górach. Ciemne ubarwienie pomaga im gromadzenie ciepła ze światła słonecznego.
Temperatura 28-30°C, pod promiennikiem do 36°C, w nocy spadek do 25°C.
Wilgotność 50-60%.
Terrarium Jako, że gatunek ten osiąga spore rozmiary terrarium powinno być jak największe. Jako podłoże należy zastosować mieszaninę różnych substratów aby jak najbardziej imitować warunki naturalne, a więc mieszanina torfu, ziemi, żwiru wraz z kamieniami różnej wielkości i płatami darni. Można również umieścić suche masywne konary dla urozmaicenia przestrzeni bytowania. Koniecznie trzeba pamiętać aby zabezpieczyć ciężkie elementy wystroju terrarium aby kopiący żółw nie zrobił sobie krzywdy.
Doskonałym rozwiązaniem przy hodowli tego gatunku jest zastosowanie wybiegu na wolnym powietrzu. Zapewnia to znacznie większą przestrzeń życiową dla żółwi a jednocześnie lepiej symuluje warunki panujące na wolności. W tej sytuacji koniecznie trzeba pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu wybiegu. Żółwie są doskonałymi kopaczami, a więc ogrodzenie wybiegu musi być na tyle mocne i głęboko zakopane aby zwierzęta nie uciekły. Podobnie jak w przypadku klasycznego terrarium ciężkie elementy wystroju wybiegu muszą być zabezpieczone przed podkopaniem aby uniknąć kontuzji u zwierząt. Przy hodowli na wolnym powietrzu trzeba również zapewnić żółwiom odpowiednią kryjówkę w postaci budki lub "kurnika" z ogrzewaniem, gdzie gady będą mogły schronić się w chłodniejsze lub deszczowe dni.
Żywienie Żółwie obrzeżone żywią się pokarmem roślinnym. W naturze zjadają przede wszystkim różnego rodzaju trawy i zioła, a więc pokarm zawierający bardzo dużo błonnika i związków wapnia a ubogi w białka i węglowodany. Do roślin chętnie spożywanych przez te żółwie należą: mniszek lekarski, cykoria, różne gatunki koniczyny, babka, wyka, jaskier. Można im również podawać liście drzew i krzewów owocowych oraz malwy. Unikamy podawania owoców i warzyw, gdyż zawierają one zdecydowanie za dużo cukrów. W naturze sporadycznie zjadają także odchody ssaków roślinożernych, kości i małe bezkręgowce.
Rozmnażanie Gody rozpoczynają się wkrótce po wybudzeniu ze snu zimowego. Samiec dość agresywnie przystępuje do godów. Samica składa jaja po 17-140 dniach od kopulacji. Jaja w ilości od 5 do 15 sztuk są składane w specjalnie przygotowanej norce lęgowej, którą następnie samica staranne zagrzebuje i ugniata. Czas inkubacji wynosi ok 70-80 dni. U gatunku tego występuje determinacja płci w zależności od temperatury inkubacji. Przyjmuje się, ze w temperaturze poniżej 30 °C większość lęgu będą stanowiły samce, powyżej 30°C samice.

Zimowanie W naturze trwa od października do końca lutego lub początku marca. W hodowli na wybiegu zewnętrznym żółwie same przygotowują się do zimowania. Przy dobrze zabezpieczonej kryjówce mogą spędzić chłodny okres poza domem. W hodowli domowej żółwia należy przygotować do zimowania, poprzez ograniczenie karmienia, obniżenie temperatury i kąpiele wypróżniające. Najczęściej przeprowadza się około 10 tygodniowe zimowanie w hodowli domowej, od końca grudnia do lutego.
Uwagi Żółw obrzeżony jako, że jest największym europejskim żółwiem lądowym wymaga dużego terrarium.A najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie hodowli na wolnym powietrzu w specjalnie przygotowanych wybiegach. Obecnie żółwie z tego gatunku dostępne w handlu pochodzą z hodowli i wymagane są dla nich odpowiedni dokumenty zaświadczające o legalnym pochodzeniu. W naturze jest to gatunek zagrożony wyginięciem, przede wszystkim na skutek zaniku siedlisk a także ze względu na wyłapywanie osobników dzikich do celów hodowlanych lub (w dalszym ciągu w niektórych rejonach) konsumpcyjnych.

Jako najbardziej ciepłolubny z europejskich gatunków żółwi jest on również najmocniej narażony na przeziębienia. Źle znosi również zbyt wysoką wilgotność otoczenia.
Odnośnik do opisu http://www.terrarium.com.pl/zobacz/testudo-marginata-zolw-obrzezony-175.html
Źródła informacji Na podstawie własnych doświadczeń z hodowli oraz:
1. terrarium.com.pl/zobacz/testudo-marginata-zolw-obrzezony-175.html
2. Bonin, F., Devaux, B. & Dupré, A. 2006. Turtles of the World. English translation by P.C.H. Pritchard. Johns Hopkins University Press
3. Brinckmeier, C., F. Bode & A. Hampe 1989. First record of the Marginated Tortoise, Testudo marginata, in Turkey. Zoology in the Middle East
4. Ernst,C.H. and Barbour,R.W. 1989. Turtles of the World. Smithsonian Institution Press, Washington D.C.

Informacje

Dodano przez: Jakub_Kowalski
Pomogli: Nook, drakun, karakula,
Dodano: mar 31 2013 02:00
Aktualizowano: wrz 04 2015 21:26
Wyświetlenia: 8148
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.