Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Stigmochelys (Geochelone) pardalis - żółw lamparci



Stan prawny

Aneks UE: Aneks B
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Załącznik II
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Brak danych
Dostępność: Brak danych
Siła jadu: Brak danych
Załączony obraz: 1.jpg
0. Stigmochelys (Geochelone) pardalis - żółw lamparci
Załączony obraz: 2.jpg
1. Stigmochelys (Geochelone) pardalis - żółw lamparci
Załączony obraz: 3.jpg
2. Stigmochelys (Geochelone) pardalis - żółw lamparci

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Stigmochelys (Geochelone) pardalis (Bell, 1828)
Synonimy
  • Psammobates pardalis
  • Geochelone pardalis
Nazwa polska Żółw lamparci
Nazwa angielska The Leopard Tortoise
Podgatunki W obrębie gatunku wyróżniamy dwa podgatunki:
- Stigmochelys ( Geochelone) pardalis pardalis
- Stigmochelys ( Geochelone) pardalis babcocki
Występowanie Etiopia, Kenia, Somalia, Sudan, Tanzania, Uganda


Powiększenie mapy


Aktywność Dzienna
Oświetlenie 12 godzin
UVB 10%
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Środowisko życia Gatunek naziemny
Informacje wstępne Jest to jeden z największych żółwi, osiąga 45-60cm. Rekordowy osobnik zamieszkiwał Park Narodowy Słoni Addo,mierzył 65cm i ważył 43 kg.

Pancerz jest wysoki i wypukły, koloru jasnokremowego do słomkowego z licznymi ciemnymi plamami i cętkami, które są unikalne dla danego osobnika, w naturalnym środowisku takie ubarwienie stanowi doskonały kamuflaż. Blaszki skorupy są często w kształcie piramid, szczególnie dotyczy to wierzchołkowych tarczek karapaksu.
Wygląd samca Samce są mniejsze od samic, mają dłuższy ogon, który z czasem zawija się na bok.
Wygląd samicy Samice są większe od samców, mają krótszy i bardziej masywny ogon.
Biotop S. pardalis preferuje środowiska półpustynne, sawanny, chociaż zdarzyło się znaleźć żółwie lamparcie także na obszarach deszczowych i siedliskach łąkowych. W szacie roślinnej dominują kęp sucholubnych traw, gdzieniegdzie rosną nieliczne drzewa np. akacje, baobaby, które zwykle zrzucają liście w porze suchej.
Temperatura Ogólna temperatura w terrarium powinna wynosić w strefie wilgotnej 24-25 °C,w strefie suchej 25-28°C, bezpośrednio pod promiennikiem 35°C, w nocy nie powinna spadać poniżej 20°C.
Wilgotność W dzień w strefie suchej wilgotność powinna wahać się w przedziale 40-50%, natomiast w strefie wilgotnej 50-60%, w nocy, przy wyłączonych lampach następuje wzrost wilgotności o 5-10%. Niedopuszczalnym jest dłuższe utrzymywanie wilgotności poniżej 40% lub powyżej 60%. Młodym żółwiom szczególnie w nocy w okolicach kryjówki należy zapewnić 55-60% wilgotności.
Terrarium Odpowiedni wymiar dla młodego osobnika to 120x60 cm, jednak pragnę zaznaczyć, że żółwie te rosną szybko, toteż lepiej od razu zaopatrzyć się w większe lokum, 180x120x60 będzie optymalne. Standardowym terrarium dla żółwi jest typ szuflady otwartej od góry, jednakże w przypadku żółwi lamparcich terrarium powinno posiadać pokrywę, co będzie ułatwiało utrzymać odpowiedni poziom wilgotności. Cały zbiornikm powinnien być podzielony na diw części: suchą i wilgotną. Na te pierwszą jako podłoże doskonale nada się kostka bukowa, mieszanka ziemi, piachu i żwiru, na część wilgotną idealna będzie darń, dzięki której żółwie będą miały urozmaiconą dietę.W zbiorniku powinny znaleźć się kryjówki (możemy je kupić lub wykonać sami, np z kamieni lub starej ceramicznej), konary, kamienie, obowiązkowo - basen z wodą.

Oświetlenie powinno być dość intensywne, ponieważ przy słabym świetle żółwie stają się apatyczne. Cykl świetlny powinien trwać 10-12h/dobę. Oświetlenie powinno składać się z żarówki grzewczej ( lustrzanka) oraz żarówki UVB, imitującej światło słoneczne.

Jeśli tylko dysponujemy możliwością wykonania wybiegu zewnętrznego, jest to najlepsze miejsce na hodowlę żółwia. Nie tylko wpływa na dobre samopoczucie zwierząt, ale przede wszystkim na ich zdrowie. Wnętrze powinno być dobrze nasłonecznione, bez przeciągów, mieć miejsca zacienione i chłodne, a także co najmniej jedno miejsce o wyższej temperaturze. Przy wyborze miejsca na wybieg należy zwrócić uwagę na roślinność, która będzie jednocześnie pokarmem żółwi. Warto posadzić różne rodzaje traw, lucernę, nagietki, bratki. Nieodzownym elementem wybiegu są kryjówki i basen z wodą. Należy pamiętać, że przy wysokich temperaturach wilgotność panująca na zewnątrz jest znacznie niższa, toteż codziennie rano należy zraszać wybieg w celu jej podniesienia. Wybieg powinien być dobrze zabezpieczony zarówno przed drapieżnikami jak i ucieczką żółwia oraz przed zalaniem wodą.
Żywienie Dieta wygląda tak jak w przypadku większości żółwi lądowych, czyli jest bogata w błonnik i nie zawiera białka zwierzęcego. 70% jadłospisu stanowią mieszanki traw, pozostałe 30% to rośliny polne i ozdobne. Można tutaj wymienić szeroką gamę roślin: mniszek lekarski, babka szerokolistna i lancetowata, wszystkie odmiany koniczyny, liście pokrzywy,przywrotnik pospolity, powój polny, liście brzozy,lucerna, kwiat malwy, kwiat nagietka lekarskiego, krwawnik, stokrotka, tasznik, żółtolica drobnokwiatowa, fiołek, gwiazdnica. Doskonałym pokarmem jest opuncja, która ma odpowiedni stosunek wapnia do fosforu i jest bogata w błonnik.
Możemy również podać cykorię, rukolę i roszponkę oraz przyprawy w doniczkach (tymianek, bazylia, oregano, mięta),
sporadycznie można podać owoce leśne: jeżynę, malinę, poziomkę, borówkę.
Należy pamiętać o suplementacji wapnem, np w postaci sepii.

Żółwie lamparcie są bardzo żarłoczne, toteż powinno się je karmić 1 x dziennie i podawać porcję, które zostają zjedzone od razu. Przekarmianie doprowadza do nadmiernych przyrostów - objawiających się piramidyzacją.
Rozmnażanie Płeć u żółwi można rozróżnić u osobników 3-4 letnich, o długości karapaksu 8-9cm. Dojrzałość płciową osiągają w wieku 12-15 lat.
Gody wyglądają podobnie jak u innycn gatunków, samiec zaczyna zaloty podążaniem za samicą, tym samym zwraca jej uwagę, następnie przechodzi do bardziej agresywnego ataku, taranuje samicę, obija się o nią kiwając przy tym głową. Podczas kopulacji samiec wydaje odgłosy przypominające charczenie. Samica gotowa do złożenia jaj, będzie intensywnie poszukiwać miejsca do gniazdowania, jednorazowo może znieść od 6-20 jaj mierzących 4 cm i ważących 30-40 g. Inkubacja trwa 5-6 miesięcy i odbywa się w temperaturze 28-30 °C. Młode po wykluciu mierzą około 5 cm i ważą około 40g.

Zimowanie Gatunek nie wymagający zimowania, przechodzi jedynie okresy spowolnienia i zmniejszenia aktywności w okresie zimowym.
Uwagi Nie jest to gatunek polecany dla początkujących hodowców, ze względu na niską tolerancję różnic w wilgotności i temperaturze. Młode są bardzo wrażliwe i niejednokrotnie padają, duże rozmiary żółwi lamparcich wymagają sporego lokum a co za tym idzie nakładu finansowego.
Źródła informacji http://www.zolw.info/zolwie-ladowe/stigmochelys-geochelone-pardalis-zolw-lamparci
http://chelonia.org/
http://www.tortoisetrust.org/care/cpardalis.html
http://www.reptilesmagazine.com/

Informacje

Dodano przez: Nook
Pomogli: Nook, karakula,
Dodano: mar 31 2013 02:29
Aktualizowano: paź 02 2015 22:17
Wyświetlenia: 20974
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.