Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Sternotherus odoratus - żółw wonny



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Gatunek prosty w hodowli
Dostępność: Gatunek łatwo dostępny
Siła jadu: Brak danych
Załączony obraz: 1.jpg
0. Sternotherus odoratus - żółw wonny
Załączony obraz: 2.jpg
1. Sternotherus odoratus - żółw wonny

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Sternotherus odoratus (Latreille, 1802)
Nazwa polska Żółw wonny
Nazwa angielska Common Musk Turtles, Stinkpot
Nazwa niemiecka Gewöhnliche Moschusschildkröte
Nazwa czeska Klapavka obecná
Występowanie Kanada, Meksyk, Stany Zjednoczone


Powiększenie mapy


Hodowla grupowa Hodujemy pojedynczo
Aktywność Dzienna
Typ terrarium Akwaterrarium
Wielkość terrarium dla dorosłego 60x30x30 cm
Oświetlenie 8 godzin
UVB Niepotrzebne
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Środowisko życia Gatunek wodno-lądowy
Informacje wstępne Dorosłe żółwie dorastają do prawie 14 cm, jednak przeważnie ich wielkość nie przekracza 11 cm. Jako niewielkie i wymagające niedużego zbiornika świetnie nadają się do domowych zbiorników. Gady te posiadają bardzo silne szczęki, przystosowane do kruszenia skorup mięczaków, z łatwością potrafią rozciąć skórę nieuważnemu hodowcy. W środowisku naturalnym ich systemem obronnym jest w sytuacji stresowej wydzielanie substancji o drażniącym piżmowym zapachu. W warunkach hodowlanych żółwie tracą tą umiejętność jednak zdarzają się wyjątki. U młodych osobników, oraz samców często występuje agresja, dlatego zaleca się trzymać żółwie pojedynczo.
Temperatura Temperatura wody 22-28°C.
Terrarium Dla jednego osobnika minimalne terrarium to 60x30-powierzchnia dna. Wysokość wody powinna wynosić 20-30 cm, jednak w akwaterrarium powinny się znajdować liczne wypłycenia, oraz elementy wystroju umożliwiające wspinaczkę i odpoczynek. Żółwie nie są dobrymi pływakami dlatego potrzebują dość "zagraconego" zbiornika. Świetnie spisują się u nich wszelakie korzenie i odpowiednio przygotowane gałęzie, które stworzą dodatkowe kryjówki. Młode osobnik trzymamy w zbiornikach o głębokości nieprzekraczającej 10 cm. Dno zbiornika należy wysypać żwirkiem-żółwie większą część dnia spędzą na przekopywaniu dna w poszukiwaniu pożywienia. Część lądowa nie musi być duża, gady rzadko z niej korzystają, wystarczy kawałek korzenia wystającego z wody pod odpowiednim kątem.
Żywienie Żółwie głównie mięsożerne. Karmimy ślimakami wodnymi i lądowymi, dżdżownicami, owadami oraz ich larwami, skorupiakami, rybami w całości itp. Młode karmimy codziennie, dorosłe osobniki dwa, trzy razy w tygodniu. Dodatkowo podajemy rośliny wodne, jednak nie są one zjadane zbyt chętnie.
Odnośnik do opisu https://www.terrarium.com.pl/sternotherus-odoratus-zolw-wonny/
Źródła informacji

Informacje

Dodano przez: terrarium
Pomogli: Nook, kurimu, joanna27,
Dodano: gru 16 2013 01:16
Aktualizowano: sty 11 2021 02:56
Wyświetlenia: 10438
Komentarzy: 3


3 Komentarze

60x30x30 ??? sorensen, ale to trochę mało. Tak z czystej obserwacji - to dość aktywne żółwie, moje lubią poczłapać, pozwiedzać, a po zmierzchu sporo się wspinają. 80x40 wydaje się być dość ciasnym terra dla jednej sztuki.  

 

"hodujemy pojedynczo" - bez zimowania, czyli bez intencji rozpłodowych, można trzymać kilka sztuk w jednym terra, bez większych natarczywości seksualnych ze strony panów. dodatkowym atutem jest konkurowanie o pokarm - żółwie znacznie bardziej żywiołowo podchodzą nawet do nowych urozmaiceń diety, kiedy tuż obok czyha inna "gęba do wykarmienia"

 

 natomiast samo "hodujemy" jak najbardziej, tak - pan żółw potrafi być natarczywy, więc faktycznie, jeśli sezonowo obniżamy temperaturę, lub prawdziwie zimujemy, to warto rozdzielać odmienną płeć.

@cannamorph

Możesz pomóc w dopracowaniu tego opisu, każda pomoc się przyda przy tych opisach, a zwłaszcza ze strony hodowców, którzy mają doświadczenie z danym gatunkiem (z niemałym opóźnieniem piszę to, ale dopiero zwróciłem uwagę na ten komentarz).







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.