Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Rhinella marina - ropucha aga



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Brak danych
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce:

Skale

Trudność: Brak danych
Dostępność: Brak danych
Siła jadu: Brak danych
Załączony obraz: 1.jpg
0.
Załączony obraz: 2.jpg
1.

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Rhinella marina (Linneusz, 1758)
Synonimy Bufo angustipes; Bufo marinus; Bufo pythecodactylus
Nazwa polska Ropucha aga, Aga, Ropucha olbrzymia
Nazwa angielska Cane Toad; Giant Toad; Marine Toad
Nazwa niemiecka Die Aga-Kröte, Riesenkröte
Nazwa czeska Ropucha obrovská
Długość życia W hodowli do 40 lat, na wolności około 15 lat.
Występowanie Australia, Filipiny, Stany Zjednoczone, Tajwan


Powiększenie mapy


Hodowla grupowa Hodujemy pojedynczo
Aktywność Dzienna
Typ terrarium Terrarium tropikalne
Wielkość terrarium dla dorosłego 80x50x50 cm
Oświetlenie Oświetlenie niewymagane
UVB Niepotrzebne
Środowisko życia Gatunek naziemny
Wygląd samca Samiec osiąga do 15 cm.
Wygląd samicy Samica osiąga do 23,8 cm.
Cechy szczególne Są dosyć powolne i niezgrabne, gdy się poruszają-pamiętajmy o tym gdy podajemy pokarm, by nie był zbyt szybki. Dnie spędzają ukryte pod elementami wystroju terrarium lub zakopane w podłożu, wychodzą dopiero o zmierzchu. Młode osobniki są dosyć płochliwe, dorosłe można oswoić przy odrobinie cierpliwości.
Jeżeli zapewnimy Adze odpowiednie kryjówki, nie będzie zakopywać się w podłożu i tym samym niszczyć roślinności.
Biotop Występuje głównie na nizinach, w górach spotykana do około 1500 m n.p.m. Zamieszkuje środowiska zarówno suche jak i wilgotne. Występuje w lasach, na polanach, bagnach, ogrodach działkowych. Gatunek naturalnie występujący w obu Amerykach jednak rozprzestrzeniony przez człowieka na inne kontynenty w celu walki ze szkodnikami upraw, gdzie ropuchy te doskonale się zaadaptowały i, tak jak np. w Australii, stały się zagrożeniem dla rodzimej fauny. Ropuchy agi to bardzo odporne zwierzęta - są w stanie przetrzymać temperaturę od 5 do 40°C.
Temperatura W dzień na poziomie 23-25°C. Nocą może spadać do 20°C.
Wilgotność W dzień około 50-70%, nocą nieco wyższa od temperatury utrzymywanej w ciągu dnia.
Terrarium Terrarium typu tropikalnego, dla jednego osobnika przybliżone wymiary to 80x50 cm, wysokość nie ma znaczenia gdyż są to płazy prowadzące naziemny tryb życia. Dno terrarium wypełniamy torfem, mieszanina torfu z piaskiem lub włóknem kokosowym; podłoże musi być luźne by umożliwić płazowi zakopanie się; grubość podłoża to około 10 cm. Bardzo przydatnym sprzętem jest termoregulator podłączony do promiennika lub maty grzewczej-jeżeli w pomieszczeniu, w którym będzie stało terrarium, stale panuje temperatura powyżej 20°C to możemy z tego zrezygnować. Bardzo ważnym elementem wystroju jest basen, w którym Aga będzie mogła uzupełnić zapasy wody - ropuchy załatwiają bardzo często swoje potrzeby właśnie w wodzie dlatego musimy ja wymieniać co 1-2 dni. Podłoże wymieniamy co miesiąc-dwa maksymalnie.
Żywienie Młode osobniki żywimy nawet codziennie drobnymi bezkręgowcami, dorosłe można karmić raz-dwa razy w tygodniu rybkami, innymi płazami, dżdżownicami; oseskami -to żarłoczne zwierzęta i będą polować na wszystko, co zmieści się do ich otworu gębowego; zjadają również padlinę jednak zdecydowanie mniej chętnie od żywej karmy.
Rozmnażanie Pora godowa na rodzimych terenach występowania rozpoczyna się w czerwcu i trwa aż do października, gody są silnie związane z porą deszczową. Na miejsce godów zwykle pierwsze docierają samce, rywalizują już od samego początku o swoje stanowisko w zbiorniku wodnym. Samce podczas godów wydają bardzo donośny, basowy głos, słyszany nieraz na duże odległości. Samice składają sznury skrzeku, w płytkiej wodzie gdzie są doskonałe warunki dla rozwoju skrzeku, sznury te mogą być długie na 3 metry, czasem 4, w takim sznurze może być nawet do 50,000 jaj, przeważnie jednak od 8,000 do 35,000, średnica jaja wynosi około 1 mm. Wylęg w ciepłej wodzie następuje przeważnie w ciągu 2-4 dni, w zimnej wodzie okres ten może się przedłużyć. Pełny rozwój trwa w zależności od temperatury i dostępności pokarmu, 26-180 dni, po tym okresie młode ropuchy długości około 1 cm opuszczają wodę.

Uwagi Jad tego gatunku jest silnie trujący (dlatego pewne doświadczenie w hodowli jest wymagane) i zostaje wydzielony w momencie stresującym dla zwierzęcia - przed i po kontakcie ze skora ropuchy, jak w przypadku innych płazów, myjemy dokładnie ręce czysta woda. Uważać trzeba również na ugryzienia - to nieśmiałe zwierzęta i mogą ugryźć tylko w przypadku, gdy pomylą nasz palec z pokarmem(nie stosują tego jako obrony, w przeciwieństwie do np żab rogatych)) - dlatego osobniki oswojone karmimy z pesety.
Odnośnik do opisu http://www.terrarium.com.pl/zobacz/rhinella-marina-ropucha-aga-133.html
Źródła informacji

Informacje

Dodano przez: Egzofarmer
Pomogli: Nook, Rickson,
Dodano: gru 26 2013 03:36
Aktualizowano: maj 07 2014 03:42
Wyświetlenia: 7038
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.