Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Idiothele mira



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Brak danych
Dostępność: Brak danych
Siła jadu: Brak danych
Załączony obraz: 1.jpg
0. Idiothele mira
Załączony obraz: 2.jpg
1. Idiothele mira

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Idiothele mira
Długość życia Samice dożywają 12 lat, dorosłe samce giną po około roku od ostatniej wylinki.
Występowanie Republika Południowej Afryki


Powiększenie mapy


Hodowla grupowa Hodujemy pojedynczo
Aktywność Nocna, O zmierzchu
Typ terrarium Terrarium stepowe
Wielkość terrarium dla dorosłego 20x20x20 cm
Włoski parzące Brak włosków parzących
Środowisko życia Gatunek podziemny
Wygląd samca Ubarwienie to głównie kolor złotawy. Karapaks ciemnobrązowy z promieniście rozchodzącymi się pasami od fovea na obrzeża karapaksu. Odwłok pokryty jest licznymi ciemnymi plamkami, oraz linią przebiegającą wzdłuż niego. Wokół oczu jest czarna/ciemna "maska" . Chelicerae, trochanters, femora, patellae i tibiae jasnobrązowe/beżowe. Zewnętrzna część tarsus i metatarsus błękitna. Sternum oraz wentralne części coxae, trochanters są ciemnobrązowe, a wręcz czarne. Metatarsus, oraz tarsus odnóży przybiera kolor błękitny. Dorosłe samce posiadają haki na pierwszej parze odnóży, zaś na końcówkach nogogłaszczek narządy kopulacyjne - bulbusy. Dorosły samiec osiąga do 2,0-2,5 cm DC.
Wygląd samicy Ubarwienie to głównie kolor złotawy. Karapaks ciemnobrązowy z promieniście rozchodzącymi się pasami od fovea na obrzeża karapaksu. Odwłok pokryty jest licznymi ciemnymi plamkami, oraz linią przebiegającą wzdłuż niego. Wokół oczu jest czarna/ciemna "maska" . Chelicerae, trochanters, femora, patellae i tibiae jasnobrązowe/beżowe. Zewnętrzna część tarsus i metatarsus błękitna. Sternum oraz wentralne części coxae, trochanters są ciemnobrązowe, a wręcz czarne. Metatarsus, oraz tarsus odnóży przybiera kolor błękitny. Dorosła samica osiąga do 3-4 cm DC.
Cechy szczególne Dość rzadki w hodowli. Buduje ciekawe gniazda.
Biotop Mieszka w głębokich norkach, które kopie między kamieniami, oraz krzewami. Wejścia do gniazd są praktycznie niewidoczne, ponieważ buduje swoiste klapki, które otwierają się od wewnątrz. Klimat w rezerwatach, gdzie występuje, jest subtropikalny, z gorącymi latami, w których występuje częste opady deszczu, a temperatura przekracza 30°C. W Republice Południowej Afryki, zimą temperatura spada, i nocą wynosi ~5°C. Biotop Idiothele mira charakteryzują gęste lasy, oraz sawanny. W naturze występuje w Afryce na terenie rezerwatów Ndumo i Tembe Elephant (RPA).
Temperatura Temperatura w zbiorniku powinna wynosić ~28°C, z nocnym spadkiem do ~22°C.
Wilgotność Wilgotność powinna utrzymywać się na poziomie ~75-80%.
Terrarium Jako podłoże najlepiej jest zastosować włókno kokosowe, z mieszanką piasku. Ważne jest odpowiednia ilość podłoża, taka aby pająk mógł kopać tunele (gniazda). Część podłoża powinna być stale wilgotna. Ponadto możemy umieścić miseczkę z wodą. W każdym terrarium, obowiązkowa jest wentylacja zapełniająca cyrkulację powietrza.
Rozmnażanie Biorąc jednak pod uwagę podrodzinę (Harpactirinae), nie powinno sprawić kłopotów. Samice składają kokony po ~60 dniach po kopulacji. Kokon można zostawić samicy, wówczas odbieramy go po ~25 dniach od złożenia, lub odebrać od razu po złożenie do własnej inkubacji. Na dzień dzisiejszy nie ma informacji o rozmnożeniu tego gatunku. W rewizji można jednak znaleźć informację, że w naturze samce osiągają dorosłość w styczniu (a przynajmniej tak twierdzi Gallon). Znalazła się też informacja, że w jednym kokonie, jaki znalazł, były 32 jaja średnicy ~4mm. Szczegółowy raport rozmnożenia znajdziemy w opisie gatunku na terrarium.com.pl

Odnośnik do opisu http://www.terrarium.com.pl/zobacz/idiothele-mira-2404.html
Źródła informacji

Informacje

Dodano przez: Morph
Pomogli: Nook, Patryk_B,
Dodano: gru 28 2013 22:15
Aktualizowano: mar 17 2015 00:55
Wyświetlenia: 3345
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.