Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Dermatemys mawii



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Gatunek bardzo trudny w hodowli
Dostępność: Gatunek niedostępny w handlu
Siła jadu: Brak danych

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Dermatemys mawii
Długość życia W niewoli średnia życia wynosi 8,1 roku.
Występowanie Gwatemala, Meksyk


Powiększenie mapy


Aktywność Całodobowa
Typ terrarium Akwarium
UVB Niepotrzebne
Środowisko życia Gatunek słodkowodny
Informacje wstępne Żółw ten spędza praktycznie całe życie w wodzie. W naturze nie jest spotykany podczas wygrzewania. Ze względu na swój wodny sposób życia cykl rozwojowy tego gada a w szczególności życie młodych osobników jest słabo poznane. Dorosłe osobniki dorastają do 65 cm i 20 kg wagi więc zupełnie nie nadają się do domowych zbiorników.
Cechy szczególne Żółwie te w zasadzie nie potrafią poruszać się na lądzie a ich kończyny nie są w stanie udźwignąć ciężaru ciała, widoczny jest u niego również problem z unoszeniem głowy na lądzie. Ciekawy jest również sposób oddychania tego żółwia. Zasysa on wodę otworem gębowym i pobiera tlen rozpuszczony w wodzie za pomocą silnie perforowanej powierzchni gardła. Reszta wody wypychana jest poprzez nozdrza. Żółwie tego gatunku pobierają tlen z powietrza jedynie sporadycznie.
Biotop Jeśli tylko występuje wystarczająca ilość pożywienia żółwie adaptują się do różnych zbiorników wodnych w swym obszarze występowania. Zamieszkują od głębokich czystych wód po błotniste łachy. Przede wszystkim jednak zamieszkują duże laguny, jeziora i rzeki. Spotykane są również w ujściach rzek.
Żywienie Żółwie zjadają przede wszystkim rośliny podwodne jak i te nadwodne rosnące blisko powierzchni oraz owoce wpadające do wody. Okazjonalnie żywią się również rybami.
Rozmnażanie Zaloty nie zostały zaobserwowane jednak sądząc po walkach między samcami a samicami, które zaobserwowano podczas hodowli tych gadów, można stwierdzić, że proces ten przebiega burzliwie. Samice na miejsce składania jaj wybierają brzegi płytkich zbiorników wodnych, zakopując je pod warstwą błota i gnijących roślin.

Źródła informacji

Informacje

Dodano przez: terrarium
Pomogli: Nook, joanna27,
Dodano: sie 10 2014 14:35
Aktualizowano: sty 11 2021 03:08
Wyświetlenia: 1705
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.