Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Chelonoidis (Geochelone) carbonarius - żabuti czarny



Stan prawny

Aneks UE: Aneks B
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Załącznik II
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Brak danych
Dostępność: Brak danych
Siła jadu: Brak danych
Załączony obraz: 1.jpg
0. Chelonoidis (Geochelone) carbonarius - żabuti czarny
Załączony obraz: 2.jpg
1. Chelonoidis (Geochelone) carbonarius - żabuti czarny

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Chelonoidis (Geochelone) carbonarius (Spix, 1824)
Synonimy Geochelone carbonaria; Żółw żabuti (niepoprawne); Testudo carbonaria; Testudo boiei; Testudo tabulata; Chelonoidis boiei; Chelonoidis tabulata; Chelonoidis carbonaria
Nazwa polska Żabuti czarny
Podgatunki Nie są znane podgatunki tego żółwia, istnieje jednak podział na regiony występowania.
Obecnie rozróżnia się pięć grup: gujańską, panamską i kolumbijską (tzw. supergrupa północna) oraz paragwajską i brazylijską (supergrupa południowa).



Występowanie Boliwia, Gujana, Gujana Francuska, Kolumbia, Panama, Paragwaj, Wenezuela


Powiększenie mapy


Hodowla grupowa Hodujemy pojedynczo
Aktywność Dzienna
Typ terrarium Terrarium tropikalne
Wielkość terrarium dla dorosłego 200x200x100 cm
Oświetlenie 12 godzin
UVB 5%
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Środowisko życia Gatunek naziemny
Informacje wstępne Pochodzi z Ameryki Południowej, występuje na terenie Panamy, Kolumbii, Wenezueli, Gujany, Surinamu, Gujany Francuskiej, Argentyny, Brazylii, Boliwii i Paragawaju.

Pancerze tych żółwi osiągają długość od 30-50 cm, są ciemne z jasnożółtymi plamami na każdej tarczce. Ubarwienie głowy i nóg jest zależne od regionu występowania. Plastron jest zazwyczaj w jasnych odcieniach z ciemniejszymi znaczeniami. Głowa jest stosunkowo mała o profilu kwadratu, kończyny są cylindryczne, przednie łapy nieco spłaszczone, ogon dość długi, muskularny.
Wygląd samca Samce są zazwyczaj większe i cięższe, karapaks ma kształt "klepsydry", a ogon jest znacznie dłuższy i grubszy niż u samic.
Wygląd samicy Samice są mniejsze, ich karapaks ma kształt owalny, ogon jest krótki.
Biotop Istnieje pewna rozbieżność opinii w związku ze zróżnicowanym środowiskiem w którym występuje żabuti czarny. Jedni badacze ( Walker) uważają, że żabuti najczęściej występuje na łąkach i w suchych częściach lasów. Inni jak Leger i Moscovits idealny habitat określają jako wilgotne miejsca lasów tropikalnych.
Temperatura Optymalne temperatury w terrarium to 22-25°C, ponadto w części ciepłej pod lampą grzewczą nawet 35°C. Nocą temperatura może nieznacznie spadać. Warto jednak tak ustalić urządzenia grzewcze, by temperatura nie spadała poniżej 24°C.


Wilgotność To temat zdecydowanie do głębszej refleksji. Jest on bowiem kluczowy przy hodowli tego gatunku. Żabuti to gad lubiący wilgotności rzędu 80-100%. Za dnia powinna ona wynosić ok +80%, nie powinna jednak nigdy spadać poniżej 75%. Najlepiej gdy zaopatrzymy terrarium w automatyczny system zraszania, unikniemy wtedy gwałtownych spadków wilgotności, które nie są korzystne dla zwierzęcia. Suche powietrze doprowadza do łzawienia oczu i problemów z układem oddechowym.



Terrarium Standardowym typem terrarium dla żółwi jest typ szuflady otwartej od góry, jednak w tym przypadku lepiej mieć terrarium zamknięte, co będzie ułatwiało nam utrzymanie odpowiedniej wilgotności. Terrarium dla pojedynczego osobnika powinno mieć wymiary 250x150x60 cm. Podłoże wybieramy pod względem dobrego trzymania wilgoci, może to być mieszanka ziemi i włókna kokosowego lub czarna ziemia z domieszka gliny wiążącej i piasku. Kolejnym bardzo istotnym wyposażeniem jest domek i obszerny basen. Mitem jest, że żółwie te korzystają z baseniku okazjonalnie. Z moich obserwacji wynika, że żółwie te również bardzo chętnie śpią w wodzie.
W zbiorniku warto posadzić rośliny, które stworzą nam odpowiedni mikroklimat, będą wpływały korzystnie na żółwia i ułatwią utrzymanie odpowiednich warunków. Kolejnym bardzo istotnym elementem wyposażenia jest domek i obszerny basen. Mitem jest, że żółwie te korzystają z baseniku okazjonalnie, bardzo chętnie śpią w wodzie, toteż warto poświęcić czas na odpowiednie przygotowanie strefy kąpielowej.


Żywienie Żółw ten jest wszystkożerny, włączając padlinę, jednak w jego diecie przeważają rośliny. W rzeczywistości, gatunek ten ma wymagania żywieniowe zdecydowanie nastawione na rośliny zielne. Stanowią one bowiem ok 75-80% jego diety. Nie należy zapominać jednak o podawaniu naszemu podopiecznemu dodatków tj. warzywa, owoce, grzyby i produkty białkowe. Do co 2 karmienia warto podawać te produkty jako uzupełnienie diety.

Wybierając owoce, należy brać pod uwagę przede wszystkim takie, które rosną w środowisku leśnym. Dobrym wyborem będą maliny, truskawki, jeżyny, jagody, borówki czy poziomki. Dodatkowo warto wzbogacać dietę o bezkręgowce tj świerszcze, mączniki. Do białkowego pokarmy zaliczamy również przepiórcze lub gołębie jaja.Ślimaki są jednym z chętniej pobieranych pokarmów. Warto postarać się o własną hodowlę któregoś ślimaka z gatunku Achatina. Grzyby również mogą znaleźć się w menu naszego podopiecznego. W terrarium powinno znaleźć się dodatkowe źródło wapnia. Może to być sepia, popularny suplement diety dla papug. Młode żółwie karmimy codziennie rano, dorosłe w zależności od możliwości ruchowych zwierzęcia w terrarium, co 2 dni.



Rozmnażanie Samice zdolne są do produkcji jaj cały rok, toteż miejsce do gniazdowania powinno być zawsze dostępne. Samiec zaczyna wykonywać rytualne ruchy głową - mają one postać mocnych, bocznych szarpnięć. Kiedy nastąpi odpowiedni moment samiec zaczyna okrążać partnerkę i podgryzać jej nogi do momentu, aż uzyska odpowiednią pozycję do kopulacji. W trakcie samego aktu samiec wydaje głośne dźwięki.

Ciężarna samica przed złożeniem jaj jest niespokojna i będzie wędrowała po terrarium w poszukiwaniu miejsca do gniazdowania. Kiedy już je znajdzie w dołku głębokim na około 15 cm złoży 10-15 owalnych jaj, które należy usunąć z terrarium i przenieść do inkubatora. Wilgotność w inkubatorze powinna wynosić 90-100%, powinien on być otwierany raz na tydzień w celu dostępu świeżego powietrza. Inkubacja w temperaturze 31°C zapewni nam samice, natomiast temperatura poniżej 28 °C samce. Czas inkubacji mieści się w okresie od 105-202 dni, średnio jest to 150 dni.

Zimowanie Gatunek nie wymaga zimowania.
Uwagi

Gatunek trudny w hodowli w polskim klimacie, niepolecany dla początkujących.

Odnośnik do opisu http://terrarium.com.pl/zobacz/geochelone-carbonaria-zolw-zabuti-170.html
Źródła informacji http://www.tortoiseforum.org/thread-41582.html
www.testudo.ch/carbonaria
www.tortoisetrust.org
http://terrarium.com.pl/zobacz/geochelone-carbonaria-zolw-zabuti-170.html

Informacje

Dodano przez: Nook
Pomogli: Nook, karakula,
Dodano: mar 31 2013 02:13
Aktualizowano: paź 06 2015 10:45
Wyświetlenia: 5041
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.