Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Anolis baracoae



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Gatunek prosty w hodowli
Dostępność: Gatunek o umiarkowanej dostępności
Siła jadu: Brak danych
Załączony obraz: 1.jpg
0.

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Anolis baracoae (SCHWARTZ, 1964)
Synonimy Anolis equestris baracoae; Deiroptyx baracoae
Nazwa polska Anolis olbrzymi
Nazwa angielska Baracoa Anole
Nazwa czeska Anolis barakojský
Długość życia Do 10 lat
Występowanie Kuba


Powiększenie mapy


Hodowla grupowa Hodujemy w parach
Aktywność Dzienna
Typ terrarium Terrarium tropikalne
Wielkość terrarium dla dorosłego 60x60x90 cm
Oświetlenie 12 godzin
UVB 5%
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Środowisko życia Gatunek nadrzewny
Informacje wstępne Anolis baracoae dorasta do ok.50 cm,co czyni go jednym z największych anolisów.W ubarwieniu dominuje zieleń, wraz z żółtymi akcentami widocznymi szczególnie na głowie w okolicach oczu. Po bokach ciała występują niewielkie żółte plamki. Jednak podobnie jak innych przedstawicieli Dactyloidae cechuje go zdolność do szybkiej zmiany ubarwienia w zakresie od zieleni do brązu. Obie płci posiadają duży, biało-różowy fałd podgardzielowy.Gatunek blisko spokrewniony z Anolis equestris i Anolis smallwoodi.
Wygląd samca Podobnie jak u innych anolisów u A.baracoae występuje wyraźny dymorfizm płciowy. Samce są znacznie większe i masywniejsze od samic,posiadają też widoczne zgrubienie u nasady ogona mieszczące parzysty narząd kopulacyjny i znacznie większy biało-różowy fałd podgardzielowy prezentowany w trakcie godów. Dorastają do ok.55 cm.
Wygląd samicy Mniejsze i smuklejsze od samców.Dorastają do ok.50 cm.
Cechy szczególne Endemit zamieszkujący Kubę. Podobnie jak przedstawiciele Gekkonidae,posiada przylgi na łapach umożliwiające poruszanie się po pionowych powierzchniach.
Biotop Zamieszkuje wysokie partie tropikalnych lasów. Spotykany także w parkach,przydomowych ogrodach i na nasłonecznionych ścianach budynków.
Temperatura W dzień 26-28°C,pod promiennikiem do 35°C,w nocy ok.22°C
Wilgotność W dzień 60-80%,w nocy 80-90%
Terrarium Typu wertykalnego,jasne i dobrze wentylowane.Nie może zabraknąć w nim odpowiednich konarów i gałęzi do wspinaczki, oraz żywych roślin (Scindapsus spp., Ficus pumila, Chlorophytum comosum, Neoregelia spp., Tillandsia spp.), które pomogą w utrzymaniu odpowiednio wysokiej wilgotności. Ścianki,można wyłożyć np. korkiem, zwiększy to powierzchnię życiową naszych podopiecznych. Podłoże powinien stanowić substrat pomagający utrzymać wysoką wilgotność np.włókno kokosowe lub mieszanina torfu z piaskiem.
Żywienie W naturze odżywiają się wszelkiego rodzaju owadami, ślimakami, mniejszymi kręgowcami, w tym mniejszymi przedstawicielami własnego gatunku,oraz od czasu do czasu przejrzałymi owocami. W niewoli dieta powinna być jak najbardziej zróżnicowana podstawą mogą być odpowiedniej wielkości świerszcze, karaczany i szarańcze urozmaicane larwami mącznika, molami woskowymi, larwami Hermetia illucens oraz startymi owocami.
Rozmnażanie Dojrzałość płciową osiągają w ok. 18 miesiącu życia. W trakcie godów samce tokują i prezentują swój wydatny fałd podgardzielowy. Samica składa 1-2 jaja w 2-3 tygodniowych odstępach czasu. Inkubujemy je w temperaturze 22°C nocy i 26°C w dzień. Młode w zależności od temperatury klują się w 60-75 dnia, wymagają takich samych warunków jak rodzice uwzględniając mniejszą karmówkę i terrarium.

Zimowanie W przypadku rozmnażania zalecany 2-3 miesięczny okres odpoczynku ze zmniejszeniem dnia świetlnego,wilgotności i temperatury do ok. 15-18°C.
Uwagi Podobnie jak u innych anolisów w terrarium powinien znajdować się tylko jeden samiec.
Źródła informacji

Informacje

Dodano przez: deer
Pomogli: Nook, deer,
Dodano: mar 12 2014 14:59
Aktualizowano: sie 10 2014 22:06
Wyświetlenia: 4632
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.