Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Ancylometes bogotensis



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Gatunek umiarkowanie prosty w hodowli
Dostępność: Gatunek o ograniczonej dostępności
Siła jadu: Słaby jad
Załączony obraz: 1.jpg
0. Ancylometes bogotensis

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Ancylometes bogotensis (Keyserling, 1877)
Nazwa angielska Bogota Fishing Spider; Giant Amazon Fishing Spider
Długość życia Samiec około 1 roku, samica około 3 lata
Występowanie Boliwia, Ekwador, Gujana, Kolumbia, Wenezuela


Powiększenie mapy


Hodowla grupowa Hodujemy pojedynczo
Aktywność Nocna, O zmierzchu
Typ terrarium Akwaterrarium
Wielkość terrarium dla dorosłego 30x30x30 cm
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Środowisko życia Gatunek naziemny
Informacje wstępne Jeden z największych pająków właściwych Ameryki Południowej. Rozpiętość odnóży dorosłych osobników wynosi od 10 cm do 12 cm, zdarzały się przypadki gdzie samice dorastały nawet do 15 cm.
Kiedy znajduje się na powierzchni wody lokalizuje ofiarę poprzez drgania i wibracje wody, przy polowaniu bardzo pomocny jest jego dobry wzrok. Jak wszystkie pająki z rodziny Ctenidae jest zwinny i skoczny.
Bardzo ciekawy i przykuwający uwagę jest proces linienia Ancylometes bogotensis, mianowicie wchodzą na najwyższy punkt wystroju lub ściankę terrarium, podwieszają się na pajęczynie i linieją głowotułowiem ku dołowi. Ten sposób linienia jest mniej ryzykowny niż u np. ptaszników, ponieważ siła grawitacji działająca na pająka w takim ułożeniu pomaga przy zrzucaniu starego oskórka.
Wygląd samca Samiec dorasta do około 2 cm długości ciała, są smuklejsze od samic i ładniej ubarwione. Ubarwienie samca jest jasnobrązowe. Na karapaksie znajduje się wyraźnie ciemniejszy, prawie czarny ornament. Na odwłoku podobnie jak u samicy znajdują się 3 pary symetrycznych białych plamek biegnących wzdłuż. Dwa ostatnie segmenty odnóży są bardzo jasne, prawie białe.
Wygląd samicy Samica dorasta do około 3 cm długości ciała i około 12 cm rozpiętości odnóży, jest masywniejsza od samca. Ubarwienie samicy jest jednolicie szare-jasnobrązowe, z wyjątkiem femur, które są ciemnobrązowe z białymi łatkami. Karapaks trochę jaśniejszy niż reszta ciała. Na odwłoku znajdują się 3 pary symetrycznych białych plamek z czarnymi obwódkami biegnących wzdłuż.
Cechy szczególne Pająk bardzo szybki, potrafi chodzić po wodzie jak i nurkować nawet do 30 minut.
Biotop Jest prawdopodobnie najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem z rodzaju Ancylometes. W naturze występuje w wilgotnym środowisku tropikalnym jak lasy deszczowe Amazonii czy Atlantyckie lasy w Brazylii. Zwykle zamieszkują okolice stawów, małych strumieni lub większych rzek.
Temperatura W dzień 24-28°C, w nocy około 20°C
Wilgotność 80-100%
Terrarium Wymaga dużego terrarium lub akwaterrarium, ze względu na duże rozmiary dorosłych osobników. Za podłoże może służyć torf lub włókno kokosowe, należy pamiętać aby ciągle było mocno wilgotne ze względu na wymaganą dużą wilgotność. W terrarium można zrobić basen, którego powierzchnia powinna wynosić co najmniej około 30% powierzchni podstawy terrarium. Do basenu można wpuścić małe rybki na, które pająk będzie aktywnie polował. Należy pamiętać, aby zapewnić dobrą cyrkulację powietrza w terrarium ze względu na bardzo dużą wilgotność i idącą za tym podatność na pleśnienie elementów wystroju.
Żywienie Pająk w naturze poluje na owady, żaby, jaszczurki i ryby. Młode osobniki chętnie polują na muszki owocówki i wylęg świerszcza, pamiętajmy, aby pokarm nie był zbyt duży.
Rozmnażanie Kopulacja zwykle przebiega bezproblemowo, para chętnie kopuluje nie wykazując agresji wobec siebie. Po kopulacji samica składa kokon, który nosi ze sobą w chelicerach do czasu aż sama nie otworzy kokonu. Po otwarciu w kokonie są już pajączki w stadium n1 lub n2. Maluchy trzymają się blisko samicy na specjalnej pajęczynie która chroni je do czasu aż nie wylinieją na L1. Po wylince na L1 małe pajączki są już w pełni samodzielne i opuszczają pajęczynę matki. Należy pamiętać, aby przed kopulacją parkę dobrze nakarmić. Zaleca się też zabranie jak najszybciej samca od samicy po kopulacji ponieważ zazwyczaj jest on zjadany. Kopulacja jest niezwykle widowiskowa.

Uwagi Jak wszystkie pająki z rodzaju Ancylometes, Ancylometes bogotensis nie jest defensywnym pająkiem, zazwyczaj wybiera ucieczkę niż atak. Ciągle trwają badania nad jadem pająków z rodzaju Ancylometes, ale jak na razie wiadomo, że nie jest on niebezpieczny dla dorosłego człowieka. Po ukąszeniu występuje lokalny ból, bez żadnych większych konsekwencji.
Źródła informacji
  • Tomasinelli, F. (2003) Walking on the Water, Biology and Captive breeding of giant fishing spider Ancylometes

Informacje

Dodano przez: Herpacti
Pomogli: Nook, kurimu, Herpacti,
Dodano: sty 23 2015 23:44
Aktualizowano: lut 04 2015 14:01
Wyświetlenia: 7369
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.