Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


Najlepsza odpowiedź z kalinka

6

#1808730 Zabawki dla agamy brodatej.

Napisany przez kalinka na 07 maja 2017 - 13:07

Jeśli wybieg to koniecznie ogrodzony siatką z każdej strony - jedna sprawa - ptaki lub inne zwierzęta które mogą tam zwyczajnie wskoczyć, kolejna - owady - których agama nie powinna jeść, a mogą wlecieć - np. osy, pszczoły itd. No i zwyczajnie - agama może uciec. Czasem nie zdajemy sobie sprawy jak sprytny i zwinny może być zwierzak kiedy chce się wydostać :P Flexarium to oczywiście świetna sprawa na lato.
W domu należy pamiętać, że większość czasu agam powinna spędzać w terra, więc to tam trzeba zagwarantować jej możliwość "rozrywki". Dobrze żeby w terra były półki, korzenie i elementy do wspinania. Oczywiście terra nie może być zagracone, bo ograniczamy w ten sposób przestrzeń. Agamy gdy mają gdzie se wspinać, łazić - będą to robić. Dlatego właśnie poleca się jak największe terraria z możliwością i miejscem do wspinaczek i wędrówek. Zwłaszcza młode osobniki uwielbiają sie wspinać.

Kolejna sprawa - tak ja wspomnieli poprzednicy - to zachęcanie i stwarzanie możliwości polowania. Jeśli nie ma a to możliwości w terra to fajnie sprawdzają się niskie pojemniki np. z Ikei o dużej powierzchni, gdzie można bez obaw wrzucić luzem owady i pozwolić zwierzakowi pobiegać za nimi ;)

 

Te piłki z filmików i bieganie z nimi to prosta zależność - agamy biorą je za pokarm, nie jest to forma zabawy tylko próba upolowania czegoś. Nie jestem pewna czy to jest korzystne dla zwierzaka - raczej zwykłe polowanie podczas posiłku jest lepsze ;)

No i kwesta zawsze dyskusyjna - czyli wypuszczanie po pokoju. Tu najważniejszy jest umiar i rozsądek. O ile temp w pokoju jest odpowiednia i przestrzeń dobrze zabezpieczona - to niedługi spacer raz na czas oczywiście nie zaszkodzi. Jednak trzeba mieć świadomość, że warunki w pokoju, a warunki w terra to dwa różne światy, więc nie można z nimi przesadzić - bo skutki mogą być widoczne niestety dopiero po kilku latach, kiedy np. nerki zaczną wysiadać. 



#1781324 Młoda agama- ospała,brak wylinki, sporadyczne przyjmowanie pokarmu.

Napisany przez kalinka na 01 listopada 2016 - 20:41

Niezbyt się zgodzę z tym, że powodem chowania się w chłodne miejsca może być wielkość terra. Terra masz i tak maleńkie, więc zmniejszanie go spowoduje tyko problem z osiągnięciem dobrej temperatury - odpowiednich gradientów. 
Kąpiele 2 razy dziennie też wydają mi się zbyt stresujące - nie wiem co właściwie co można tym osiągnąć. 
Agama zamyka oczy ze stresu - nie chodzi o spanie. To jest prosta logika - boję się, więc zamknę oczy i zagrożenie zniknie. Nie ma mnie, nie ma zagrożenia. 
Ja bym spróbowała z wylęgiem karaczanów - u większości moich małych agam się sprawdzał wylęg dubii. Kupujesz miseczkę na tyle wysoką, żeby dubie nie wyszły, a na tyle nie za wysoką żeby agama weszła sobie. Dubia chodzi po miseczce kręci i się i wzbudza zainteresowanie agamy - aż w końcu agama sobie poluje.
Agama linieje jak rośnie - u Ciebie agama nie je, nie rośnie - więc nie linieje 



#1763371 Zaadoptuje Agame Brodatą samiczke

Napisany przez kalinka na 13 czerwca 2016 - 13:14

http://www.terrarium.pl/topic/482930-oddam-5-mlodych-kolorowych-agamek-z-ubytkami-wroclaw/



#1744977 Nie wiem czy moja agama brodata jest w ciąży

Napisany przez kalinka na 28 lutego 2016 - 15:07

Skoro jest z samcem to jest to możliwe :P rozumiem że kopulacji nie zaobserwowałeś? Tak czy siak trzeba ich rozdzielić, bo ciężarna samica musi mieć spokój podczas noszenia jaj i przygotowywania do kolejnych miotów. Pilnuj żeby to podłoże do składania jaj było stale wilgotne. 
Tak naprawdę w miarę pewnie sprawdzić czy agama ma jaja można poprzez badanie usg - możesz próbować sam pomacać jej brzuch, ale nie zawsze można wyczuć jajka. 



#1728604 Zmiana podłoża - Pogona henrylawsoni

Napisany przez kalinka na 10 grudnia 2015 - 15:30

Możesz zmienić - o ile agama nie będzie miała tendencji do podjadania ;) Do wyboru masz kilka rodzajów podłoży - możesz przetestowac kilka i zobaczyć co agamie najbardziej pasuje. http://pogona.pl/artykuly_20_podloza.html tu masz art z podpowiedzią 



#1724692 Różnica w ubarwieniu młodej i dorosłej agamy brodatej

Napisany przez kalinka na 22 listopada 2015 - 10:37

Jednoznacznie nie da się określić jak będzie wyglądać, ale z wiekiem agamy się wybarwiają. Więc jest to bardzo prawdopodobne, że tak sie wybarwi. 

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.539370739487271.1073741832.271778072913207&type=3 tutaj możesz zobaczyć kilka przykładów wybarwiania.



#1720935 Pasożyty w karmówce ?

Napisany przez kalinka na 05 listopada 2015 - 10:04

Wiadomo że nie można popadać ze skrajności w skrajność ;) Jednak myślę sobie że z "dwojga złego" jednak to częstsze (nawet czasami zbyteczne) badania wychodzą mimo wszystko w ostatecznym rozrachunku na plus. Badając jedynie kupę, która okazuje sie byc czysta to jedynie stracimy kasę. A z kolei zaniechując badania - po czym okaże się że gad jest silnie zarobaczony, można stracić pupila.
I tak podejście się baaardzo zmieniło od kilku lat - da sie to zaobserwowac tu na forum. Ludzie zaczynają mieć świadomość, że jest coś takiego jak badanie kontrolne u jaszczurki i że można to zrobić. Hodowla zwierzaka staje się coraz bardziej świadoma, a nie na zasadzie - a niech se żyje, będzie co ma być.
Ja oczywiście też nie jestem zwolenniczka tego, że zbyt często męczyć zwierzaka badaniami i znowu badać kupę przy każdej okazji, trochę rozsądku w tym wszystkim i tyle :) Ważne żeby ludzie uświadomili sobie jedno - po zakupie zawsze trzeba badać, zawsze.
Po raz któryś też zaznaczam - to nie są jakieś takie wymysły hipochondryków z badaniami kontrolnymi - nie siedzimy na forum i nie myślimy jak uprzykrzyć życie posiadaczom agam :D to są zalecenia lekarzy, fachowców, którzy leczyli setki gadów, więc.. no kurdę :D komu innemu ufać w tej kwestii jak nie specjalistom ;)
Chciałam też jedną rzecz zauwazyc - nie jest to jakiś przytyk do Ciebie @Zerrikanteremnt  ani do Twoich znajomych ;) Ale czasem to że zwierzę żyje długo, to nie oznacza to że żyje ono w zdrowiu ;) Widziałam osobniki które miały tak mocne organizmy, że przeżywały mega dużo czasu w totalnie złych warunkach, chore i zaniedbane. Każdy organizm jest inny - jeden słabszy, inny mocniejszy. Trzeba sobie też zdawac sprawę z tego, że przez te wszystkie krzyżówki genetyczne, warianty kolorystyczne i cuda wianki, te zwierzęta miewają słabsze organizmy. Ciężko je porównywać właśnie do tych nominali, które teraz dożywają tych 10 czy iluś tam lat. To są inne zwierzaki - i tego trzeba mieć też świadomość. Przykład? Zauważcie, że o wiele łatwiej znaleźć 50cm osobnika szarego, nominala niż pięknego i kolorowego ;)



#1719270 Powiększona broda u agamy brodatej

Napisany przez kalinka na 29 października 2015 - 19:44

Jak nie ma tam nic twardego, czy ogólnie nie wyczuwasz tam nic to myślę że nie musisz się martwić ;) możliwe że to taka budowa ;)








© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.