Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Trachycephalus nigromaculatus - rzekotka kaskogłowa



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Gatunek prosty w hodowli
Dostępność: Gatunek o ograniczonej dostępności
Siła jadu: Brak danych

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Trachycephalus nigromaculatus (Johann Jakob von Tschudi, 1838)
Nazwa polska Rzekotka kaskogłowa
Nazwa angielska Black Spotted, Casque-Headed Treefrog
Długość życia Brak danych, prawdopodobnie kilkanaście-dwadzieścia lat
Występowanie Brazylia


Powiększenie mapy


Hodowla grupowa Hodujemy w stadzie
Aktywność Nocna
Typ terrarium Terrarium tropikalne
Wielkość terrarium dla dorosłego 45x45x60 cm
Wielkość terrarium dla pary 60x60x90 cm
Oświetlenie 12 godzin
UVB 2%
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Odmiany Występują odmiany o czerwonych i czarnych plamach na grzbiecie.
Wygląd samca Za głową widać ciemne "narośle", w rzeczywistości będące workami powietrznymi. Samiec rośnie szybciej, ale do mniejszych rozmiarów.
Wygląd samicy Za głową nie widać worków. Samica rośnie wolniej, ale większa.
Cechy szczególne Żaba z uwagi na swoje rozmiary i aktywność może połamać sztywne łodygi roślin. W przypadku zatłoczenia terrarium może dochodzić do podgryzania, całkowicie niegroźnego w przypadku żab podobnej wielkości. Żabki są również bardzo szybkie i mogą z łatwością wyskoczyć ze zbiornika. Konieczne jest regularne sprzątanie, gdyż żaby te są podatne na chorobę czerwonych nóg i w przypadku braku zachowania higieny bardzo szybko pojawia się stan przedchorobowy. T. nigromaculatus jest niezwykle głośną żabą, aktywną głównie w nocy.
Biotop W naturze występuje w nizinnych lasach na terenie Brazylii.
Temperatura Tolerowana temperatura to 20-28 stopni
Wilgotność W sezonie suchym 45-55%
W sezonie deszczowym 80-100%
Reszta roku około 60-70%
Terrarium Terrarium dla rzekotek musi być pozbawione wszelkich elementów, które żaba mogłaby przypadkowo połknąć (i nie móc wydalić) oraz takich, o które mogłaby się zranić. Z uwagi na rozmiar i ruchliwość tych żab zbiornik musi być odpowiednio duży i wyposażony w silne rośliny i potężne konary, po których żaby będą mogły się wspinać. Do zbiornika warto wstawić basenik, w którym żaby będą mogły się nawilżać (tak jak wszystkie płazy, rzekotka pije wyłącznie przez skórę i mimo, że dobrze znosi suszę, czasem potrzebuje się wykąpać). Chociaż Trachycephalusy nie należą do skrytych żab, to w ich zbiornikach powinny znaleźć się kryjówki, z których żaby lubią okazyjnie korzystać. Oświetlenie jest wymagane głównie ze względu na rośliny.
Żywienie Jak każda żaba, rzekotka kaskogłowa jest drapieżnikiem. Podstawę diety powinny stanowić duże owady (świerszcze, karaczany i szarańcza). Okazjonalnie można również podawać mysie noworodki i małe ryby, chociaż nie jest to konieczne. Suplementacja jest wskazana. Dorosłe żaby karmimy raz lub dwa w ciągu tygodnia, młodsze odpowiednio częściej. Uwaga: żaby bardzo żarłoczne, łatwo się przejadają w przypadku nadmiaru pożywienia. W przypadku większej grupy żab, niektóre z nich mogą odganiać słabsze osobniki od jedzenia. Warto zwracać na to uwagę podczas karmienia aby uniknąć przykrych incydentów.
Rozmnażanie Dojrzałość płciowa jest osiągana pomiędzy pierwszym a drugim rokiem życia.

Do rozrodu powinny przystępować przynajmniej dwuletnie, odpowiednio utuczone osobniki. Podstawą jest zapewnienie żabom warunków (temperatury i wilgotności) zbliżonych do naturalnych, poprzez odwzorowanie pory suchej i deszczowej. W porze deszczowej przekładamy żaby do komory deszczowej i intensywnie karmimy. W Internecie brakuje informacji na temat rozrodu, jednak można przypuszczać, jakoby rzekotka kaskogłowa rozmnażała się podobnie, jak spokrewniona z nią rzekotka żabia i tak jak kijanki tej ostatniej, kijanki rz. kaskogłowej są wszystkożerne.

Uwagi - Samce bardzo głośno "śpiewają"
Źródła informacji

Informacje

Dodano przez: PanRopuch
Pomogli: Nook,
Dodano: sie 31 2017 15:38
Aktualizowano: kwi 13 2018 14:03
Wyświetlenia: 2070
Komentarzy: 1


1 Komentarze

gratuluję 







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.